متفرقه

متفرقه

نحوه ارتباط و تعامل گربه ها با هم

گربه شما حرف های زیادی برای گفتن دارد. اما برخلاف آنچه ممکن است فکر کنید این که او چگونه با گربه های دیگر "صحبت" می کند از طریق میومیو کردن نیست. زبان گربه با دیگر گربه ها شامل برخی انواع صداهای میو مانند و صداهای دیگر است، اما زبان بدن، نشانه های شیمیایی و رایحه ها بیشتر ارتباط گربه ها را تشکیل می دهند. در این مقاله درباره ارتباط گربه ها با هم بیشتر بیاموزید.

الگوهای گفتاری گربه ها

هنگامی که با گربه خود صحبت می کنید، معمولاً انتظار دارید که او از طریق میو یا خرخر کردن با شما ارتباط برقرار کند. وقتی او از شما غذا می خواهد، گربه شما ممکن است پیش شما بیاید و با لحن خاصی میو کند. گربه های خانگی آموخته اند که برخی از صداهای خاص مراقبان آنها را فعال می کند تا آنچه را که می خواهند به آنها بدهند. اگرچه این تعامل گربه با انسان همانند ارتباط گربه با گربه ای دیگر نیست. گربه های وحشی معمولاً ساکت هستند و گاهی اوقات به یکدیگر هیس می کنند یا ممکن است خرخر کنند. وقتی گربه های خانگی با یکدیگر از طریق صدا ارتباط برقرار می کنند، صداهای آنها می تواند شامل طیف وسیعی از صداهای میو مانند، صداهای پایین (یا خرخر کردن) و یا غرش و زوزه با شدت بیشتر باشد. صدای میو بلند یا صدای هیس نشان دهنده اضطراب یا ترس است. هنگامی که گربه شما اعتماد به نفس و رضایت دارد میو او با شدت کمتری اتفاق می افتد. غرش کم به عنوان یک هشدار به خصوص پس از صدای هیس عمل می کند.

برای آشنایی با انواع صدای گربه می توانید به این مطلب مراجعه کنید.

زبان بدن گربه

زبان بدن در ارتباط بین گربه ها نقش بسیار مهمی را ایفا می کند. گربه ها می توانند از طریق تماس بدنی به سایر گربه ها علاقه خود را نشان دهند. به عنوان مثال، آنها ممکن است بینی هم را لمس کنند یا در هنگام ملاقات با یکدیگر خود را به بدن دیگری مالش دهند. یا ممکن است یکی از گربه ها سر گربه دیگر را لیس بزند. این کار در واقع یادآور زمانی است که مادرشان آنها را تمیز کرده و به آن ها حس آرامش داده است. گربه ها، زمان بچگی خود را به یاد می آورند كه مادرشان هنگام شیر دادن، آنها را با لیس زدن تمیز می کرده است. گربه ها وقتی بزرگ می شوند این محبت را نسبت به گربه هایی که حس دوستانه ای نسبت به آن ها دارند تقلید می كنند.

دم گربه می تواند بسیار حرف ها را منتقل کند.

  • هنگامی که گربه به گربه دیگری نزدیک می شود و دم خود را مستقیم به سمت بالا می گیرد یا به صورت عمودی در هوا نگه می دارد بدین معناست که گربه شما اهداف دوستانه ای دارد.
  • وقتی دم را به سمت بیرون نگه می دارد و به آرامی از این طرف به آن طرف حرکت می دهد، گربه شما علائم پرخاشگری را نشان می دهد.
  • وقتی دم گربه شما پف کرده و بلند می شود، گربه شما سعی می کند در مقابل خشونت یا تهدید گربه دیگری بزرگتر به نظر برسد.
  • وقتی گربه شما دم خود را بین پاهای پشتش جمع می کند، احتمالاً نشان می دهد که عصبی است یا تسلیم را نشان می دهد.

