متفرقه

متفرقه

رفتار گربه های گمشده

در سال 1997، مدیر شبکه MAR کت آلبرشت به مطالعه الگوهای رفتاری گربه ها و سگهای گمشده پرداخت. به دلیل سابقه در جستجو و نجات (جستجوی حیوانات گمشده)، کت ارتباط مهمی را بین رفتار و مسافت هایی را که حیوانات در هنگام گم شدن طی می کنند درک کرد. از نظر کت منطقی بود که رفتار گربه ها (و سگ ها) بر مسافت پیموده شده آنها نیز تأثیر می گذارد. در اینجا یک نمونه کوچک از آنچه کت آموخته است ارائه شده است.

3 نوع رفتار گربه گمشده وجود دارد

گربه های خانگی آواره شده (یعنی گربه هایی که به خارج از خانه فرار کرده اند)

اگر گربه ای که فقط در خانه زندگی کرده است به بیرون خانه فرار کرده باشد و در جایی خارج از خانه یا در مکانی ناآشنایی قرار گیرد، خبر خوب این است که گربه شما احتمالاً "گم نشده" است! در بیشتر موارد، گربه ای که به طور غیر منتظره به یک مکان ناشناخته منتقل می شود، به اصطلاح دچار آوارگی شده است. بیشتر موارد آوارگی شامل گربه هایی می شوند که فقط در خانه زندگی کرده اند و به بیرون فرار می کنند. با این حال گربه هایی که به فضای باز نیز دسترسی دارند می توانند دچار آوارگی شوند.

هنگامی که گربه ها به یک منطقه ناآشنا منتقل می شوند، گربه به احتمال زیاد در سکوت مخفی می شود، که اغلب دور از نقطه فرار نیست، و آنها در چنین وضعیتی میومیو نمی کنند! این به این دلیل است که گربه ها حیواناتی وابسته به قلمرو خود هستند و اصلی ترین کار آن ها برای محافظت خود در برابر شکارچیان پنهان شدن در سکوت است. گربه هایی که می ترسند (و گربه هایی که زخمی شده اند) مناطقی را برای مخفی شدن مانند زیر ایوان یا بوته گیاهان پیدا می کنند و در آنجا مخفی شده و میو میو نمی کنند! صدا دادن باعث می شود گربه مکان خود را به یک شکارچی نشان دهد. رفتار آنها هیچ ارتباطی با اینکه گربه، شما را دوست دارد، اینکه صدای شما را تشخیص می دهد یا اینکه بوی شما را می شناسد ندارد بلکه با این واقعیت ارتباط دارد که یک گربه ی ترسیده در سکوت مخفی خواهد شد!

روشی که کت آلبرشت و شبکه او پیشگام آن بوده است و منجر به یافتن هزاران گربه خانگی "گمشده" (چه گربه هایی که فقط در خانه زندگی کرده اند و چه گربه هایی که به فضای باز دسترسی دارند) شده است، همان روشی است که برای گرفتن گربه های وحشی استفاده می شود، استفاده از یک قفس برای به تله انداختن گربه. در این روش از قفس های مخصوصی استفاده می شود که دارای مکانیزمی است که در صورت تحریک آن توسط گربه (یا حیوان کوچک دیگر) درب آن بسته می شود و گربه درون آن به دام می افتد.

قفس مخصوص برای به دام انداختن حیوانات

آوارگی در گربه هایی که به فضای باز دسترسی دارند.

