نژادهای گربه

نژادهای گربه

انواع مختلف گربه نژاد پرشین از نظر ظاهر و رنگ‌بندی

گربه‌های پرشین یا ایرانی یکی از محبوب‌ترین نژادهای گربه در جهان هستند. اما آیا می‌دانید انواع مختلفی از این نژاد طبقه‌بندی شده است؟

شما ممکن است با گربه پرشین هیمالیایی آشنایی داشته باشید، اما آیا می‌دانید گربه‌های صورت عروسکی، دورنگ و چینچیلا نیز وجود دارند؟

در این مطلب می‌خواهیم به انواع مختلف این نژاد و رنگ‌بندی‌های مختلف آن‌ها بپردازیم. پس از اتمام خواندن این راهنما، درک بهتری از انواع مختلف گربه‌های پرشین خواهید داشت.

انواع گربه‌های پرشین

بحث درباره تمام گونه‌های گربه پرشین شاید غیرممکن باشد. ازآنجاکه تعداد بسیار زیادی پرورش‌دهنده وجود دارد، تعداد بی‌شماری از این نژاد نیز وجود دارد.

در این پست، ما فقط به انواع عمده گربه‌های پرشین می‌پردازیم.

گربه پرشین صورت عروسکی (Doll Face Persian)

گربه‌های پرشین صورت عروسکی همچنین به‌عنوان سنتی یا کلاسیک نیز شناخته می‌شوند. باور بر این است که این نوع گربه پرشین اصیل است. امروزه این گربه‌ها تقریباً مشابه قدیمی‌ترین تصاویر موجود از گربه‌های پرشین به نظر می‌رسند.

این نوع خاص از نژاد پرشین ویژگی‌های ظاهری بسیار مشخصی ندارد. بینی آن‌ها طولی طبیعی دارد که متناسب با بقیه صورت است. برخلاف پرشین‌های صورت تخت، این گربه‌ها بینی‌ای برآمده دارند؛ بنابراین، گربه‌های پرشین صورت عروسکی می‌توانند راحت‌تر از برخی گربه‌های پرشین دیگر نفس بکشند. آنها همچنین کمتر دچار ترشحات بینی و چشم می‌شوند.

گربه‌های پرشین صورت عروسکی در دو رنگ سفید و نارنجی

گربه‌های پرشین صورت عروسکی در دو رنگ سفید و نارنجی

این گربه‌ها معمولاً مشکلات سلامتی شایع در این نژاد را تجربه نمی‌کنند. آنها در واقع نسخه کلاسیک این نژاد هستند و هنوز هم به‌عنوان گربه‌های پرشین به‌راحتی شناخته می‌شوند.

گربه‌های پرشین صورت عروسکی موهای بلندی دارند و به رنگ‌های گوناگونی می‌توانند باشند؛ بنابراین، اگرچه آنها بسیاری از مشکلات سلامتی را تجربه نمی‌کنند، اما هنوز هم نژادی هستند که به مراقبت بسیار نیاز دارند. به دلیل داشتن موهای بلند باید طبق یک برنامه منظم به برس کردن موهای آن‌ها پرداخت. اما اگر می‌خواهید با چالش‌های مربوط به مشکلات تنفسی یا مشکلات تخلیه اشک مواجه نشوید، این نوع از نژاد پرشین می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد.

گربه پرشین صورت تخت (Peke-Face Persian)

گربه‌های پرشین صورت تخت (Peke-Face) دارای ویژگی‌های ظاهری مشخص‌تری هستند. به دلیل شباهت‌های آنها با سگ‌های پکینز (Pekingese) نام این نژاد در انگلیسی Peke-Face است. یک جهش ژنتیکی باعث ایجاد صورت تخت در این نژاد شده است.

این گربه‌ها سر مربع شکل، بینی کوچک و فکی بزرگ دارد. آنها همچنین دارای گونه‌های گرد و چشمان مدور بزرگ هستند. این ساختار صورت باعث می‌شود گربه‌های پرشین صورت تخت در تنفس مشکل داشته باشند. اگر گربه پرشین صورت تخت سرما بخورد، نفس کشیدن طبیعی برای این گربه‌ها تقریباً غیرممکن می‌شود. بسیاری از این نوع خاص از نژاد پرشین آسم را تجربه می‌کنند. به نظر می‌رسد اغلب بینی‌های آنها مستقیماً بین چشم‌هایشان قرار گرفته است.

