متفرقه

متفرقه

قدرت بویایی در گربه ها

حس بویایی گربه خانگی 9 تا 16 برابر انسان است. اپیتلیوم یا بافت پوششی بویایی گربه ها بزرگتر از انسان است (حدود 20 سانتی متر مربع) که به این معنی است که گربه ها حس بویایی دقیق تری دارند. در حقیقت گربه ها 45 تا 200 میلیون سلول حساس به بو در بینی خود دارند، در حالی که انسان فقط 5 میلیون سلول حساس به بو دارد. گربه ها همچنین در سقف دهان خود اندامی بویایی دارند که اندام ومرونازال یا تیغه‌ای-بینی (vomeronasal) یا ژاکوبسون نامیده می شود. هنگامی که گربه پوزه خود را چروک می کند، چانه خود را پایین می آورد و اجازه می دهد زبان کمی آویزان شود، در حال باز کردن مجرای ومرونازال است. این معادل واکنش فلیمن (Flehmen response) در سایر حیوانات مانند سگ، اسب و گربه سانان بزرگ است.

قدرت یک گربه در تشخیص رایحه ها چیزی نیست که بتوان آن را کوچک شمرد. با تقریباً 45 برابر سلولهای حساس به بو نسبت به بینی انسان، حس بویایی گربه مکانیزم کاملاً پیچیده ای است که حتی محققان آن را از بعضی جهات بالاتر از سگ ها طبقه بندی کرده اند. در حالی که گیرنده های بو در گربه ها بسیار کمتر از سگ ها است، تحقیقات اخیر نشان داده است که گربه ها در تشخیص بوی های مختلف بهتر عمل می کنند. پس تعجب آور نیست که گربه بیش از آنچه چشم های آن ها می تواند ببیند برای درک محیط خود به آنچه می بوید اعتماد خواهد کرد. از پیوند گربه مادر با فرزندان گرفته تا شکار، جفت گیری و کاوش در محیط اطراف، حس بویایی گربه قابل اطمینان ترین ابزار برای جمع آوری اطلاعات حیاتی است.

خارج از تعاملات اجتماعی، این حس بویایی قدرتمند یکی از بهترین ابزارهای شکار برای گربه است: شناسایی طعمه قبل از اینکه طعمه خطری را احساس کند. این موضوع وقتی ما در خانه غذایی را پنهان می کنیم نیز صدق می کند. فکر نکنید که چون گربه شما قادر به دیدن آن نیست پس از خوراکی خوشمزه ای که پنهان کرده اید بی خبر است!

یک واقعیت جالب در مورد حس بویایی گربه ها

گربه ها دارای یک مکانیسم بویایی دوگانه هستند که در دنیای حیوانات بسیار کمیاب است. مانند سایر حیوانات، گربه ها گیرنده های بویایی منظمی برای برداشت رایحه های موجود در هوا دارند. اما گربه ها (همچنین مارها و همچنین چند پستاندار دیگر) دارای یک "بینی" دوم واقع در سقف دهان خود هستند که به آن ارگان ومرونازال می گویند. این در دهان، درست در پشت دندانهای جلویی قرار دارد و به حفره بینی متصل می شود. اندکی باز کردن دهان عضو ژاکوبسون گربه را قادر می سازد مجاری متصل به حفره بینی را باز کند. ژاکوبسون کمی متفاوت است زیرا می تواند فرومون ها را تشخیص دهد که گیرنده های عادی بو نمی توانند آن را تشخیص دهند. این فرومون ها برای اطلاعات اجتماعی، جفت یابی و اطلاعات مربوط به قلمرو مهم هستند.

ظاهر گربه ای که هوا را به اندام ژاکوبسون وارد می کند، مانند این است که بوی بدی را استشمام کرده است، این پاسخ فلیمن نامیده می شود. به نظر می رسد ارگان ژاکوبسون نقش مهمی در حس بویایی در همه گربه های وحشی و خانگی، بدون توجه به اندازه و گونه آنها دارد.

اندکی باز کردن دهان عضو ژاکوبسون گربه را قادر می سازد مجاری متصل به حفره بینی را باز کند.

گربه ها از حس بویایی خود برای چه چیزی استفاده می کنند

استشمام غذا

بلافاصله پس از تولد، بچه گربه نابینا از حس بویایی خود برای پیداکردن مادرش و شیرخوردن استفاده می کند. از آن به بعد، حس بویایی گربه همیشه او را به سمت غذا سوق می دهد. یک گربه به دنبال غذای بعدی خود از شاخه های درختان بلند بالا می رود و یا در مورد گربه های خانگی، کابینت های آشپزخانه را جستجو می کند.