آوارگی در گربه هایی که به فضای باز دسترسی دارند هنگامی اتفاق می افتد که گربه از قلمرو شناخته شده خود بیرون رانده شود (یعنی توسط گربه دیگری مورد ضرب و شتم قرار گیرد، توسط یک سگ تعقیب شود، یا حتی توسط صدای آتش بازی وحشت زده شود که در این صورت گربه از ترس فرار می کند و مثلاً در حیاط خانه ای که هرگز ندیده است می رود). آوارگی در گربه هایی که به فضای باز دسترسی دارند همچنین می تواند هنگامی اتفاق بیفتد که گربه به مکانی دیگر منتقل شده و به طور تصادفی فرار کند - مانند تصادف با اتومبیل، فرار از سبد حامل خود در مطب دامپزشکی یا فرار از کمپ در هنگام مسافرت. طبق داده هایی که در طول سال ها جمع آوری شده است گربه هایی که به فضای باز دسترسی دارند و از خانه خود از ترس فرار کرده اند، در حیاط همسایه ای که ده خانه پایین است پنهان می شوند، و در شرایطی قرار دارند که بسیار ترسیده و موقعیت مکانی خود را نمی توانند تشخیص دهند تا به خانه برگردند! در این موارد، گرچه گربه به فضای باز خارج خانه آشنایی دارد، اما این گربه نیز دچار آوارگی شده است و باید دستورالعمل های مربوط به چنین گربه هایی را دنبال کنید.

در یكی از تحقیقاتی كه كت آلبرشت انجام داد، سگِ گربه یاب وی گربه ای گمشده به نام گیزمو را بعد از 3 روز مفقودی پیدا كرد. گیزمو در داخل یک وان در حیاطی که فقط دو خانه با آن فاصله داشت مخفی شده بود. در حالی که برخی از گربه ها توانایی قابل توجهی را در استفاده از غریزه خانه یابی برای بازگشت به قلمرو خود دارند، برخی از گربه ها یا این مهارت را ندارند یا برای استفاده از آن خیلی ترسیده اند. در موارد آوارگی، گرچه گربه از نظر فنی "گربه ای است که به فضای باز دسترسی دارد"، اما وقتی در منطقه ای ناشناخته قرار بگیرد، دچار آوارگی می شود. خوی فردی گربه می تواند در میزان سفر وی و اینکه آیا به تماس انسان پاسخ می دهد یا نه تأثیر بگذارد. تکنیک های بازیابی باید مطابق با خلق و خوی منحصر به فرد گربه ی گمشده باشد. اگر او ترسو باشد، به احتمال زیاد از ترس در نزدیکی مخفی خواهد شد و برای بازیابی او باید از یک قفس مخصوص اینکار استفاده کنید. اگر او اجتماعی است، می تواند به راحتی چندین بلوک (حتی یک مایل یا دو مایل) را طی کند و شما باید به همسایه ها اطلاع دهید و پوسترهایی را در تقاطع های اصلی منطقه نصب کنید.

گمشدن در گربه هایی که به فضای باز دسترسی دارند

منظور ما از گربه ای که به فضای باز دسترسی دارد این است که شما مراقب گربه ای هستید که به طور معمول اجازه رفتن به خارج از منزل را دارد، حتی برای مدت کوتاهی. یکی از مهم ترین کشفیاتی که کت آلبرشت همان اوایل متوجه شد این است که روشهایی که باید برای جستجوی گربه گمشده ای که به فضای باز دسترسی داشته است استفاده کرد بسیار متفاوت از روشهایی است که برای جستجوی یک گربه خانگی گمشده (یا آواره شده) که فقط در داخل خانه بزرگ شده است استفاده کرد! وقتی گربه ای که به فضای باز دسترسی دارد ناپدید می شود، به این معنی است که اتفاقی برای گربه افتاده است که منجر به تغییر رفتار گربه در بازگشت به خانه شده است. گربه ها قلمروطلب هستند و اینطور نیست که بی دلیل از خانه فرار کنند (مانند سگها). بنابراین تاکتیک ها و تکنیک های مورد استفاده برای جستجوی گربه گمشده باید متفاوت از روش های جستجو برای سگ گمشده باشد.

پوسترهای گربه گمشده اگر گربه زیر ایوان خانه همسایه شما مخفی شده و آسیب دیده و ساکت است، همیشه به شما کمک نمی کند. از پوسترهای بزرگ برای گربه گمشده باید استفاده شود، و پست هایی را در رسانه های اجتماعی (به ویژه برای شبکه های اجتماعی مبتنی بر منطقه) ارسال کنید، با این حال، پست های رسانه های اجتماعی و پوسترهای بزرگ باید مکمل یک جستجوی هدفمند در نزدیک همان جایی باشد که گربه ناپدید شده است. این اغلب شامل جستجوی فیزیکی در قلمرو گربه است. و بله، این بدان معنی است که در حیاط خود و در حیاط همسایگان خود در هر مخفیگاه قابل تصور نگاه کنید!

