آموزش و تربیت

آموزش و تربیت

باید و نبایدهای آشناکردن گربه ها با هم

همانطور که می دانیم، گربه ها موجوداتی به شدت قلمروطلب هستند. با این حال، هر موقع موضوع معرفی دو گربه مطرح می شود، دائماً می شنویم که مردم توصیه می کنند فقط آنها را در یک اتاق قرار دهید تا با هم کنار بیایند. این روش ممکن است بعضی اوقات کار کند امّا یک روش قطعی نیست و احتمال اینکه به یکدیگر آسیب برسانند بسیار بیشتر از دوست شدن با هم است.

آوردن یک گربه جدید به خانه می تواند باعث بیدار شدن حس قلمروطلبی در گربه ای که در خانه دارید شود و این اغلب به معنای جنگ است. اگر اخیراً گربه جدیدی به اعضای خانواده شما اضافه شده است و یا قصد دارید گربه جدیدی را به خانه بیاورید حتماً این راهنما را مطالعه کنید.

نحوه معرفی گربه ها به هم

مرحله اول - آماده سازی: وعده های غذایی در زمان مشخص و تعیین قلمرو

قبل از اینکه گربه جدید خود را به خانه بیاورید، چند مرحله زیربنایی برای انجام این کار وجود دارد که به شما کمک قابل توجهی می کند:

الف) زمان بندی وعده های غذایی:  اطمینان حاصل کنید که گربه ای که در خانه دارید در زمان های مشخص تغذیه می شود و همیشه ظرف غذایش در دسترسش نیست. زمان بندی وعده های غذایی برای این روش بسیار مهم است و نقش بسیاری در مراحل آشنایی دارد. پس از برنامه ریزی زمان وعده های غذایی، دو گربه مقیم و تازه وارد را می توانید همزمان و در تعداد مشخصی وعده در روز تغذیه کنید. (در این رابطه در ادامه اطلاعات بیشتری ارائه می شود.)

ب) قلمرو جداگانه و مرحله جداسازی اجباری: قسمتی از خانه را برای هر دو گربه به عنوان مرکز قلمرو گربه ها تعیین کنید. بنابراین ابتدا تصمیم بگیرید که قرار است کدام قسمت خانه را برای گربه جدید تخصیص دهید، در این صورت او احساس می کند که این فضا اساساً متعلق به خودش است. مثلاً اتاق خواب اضافی، اتاق کار و یا حتی حمام در صورتی که گزینه دیگری نباشد. تا زمانی که بوی بدن انسانی در آن مکان قوی باشد، به گربه کمک می کند احساس راحتی کند.

از آنجا که گربه ها به بو بسیار اهمیت می دهند، حتماً در قلمرو گربه وسایلی قرار دهید که بوی گربه را به خود جذب می کنند. این وسایل چیزهایی هستند که گربه بتواند به آن ها چنگ بزند، بدن خودش را به آن ها بمالد و روی آن بخوابد. جای خواب، ملحفه، اسکرچر از جمله وسایلی هستند که حس تعلق را به گربه می دهند.

یکی از ویژگی های مهم در این روش این است که گربه جدید و گربه مقیم در ابتدا همدیگر را اصلاً نبینند. این نکته بسیار اهمیت دارد و در موفقیت آمیز بودن این روش نقش اساسی بازی می کند.

هنگامی که گربه جدید شما به سطحی از راحتی در قلمرو تعیین شده اش رسید، زمان آن است که گربه ها بدون اینکه یکدیگر را ببینند قلمرو یکدیگر را بررسی کنند. این باعث می شود وسایل مختلف رایحه مشترکی بگیرند و از آن جایی که ارتباط گربه ها بسیار وابسته به بو است کم کم گربه ها با یکدیگر آشنا می شوند.

این روند ساده را برای تعویض قلمرو دنبال کنید:

  1.  گربه تازه وارد را از قلمرو خود بیرون آورده، او را در حمام بگذارید و در را ببندید.
  2.  به گربه مقیم اجازه دهید تا وارد قلمرو گربه تازه وارد شود و سپس در را ببندید.
  3.  اجازه دهید گربه تازه وارد بقیه فضای خانه را کشف کند.

گربه جدید شما هنگامی که آماده است از قلمرو اصلی خود خارج شود و قسمت های دیگر خانه را کشف کند به شما اطلاع می دهد. (این زمان از چند ساعت تا چند روز متغیر است.)

تغذیه گربه ها در دو طرف یک درب: این روش برای تغذیه گربه ها موجب ارتباط مثبت بین گربه تازه وارد و گربه مقیم می شود. در زمان مشخص وعده های غذایی هر کدام را در ظرف های جداگانه در دو طرف یک درب بسته قرار دهید. ظرف غذای گربه ها باید به میزانی از هم فاصله داشته باشند که گربه ها با آرامش غذا بخورند و همچنین همدیگر را نیز در دو طرف درب بسته احساس کنند پس برای شروع ظرف ها نباید خیلی نزدیک به هم در دو طرف درب بسته قرار گیرند بلکه در روزهای بعدی فاصله این ظرف ها را به تدریج نزدیکتر می کنیم.