از آنجا که طعم و مزه بسیار با بوی غذا ارتباط دارد، هر گربه ای که دارای عفونت دستگاه تنفسی فوقانی است یا حتی گربه مسنی که دارای حس بویایی کمتری است، ممکن است از خوردن غذا صرف نظر کند. شما می توانید برای چنین گربه ای با گرم كردن غذایش كمك كنید تا بوی آن افزایش یابد و باعث افزایش اشتهایش شود.

یافتن جفت

گربه های ماده در چرخه فحلی، فرومون جنسی قدرتمندی را ترشح می کنند که حتی در فاصله یک مایل دورتر نیز توسط یک نر قابل استشمام است. اگر گربه عقیم نشده ای داشته باشید حتماً گربه های نر را مشاهده کرده اید که به سمت خانه شما کشیده شده اند. گربه های ماده همچنین می توانند با بو کشیدن نشانه های قلمرو گربه نر، جفت مورد علاقه خود را بو کنند.

ایجاد مرزهای قلمرو

گربه های نر قلمرو خود را با ادرار یا فرومون های غدد صورت و پاهای خود مشخص می کنند. آنها مرزهای قلمرو خود را به طور مکرر طی می کنند، و نشانه های خود را بو می کنند و هنگامی که بوی آن کم می شود آن ها را تجدید می کنند. گربه های نر علامت گذاری های گربه های دیگر را بو می کنند و یا به قلمرو احترام می گذارند یا با علامت گذاری های رایحه خود بر روی قبلی، سعی در تصاحب آن قلمرو دارند.

هشدار به دشمنان و خطر

آیا تا به حال مشاهده کرده اید که وقتی گربه ای بیرون می رود با حالت هوشیار، سبیل هایی که می جنبند و با گشاد کردن سوراخ های بینی به ارزیابی محیط می پردازد؟ گربه در این حالت به دنبال خطرات احتمالی است و همچنین اطلاعاتی را در مورد رهگذران اخیر جمع آوری می کند. اگر گربه دیگری به تازگی در نزدیكی قلمرو او آمده باشد، یا اگر در كامیون تحویل همسایه ماهی وجود داشته باشد، بینی با كمك یك اندام جانبی قدرتمند متوجه این موارد می شود.

اطلاعات جالبی در مورد بینی گربه ها

چرم بینی گربه ها

چرم بینی گربه ها بسته به ژنتیک و رنگ اصلی گربه ممکن است سیاه یا صورتی باشد. چرم بینی سطح سختی دارد اما بافت زنده ای است که به بیماری حساس است. مانند همه پستانداران، گربه های سفید یا رنگ روشن مستعد ابتلا به سرطان سنگفرش این قسمت از بینی و گوش ها هستند.

این سرطان مخصوصاً وقتی شایع است که گربه به مدت طولانی در معرض آفتاب قرار گرفته باشد. اگر گربه شما مرتباً در این ناحیه دچار آفتاب سوختگی می شود کرم های ضد آفتابی مورد تأیید دامپزشک وجود دارد که برای استفاده در نوک بینی و گوش ظریف گربه استفاده می شود.

استشمام متقابل در گربه ها مانند یک احوالپرسی است

اگر دیده اید که دو گربه که با هم دوست هستند به یکدیگر نزدیک می شوند، بینی، پهلوها و پشت یکدیگر را استشمام می کنند، این معادل سلام و احوالپرسی است!!

بوهایی وجود دارد که گربه ها واقعاً دوست ندارند

از آنجا که بینی گربه ها بسیار حساس است، بعضی بوهای بسیار قوی برای گربه ناخوشایند هستند. به همین دلیل توصیه می شود از خاک بستر معطر استفاده نکنید: با وجود اینکه این بو ممکن است برای شما خوشایند باشد، اما ممکن است برای بینی گربه شما ناراحت کننده باشد و باعث بوجود آمدن مشکلاتی در استفاده از خاک مانند ادرار و مدفوع خارج از خاک در گربه ها شود. همچنین گربه ها از بوی مرکبات و روغن درخت چای (ملائوس) بیزارند.