در سال 2017، یک مطالعه توسط دانشگاه کوئینزلند استرالیا انجام شد (کت آلبرشت و دکتر ژاکی رند مطالعه را آغاز کردند و UOQ و MPP در این مطالعه همکاری کردند). در اینجا خلاصه ای از نتایج مطالعه آمده است:

  • 1232 از کسانی که گربه ای را گم کرده بودند در این مطالعه شرکت کردند.
  • روش شماره یک که در بازیابی یک گربه گمشده بیشترین موفقیت را داشت، انجام جستجوی فیزیکی در منطقه بود.
  • فاصله متوسط ​​(مسافت طی شده توسط گربه ها) برای گربه هایی که به فضای بیرون دسترسی داشتند 315 متر بود. این تقریباً شعاعی از 17 خانه را به مرکز خانه صاحب آنها در بر می گیرد.
  • فاصله متوسط ​​( مسافت طی شده توسط گربه ها) برای گربه های خانگی گمشده که فقط در خانه زندگی کرده بودند بسیار کمتر بود یعنی فقط 50 متر فاصله داشت که تقریباً به شعاع 5/2 خانه از خانه صاحب آنها است.

نتایج این مطالعه علمی آنچه کت آلبرشت سالها پیش کشف کرده بود را تأیید می کند، جستجوی فیزیکی گربه گمشده باید در همسایگی نزدیک شما متمرکز شود! پست های شبکه های اجتماعی مهم هستند، اما گرفتن مجوز از همسایه برای جستجوی حیاط آنها بسیار مهم است! اینکه عکسی به همسایه خود تحویل دهید و از او بخواهید "گربه شما" را جستجو کند کافی نیست! همسایه شما احتمالاً جستجوی دقیقی انجام نخواهد داد! این شما هستید که باید از همسایه اجازه بگیرید تا با دقت تمام جاهایی که ممکن است گربه در آن جا پنهان شده باشد را جستجو کنید.

وقتی گربه ای که به فضای باز دسترسی دارد ناپدید می شود، سوال این است: چه اتفاقی برای گربه افتاده است؟ در واقع هشت اتفاق ممکن است برای گربه شما رخ دهد - ما به آنها "دسته های احتمالی" می گوییم. هنگام جستجوی گربه گمشده خود، در نظر بگیرید که کدام دسته برای گربه خاص شما بیشترین احتمال را دارد:

هشت دسته احتمالی مربوط به رفتار گربه های گمشده

1. گربه شما به دام افتاده است: گربه شما می تواند بالای یک درخت، روی پشت بام، زیر خانه، داخل زیرزمین یا گاراژ همسایه باشد. این بدان معنی است که گربه شما احتمالاً در قلمرو طبیعی خود قرار دارد، معمولاً شعاع 5 خانه از خانه شما. اگر گربه چند روز ناپدید شد و بسیار تشنه یا گرسنه به خانه آمد، ممکن است در جایی گیر افتاده باشد.

2. گربه شما به منطقه ای ناآشنا جابجا شده است: گربه هایی که توسط سگها، مردم یا گربه های دیگری که آنها را مورد ضرب و شتم قرار می دهند و یا توسط آتش بازی وحشت زده شده اند، از قلمرو خود خارج می شود و اغلب "در مناطق ناآشنا" آواره می شوند. بسیاری از این گربه ها، پس از کاهش سطح آدرنالین، به خانه بر می گردند، که اغلب روز بعد یا چند روز بعد ظاهر می شوند. اما بسیاری از این گربه ها، به ویژه آنهایی که ترسو هستند، از این تجربه به وحشت می افتند به طوری که از ترس پنهان می شوند و نمی توانند به خانه برگردند.

3. گربه شما به طور ناخواسته از منطقه جا به جا شده است: موارد جا به جایی غیر عمد شامل گربه ای است که سوار یک ون یا وسیله نقلیه در حال حرکت می شود و به مکان دیگر یا حتی شهر دیگری منتقل می شود.

