متفرقه

متفرقه

چرا گربه ها سبیل دارند؟ 11 نکته جالب در مورد نقش سبیل در گربه ها

سبیل های گربه ابزاری حسی قوی است که به گربه کمک می کند تا در تاریکی اطرافش را تشخیص دهد و از شکارچیان گرسنه در امان بماند. سبیل های گربه ها واقعا چند منظوره هستند، اما مهمترین هدف آنها به عنوان یک ابزار حسی است. عنوان رسمی برای سبیل گربه ویبریس (vibrissae) است که از کلمه لاتین "vibrio" گرفته شده و به معنی "لرزش" است.

سبیل ها موهای لمسی بسیار حساسی هستند که به صورت الگو وار بر روی پوزه گربه، بالای چشم ها و سایر نقاط بدن مانند گوش ها، فک و پاهای جلویی رشد می کنند. ریشه هر یک از این موهای بلند و سفت یک فولیکول پر از اعصاب است. فولیکول موی سبیل های گربه شما مملو از اعصاب است، و نوک سبیل دارای اندام حسی است که به عنوان یک حس کننده حس عمقی شناخته می شود. همه این ها با هم، باعث می شود آنها نسبت به ارتعاشات و تغییر در محیطشان حساسیت فوق العاده ای داشته باشند، بنابراین گربه ها از آنها مانند حس های دیگر خود برای درک جهان استفاده می کنند.

علاوه بر این، سبیل ها عمیق تر از موهای خز طبیعی در بدن آنها قرار گرفته است، زیرا آنها به سیستم عضلانی و عصبی متصل هستند. این سبیل ها را قادر می سازد تا پیام های حسی در مورد محیط اطراف گربه شما به مغز ارسال کنند، همین باعث می شود آنها چنین کاوشگرهای باهوشی باشند!

گربه می تواند با کشیدن سبیل های خود بر یک جسم، مکان، اندازه و بافت دقیق آن را حتی در تاریکی تشخیص دهد. سبیل ها همچنین تغییرات جریان هوا را تشخیص می دهند و به گربه ها کمک می کنند خطرات نزدیک را تشخیص دهند.

سبیل ها نه تنها گربه ها را از محیط پیرامون خود آگاه می کنند، بلکه می توانند درکی از وضعیت روحی حیوان را نیز در اختیار انسان قرار دهند. به عنوان مثال، سبیل های کشیده شده به عقب، نشانه خوبی است که گربه احساس خطر می کند، در حالی که سبیل های آرام و دور از صورت، گربه آرام را نشان می دهند.

البته، گربه ها تنها پستاندارانی نیستند که سبیل دارند. اکثر گونه های پستانداران، از جمله نخستی‌سانان، به این گیرنده های خارج حسی مجهز هستند. زیست شناسان فکر می کنند پستانداران به این دلیل سبیل دارند که بتوانند در شب محیط خود را احساس کنند.

اولین پستانداران کوچک که جهان را با دایناسورها شریک بودند مجبور شدند خود را با شکار شبانه وفق دهند یعنی زمانی که شکارچیان آنها فعالیت کمتری داشتند. سبیل به این حیوانات گرسنه کمک کرد تا غذا پیدا کنند و در مناطق تاریک کاوش کنند. این سازگاری تکاملی همچنین توضیح می دهد که چرا سبیل های بسیاری از گوشتخواران شبانه یا آبزی - مانند موش، خوک آبی و گراز دریایی - بسیار برجسته هستند.

در ادامه 10 حقیقت جالب در مورد نقش سبیل در گربه ها را گردآوری کرده ایم:

1. سبیل گربه فقط روی صورت آنها نیست

ممکن است فکر کنید سبیل های گربه شما فقط به اطراف بینی آنها محدود شده است، آنها بالای چشم، گوش، فک و بازوها نیز هستند! سبیل های قسمت پاهای جلویی (سبیل های مچ دست) یکی از دلایلی است که آن ها چنین شکارچیان موفقی در تعیین حرکت طعمه ها هستند.

2. توزیع سبیل متقارن است

گربه ها در مجموع 24 عدد سبیل روی پوزه خود دارند. هر طرف دارای 12 سبیل در توزیع کاملاً متقارن است، بنابراین می توانند محیط را به طور دقیق اندازه گیری کنند.

3. آنها به عنوان سنسور ارتعاش کار می کنند

سبیل های گربه شما می توانند لرزش های موجود در هوا را احساس کنند که در اندازه گیری مسافت یا تعقیب طعمه بسیار مفید هستند. علاوه بر این، آنها همچنین می توانند تغییرات جریان هوا را تشخیص دهند که آنها را قادر می سازد خطرات نزدیک را درک کنند که آنها را شبیه رادار خود می کند.

4. به دید نزدیک کمک می کنند

ممکن است تعجب کنید اما دید نزدیک گربه شما خیلی خوب نیست و آنها به راحتی نمی توانند چیزی نزدیکتر از 30 سانتی متر را در مقابل خود ببینند. آنها از سبیل های خود برای کاوش جهان استفاده می کنند، زیرا با لمس کردن آنها در مقابل یک شی می توانند محل، اندازه و حتی بافت آن را تشخیص دهند.

5. سبیل گربه ها به بینایی شبانه کمک می کند

اگر تا به حال فکر کرده اید که چگونه گربه شما در شب بدون اینکه به چیزی برخورد کند به اطراف حرکت می کند، این تا حدودی به دلیل سبیل های آنها است! جریان هوا در یک اتاق بسته با توجه به محل قرار گرفتن مبلمان متفاوت است و سبیل های هوشمند آنها می تواند این را تشخیص دهد و به مغز آنها می گوید که وسایل کجا هستند. این موضوع همراه با دید بسیار بهتری که گربه در شب نسبت به انسان دارد، به این معنی است که آنها بسیار بیشتر از توانایی صاحبشان در تاریکی قادر به حرکت هستند!

