متفرقه

متفرقه

روانشناسی صاحبان و دوستداران گربه

حدود 10 تا 30 درصد افراد گربه ها را به سگ ها ترجیح می دهند. با اینکه گربه ها ساعت 4 صبح ما را بیدار می کنند به مبلمان و وسایل منزلمان چنگ می کشند و گاه و بیگاه روی فرشی که تازه خریده ایم استفراغ می کنند، باز هم از بودن در کنار این موجودات دوست داشتنی و زندگی با آن ها لذت می بریم و سالانه هزینه بسیاری برای غذا و اسباب بازی هایی می کنیم که شاید یک بار هم با آن ها بازی نکنند! در این مقاله می خواهیم تأثیر مراقبت از گربه ها را بر روی سلامت جسمی و روانی بررسی کنیم.

1. سلامت روانی

طبق یک مطالعه که در استرالیا انجام شده است، صاحبان گربه نسبت به افرادی که هیچ نوع حیوان خانگی ندارند از نظر روانشناختی از سلامت بهتری برخوردار هستند. این افراد در این پرسشنامه ها ادعا کردند که احساس خوشحالی بیشتری می کنند و اعتماد به نفس بیشتری دارند. اضطراب کمتر، خواب و تمرکز بهتری دارند و در مقابله با مشکلات زندگی بهتر عمل می کنند.

پذیرفتن سرپرستی یک گربه می تواند برای بچه های شما نیز مفید باشد: در یک نظرسنجی از بیش از 2200 نوجوان اسکاتلندی در سنین 11 تا 15 سالگی، کودکانی که رابطه خوبی با گربه های خود داشتند، از کیفیت زندگی بالاتری برخوردار بودند. هرچه وابستگی آن ها به حیوان خود بیشتر بود، از احساس تناسب بدنی، انرژی و هشیاری بیشتری برخوردار بودند و کمتر احساس ناراحتی و تنهایی می کردند و بیشتر آنها از گذارندن اوقات فراغت و مدرسه خود به تنهایی لذت می بردند.

گربه ها همچنین می توانند ما را از حس و حال بدی که داریم بیرون آورند. در یک مطالعه، افرادی که گربه داشتند گزارش کردند که احساسات منفی و احساس انزوای کمتری نسبت به افراد بدون گربه تجربه می کنند. در حقیقت، افراد مجردی که گربه داشتند کمتر از افرادی که شریک زندگی و گربه داشتند دچار حس و حال بد می شدند.

حتی ویدیو های گربه هایی که در اینترنت می بینیم هم می توانند لبخندی بر لب ما بیاورند. افرادی که بصورت آنلاین فیلم های مربوط به گربه ها را تماشا می کنند می گویند بعد از آن احساس منفی (اضطراب، دلخوری و غم و اندوه) کمتر و احساسات مثبت (امید، شادی و رضایت) بیشتری دارند. مسلماً، همانطور که محققان دریافتند، اگر ما این کار را با هدف به تعویق انداختن کارهایمان انجام دهیم، این لذت با حس گناه همراه خواهد شد. اما به نظر می رسد تماشای کارهای خنده دار گربه ها به ما کمک می کند کمتر انرژیمان را از دست بدهیم و انرژی خود را برای طول روز حفظ کنیم.

2. استرس

اگر گربه داشته باشید حتماً می دانید که وقتی گربه روی پایتان می نشیند و آرام شما را ماساژ می دهد یکی از بهترین اشکال تسکین استرس است.

در یک مطالعه، محققان از 120 زوج متاهل در خانه هایشان بازدید کردند تا ببینند چگونه آنها به استرس پاسخ می دهند - و آیا گربه ها کمکی می کنند. در حالی که به این افراد دستگاه های اندازه گیری ضربان قلب و فشار خون متصل شده بود، یک دسته کارهای مختلف از آن ها خواسته شد: مثلاً به طور مکرر از یک عدد چهار رقمی سه تا کم شود و سپس دست خود را برای مدت دو دقیقه در آب یخ قرار دهند. این افراد یا در اتاق با حیوان خانگی خود بودند، یا با همسر خود یا هر دو.