4. گربه شما به صورت عمدی از منطقه جا به جا شده است: موارد جا به جایی عمدی مثلاً همسایه ای است که از گربه ها متنفر است و گربه شما را اسیر می کند و آن را به یک مکان دوردست می برد.

5. گربه شما آسیب دیده یا، بیمار است: گربه های آسیب دیده یا بیمار (یا آواره، وحشت زده) در سکوت مخفی می شوند. این بدین معنی است که قبل از چاپ پوستر یا رانندگی به سمت پناهگاه ها برای جستجوی گربه گمشده خود، در هر مخفیگاه قابل تصور در ملک خود و همسایه های نزدیک خود جستجو کنید.

6. گربه شما نجات یافته است: منظور این است که کسی گربه شما را پیدا کرده و تصور می کند این یک ولگرد است و آن را به خانه خود منتقل کرده است. این اتفاق به طور مکرر اتفاق می افتد، خصوصاً در مورد گربه هایی که میکرو چیپ ندارند یا قلاده و تگی ندارند.

7. گربه شما دزدیده شده است: برخی از گربه های نژاد اصیل و عجیب و غریب ممکن است به سرقت بروند.

8. گربه شما توسط یک حیوان کشته شده است: فکر کردن به این اتفاق بسیار ناراحت کننده است، اما اتفاق می افتد. اگر در جایی زندگی می کنید که حیوانات شکارچی (مانند کایوت، شاهین، عقاب و ...) وجود دارد ممکن است چنین اتفاقی برای گربه شما بیافتد.

رفتارهای گربه های گمشده

سکوت: این یک نوع محافظت طبیعی برای گربه است که برای پنهان شدن محلی را در زیر خانه، ایوان، بوته ها یا هر مکانی که بتواند در آن جا مخفی شود پیدا می کند. سکوت باعث مرگ بسیاری از گربه ها می شود زیرا گربه بیمار یا زخمی در جایی پنهان شده است، صاحبان گربه به طور معمول مشغول "جستجوی" گربه خود در پناهگاه محلی هستند و یا مشغول نصب آگهی بر روی دیوار هستند. در عوض، جستجوی مناسب برای بیشتر گربه ها در بیشتر موقعیت ها انجام یک جستجوی فیزیکی در مکان های نزدیک خانه است.

آستانه: این یک الگوی رفتاری جالب توجه است که کت آلبرشت در مورد گربه های آواره مشاهده کرد. بسیاری از این گربه ها در ابتدا در سکوت پنهان می شوند، اما سرانجام سکوت خود را می شکنند و میومیو می کنند، به خانه خود یا محل فرار (پنجره یا در خانه) باز می گردند، یا در نهایت وارد یک قفس تعبیه شده می شوند. در حالی که برخی از گربه ها برای رسیدن به آستانه خود تنها چند ساعت یا چند روز زمان لازم دارند، اما برای بسیاری دیگر چندین روز ممکن است طول بکشد (به طور معمول ده تا دوازده روز). احتمالاً به دلیل تشنگی آنها به آستانه خود می رسند، گرچه لازم است تحقیقات بیشتری در مورد این رفتار گربه های گمشده انجام شود.

باور اشتباه در مورد استفاده از خاک بستر

بسیاری از وب سایت ها توصیه می کنند که اگر گربه شما گم شد، مقداری از خاک بستر، مدفوع گربه یا چیزهایی که به بوی صاحب گربه آغشته است را در اطراف خانه پخش کنند. ایده این است که گربه ای که فرار کرده یا از قلمرو خود خارج شده را با قرار دادن چیزی که رایحه آن را می شناسد (یک تی شرت کثیف و غیره) به خانه جذب کنید. به دلایل زیر شبکه MAR از این روش حمایت نمی کند:

