بازی و اسباب بازی

بازی و اسباب بازی

اسباب بازی های مورد علاقه و مناسب برای گربه ها

بازی نه تنها برای بچه گربه ها، بلکه برای گربه های بالغ نیز یک فعالیت حیاتی است. گربه ها موجوداتی فعال با قدرت و چابکی شگفت انگیز هستند. طبیعت آنها را به موجوداتی تبدیل کرده است که در جهش، پرش و به سرعت دویدن کاملاً مهارت دارند. فقط به این دلیل که گربه خانگی شما به شکار واقعی دسترسی ندارد، به این معنی نیست که موجودی درنده نیست.

چرا گربه ها باید بازی کنند؟

اسباب بازی ها و اختصاص دادن زمانی برای بازی بطور منظم بخشی مهم در ایجاد محیطی است که گربه ای شاد و سالم را تضمین کند. بازی به آنها این امکان را می دهد که انرژی خود را تخلیه کنند، محرک روانی و جسمی آنهاست و شرایط را برای ارضای غریزه شکار خود و پیوند با شما فراهم می کند. همچنین در مورد گربه هایی که اضافه وزن دارند بازی کردن بسیار می تواند در کاهش وزن آن ها و رسیدن به یک وزن مطلوب مؤثر باشد. بنابراین هر روز باید زمانی را به بازی گربه خود اختصاص دهید تا هم از نظر جسمی و هم از نظر روانی گربه ای سالم داشته باشید. 

گربه ها با چه وسایلی می توانند بازی کنند؟

گربه ها در سرگرم شدن مهارت خاصی دارند. چیزهای کوچکی می تواند گربه شما را برای دقایقی سرگرم کند. یک کاغذ مچاله شده، خودکاری بر روی میز، برگه های روزنامه که روی زمین پخش شده اند.

تخیل گربه شما می تواند تقریباً هر چیزی را به یک اسباب بازی شگفت انگیز تبدیل کند. به طور معمول، گربه ها بیشتر از بازی با اشیای کوچک و سبک مانند چوب پنبه یا توپ پینگ پنگ لذت می برند که می توانند آن را بچرخانند و سپس آن را تعقیب کنند.

گربه ها همچنین کیسه های کاغذی خالی را دوست دارند که بتوانند خود را در آن پنهان کنند. اگر کیسه بزرگ کاغذی در اختیار دارید حتماً دستگیره هایش را جدا کنید تا گربه شما در آن گیر نکند. کارتن های مقوایی خالی نیز مورد علاقه گربه ها هستند.

بازی تعاملی

زمان بازی فقط برای گربه ها نیست بلکه برای شما به عنوان صاحب حیوان نیز اهمیت دارد. سرعت و ظرافت گربه شما وقتی به اطراف می دود و سعی می کند "طعمه" خود را بگیرد ، شما را متحیر خواهد کرد.

می توانید یک کاغذ مچاله شده را برایش بیندازید تا آن را دنبال کند، حتی ممکن است آن را برای شما نیز برگرداند. بعضی از گربه ها آنقدر عاشق چنین بازی ای هستند که در واقع بازی را با آوردن یک اسباب بازی برای شما شروع می کنند.

بعضی از گربه ها با نور قرمز اسباب بازی لیزری به وجد می آیند و آن را در اطراف زمین و دیوار تعقیب می کنند. هم گربه می تواند خوب بازی کند و هم شما مجبور نیستید از روی کاناپه بلند شوید. فقط اطمینان حاصل کنید که هرگز نور را به چشمان گربه خود نتابانید، زیرا می تواند به آنها آسیب برساند. هنگامی که بازی به پایان می رسد، به گربه خود اسباب بازی ای بدهید تا بتواند آن را بگیرید.

