متفرقه

متفرقه

گربه ها چند نوع صدا دارند؟ 10 صدای اصلی گربه ها

گربه ها چندین نوع صدای مختلف دارند و میو کردن تنها نوع صدایی نیست که گربه ها می توانند تولید کنند! در واقع گربه ها می توانند بیش از 100 صدای مختلف تولید کنند.

میو و هیس تنها برخی از صداهایی اند که ما معمولاً به گربه ها نسبت می دهیم. یکی از شگفت انگیزترین واقعیت هایی که در مورد گربه ها وجود دارد این است که گربه ها در واقع می توانند تقریباً 100 صدای مختلف ایجاد کنند. بچه گربه ها معمولاً برای درخواست شیر به مادرشان میو می کنند، اما بیشتر گربه های بالغ فقط در حضور انسان میو میو می کنند و صاحبان خود و افرادی که به آن ها غذا می دهند را به عنوان والدین خود می بینند!

مطالعات علمی در مورد صداهایی که گربه ها ایجاد می کنند بیشتر بر اساس طبقه بندی اصوات مختلف است. برخی از دانشمندان تلاش کرده اند تا حقایق موجود در مورد یکی از مرموزترین واقعیت های گربه ها را کشف کنند - اینکه گربه ها چگونه خرخر می کنند؟ ارتعاش ریتمیک صدای خرخری که گربه تولید می کند از گلو گربه ناشی می شود، اما هنوز هیچ توافقی درباره اینکه دقیقاً این صدا چگونه ایجاد می شود وجود ندارد.

آیا هرگز این احساس را کرده اید که گربه هایتان با شما صحبت می کنند؟ شاید اینطور باشد! یکی از نظریه ها این است که گربه ها با تقلید صدای نوزاد انسان سعی در جلب توجه صاحب خود را دارند. آنها همچنین می توانند صدای صاحب خود را تشخیص دهند.

در ادامه این مقاله متداول ترین صداهای گربه ها و معنای آنها به همراه فایل صوتی آورده شده است.

1. میو

گربه ها و انسان ها می توانند شباهت زیادی به هم داشته باشند، اما شاید ما وقت کافی برای شناخت بهتر آنها و آگاهی از این موضوع اختصاص نداده ایم.

در مصر باستان اسم گربه بر اساس صدای اصلی گربه "میو" بود. این صدا می تواند بین کسری از ثانیه و بیشتر طول بکشد و گربه ها با باز کردن دهان و سپس دوباره بستن تدریجی آن را تولید می کنند. 

این صدا معنای خاصی ندارد. گربه از این صدا می تواند برای جلب توجه به چیزی در محیط اطرافش استفاه کند بطوریکه درک پیام گربه را برای ما ممکن کند. میو در نزدیکی درب بسته ممکن است نشان دهنده این باشد که گربه می خواهد بیرون برود و اگر در کنار ظرف خالی غذایش میومیو می کند به معنای این است که گرسنه است. اعتقاد بر این است که بیشتر میوها صداهای تصادفی هستند که گربه یاد می گیرد از آنها برای برقراری ارتباط با انسان های اطراف استفاده کند، به طوری که هر خانوار با یک گربه واژه نامه مخصوص میو را برای غذا، نوازش، بازی، توجه و غیره دارد!

می دانستید که گربه های بالغ عمدتاً برای برقراری ارتباط با مردم میومیو می کنند و تقریباً هرگز با گربه های دیگر صدای میو استفاده نمی کنند؟

گرچه میو معنی خاصی ندارد، اما میو می تواند اطلاعاتی را درباره وضعیت احساسی گربه و فوریت "پیام" آن منتقل کند. به طور کلی، هرچه احساسات شدیدتر باشد، میو نیز قوی تر است. در موقعیت هایی که برای گربه ها ناخوشایند است، مانند برس زدن ناگهانی موهایشان یا قرار گرفتن در یک مکان ناشناخته یا در اتاق انتظار دامپزشک، گربه ها میوهای طولانی تولید می کنند که می تواند بسیار شدید، از گلو و بم باشد.

از طرف دیگر، هنگامی که گربه ها احساس راحتی می کنند، مانند زمانی که به آنها غذا داده می شود یا به دنبال تماس فیزیکی با صاحب خود هستند، میوها کوتاه تر و زیر تر و آهنگ صدای آن بالاست.

می دانستید گربه های ناشنوا میوهای شدید و پر سر و صدا دارند؟

2. صدای اضطرار

بچه گربه هایی که کمتر از یک ماه دارند صدایی ناشی از اضطرار از خود منتشر می کنند که به نظر می رسد یک میو بسیار زیر است و به مادرشان هشدار می دهد که در یک وضعیت اضطراری قرار دارند. صداهای یک بچه گربه که سردش است بسیار زیر است (به خصوص در چهار هفته اول زندگی آنها که بچه گربه ها هنوز نمی توانند دمای بدن خود را تنظیم نمی کنند). بچه گربه هایی که تنها مانده اند یا در جایی گیر افتاده اند مثلاً زیر بدن مادرشان به خصوص با صدای بلند صدا می دهند.

