بیماری ها

بیماری ها

آکنه در گربه ها : دلایل، علائم و درمان

آکنه چانه یک بیماری پوستی نسبتاً شایع در گربه ها است و می تواند یکبار، گاه و بیگاه یا بصورت مزمن ظاهر شود. به نظر می رسد هیچ گونه دلیلی در رابطه با سن، نژاد یا جنس گربه های مبتلا به آکنه های چانه وجود ندارد، اما برخی منابع می گویند که این بیماری در گربه های بین دو تا چهار سال به دلیل هورمون ها بیشتر است. این آکنه ها ممکن است به جوش های چرکین دردناکی تبدیل شوند که برای گربه آزاردهنده باشد.

آکنه چانه در گربه ها چیست؟

مانند انسان ها، آکنه ها هنگامی شکل می گیرند که فولیکول های مو در اطراف غدد تولید کننده چربی دچار انسداد می شوند. علاوه بر این که فولیکول ها مسدود می شوند، در مورد این بیماری اطلاعات کمی وجود دارد. تحقیقات نشان داده اند که آکنه های چانه به دلیل کراتینه شدن فولیکول ایجاد می شوند، اما دلیل ایجاد تولید اضافی کراتین مشخص نیست. اگر این کراتین اضافی - پروتئین موجود در لایه بیرونی پوست - در فولیکول های مو قرار بگیرد، کومدون یا جوش های سر سیاه تشکیل می شود. اگر کومدون ها با باکتری آلوده شوند، جوش های چرکینی مشابه آکنه در انسان شکل می گیرند.

علائم آکنه چانه

شایع ترین علامت آکنه های چانه گربه، تیرگی در چانه است که به خصوص در گربه های رنگ روشن و سفید بیشتر مشخص می شود. نقاط کوچک سیاه، کومدون هستند و با معاینه دقیق، سرهای سیاه و فولیکول های التهابی مو را می توانید مشاهده کنید. اگرچه آکنه ها در گربه ها بیشتر بر روی چانه ظاهر می شوند، اما ممکن است روی لب های بالا و پایین نیز دیده شوند. اگر جوش های سرسیاه آلوده شوند، برجستگی های متورم و ملتهبی در جای آن ها ظاهر می شود. در موارد مزمن آکنه، ممکن است ضایعات سخت و پوسته پوسته ای بوجود بیاید که در هنگام لمس دردناک هستند.

علل آکنه چانه در گربه ها

اگرچه علل این بیماری به خوبی درک نشده است، چندین عامل بالقوه ممکن است عامل این جوش های سرسیاه باشند:

  • استرس
  • عدم نظافت
  • غدد چربی بیش فعال
  • عدم تعادل هورمونی
  • حساسیت به غذاها یا مواد شیمیایی
  • سیستم ایمنی ضعیف
  • آلرژی
  • عفونت یا بیماری همزمان

ارتباط مستقیمی بین آکنه و استفاده از ظروف پلاستیکی برای غذا و آب آشامیدنی ها مشاهده شده است. در ابتدا تصور می شد که آلرژی به مواد پلاستیکی باعث ایجاد آکنه می شود، اما اکنون اعتقاد بر این است که مقدار زیاد باکتری روی پلاستیک عامل این بیماری است. تمیز کردن ظروف پلاستیک با دست بسیار دشوارتر از شیشه، سرامیک یا استیل است، زیرا خراش های کوچک روی این ظروف به راحتی باکتری ها را به دام می اندازند. اگر گربه شما مستعد این بیماری است ظروف گربه خود را تعویض کنید و مکرر بشورید.

به نظر می رسد آلرژی یکی دیگر از عوامل متداول در ایجاد آکنه چانه است. آلرژی حیوانات خانگی به جای علائم معمولی که در انسان دیده می شود، بیشتر در پوست ظاهر می شود. اگر گربه شما به یک ماده غذایی در رژیم غذایی خود یا ماده ای در محیط حساسیت داشته باشد، علاوه بر التهاب، خارش، عفونت گوش و ریزش مو ممکن است متوجه آکنه های چانه نیز شوید.

چگونه می توان آکنه چانه را تشخیص داد

اگر بر روی پوست چانه گربه شما جوش های سرسیاه یا زخم ایجاد شده باشد، برای جلوگیری از پیشرفت بیشتر این جوش ها، حتماً به دامپزشک مراجعه کنید تا قبل از هر چیز احتمالاتی چون کنه، کک، عفونت های قارچی، آلرژی ها و عفونت های باکتریایی را رد کنید.

