بیماری ها > دهان و دندان

دهان و دندان

کاشت دندان (ایمپلنت) در سگ و گربه

از ایمپلنت های دندانی به طور گسترده ای در پزشکی برای انسان به عنوان جایگزین دندان های از دست رفته استفاده می شود. دلایل انجام ایمپلنت در افراد شامل موارد زیر است: حفظ موقعیت دندان های باقیمانده، حفظ ارتفاع استخوان، بهبود جویدن غذا و زیبایی.

آناتومی دندان و صورت در سگ و گربه بسیار متفاوت از انسان است و به همین دلیل، دلایل انجام کاشت دندان در انسان را نمی توان به گربه ها و سگها تعمیم داد. بیایید دلایل فوق را با جزئیات بیشتری بررسی کنیم.

حفظ موقعیت دندان های باقیمانده:

بعد از کشیده شدن دندان در سگها و گربه ها سایر دندان ها جابجا یا لق نمی شوند. این امر به دلیل تفاوت در شکل و اندازه ریشه دندانهای آنها و همچنین نیروهای اکلوزالی (تماس بین دندان های بالا و پایین) است که هنگام غذا خوردن روی دندانها ایجاد می شود. به یاد داشته باشید که سگها و گربه ها فاقد هرگونه دندانی هستند که به یکدیگر برخورد کنند و بنابراین مانند انسان غذا را خرد نمی کنند و نمی جوند. دندان آنها برای گرفتن، کشتن، پاره کردن و بلعیدن مواد غذایی بطور کامل طراحی شده است. خوشبختانه سگها و گربه های ما مجبور نیستند غذای خودشان را بکشند، بنابراین زندگی با دندان های کم و یا بدون دندان برای آنها مسئله ای نیست.

حفظ ارتفاع استخوان:

در حالی که از دست رفتن ارتفاع استخوان به دنبال کشیده شدن دندان اتفاق می افتد، میزان این کاهش و اهمیت بالینی آن بسیار کمتر از آن است که در انسان دیده می شود.

بهبود جویدن مواد غذایی:

همانطور که در بالا ذکر شد، نحوه استفاده از دندانها/دهان توسط سگها و گربه ها بسیار متفاوت از انسان است، بنابراین از ایجاد ارتباط مستقیم بین این دو باید خودداری شود. جالب است بدانید که برخی از حیوانات خانگی که دارای دندانهای کاملاً سالم هستند، غذای خشک خود را می بلعند. این به دلیل این واقعیت است که در طبیعت، سگ سانان و گربه سانان از دندانهای برشی بزرگ خود برای برش طعمه به تکه های قابل بلع استفاده می کنند. آنها باید سریع مقادیر زیادی غذا دریافت کنند تا شکار نشوند و یا غذای خود را به حیوان شکارچی دیگری از دست ندهند.

زیبایی:

سگ و گربه فارغ از دندان دوست داشتنی هستند! آنها مانند انسان از فشارهای اجتماعی رنج نمی برند. از همه مهمتر، شکل صورت یا ظاهر گربه یا سگ پس از از دست دادن دندان آنچنان تغییر نمی کند. استثنا در این قانون زمانی است که نژادهای بسیار کوچک (مانند چیواوا، داشوند، یورکی و غیره در سگ ها ...) دندان های پایین خود را از دست بدهند. از دست دادن این دندانها می تواند بر نحوه برداشتن غذا تأثیر بگذارد و باعث شود زبان بیرون دهان آویزان شود یا در حرکت زبان تغییر ایجاد کند. اما با وجود این هم می توانند زندگی خوبی را تجربه کنند و در واقع با برخی تغییرات ساده در رژیم غذایی مشکلی نخواهند داشت.

با توجه به این واقعیت که ایمپلنت ها کیفیت زندگی سگ و گربه را بهبود نمی بخشد، برای قرار دادن ایمپلنت دندان به چندین بار بیهوشی نیاز است و بیشتر ایمپلنت هایی که در دسترس هستند نمی توانند فشارهایی را که حیوان هنگام جویدن و بازی عادی به دندان هایشان وارد می کنند تحمل کنند، بنابراین انجام این کار برای سگ و گربه توصیه نمی شود و منطقی نیست.

مرجع:

Tannebaum, J; Arzi, B; Reiter, AM; et. al. The case against the use of dental implants in dogs and cats. J Am Vet Med Assoc 2013; 243(12):1680-85.فرم نظردهی

0/2000