بیماری ها

بیماری ها

استفراغ در گربه ها، علت و درمان

بطور کلی گربه ها بطور طبیعی یک تا سه بار در ماه استفراغ می کنند و این تعداد معمول است و جای نگرانی ندارد. اما سوالی که پیش می آید این است که چه زمانی استفراغ در گربه ها به مشکل جدی اشاره دارد و علت استفراغ در گربه ها چیست.

چرا گربه ها استفراغ می کنند؟

بسیاری از صاحبان گربه، استفراغ گربه خود را به وجود گلوله های مویی نسبت می دهند، اما این تنها دلیل استفراغ در گربه ها نیست. دو عاملی که مکرراً باعث ناراحتی معده در گربه ها می شود، سریع غذا خوردن و حس کنجکاوی آن ها است.

سریع غذا خوردن

گربه ها بعضی اوقات خیلی سریع حجم زیادی غذا می خورند. هنگامی که دیواره معده خیلی سریع منبسط می شود، سیگنالی به مغز ارسال می شود که غذا را برگرداند. در این موارد استفراغ واقعی اتفاق نمی افتد بلکه غذا برگشت داده می شود. وقتی گربه غذا را بر می گرداند، او با باز کردن دهان خود مایع و غذا را از مری بیرون می آورد، برخلاف استفراغ که با اوغ زدن و قی کردن همراه است.

غذای برگردانده شده غذای هضم نشده ای است که هنوز شکل خود را دارد و ممکن است بوی تخمیر دهد. این نوع استفراغ معمولاً تا 10 دقیقه بعد از خوردن غذا اتفاق می افتد. گربه هایی که به دلیل پرخوری یا در اثر رقابت با دیگر گربه ها دچار استرس می شوند، خیلی سریع غذا می خورند و ممکن است بلافاصله بعد از غذا خوردن غذای خود را بالا بیاورند.

اگر گربه شما بسیار مستعد این نوع استفراغ است نکات زیر را رعایت کنید:

سرعت غذا خوردن گربه تان را کاهش دهید. بهترین راه برای اینکار استفاده از ظرف هایی است که برای اینکار طراحی شده اند. این ظرف ها دارای شیارها و پستی بلندی هایی اند که باعث می شود گربه برای غذا خوردن با چالش بیشتری روبرو شود و به این ترتیب سرعتش در غذاخوردن کاهش می یابد. همچنین اگر گربه دیگر یا سگی در خانه دارید حضور یک حیوان دیگر می تواند باعث افزایش سرعت در غذا خوردن گربه شود. بنابراین گربه هایتان را در یک مکان و نزدیک به هم غذا ندهید و فضای کافی در اختیار هر کدام از آن ها قرار دهید.

اما تصور نکنید که همیشه سریع غذا خوردن عامل برگشت غذا است. این می تواند به دلیل مشکلات مری، انسداد دستگاه گوارش، گلوله مو یا کمبود آب بدن نیز ایجاد شود. اگر گربه خود را مجبور کرده اید که به آرامی غذا بخورد و هنوز هم مشکل دارید، با دامپزشک تماس بگیرید.

کنجکاوی

علف، پرز فرش و دستمال توالت از جمله مواردی هستند که گربه ها ممکن است بخورد و بعداً آن ها را استفراغ کند. استفراغ مکانیسم حفاظتی بدن است و روش طبیعی سیستم بدن گربه شما برای پاکسازی خود می باشد. بعضی اوقات کنجکاوی می تواند منجر به مشکلات جدی تری شود. رشته های نخ، قطعات اسباب بازی و پرها مورد علاقه گربه های بازیگوش هستند و می توانند وارد معده شوند و باعث استفراغ مکرر و ناراحتی شدید معده شوند. اگر گربه شما این علائم را از خود بروز داد، فوراً او را نزد دامپزشک ببرید. ممکن است برای برداشتن جسم خارجی جراحی نیز لازم باشد.