اگر زخم ها مشکوک به نظر می رسند و ظاهر معمولی آکنه را ندارند، دامپزشک شما احتمالاً بیماریهای مرتبط با ایمنی بدن یا دلایل نئوپلاستی را بررسی می کند.

تبلیغات

پرزگیر سگ و گربه فرویزارد

چگونه می توان آکنه را از مدفوع کک تشخیص داد

یک آزمایش ساده وجود دارد که می توانید در خانه انجام دهید تا دریابید که آیا گربه شما آلوده به کک شده است یا آکنه دارد. در مورد آکنه، دانه های سیاه چربی خشک شده هستند و وقتی در معرض حرارت کمی قرار بگیرند، به مایع تبدیل می شوند. مدفوع کک، در واقع خون هضم شده توسط کک است. برای اینکه این دو را از هم تشخیص دهید مقداری از این دانه های سیاه را بر روی یک دستمال قرار داده و دستمال را تا کنید سپس با آب گرم به مدت یک دقیقه دستمال را بین کف دست خود مالش دهید. با باز کردن دستمال، جواب قطعی خود را خواهید داشت. اگر متوجه شدید که ناحیه اطراف این دانه های سیاه قرمز یا قهوه ای مایل به قرمز شده است، پس حتماً با مدفوع کک سروکار دارید. اگر آکنه باشد دستمال به رنگ زرد روشن یا قهوه ای بسیار روشن تبدیل می شود، زیرا چربی خشک شده ذوب می شود.

درمان آکنه های چانه در گربه ها

آکنه چانه گربه، با بهداشت بیشتر بهبود می یابد. علاوه بر تعویض ظروف پلاستیکی با ظروف استیل و شستشوی روزانه، از داروهای خانگی نیز می توانید برای پاک کردن آکنه های گربه خود استفاده کنید:

ناحیه مورد نظر را دو بار در روز با یک صابون ملایم، بنزوئیل پراکسید، کلرهگزیدین یا شامپوی ضد باکتریایی پاکسازی کنید، که به شما کمک می کند تا فولیکول ها را بیرون بیاورید.

با استفاده از یک مکمل اسید چرب به همراه اسیدهای چرب امگا 3 می توانید به بهبود سلامت پوست گربه تان کمک کنید.

اگر پوست دچار التهاب شده است با استفاده از کمپرس آب گرم پوست را تسکین دهید.

اگر آکنه گربه شما تا حد مداخله دامپزشکی پیش رفته است، ممکن است داروهای مختلفی برای مقابله با باکتری های جوش ها برای حیوان خانگی شما تجویز شود مثلاً آنتی بیوتیک به فرم کپسول، قرض یا تزریق یا بصورت موضعی. قرص یا تزریق استروئید برای کاهش التهاب و شامپوهای ضدباکتری و ضدقارچ.

چگونه می توان از آکنه های چانه در گربه ها جلوگیری کرد

همانطور که قبلاً گفته شد، یکی از بهترین راه های جلوگیری از آکنه چانه، تعویض ظروف پلاستیکی به سرامیک، شیشه یا استیل است. همچنین عوامل استرس زا را برای گربه خود به حداقل برسانید، از آنجایی که رابطه بین استرس و مشکلات پوستی در گربه ها بسیار شایع است و اطمینان حاصل کنید که از نظافت خوبی برخوردار است تا بتواند پوست و مویی سالم داشته باشد، که این امر احتمال بروز فولیکول های مو را کاهش می دهد.

قبل از شروع هرگونه درمان در منزل با دامپزشک خود صحبت کنید، از آنجایی که برخی از محصولات انسانی برای گربه ها سمی هستند.

آیا آکنه گربه مسری است؟

پاسخ به علت آکنه بستگی دارد. اگر علت یکسان باشد (قرار گرفتن در معرض پلاستیک، استرس، آلرژی، کمبود امگا 3) ، ممکن است آکنه در بیش از یک گربه موجود در خانه ایجاد شود. از آنجایی که علت آکنه عفونت نیست بلکه ترشح بیش از حد سبوم است، آکنه گربه به خودی خود مسری نیست. با این حال اگر آکنه به یک عفونت باکتریایی واقع در ناحیه چانه منجر شود، این عفونت می تواند به سایر گربه هایی که در یک جا زندگی می کنند سرایت کند، به خصوص اگر همدیگر را لیس می زنند یا از ظرف آب و غذای یکدیگر استفاده می کنند.

شما تجربه این بیماری را در گربه خانگی خود داشته اید؟ لطفاً از تجربیات خود در کامنت ها برای ما بنویسید.

تبلیغات

پرزگیر سگ و گربه فرویزارد


0

فرم نظردهی

0/2000