اسباب بازی های دست ساز خودتان

نیازی نیست حتماً برای اسباب بازی گربه خود هزینه بسیاری کنید. در حقیقت، بسیاری از صاحبان گربه ها می گویند که گربه های آنها با حلقه پلاستیکی ظرف شیر، یک نوار کاغذ یا روبان بازی می کنند.

در اینجا برخی از وسایلی که در خانه می توانید به عنوان اسباب بازی برای گربه خود استفاده کنید آورده شده است:

 • حلقه گرد پلاستیکی پرده ی دوش حمام که می توانید چند تا از آن ها را به هم متصل کنید و در جایی آویزان کنید.
 • توپ های پینگ پنگ. می توانید یکی را در وان حمام خشک قرار دهید، زیرا توپی که در فضای وان گرفتار شده باشد بسیار سرگرم کننده تر از آن است که مدام زیر مبل و سایر وسایل گم شود.
 • کیسه های کاغذی که دستگیره هایشان جدا شده باشد. کیسه های کاغذی برای پریدن، پنهان شدن و بازی تعاملی مناسب هستند. کیسه های پلاستیکی ایده خوبی نیستند. بسیاری از گربه ها دوست دارند پلاستیک را بجوند و ببلعند.
 • لوله های مقوایی دستمال توالت و حوله های کاغذی.
 • کارتن های مقوایی. تعدادی از آن ها را بهم ببندید و قسمت هایی را برای درها و پنجره ها برش دهید.
 • شما (یا بچه هایتان) حتی می توانید اسباب بازی هایی مانند کیسه های کوچک، یا موش های نمدی پر شده با کت نیپ نیز درست کنید.

گربه در کارتن مقوایی

انواع اسباب بازی برای گربه ها

تعداد زیادی اسباب بازی برای گربه ها در فروشگاه ها وجود دارد و احتمالاً شما هم برای خریدن آن ها وسوسه می شوید. گربه ها از اسباب بازی هایی مانند توپ های پلاستیکی با زنگ یا بدون آن، اسباب بازی های پوشیده شده با نخ کنفی که می توانند پنجه های خود را در آنها فرو کنند لذت می برند. اسباب بازی هایی که از یک میله بلند، یک طناب متصل به آن و چیزی بصورت طعمه در انتهای آن تشکیل شده برای گربه ها بسیار فریبنده است.

اگر می خواهید اسباب بازی برای گربه خود بخرید، ممکن است لازم باشد آنها را ایمن کنید. مثلاً چشم ها یا سایر تزئینات کوچک را که گربه شما می تواند بجوید و ببلعد جدا کنید. همچنین، وقتی نمی توانید بر بازی او نظارت کنید، اسباب بازیهایی را که می تواند برای گربه خطرناک باشد، از دسترسش خارج کنید.

اسباب بازی ماهیگیری

اسباب بازی ماهیگیری از یک میله بلند، یک طناب متصل به آن و چیزی بصورت طعمه در انتهای آن تشکیل شده است. این نوع اسباب بازی ها از محبوب ترین اسباب بازی ها برای گربه ها هستند و معمولاً با پرها، روبان ها یا سایر وسایل اغوا کننده تشکیل شده اند. بیشتر گربه ها اگر شما طعمه اسباب بازی را به حرکت درآورید به هیجان می آیند، بنابراین آن را حرکت دهید و ببینید که چگونه برای شکار طعمه اش به هوا می پرد. این نوع بازی برای تقویت مهارت های طبیعی بچه گربه شما مانند کمین کردن، تعقیب یا پرش عالی هستند. همچنین اگر گربه شما معمولاً به دست و پای شما حمله می کند حتماً با خریدن این نوع اسباب بازی می توانید کم کم این عادت را در گربه کاهش دهید و توجه او را به چیزی جذاب تر معطوف کنید.