قبل از شروع کارهای استرس زا، ضربان قلب و فشار خون صاحبان گربه کمتر از افرادی بود که هیچ حیوان خانگی نداشتند. و در حین انجام وظایف، صاحبان گربه ها نیز وضعیت بهتری داشتند: آنها بیشتر احساس چالش می کردند تا تهدید، ضربان قلب و فشار خون آنها پایین تر بود و حتی کمتر اشتباهات ریاضی داشتند. از بین سناریوهای مختلف، صاحبان گربه آرام ترین حالت را داشتند و هنگام حضور گربه خود کمترین خطا را مرتکب می شدند. به طور کلی، صاحبان گربه نیز از نظر فیزیولوژیکی سریعتر بهبود یافتند.

چرا گربه ها اینقدر آرامش بخش هستند؟ گربه ها به دلیل مهارت های ضعیف ریاضی ما را قضاوت نمی کنند یا وقتی مضطرب می شویم بیش از حد پریشان نمی شوند - این توضیح می دهد که چرا گربه ها در برخی موارد در واقع تأثیر آرامش بخش بیشتری نسبت به حضور دیگران داشتند.

همانطور که کارین استامباخ و دنیس ترنر از دانشگاه زوریخ توضیح می دهند، گربه ها فقط موجودات کوچکی نیستند که به ما وابسته باشند. ما همچنین از آنها حس آرامش می گیریم. حتی یک مقیاس علمی وجود دارد که میزان حمایت عاطفی شما از گربه را، بر اساس اینکه چه میزان احتمال دارد در موقعیت های مختلف استرس زا به دنبال آنها باشید اندازه گیری می کند.

گربه ها حضوری مداوم را ارائه می دهند که می تواند همه نگرانی ها و اضطراب های کوچک ما را زائد جلوه دهند. همانطور که جین پاولی روزنامه نگار می گوید ، "امکان ندارد با نگاه کردن به گربه ای که خوابیده است احساس تنش کنید."

3. روابط

گربه ها موجوداتی هستند که از آنها مراقبت می کنیم و از آن ها هم از ما مراقبت می کنند (یا حداقل ما اینطور فکر می کنیم). و افرادی که چنین پیوند عاطفی با گربه خود دارند، ممکن است در روابط خود با فرد دیگری نیز مزایایی ببینند.

به عنوان مثال، تحقیقات نشان داده است که صاحبان گربه نسبت به کسانی که حیوان خانگی ندارند از نظر اجتماعی حساس ترند، بیشتر به دیگران اعتماد دارند و افراد دیگر را بیشتر دوست دارند. اگر شما گربه دارید، فکر می کنید افراد دیگر شما را بیشتر دوست دارند در مقایسه با شخصی که گربه یا سگ ندارد. حتی افرادی که فیلم های مربوط به گربه ها را تماشا می کنند نسبت به افرادی که چندان طرفدار گربه ها نیستند، بیشتر احساس می کنند که مورد حمایت دیگران هستند.

اگرچه این ارتباط ها گیج کننده به نظر می رسد، اما اگر گربه را فقط یک گره در شبکه اجتماعی خود در نظر بگیرید منطقی است.

رز پرین و هانا آزبورن از دانشگاه شرقی کنتاکی می نویسند: "احساسات مثبت در مورد سگ یا گربه ممکن است احساسات مثبتی در مورد افراد ایجاد کند یا برعکس."

وقتی کسی - انسان یا حیوان - به ما احساس خوب و نزدیکی می دهد، باعث می شود ظرفیت ما در مهربانی و سخاوت نسبت به دیگران افزایش یابد. همانطور که در مطالعه ی انجام شده بر روی نوجوانان اسکاتلندی نشان داده شد کودکانی که با بهترین دوست خود به خوبی ارتباط برقرار می کنند، به گربه های خود بیشتر وابسته هستند، احتمالاً به این دلیل که اوقات خود را هر سه با هم می گذارند.