گربه ها طرحی بر روی بینی خود دارند که برای هیچ دو گربه ای یکسان نیست

بینی هر گربه یک الگوی منحصر به فرد از برجستگی و تورفتگی ها دارد، دقیقاً مانند اثر انگشت انسان. این الگو در هر گربه ای منحصر به فرد است.

بینی گربه

حساسیت بیشتر به بو در گربه ها در مقایسه با سگ ها

یک مطالعه گسترده که در ژورنال Applied Animal Behavior Science منتشر شده است، یک باور غلط رایج را بر هم می زند. حس بویایی گربه ها حساس تر از سگ ها است.

به طور خاص، ژن های آنها نشان می دهد که آنها به طور قابل توجهی توانایی بهتری برای تمایز بین انواع بیشتری از بوها دارند. این بدان معنی است که می توان آنها را برای تشخیص سرطان و سل تا مواد منفجره و انسان به کار گرفت. همچنین جثه کوچک و سبک آنها بسیار راحت تر می تواند به فضاهای دشوار - مانند ساختمانهای فروریخته - دسترسی پیدا کند.

به گفته کریستین ویتال شریو، محقق علوم حیوانات و مراتع :"با توجه به اهمیت بویایی در درک حسی گربه ها، آن ها می توانند به گونه ای آموزش ببینند که بین بوها تفاوت قائل شوند، بنابراین در نقش های مختلف برای تشخیص انسانی خاص، تشخیص رایحه پزشکی، استشمام بمب یا استشمام مواد مخدر عمل کنند".

مطالعات در زمینه بویایی در گربه ها نشان می دهد که روشی که می توان از طریق آن همکاری گربه ها را نیز ممکن ساخت از طریق حس بویایی آن ها است.

سه نوع مختلف پروتئین گیرنده بو در بینی پستانداران وجود دارد. اعتقاد بر این است که یکی از آنها V1R توانایی پستانداران را در جدا کردن رایحه از رایحه دیگر کنترل می کند.

  • سگ ها 9 نوع پروتئین V1R دارند.
  • انسان ها 2 تا دارند.
  • در حالی که گربه ها 30 نوع پروتئین V1R دارند.

در مجموع، این نشان می دهد که بو و رایحه در زندگی روزمره گربه بسیار مهمتر از آن است که ما درک می کنیم.

در این مطالعه آمده است: "درک بهتر سیگنال های شیمیایی گربه، به ویژه اینکه به ارتباطات درون گونه ای و بین گونه ها مربوط می شود، ممکن است منجر به افزایش سلامتی گربه شود زیرا انسان می تواند از این دانش در محیط های کاربردی استفاده کند." مانند جستجو و نجات.

"ممکن است امکان آموزش گربه ها برای جستجو و نجات یا سایر برنامه های تشخیص بو در محیط هایی وجود داشته باشد که چابکی یا اندازه جسمی گربه آنها را به گزینه برتر تبدیل کند."

بینی گربه ها حساس تر از سگ ها است. اما موش ها با 120 نوع پروتئین V1R در راس قرار دارند. به همین دلیل است که از این جوندگان در یافتن مین های مرگبار دفن شده به کار گرفته می شود. بنابراین شاید بشود با تربیت و آموزش صحیح گربه ها در مواردی چون جستجو و نجات نیز بهره برد.

نویسندگان این تحقیق فکر می کنند گربه های ما به خوبی درک نمی شوند.

در این مطالعه آمده است: "اگرچه میلیون ها گربه در سراسر جهان در بین انسان ها زندگی می کنن ، اما جامعه علمی اطلاعات نسبتاً کمی درباره رفتار و شناخت گربه ها دارد."

چگونه می توانید گربه را با محیط زندگی اش مطابقت دهید؟

با درک نیاز گربه به رایحه های آشنا می توان زندگی آن ها را در خانه بهبود بخشید. با قرار دادن اسکرچر و ظرف خاک آن ها در نزدیکی فضاهایی که معمولاً استفاده می کنند.

کمبود انواع رایحه مناسب می تواند دلیل استرس زیادی برای گربه های خانگی باشد.

گربه ها برای بقای خود به حس بویایی خود وابسته هستند. همانطور که گفته شد یک گربه از رایحه برای بو کردن غذا، جفت و دشمنان و شناسایی محدوده قلمرو که قبلاً مشخص کرده اند استفاده می کند. دنیای گربه از دنیای رایحه ها و بوها تشکیل شده است.


0

فرم نظردهی

0/2000