تبلیغات

خمیر مالت گربه پرسا

6. سبیل ها به شما احساس آن ها را می گویند

سبیل های گربه ها همچنین می تواند بینشی در مورد رفتار یا احساسات گربه به شما بدهد. اگر سبیل های آنها سفت و محکم باشد و به اطراف صورت آنها کشیده شود، به این معنی است که احساس خطر کرده اند، در حالی که اگر سبیل های آنها آرام باشد، این نشان می دهد که گربه شما احساس خوشحالی و رضایت می کند. علاوه بر این، اگر متوجه شدید که سبیل های گربه شما به جلو آمده است، به معنی علاقه و کنجکاوی آنها است.

7. نقش محافظتی سبیل ها

سبیل های گربه شما همچنین برای محافظت از نقاط حساس گربه در برابر خطر احتمالی یا آسیب دیدگی عمل می کند. سبیل های دور چشم آنها به کوچکترین لمس (حتی چیزی به اندازه ذرات گرد و غبار) پاسخ می دهند، که به گربه شما اجازه می دهد تا با لرزش یا چشمک زدن آن ها را پاک کند. همچنین، هنگامی که گربه شما در بیرون در حال کاوش است، سبیل های آنها ابتدا چیزهای تیز را تشخیص می دهند و از چشم و صورت آنها محافظت می کند.

8. آنها می توانند تغییر رنگ دهند

درست مثل ما که با افزایش سن موهایمان سفید می شود، سبیل های گربه شما نیز می توانند علائم پیری را نشان دهند! این همیشه اتفاق نمی افتد، اما گاهی اوقات به نظر می رسد سبیل های سفید آنها به خاکستری تیره یا حتی سیاه تغییر می کند.

9. هرگز نباید آنها را کوتاه کرد

هرگز نباید سبیل های گربه خود را کوتاه کنید. سبیل آنها برای موارد بسیاری حیاتی است که اگر آنها را کوتاه کنید، گربه شما ممکن است دچار حس گم گشتگی و ترس شود زیرا قادر به اندازه گیری یا حس محیط خود نیست. نگران نباشید اگر یک یا دو مورد را پیدا کرده اید که کنده شده اند، آنها دوباره رشد می کنند!

10. برخی از گربه ها سبیل کوتاه دارند

برخی از نژادها، مانند کورنیش رکس و دوون رکس دارای سبیل کوتاه و مجعد است.

11. برخی از سبیل ها می توانند واقعاً بلند شوند

یک گربه مین کوون که در فنلاند زندگی می کند به نام Fullmoon’s Miss American Pie  رکورد بلندترین سبیل گربه جهان را به خود اختصاص داده است. در سال 2005، رکوردهای جهانی گینس سبیل او را به طول 5/7 اینچ اندازه گیری کرد!

بلندترین سبیل گربه ثبت شده

رکورد بلندترین سبیل گربه جهان 

آیا گربه ها تنش سبیل (Whisker Stress) دارند؟

این باور وجود دارد اگر گربه ای لازم باشد از ظرفی غذا یا آب بخورد که باریک است، فشار بر قسمتهای حساس سبیل آن ها می تواند باعث ایجاد "تنش سبیل" شود. اگر گربه شما غذا را با پنجه بیرون می کشد یا غذا را برای خوردن روی زمین می ریزد، استفاده از یک ظرف پهن تر را مد نظر قرار دهید.  البته مطالعه ای برای اثبات این موضوع انجام نشده است و نمی توان به آن استناد کرد.

آیا گربه ها از سبیل های خود برای تعادل استفاده می کنند؟

سبیل ها اندام حسی هستند و نباید اصلاح شوند. اما آیا گربه ها برای تعادل به سبیل های خود احتیاج دارند و بدون آنها قادر به راه رفتن در یک خط مستقیم نیستند؟ خب جواب خیر است. گربه ها مانند همه پستانداران با کمک مایعات در گوش داخلی تعادل خود را حفظ می کنند.

آیا گربه ها از سبیل های خود برای تشخیص اینکه در مکانی جای می گیرند استفاده می کنند؟

درست است که سبیل ها مکانیسم حسی مهمی برای بسیاری از حیوانات از جمله گربه ها هستند و نباید آنها را کوتاه کرد. اما با کمال تعجب، شواهد کمی در مورد این باور رایج وجود دارد که سبیل به گربه کمک می کند تا بتواند یک دهانه را برای ورود بدنش اندازه گیری کند. سبیل ها تقریباً با عرض بدن گربه مطابقت دارند، اما با افزایش یا کاهش وزن گربه ها فرقی نمی کنند و مطمئناً مانع از این نمی شود که گربه ها در مکان هایی گیر کنند.

سبیل گربه در واقع چیزی جز موهای بلند نیست. اما فولیکول های آن موها مناطق غنی از عصب هستند، و به حدی حساس هستند که گربه ها می توانند جریان هوای ظریف اطراف خود را تشخیص دهند حتی اگر هرگز به سبیل دست زده نشود. این صفتی است که برای کمک به گربه ها برای شکار در شب تکامل یافته است: آنها می توانند اشیایی را که جلوی آنها قرار دارند "ببینند" و طعمه هایی را حتی در تاریکی در اطراف آنها حرکت می کنند تشخیص دهند. اما این هیچ ارتباطی با تعادل ندارد و احتمالاً ارتباط کمی با اندازه گیری عرض یک سوراخ دارد.فرم نظردهی

0/2000