خرید اسباب بازی قلاب ماهیگیری برای گربه دیجی کالا

عروسک موشی و توپ

گربه ها و بچه گربه ها عاشق اسباب بازی های کوچک و خزدار هستند که شبیه موجودات دیگر هستند. این اسباب بازی ها مانند طعمه به نظر می رسند و غرایز درندخویی حیوان را تحریک می کنند. پس از اینکه گربه شما اسباب بازی اش ار شکار کرد او را تشویق کنید. همیشه بر بازی گربه خود نظارت کنید تا مطمئن شوید که سعی نمی کند اسباب بازی هایش را ببلعد. خوردن این نوع اسباب بازی ها ممکن است بلافاصله مشکلی ایجاد کند و در صورت بلع قسمتی از اسباب بازی سریعاً با دامپزشک تماس بگیرید.

گلوله های پلاستیکی دارای زنگوله در داخل آن، توپ هایی که بتوانید در آن خوراکی و تشویقی قرار دهید یا حتی توپ های سبک، یک بازی جذاب را ایجاد می کنند و به فعال نگه داشتن، انعطاف پذیری و هماهنگی گربه شما کمک می کنند.

اسباب بازی های دارای کت نیپ (CatNip)

کت نیپ، یکی از گیاهان خانواده نعناع، حاوی ماده شیمیایی است که گربه ها را به خود جذب می کند. هنگامی که خشک و له می شود، رایحه ای از خود منتشر می کند که تأثیر زیادی روی برخی از گربه ها (البته نه همه آنها) می گذارد. واکنش ها به کت نیپ ممکن است متفاوت باشد: گربه شما ممکن است آن را بخورد، بو بکشد ، بدنش را به آن بمالد، یکباره انرژى بگیرد یا فقط آرام شود و چرت بزند. هنگام خرید اسباب بازی حاوی کت نیپ، به خاطر داشته باشید که ممکن است یک بچه گربه تا چهار تا شش ماهگی به کت نیپ حساسیت نداشته باشد و فقط 50 درصد کل گربه ها به کت نیپ واکنش نشان می دهند.

کت نیپ برای گربه ها امن است و گربه شما به آن معتاد نخواهد شد و قابل خوردن نیز است. یک ظرف پلاستیکی می توانید برای کت نیپ اختصاص دهید، در غیر این صورت حتی می توانید مقداری از آن را خود بکارید.

کت نیپ را می توانید بصورت خشک شده روی فرش، یا روی حوله ای که روی زمین قرار داده می شود، بپاشید. روغن کت نیپ نیز وجود دارد که اثر آن تا مدت ها باقی می ماند و گرچه برای ما قابل تشخیص نیست، اما گربه شما همچنان قادر به بوییدن آن خواهد بود. اسپری های کت نیپ بندرت قدرت کافی برای جذب گربه ها را دارند.

بعضی از گربه ها ممکن است نسبت به کت نیپ بیش از حد تحریک شوند و حالت تهاجمی پیدا کنند، در حالی که برای دیگر گربه ها فقط باعث آرامش می شود. ژنتیک تعیین می کند که یاآیاگربه شما تحت تأثیر قرار می گیرد یا خیر. آنهایی که واکنش نشان می دهند معمولاً در سن شش ماهگی نسبت به آن حساسیت پیدا می کنند و تا قبل از آن نسبت به آن بی تفاوت خواهند بود.

اسکرچرها

خراشیدن یک رفتار طبیعی و معمول گربه هاست. خراشیدن به گربه ها کمک می کند تا لایه های خارجی پنجه های خود را بردارد. این رفتار مانند مانیکور عمل می کند و به گربه شما کمک می کند تا قلمرو خود را مشخص کند.

اسکرچرها نه تنها راهی برای تخلیه غریزه طبیعی گربه شما هستند بلکه می توانند فرش و مبلمان شما را از فرسودگی نجات دهند. انواع اسکرچرهای گربه متفاوت است: مسطح، درختی، کانکسی، سطح شیب دار، برج ها و طاقچه ها در شکل ها و اندازه های مختلفی وجود دارد. برخی از آنها دارای توپ، پر یا اسباب بازی برای جلب توجه گربه شما هستند، در حالی که برخی دیگر یک مکان برای خوابیدن فراهم کرده اند.