گربه‌ پرشین صورت تخت (Peke-Face)

گربه‌ پرشین صورت تخت (Peke-Face)

این نژاد به مراقبت و نگهداری بسیاری نیازمند است. علاوه بر اینکه مرتباً باید موهای آن‌ها را برس کشید و یا کوتاه کرد، باید مرتباً چشم‌های این گربه را پاک کنید. چشم آنها دارای مشکلات تخلیه اشک است که در صورت عدم مدیریت صحیح باعث ایجاد لکه بر روی صورتشان می‌شود.

گربه پرشین چینچیلا (Chinchilla)

گربه‌های پرشین چینچیلا بسیار زیبا هستند. این گربه‌ها موهای ضخیم و پرپشتی دارند. نام آنها در اصل از یکی از جوندگان آمریکای جنوبی گرفته شده است که دارای خزی سفید و ضخیم می‌باشد.

گرچه گربه‌های پرشین چینچیلا چند رنگ متفاوت می‌توانند داشته باشند، اما به طور معمول سفید نقره‌ای هستند. اطراف چشم‌ها، لب‌ها و بینی عروسک مانند آنها به رنگ سیاه است. آنها همچنین چشم‌های سبز یا آبی دارند.

گربه‌ پرشین چینچیلا

گربه پرشین چینچیلا

از آنجا که گربه‌های پرشین چینچیلا نژادی هستند که به‌صورت گزینشی پرورش داده شده‌اند، به طور معمول دارای مشکلات سلامتی هستند. آنها مستعد ابتلا به بیماری‌های کلیوی و مشکلات قلبی هستند. همچنین، بعضی اوقات صورت‌هایی تخت دارند که می‌تواند باعث مشکلات تنفسی شود.

پرشین مو کوتاه اگزوتیک (Exotic Shorthair)

پرشین مو کوتاه اگزوتیک به‌عنوان نوع موکوتاه گربه پرشین پرورش داده شد. این نوع از گربه پرشین بیشتر خصوصیات گربه‌های پرشین را به نمایش می‌گذارد. صورتی تخت و چشمانی بزرگ دارد. برخلاف نوع مو بلند گربه پرشین، این گربه‌ها می‌توانند به موهای بدن خود رسیدگی کنند.

گربه پرشین مو کوتاه اگزوتیک

گربه پرشین مو کوتاه اگزوتیک

متأسفانه، ساختار صورت آنها باعث مشکلات معمول سلامتی مربوط به گربه‌های پرشین می‌شود. آنها اغلب در تنفس مشکل دارند و می‌توانند مشکلات تخلیه مجاری اشک را داشته باشند. همچنین، این گربه‌ها بیشتر از پرشین‌های مو بلند بازیگوش هستند. آنها بسیار مهربان هستند و دوست ندارند تنها بمانند.

گربه پرشین فنجانی (Teacup Persian)

گربه پرشین فنجانی با جثه‌ای بسیار کوچک پرورش داده شده است. هدف پرورش دهندگان تولید کوچک‌ترین گربه‌های پرشین ممکن است و گرچه این گربه‌ها بسیار دوست‌داشتنی هستند اما باید قبل از پذیرفتن سرپرستی این نوع از گربه پرشین خوب فکر کنید.

گربه پرشین فنجانی

گربه پرشین فنجانی

گربه‌های پرشین که جثه‌ای بزرگ دارند در حال حاضر انواع مشکلات سلامتی را تجربه می‌کنند و از آنجا که این گربه‌ها با جثه‌ای کوچک پرورش داده می‌شوند، احتمال مشکلات سلامتی آنها افزایش می‌یابد. گربه‌های پرشین در حال حاضر صورت‌هایی کوچک و جمع شده دارند و صورت‌های کوچک‌تر گربه‌های فنجانی تنفس را برای آن‌ها بیش از سایر انواع این نژاد دشوار می‌کند.