گلوله مویی

گربه ها هر روز موی خود را با زبان خود تمیز می کنند و این رفتاری کاملاً طبیعی است. در گربه هایی که موی بلندی دارند گلوله مویی بیشتر تشکیل می شود بنابراین شانه کردن موهای گربه شما می تواند در کاهش این گلوله های مویی مؤثر باشد. همچنین گربه شما به دلیل استرس یا آلرژی ممکن است زیاده از حد موی بدن خود را تمیز کند و گلوله مویی زیادی در معده اش تشکیل شود.

آلرژی و حساسیت به مواد غذایی

بعضی مواد غذایی می تواند برای گربه ها حساسیت زا باشند. گوشت مرغ، گوشت گاو و ماهی ممکن است در بعضی گربه ها ایجاد حساسیت کنند. در این حالت می توانید مواد غذایی مختلف را در بازه های زمانی مختلف امتحان کنید تا به حساسیت گربه به یک ماده غذایی پی ببرید. یعنی یک نوع پروتئین را برای یک بازه زمانی 8 هفته ای امتحان می کنید.

هر چه کیفیت مواد غذایی که گربه مصرف می کند بالاتر باشد مشکلاتی چون استفراغ را کمتر شاهد خواهید بود. اگر به نوع غذایی که گربه ها در طبیعت مصرف می کنند فکر کنید یک گربه مثلاً موشی را شکار می کند، این موش از گوشت، ماهیچه، چربی، استخوان و موادی که در معده حیوان مثل علف بوده تشکیل شده است. بنابراین غلات در رژیم طبیعی یک گربه آنچنان جایی ندارند. برای انتخاب یک غذای مناسب باید به مواد تشکیل دهنده محصولی که می خرید توجه کنید. در مطلب راهنمای انتخاب غذای گربه می توانید اطلاعات لازم را برای خرید یک محصول مناسب بدست آورید. همچنین گربه ها به خوردن شیر نیازی ندارند. معده گربه ها به لاکتوز شیر حساسیت دارد و خوردن شیر، خامه و بستنی برای گربه ممکن است باعث اسهال و استفراغ شود.

انگل

وجود انگل در سیستم گوارشی گربه باعث بوجود آمدن اسهال و استفراغ می شود. انگل های زیادی وجود دارند. در اسهال یا استفراغ ممکن است اثراتی از وجود انگل مشاهده کنید.

بیماری التهابی روده

بیماری التهابی روده (IBD) در گربه ها بیماری است که در آن دستگاه گوارش گربه به طور مزمن تحریک و ملتهب می شود. سلول های التهابی به دیواره های دستگاه گوارش نفوذ می کنند، آنها را ضخیم کرده و توانایی دستگاه گوارش را در هضم و جذب مناسب غذا مختل می کنند. گربه ها در هر سنی می توانند تحت تأثیر IBD قرار بگیرند، اما این بیماری بیشتر در گربه های میانسال و مسن رخ می دهد.

در حالی که علت IBD ناشناخته است، شواهد فعلی نشان می دهد که این بیماری از یک تعامل غیر طبیعی پیچیده بین سیستم ایمنی بدن، رژیم غذایی، باکتریها در روده و سایر عوامل محیطی ناشی می شود. بر اساس شباهت هایی که IBD در گربه ها با انسان و سگ ها دارد، تصور می شود که ناهنجاری های ژنتیکی سیستم ایمنی در IBD گربه ها نیز نقش دارد.

از جمله علائم معمول IBD، اسهال، استفراغ، کاهش وزن، مدفوع خونی، بیحالی و کاهش اشتهاست.

(اگر گربه شما صدایی شبیه اوغ زدن و سرفه خشک دارد و حدود 30 ثانیه این سرفه ها ادامه می یابد ولی چیزی استفراغ نمی شود احتمالاً گربه شما مبتلا به آسم است. که در این صورت به دامپزشک مراجعه کنید.)

چه زمانی استفراغ در گربه ها نگران کننده است

استفراغ مکرر در گربه ها هرگز نباید نادیده گرفته شود زیرا می تواند منجر به کم آبی بدن شود. اما از آنجا که استفراغ در گربه ها رایج است، از کجا می توانید بفهمید که طبیعی است؟ یک دستورالعمل کلی این است که اگر گربه ماهی یک تا سه بار استفراغ کند، این تعداد را طبیعی در نظر می گیریم.