اسباب بازی های تعاملی

اسباب بازی های پازلی تعاملی با درگیر کردن ذهنی گربه برای زمانی که شما در خانه نیستید بسیار مناسب اند. بسیاری از آنها شامل توپ و سایر مواردی اند که گربه شما را برای تعقیب، ضربه زدن و کشف موارد پنهان تحریک می کنند. هنگامی که در خانه هستید، یک اسباب بازی لیزری می تواند ساعت ها سرگرمی و ورزش تعاملی را برای گربه شما فراهم کند، زیرا او سعی می کند پرتو لیزر را بگیرد.

اسباب بازی های "ایمن"

فاکتورهای زیادی وجود دارد که بر ایمنی یا خطر اسباب بازی تأثیرگذار است. با این حال، بسیاری از این عوامل کاملاً به اندازه، میزان فعالیت و اولویت های شخصی گربه شما بستگی دارد. عامل دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد محیطی است که گربه شما در آن وقت خود را می گذراند. اگرچه نمی توانیم علاقه و اشتیاق گربه یا ایمنی او را نسبت به اسباب بازی خاصی تضمین کنیم، اما می توانیم دستورالعمل های زیر را ارائه دهیم.

اسباب بازی های ناامن برای گربه ها و بچه گربه ها

چیزهایی که معمولاً بیشترین جذابیت را برای گربه ها دارند، اغلب خطرناکترین نیز هستند. بسیار مهم است که فقط به گربه خود اجازه دهید با اسباب بازی ها یا اشیایی که ایمن هستند بازی کند. با پنهان کردن این موارد خانه خود را امن کنید:

 • نخ، کاموا، روبان، نخ دندان
 • گیره کاغذ
 • سوزن و سنجاق
 • نوارهای لاستیکی
 • کیسه های پلاستیکی (خطر خفگی دارد)
 • هر چیز دیگری که گربه شما ممکن است بجود

همچنین، گربه خود را بشناسید. اگر مشاهده کردید که گربه شما با سیم های برق خانه بازی می کند، باید از محافظ سیم استفاده کنید. با این کار احتمال جویده شدن سیم و خطر شوک یا برق گرفتگی کاهش می یابد.

اسباب بازی های نرم باید قابل شستشو در ماشین لباسشویی باشند. برچسب ها را برای ایمنی کودک بررسی کنید، یک اسباب بازی که برای کودکان زیر سه سال ایمن در نظر گرفته می شود حاوی چیزهای خطرناک نیست. اسباب بازی هایی که از چیزهایی مانند مهره های پلی استیری پر شده اند خطرناک هستند. همچنین، اسباب بازی های سفت برای گربه ها آنچنان جذاب نیستند.

مانند یک کودک 3 ساله، گربه شما می تواند از اسباب بازی های خود خسته شود. می توانید اسباب بازی های گربه خود را هفتگی تعویض کنید و هر هفته تعدادی از آن ها در اختیارش قرار دهید. اگر گربه شما به اسباب بازی خاصی علاقه دارد می توانید آن را همیشه در اختیارش قرار دهید.

اسباب بازی هایی را برای گربه خود فراهم کنید که کاربرد های مختلفی داشته باشد. مثلاً یک اسباب بازی که بتواند به اطراف بیاندازد و آن را تعقیب کند، اسباب بازی که با آن بتواند کشتی بگیرد.

اکثر بازی ها باید تعاملی باشند. این نوع بازی ها برای گربه بسیار اهمیت دارند زیرا گربه شما به زمان هایی نیاز دارد که بتواند بصورت فعال با صاحبش بازی کند و همچنین پیوند بین شما نیز تقویت شود.

وسیله بازی مورد علاقه گربه شما چیست؟


0

فرم نظردهی

0/2000