این گربه‌ها همچنین در تنظیم دمای بدن و مقابله با استرس با چالش‌هایی روبرو هستند. همچنین، از آنجا که این‌ها یک نوع پرورش‌یافته خاص هستند، معمولاً دارای قیمت بالایی نیز هستند.

 

رنگ‌بندی گربه‌های نژاد پرشین

علاوه بر این انواعی که در بالا ذکر شد، ۷ نوع رنگ‌بندی برای گربه‌های پرشین در نظر گرفته می‌شود.

تک‌رنگ

گربه‌های پرشین تک‌رنگ فاقد هرگونه نقش‌ونگار یا لکه هستند. آنها می‌توانند سفید، سیاه، نقره‌ای، طوسی یا شکلاتی باشند. فقط گربه های سفید دارای سه رنگ چشم مختلف هستند. بعضی از آنها چشمان مسی یا آبی دارند و برخی از آن ها دارای ترکیبی شگفت آور از یک چشم آبی و یک چشم مسی هستند. بقیه گربه های تک رنگ دارای چشمان مسی درخشان هستند. رنگ خز برای تمام گربه های پرشین تک رنگ عاری از هرگونه علامت یا سایه است.

گربه‌های پرشین تک‌رنگ

نقره‌ای و طلایی

دسته بندی نقره ای و طلایی شامل چینچیلا و نقره ای ها و طلایی های سایه دار می شود.

چینچیلا یک گربه سفید درخشان است که موهایی با نوک سیاه به طور یکنواخت روی صورت، پاها، دم و بدن پخش شده است. سایه دارها پوششی از رنگ سیاه در پشت خود دارند که به طور یکنواخت از دو طرف بدن کمرنگ می شود. نوک موهای روی پاها و صورت باید مطابقت داشته باشد و از چینچیلا تیره تر است. طلایی ها می توانند چینچیلا یا سایه دار باشند. رنگ زمینه آنها یک  رنگ کرمی گرم است که با رنگ مشکی ترکیب شده است. گربه های پرشین که در دسته نقره ای و طلایی جای می گیرند دارای چشمان سبز یا سبز آبی هستند که اطراف چشمانشان مشکی است. پنجه پاهای آن ها سیاه و بینی آن ها به رنگ قرمز یا آجری است.

گربه‌های پرشینِ نقره‌ای و طلای

دودی و سایه‌دار

گربه‌های پرشین سایه‌دار موهای زیرین سفید و موهای رویی اندکی رنگی دارند. موهای رویی می‌تواند تن رنگ طلایی یا نارنجی داشته باشد.

گربه‌های پرشین دودی موهای رویی تیره‌تری دارند. موهای رویی آنها می‌تواند سیاه، قهوه‌ای یا طوسی باشد. در بعضی موارد به نظر می‌رسد موی بدن آن‌ها کلاً رنگ تیره است. اما وقتی این گربه‌ها راه می‌روند، می‌توانید موهای زیرینِ سفید آنها را ببینید.

گربه‌های پرشین سایه‌دار و دودی

تَبی (Tabby)

گربه‌های پرشین با الگوی رنگی تَبی به سه نوع کلاسیک، خال خالی و وصله‌ای دسته‌بندی می‌شوند. این گربه‌ها دارای الگوهای رنگی مشخصی روی موهای خود هستند. تقریباً شبیه الگوهایی که معمولاً بر بدن گربه‌های وحشی مشاهده می‌شود.

گربه‌های پرشین با الگوی رنگی تَبی همچنین به شخصیت برون‌گرای خود معروف هستند. این گربه‌ها نسبت به سایر انواع گربه‌های پرشین بازیگوشی و فعالیت بیشتری دارند.

گربه‌های پرشین با الگوی رنگی تَبی

سه رنگ

این گربه‌های پرشین غالباً به نام پرشین‌های tortoiseshell در نظر گرفته می‌شوند. موهای آنها از چند رنگ تشکیل شده است و رنگ آنها معمولاً تیره‌تر از پرشین‌های تَبی است.

همچنین، این گربه‌ها به‌جای راه‌راه‌هایی که در پرشین‌های تَبی دیده می‌شود، دارای قسمت‌های رنگی هستند.