گوش و چشم

  • اگر چشمهای گربه شما کاملاً باز و گشاد شده و گوشهایش صاف شده باشد، دعوایی در شرف وقوع است.
  • اگر گوش گربه شما قائم باشد و چشمانش کمی باز یا بسته باشد، گربه ها با یکدیگر راحت هستند.
  • اگر گربه شما چشمان خود را در هنگام دیدن گربه دیگری می بندد، پس آنقدر به آن گربه اعتماد دارد که در هوشیاری کامل نباشد.

شکم بالا

گاهی اوقات گربه هنگام درگیر شدن با گربه دیگری به پشت خود غلت می زند. ممکن است فکر کنید این کار به معنی نوعی دعوت است. در حالی که این حرکتِ نشان دادن شکم می تواند نشانگر اعتماد بین دو گربه باشد، اما وضعیت شکم بالا می تواند معنای کاملاً متفاوتی نیز داشته باشد. گربه های وحشی شکم خود را به عنوان حالت دفاعی در معرض دید قرار می دهند. گربه ها هنگام مبارزه با شکارچیان به پشت خود می غلتند. گربه از آن موقعیت به دندانها و چنگالها، یعنی همان سلاحهای خود دسترسی کامل دارد.

گربه ها چگونه از طریق رایحه بدن خود با دیگر گربه ها ارتباط برقرار می کنند؟

گربه ها دارای حس بویایی بسیار قوی هستند و آنها از این موارد به طور گسترده در برقراری ارتباط با گربه های دیگر استفاده می کنند. در حقیقت، نشانه های ارتباط شیمیایی اصلی ترین راه برقراری ارتباط گربه شما با دیگر گربه ها است.

وقتی به "رایحه گربه" فکر می کنید، ممکن است به بوی ادرار گربه فکر کنید. بله، دفع ادرار یا افشانه کردن (پاشیدن ادرار) یکی از روشهای ارتباطی قابل توجه است. این کار چه چیزی را به دیگر گربه ها می گوید؟ افشانه کردن قلمرو را علامت گذاری می کند و سلطه را نشان می دهد.

گربه ها به شیوه های دیگری نیز از طریق رایحه با دیگر گربه ها ارتباط برقرار می کنند. یکی از این شکل های ارتباطی بسیار مهم از طریق فرومون ها است. گربه شما روی پنجه ها، گونه ها، لب ها، پیشانی، دم، پهلوها و اطراف مقعد غدد عطری دارد. اینکه چگونه و از کجا گربه ها فرومون ها و روغن ها را از این غدد معطر انتشار می دهند معنای متفاوتی را نشان می دهد. به گفته پام جانسون بنت، متخصص رفتار گربه ها، گربه ها از رایحه "برای شناسایی اعضای یک گروه، تعریف قلمرو، ایجاد آشنایی، اعلام وضعیت تولید مثل، کسب اطلاعات بیشتر در مورد گربه های ناآشنا در محیط، تسکین خود، پیوند با دیگری یا به عنوان نوعی پرخاشگری پنهانی" استفاده می کنند. مثلاً:

  • هنگامی که گربه شما برای نشانه گذاری روی اشیا با ناخن هایش خراش می دهد، او همچنین از غدد موجود در بالشتک های پنجه خود رایحه ای را برجا می گذارد و قلمرو خود را ایجاد می کند.
  • گربه ها از غدد عطری اطراف صورت خود به عنوان رفتاری به منظور برقراری پیوند و نشان دادن محبت، از طریق مالش سر با یکدیگر استفاده می کنند.
  • گربه ها هنگام مالیدن بدن خود بر روی یکدیگر رایحه خود را با دیگری به اشتراک می گذارند.

سخن نهایی

ارتباط بین گربه ها می تواند بسیار ظریف باشد و کارشناسان کل زبان گربه ها را هنوز نتوانسته اند ترسیم کنند. با این حال اگر به تعاملات گربه خود با گربه های دیگر توجه کنید، و اطلاعاتی که در این مقاله به اشتراک گذاشته شد را نیز در خاطر داشته باشید، احتمالاً می توانید معنای بسیاری از رفتارهای گربه خود را تشخیص دهید.فرم نظردهی

0/2000