مرحله دوم : دیدن یکدیگر

تا این جا هر دو گربه به شدت نسبت به بوی یکدیگر آگاه شده اند و زمان آن رسیده است كه به آنها اجازه دهیم یکدیگر را ببینند کارهایی که تاکنون انجام داده اید منجر به رفتاری قابل پیش بینی یا حداقل قابل تحمل بین این دو گربه می شود. با این وجود اشتباه است که تصور کنید که آنها در این مرحله با دیدن یکدیگر کاملاً صمیمی خواهند بود. در عوض، از ابتدا شروع کنید و فاصله ظرف های غذای آن ها را مجدداً تنظیم کنید بطوری که بتوانند در حالی که یکدیگر را کمی می بینند غذا بخورند و دوباره مثل قبل به تدریج در روزهای متوالی ظرف های غذایشان را به درب نزدیک کنید و همزمان درب را کمی باز کنید. بجای باز کردن درب می توانید در این مرحله بین آن ها یک گِیت قرار دهید و روی آن را با حوله یا ملحفه ای بپوشانید و کم کم حوله را از بخشی از گِیت کنار بزنید تا در حالی که غذا می خورند و در فاصله مناسبی هم از هم قرار دارند کمی هم با حضور فیزیکی هم آشنا شوند. برای بسیاری از گربه ها، این لایه امنیتی اضافه شده در حس امنیت بسیار تأثیرگذار است.

مرحله سوم: غذا، بازی، عشق ورزی

در این مرحله هر دو گربه را در یک اتاق کنار هم قرار دهید، بدون اینکه مانعی بین آن ها باشد. پیش از این، شما یک رابطه مثبت را مبتنی بر غذا بوجود آورده اید. در این مرحله نیز می خواهیم یک رابطه مثبت را بر اساس "غذا، بازی و عشق ورزی" بوجود آوریم. به یاد داشته باشید، بدترین کاری که می توانید برای هر نوع معرفی حضوری و بدون مانع انجام دهید، این است که هر دو گربه را به یک فضای مشترک بیاورید بدون اینکه کاری برای انجام دادن داشته باشند. در این حالت احتمال اینکه به هم پرخاش کنند وجود دارد. شاید در این مرحله نتوانید به مدت طولانی دو گربه را در کنار هم نگه دارید و این هیچ ایرادی ندارد. در این مرحله هرگونه علائم هشدار دهنده را در نظر داشته باشید و سریع وارد عمل شوید. علائم هشدار دهنده مثلاً حمله کردن و دنبال هم گذاشتن است که یکی از گربه مثلاً به زیر تخت، مبل و داخل کمد فرار کند. اگر برخورد جدی بین آن ها بوجود آمد یکی از آن ها را از اتاق خارج کنید.

مرحله "غذا، بازی و عشق ورزیدن" بسیار ساده است: شما یکی از گربه را به اتاقی می آورید که گربه دیگر از قبل در آنجا مشغول فعالیت شده است. و چالش شما این است که آنها را تا حد ممکن از طریق تشویقی ها، رفتارهای مثبت، بازی و عشق ورزی مشغول نگه دارید. پیشنهاد من این است که دو نفره این مرحله را انجام دهید.

1. با یک گربه شروع کنید: در ابتدا فقط با یک گربه در اتاق بازی کنید. اطمینان حاصل کنید که او درگیر بازی شده است و او را با تشویقی و بازی مشغول نگه دارید.

2. گربه دیگر را وارد کنید: وقتی شریک شما گربه دیگر را به داخل اتاق می آورد بلافاصله او را درگیر بازی یا غذای مورد علاقه اش کند.

3. همین "ریتم" را ادامه دهید: مهمترین مؤلفه در این روش ایجاد و حفظ ریتم بازی است. در این جاست که نقش یک نفر دوم برجسته می شود، زیرا او می تواند بر بازی با گربه دیگر تمرکز داشته باشد در حالی که شما هم همین کار را با گربه خود انجام می دهید.

وقتی توانستید مرحله "غذا، بازی و عشق ورزی" را بدون دعوا بین دو گربه به پایان برسانید، این در واقع به بخشی از فعالیت روزمره گربه های شما تبدیل شده است. تبریک می گویم، موفق شدید. می توانید جلسات "غذا، بازی و عشق ورزی" را با تغذیه گربه ها در همان اتاق به پایان برسانید.

 

تجربیات شما در معرفی گربه ها چطور بوده است؟ در کامنت ها برایمان بنویسید.

 فرم نظردهی

0/2000