گربه‌های پرشین سه رنگ

دورنگ

در این نوع به‌جای چند رنگی که در گربه‌های پرشین سه رنگ دیده می‌شود، فقط دو الگوی رنگی وجود دارد. اینها می‌توانند سفید، قهوه‌ای، نارنجی، طوسی یا سیاه باشند.

گربه‌های پرشین دو رنگ

هیمالیایی

احتمالاً منتظر این یکی بوده‌اید. هیمالیایی شناخته‌شده‌ترین نوع گربه پرشین است.

نژاد پرشین هیمالیایی اولین بار از ترکیب نژاد پرشین و سیامی ایجاد شد. این گربه‌ها به دلیل داشتن نوع الگوی رنگی سیامی و ویژگی‌های گربه‌های پرشین معروف هستند. همه گربه‌های هیمالیایی چشمان آبی دارند.

گربه‌های هیمالیایی می‌توانند صورت تخت یا گرد داشته باشند. متأسفانه گربه‌های هیمالیایی صورت تخت، مشکلات سلامتی را که در سایر انواع گربه‌های پرشین دیده می‌شود، تجربه می‌کنند.

گربه‌های پرشین هیمالیایی به‌طورکلی آرام هستند. اما گاهی اوقات به دلیل اجداد سیامی آن‌ها طبیعتی بازیگوش به آن‌ها نسبت می‌دهند.

گربه پرشین هیمالیایی

گربه پرشین هیمالیایی

خلاصه

امیدواریم این پست شناخت بهتری از انواع مختلف گربه‌های پرشین در اختیار شما گذاشته باشد. بیایید یک جمع‌بندی سریع انجام دهیم.

فقط یک نژاد گربه پرشین وجود دارد. اما طی سال‌ها، پرورش دهندگان انواع مختلفی از این نژاد را تولید کرده‌اند.

برخی از تمایزات بین گونه‌ها در ساختار صورت آن‌ها مشاهده می‌شود. گربه‌های اصیل پرشین صورتی گرد دارند. آنها مشکلات تنفسی را که سایر انواع این نژاد از آن رنج می‌برند، تجربه نمی‌کنند. گربه‌های پرشینی که صورتی تخت دارند دارای مشکلات مختلف سلامتی هستند. این نوع به‌ویژه از مشکلات تنفسی رنج می‌برد.

علاوه بر ساختارهای صورت، از پوشش آنها برای تمایز بین انواع گربه‌های پرشین استفاده می‌شود. پرشین‌های چینچیلا موهای خزدار و بلند دارند. موکوتاه اگزوتیک تنها نوع از نژاد پرشین با موهای کوتاه است. همه انواع دیگر گربه پرشین دارای پوشش بلند هستند که ما معمولاً این ویژگی را به گربه‌های پرشین نسبت می‌دهیم.

گربه‌های پرشین از نظر اندازه نیز طبقه‌بندی می‌شوند. در حالی که اکثر پرشین‌ها از اندازه استانداردی برخوردارند، پرورش دهندگان نوعی از این نژاد را با جثه‌ای کوچک پرورش داده‌اند. این گربه‌ها بسیار کوچک هستند. اندازه کوچک و غیرمعمول آنها باعث می‌شود انواع مشکلات سلامتی را تجربه کنند.

در آخر اینکه گربه‌های پرشین بر اساس رنگ خزشان نیز طبقه‌بندی می‌شوند. ۷ نوع الگوی رنگی مختلف برای گربه پرشین تعیین شده است. اینها بیشتر توسط الگوهای خز و نشانه‌های رنگی آنها تعیین می‌شود.

فقط به یاد داشته باشید، فقط یک نژاد گربه پرشین وجود دارد. اما انواع مختلفی بر اساس رنگ، طول مو، اندازه و ساختار صورت وجود دارد.

اگر می‌خواهید گربه پرشین را به سرپرستی بگیرید، قبل از انتخاب گربه، حتماً درباره پرورش‌دهنده تحقیق کنید. اما اگر از یک پرورش‌دهنده معتبر خریداری می‌کنید، در نهایت شما هستید که تصمیم می‌گیرید کدام نوع گربه پرشین را به سرپرستی بگیرید.

شما صاحب چه نوع گربه پرشینی هستید؟ در نظرات برای ما از نوع گربه پرشین خود بنویسید!

 فرم نظردهی

0/2000