محقق انگلیسی فِران مارسا-سمبولا و همکارانش می نویسند: "به نظر می رسد حیوانات خانگی به عنوان کاتالیزورهای اجتماعی عمل می کنند و باعث ایجاد ارتباط اجتماعی بین مردم می شوند. یک حیوان خانگی می تواند به دلیل ویژگی های پذیرش، مهربانی آشکارش، سازگاری، وفاداری و صداقت نیاز اساسی فرد برای احساس ارزشمند بودن و دوست داشته شدن را برآورده کند."

4. سلامت جسمی

با وجود داستان هایی که در مورد انگل در گربه ها شنیده اید، شواهد خوبی وجود دارد که گربه ها می توانند برای سلامتی ما مفید باشند.

در یک مطالعه، محققان به مدت 13 سال 4435 نفر را پیگیری کردند. افرادی که در گذشته گربه داشتند کمتر از افرادی که هرگز صاحب گربه نبودند احتمال کمتری در مرگ بر اثر حمله قلبی داشتند حتی در هنگام محاسبه سایر عوامل مانند فشار خون، کلسترول، سیگار کشیدن و شاخص توده بدن.

محققان توضیح دادند که این امر حتی در مورد افرادی که در حال حاضر گربه نداشته باشند نیز صادق بوده است، که نشان می دهد گربه ها بیشتر از آنکه درمان یک بیماری مداوم باشند، به داروهای پیشگیرانه شباهت دارند.

در تحقیقی دیگر، جیمز سرپل از دانشگاه پنسیلوانیا 24 نفر را که تازه گربه ای را به سرپرستی گرفته بودند مورد بررسی قرار داد. آنها نظرسنجی ها را طی یک یا دو روز پس از آوردن گربه خود به خانه و سپس چندین بار طی 10 ماه آینده انجام دادند. در یک ماهگی، افراد شکایات کمتری مانند سردرد، کمر درد و سرماخوردگی داشتند - اگرچه (به طور متوسط) به نظر می رسید با گذشت زمان این مزایا کمرنگ می شوند. همانطور که سرپل حدس می زند، این احتمال وجود دارد که افرادی که رابطه خوبی با گربه خود برقرار می کنند، همچنان مزایایی را مشاهده می کنند و افرادی که رابطه خوبی برقرار نمی کنند مزایایی هم نمی بینند.

بیشتر این تحقیقات در مورد گربه ها همبسته به هم هستند، به این معنی که ما نمی دانیم گربه ها واقعاً مفید هستند یا افرادی که گربه دارند خودشان افرادی خوشحال هستند. اما متاسفانه به نظر نمی رسد برای ما دوستداران گربه ها مورد دوم صحیح باشد. حداقل در مقایسه با دوستداران سگ، ما تمایل داریم که بیشتر تجربیات جدید داشته باشیم (حتی اگر گربه های ما این گونه نباشند). اما ما همچنین کمتر برون گرا، کمتر صمیمی و روان رنجورتر هستیم. ما احساسات منفی بیشتری را تجربه می کنیم و آنها را بیشتر سرکوب می کنیم، تکنیکی که باعث می شود ما از زندگی خود کمتر شاد و راضی باشیم.

از جنبه مثبت آن، این بدان معناست که گربه ها به همان اندازه که ادعا می کنیم برای ما لذت و خوشحالی به ارمغان می آورند، هرچند که تحقیقات خیلی قطعی نیست. در حقیقت، اکثریت قریب به اتفاق تحقیقات حیوانات خانگی بر روی سگها متمرکز شده است، بخشی به این دلیل که تربیت آنها به عنوان دستیار درمانی آسان تر است.

در حالی که امیدوارم اطلاعات بیشتری در این زمینه حاصل شود و تحقیقات بیشتری بر روی گربه ها انجام شود، همچنان به همه کسانی که ملاقات می کنم از لذتی که از داشتن یک گربه در زندگی خود می برم می گویم و همه را به گرفتن سرپرستی یک گربه تشویق می کنم.

 


0

فرم نظردهی

0/2000