اولین دلیلی که این روش توصیه نمی شود این است که رایحه ادرار و مدفوع می تواند گربه های پرخاشگر را به حیاطی که گربه گمشده ای در آن مخفی شده جذب کند. گربه ها قلمرو طلب هستند و هنگامی که یک گربه خانگی فرار می کند، آن گربه اغلب در قلمرو گربه دیگری در بیرون از خانه مخفی می شود. خاک بستر گربه می تواند گربه های نر عقیم نشده محله یا سایر گربه های قلمروطلب را به خود جلب کند و این رایحه می تواند باعث شود آنها بخواهند از قلمرو خود دفاع کنند و آنها را به منطقه ای که یک گربه آواره در سکوت مخفی شده است، جلب کند. این گربه های قلمرو طلب هنگامی که فرومون ها را در ادرار و مدفوع گربه دیگری تشخیص می دهند، آماده مبارزه می شوند. این گربه ها احتمالاً گربه گمشده (آواره) را از مخفیگاه خود فراری می دهند و پیدا کردن گربه را دشوارتر می کند. با این حال، استفاده از غذای گربه، گربه های قلمروطلب را نیز به خود جلب می کند، اما رایحه غذا احتمالاً همان میزان پرخاشگری یا آمادگی برای مبارزه که وجود ادرار و مدفوع ایجاد می کند تولید نمی کند. هیچ یک از این موارد در یک مطالعه علمی ثابت نشده است، اما از نظر MAR شما بهتر است برای انجام جستجوی فیزیکی گربه گمشده خود و استفاده از دوربین های حیات وحش یا یک قفس مخصوص، وقت و تلاش خود را صرف کنید به جای اینکه خاک بستر را اطراف خانه پخش کنید.

شما به احتمال زیاد داستان های زیادی را در اینترنت خوانده اید که بعضی ادعا می کنند با ریختن خاک بستر و یا قرار دادن تی شرت خود در حیاط خانه توانسته اند گربه را به خانه برگردانند. در حالی که این احتمال وجود دارد که این گربه ها به دلیل یکی از این دو عامل به خانه برگشته باشند: رفتاری به نام "پدیده آستانه" (که در بالا توضیح داده شد) یا صرفاً به دلیل خلق و خوی آنها. صاحبان گربه به اشتباه اینکه گربه آنها به خانه بازگشته است را به عاملی مثل ریختن خاک بستر در اطراف خانه نسبت می دهند در حالی که در حقیقت، گربه آنها به هر حال خود به خود به خانه برمی گشت زیرا سرانجام به حد آستانه خود رسیده مانند گربه ای خانگی که در جایی از ترس پنهان شده بوده است یا گربه ای که در جایی گیر افتاده و سرانجام آزاد شده است (مثلاً گربه ای که به فضای باز دسترسی داشته در گاراژ همسایه، بالای درخت و غیره گرفتار شده بوده است). همانطور که قبلاً گفته شد، در بسیاری از موارد فریب مواد غذایی (قرارگرفتن مقداری غذا در داخل یک قفس مخصوص و استفاده از دوربین حیات وحشی که با حرکات عکس می گیرد) بهترین روش برای پیدا کردن گربه های گمشده بوده است و یک روش بازیابی بسیار مؤثر است. رایحه دیگری که می تواند به شما کمک کند اسپری کردن Feliway، فرومونی است که به آرامش  بخشیدن به گربه های ترسیده کمک می کند.

دلیل اصلی اینکه چرا شبکه MAR از استفاده از خاک بستر کثیف گربه ها به عنوان روشی برای یافتن گربه ها حمایت نمی کند این است: این رویکردی منفعلانه برای یافتن یک گربه گمشده است. صاحبان گربه ها ممکن است باور کنند که با گذاشتن لباس کثیف یا مدفوع گربه در حیاط خانه خود "کاری انجام می دهند". برخی ادعا می کنند که "گربه ها می توانند بو را از یک مایل دورتر تشخیص دهند" و به شما توصیه می کنند ظرف خاک بستر گربه خود را بیرون بگذارید و ادعا می کنند "کار می کند!" با این حال، تحقیقات علمی نشان داده است که صاحبان گربه با جستجوی فیزیکی در حیاط خود و همسایگان خود، شانس بیشتری برای بازیابی گربه خود دارند.

منبع این مقاله:

https://www.missinganimalresponse.com/lost-cat-behavior/

 

 


21

فرم نظردهی

0/2000