اگر استفراغ دو بار در روز و به مدت دو یا سه روز رخ دهد، آن را جدی بگیرید. اگر گربه شما غذا خوردن را متوقف کرده است، به نظر می رسد درد معده دارد یا مرتباً اوغ می زند، یا اگر استفراغ با خون مخلوط شده است، او را نزد دامپزشک ببرید.

جلوگیری از استفراغ در گربه ها

اکثریت کسانی که از گربه مراقبت می کنند استفراغ حیوان خانگی خود را به عنوان بخشی طبیعی از رفتارشان می پذیرند، اما فقط به این دلیل که به نظر می رسد گربه ها معده حساسی دارند، به این معنی نیست که گزینه هایی ندارید.

به گربه خود کمک کنید آرامتر غذا بخورد

همانطور که گفته شد یک اقدام پیشگیرانه ساده این است که گربه خود را به کند غذا خوردن مجبور کنید و یا غذای کمتری در هر وعده به او بدهید. کم کردن وعده های غذایی، بالا بردن ظرف غذای گربه خود یا قرار دادن یک شی مانند توپ یا کاسه درون ظرف می تواند به کاهش سرعت گربه در غذا خوردن کمک کند. گربه مجبور خواهد شد اطراف توپ غذا را بخورد، بنابراین سرعت او را کم می کند. اطمینان حاصل کنید که توپ به اندازه کافی کوچک نیست و خطر بلعیدن وجود ندارد. و ممکن است لازم باشد در یک خانه با چند گربه، گربه ها را در زمان ها و مکان های مختلف تغذیه کنید تا رقابت کاهش یابد.

رژیم گربه خود را تنظیم کنید

اگر راه حل های ساده جواب نداد، رفتار و واکنش های غذایی گربه خود را بررسی کنید. به عنوان مثال ممکن است تغییر به یک نوع غذای دیگر میزان استفراغ آن ها را کاهش دهد.

معمولاً وقتی به یک رژیم غذایی با کیفیت بالاتر روی می آورید، مشکلی وجود ندارد. در اینجا چند نکته برای تغییر رژیم غذایی گربه شما ارائه شده است تا اطمینان حاصل کنید که این روند با موفقیت و به آسانی انجام می شود:

تغییر را آهسته انجام دهید. تغییر رژیم غذایی را به تدریج انجام دهید تا گربه شما بتواند خود را با آن وفق دهد. اطمینان حاصل کنید که گربه شما هر روز غذا می خورد. گربه ای که به طور ناگهانی غذا را ترک کند می تواند به مشکلات کبدی مبتلا شود.

تغییر از غذای مرطوب به خشک یا بالعکس نیز باید به تدریج انجام شود. بسیاری از گربه ها غذای کنسروی را خوش طعم تر می دانند. اگر رژیم غذایش را به خشک تغییر می دهید، به آن کمی آب اضافه کنید و برای جذابیت بیشتر آن را کمی گرم کنید.

اندازه گیری کنید. چقدر باید در روز به گربه خود غذا دهید؟ سن، جنس، نژاد، سطح فعالیت و سلامت کلی گربه شما باید مورد توجه قرار گیرد. با دامپزشک خود صحبت کنید و سپس توصیه های سازنده محصول را بخوانید. غذاهای پرمیوم از بسیاری از رژیم های غیر پرمیوم دارای مواد مغذی تری هستند، بنابراین اگر مقادیر توصیه شده کم به نظر می رسد تعجب نکنید.

توجه کنید. علاوه بر اندازه گیری دقیق غذا، به طور منظم گربه خود را وزن کرده و پس از استفاده از غذای پرمیوم مقدار تغذیه را متناسب با آن تنظیم کنید. گربه شما اگر بیش از حد به او غذا دهید، خوشحال تر خواهد شد. اما با گذشت زمان ممکن است دچار اضافه وزن شود.

اگر گربه شما بیش از سه بار در ماه استفراغ می کند یا دارای مشکلات مزمن معده است حتماً از یک دامپزشک کمک بگیرید تا بتوانید گربه ای سالم داشته باشید و از مشکلات بیشتر جلوگیری کنید.

 فرم نظردهی

0/2000