گربه ها هر یک از این صداهای اضطرار را به خوبی درک می کنند و بر اساس آن واکنش نشان می دهند.

گربه های ناشنوا نمی توانند صداهای اضطرار بچه گربه های خود را بشنوند و ممکن است متوجه نشوند که در معرض خطر هستند. به همین دلیل است که می گویند آنها مادران خوبی نمی توانند باشند.

3. خرخر کردن

این یک نوع صدای کم و موزونی است که گربه بدون باز کردن دهان از خود ساطع می کند. بچه گربه ها این صدا را هنگام شیر خوردن تولید می کنند، در حالی که گربه های بالغ آن را در موقعیت های دلپذیر تولید می کنند، به عنوان مثال در هنگام تماس با یک گربه دیگر یا یک انسان یا در حالی که گربه خودش را به شیئی می مالد یا پتو را "ماساژ" می دهد. با این حال گربه ها در شرایطی که به سختی می توان دلپذیر تلقی کرد نیز، مانند هنگام مراجعه به دامپزشک، هنگام بیماری یا درد، هنگام زایمان یا حتی در آستانه مرگ خرخر می کنند.

بنابراین به احتمال زیاد خرخر کردن احساسی شدید (چه خوشایند باشد و چه نباشد) را بیان می کند و هدف آن تحریک توجه و تماس فرد دیگری است. از این نظر می توان آن را با لبخند یک انسان مقایسه کرد، که می تواند بیانگر خوشحالی باشد اما همچنین یک حالت ناراحتی یا درد است که در آن فرد به دنبال کمک دیگران است.

4. صدایی لرزان و با ارتعاش

این صدایی بین میو و خرخر کردن است که با لحنی صعودی مشخص شده و کمتر از یک ثانیه طول می کشد. گربه ها بدون باز كردن دهان خود آن را تولید می كنند. این یکی از اصواتی است که مادران و بچه گربه ها رد و بدل می کنند، اما گربه های بالغ می توانند از آن برای خوشامدگویی صمیمانه با گربه های دیگر یا انسان ها نیز از آن استفاده کنند.

5. صداهای گربه های نر و ماده برای جفت گیری

وقتی هورمون ها جنسی فعال می شوند، گربه های ماده و نر نوعی صدای ناله مانندِ شدید و طولانی برای جذب یک جفت تولید می کنند. نرها برای هشدار به دیگر نرها از حضور خود نیز این کار را انجام می دهند. این صداهای جنسی غالباً دلیل تصمیم گیری بسیاری از صاحبان برای عقیم کردن حیوان خانگی خود است.

جای خواب سگ و گربه پوپت مدل فیلی

6. هیس

گربه ای که سعی در دفاع از خود دارد و تهدید می کند دهان خود را کاملا باز می کند و هوا را به روشی برافروخته از دهانش خارج می کند. نتیجه نوعی صدای هیس مانند است که حدود یک ثانیه طول می کشد. در عرض سه ماه بچه گربه ها می دانند که چگونه این کار را انجام دهند! این صدا می تواند فقط کسری از ثانیه نیز طول بکشد.

7. زوزه کشیدن

اینها صداهای تهدیدآمیزی اند که به نظر می رسد مانند میو میو بی پایان است. مشخصه آنها شدت بالا و حجم بسیار زیاد آن است. چنین تهدید شدیدی باعث جلوگیری از درگیری مستقیم بین گربه ها می شود.

8. غرولند کردن

این صدای تهدیدآمیز با لحنی عمیق است که می تواند بین کسری از ثانیه و چند ثانیه ادامه یابد.

9. جیغ یا فریاد از درد

این یک صدای زیر، بسیار بلند و ناگهانی است، که گربه ها وقتی آسیب می بینند، از خود تولید می کنند. این جیغ همچنین نشان دهنده پایان جفت گیری است.

10. چهچه

توصیف این صدا دشوار است اما اگر یک بار آن را شنیده باشید هرگز فراموش نمی کنید. این دنباله ای از صداهای زیر است که گربه از خود تولید می کند و در همان حال فکش را می لرزاند. به طور معمول وقتی گربه این صدا را از خود تولید می کند که به طعمه ای خیره شده و در این بین مانعی وجود دارد. این نشان دهنده یک حالت هیجان شدید و احتمالاً ناامیدی از عدم توانایی رسیدن به آن است.

 

در اینجا لیست اصلی صداهایی که گربه ها تولید می کنند آورده شد. آیا  هیچ کدام برای شما آشنا به نظر می رسید؟فرم نظردهی

0/2000