آموزش و تربیت

آموزش و تربیت

5 دلیلی که باعث می‌شود گربه شما مدفوع خود را نپوشاند!

اگر متوجه شده‌اید که گربه شما ناگهان پوشاندن مدفوع خود را متوقف کرده است، مطمئناً باعث نگرانی خواهد بود. از آنجایی که هرگونه تغییر در رفتار حیوان خانگی باید توسط سرپرست حیوان جدی گرفته شود زیرا ممکن است مشکلی را نشان دهد.

گربه ممکن است ازاین‌جهت پوشاندن مدفوع خود را متوقف کند که می‌خواهد قلمرو خود را مشخص کند یا با یک مشکل پزشکی سروکار دارد. همچنین ممکن است گربه شما با ظرف خاک یا خود خاک بستر مشکل داشته باشد.

دلایل نپوشاندن مدفوع با خاک در گربه‌ها

 • گربه شما قلمرو خود را مشخص می‌کند.
 • گربه شما خاک بستر خود را دوست ندارد.
 • ظرف خاک بستر برای دفن مدفوع مناسب نیست.
 • گربه شما ممکن است مشکل پزشکی داشته باشد.
 • گربه شما غریزه پوشاندن مدفوع خود را ندارد.

1. گربه شما قلمرو خود را مشخص می‌کند.

گربه‌ها موجوداتی قلمرو طلب هستند. آنها از علامت‌گذاری برای هشدار دادن به دیگر گربه‌ها مبنی بر اینکه قلمرو خاصی متعلق به آنها است، با هدف به حداقل رساندن تماس با گربه‌های غریبه استفاده می‌کنند.

علاوه بر ادرار پاشی، مالش سر و اسکرچ کردن، گربه‌ها با نپوشاندن مدفوع خود بوی خود را پخش کرده و قلمرو خود را مشخص کنند. این امر به‌ویژه در بین گربه‌های نر شایع است.

در مورد اینکه چرا گربه شما ناگهان تصمیم به چنین کاری گرفته است، پاسخ در محیط است. آیا گربه جدیدی در خانه وجود دارد؟ اگر چنین است، ممکن است گربه شما تسلط خود را به این گربه جدید به این صورت اعلام کند.

حتی اگر گربه جدیدی ندارید و گربه‌های خانواده شما با هم خوب کنار آمده‌اند، ممکن است گربه شما به بلوغ اجتماعی خود رسیده باشد (که معمولاً در دو تا چهارسالگی اتفاق می‌افتد)، و بنابراین شروع به علامت‌گذاری می‌کند.

گربه شما همچنین می‌تواند قلمرو خود را علامت‌گذاری کند زیرا گربه‌هایی در خارج از خانه سرگردان هستند.

اگر چندین گربه در خانه دارید، باید تعداد کافی ظرف خاک داشته باشید. به‌عنوان یک قاعده کلی، هر گربه باید یک ظرف خاک داشته باشد، و باید یک ظرف خاک اضافی دیگر نیز داشته باشید. به‌عنوان‌مثال، اگر دو گربه دارید، باید سه ظرف خاک داشته باشید.

ظرف‌های خاک را در قسمت‌های مختلف خانه قرار دهید تا هر یک از گربه‌های شما بتوانند منطقه خود را برای دفع داشته باشند.

اگر مشکوک هستید که گربه شما به دلیل رقابت با گربه‌های دیگر دچار استرس شده است، با قرار دادن درخت گربه و مناطقی برای نشستن، اسکرچر، نقاطی برای پنهان شدن و قرار دادن ظرف‌های آب متعدد، محیطی بدون استرس در خانه ایجاد کنید. البته فراموش نکنید که با گربه‌های خود به‌صورت تعاملی بازی کنید.

2. گربه شما خاکش را دوست ندارد

اولین چیزی که باید توجه کنید این است که قبل از این اتفاق آیا ظرف خاک کثیف بوده است یا خیر؟

اگر ظرف خاک پر شده باشد، برای استفاده مناسب نیست و به‌خصوص برای دفن مدفوع مناسب نیست. گربه‌ها حس بویایی حساسی دارند و اگر ظرف خاک بوی بدی بدهد از آن استفاده نمی‌کنند!

حداقل یک یا دو بار در روز ظرف خاک را تمیز کنید. همچنین باید هر چند وقت یکبار کل خاک را به طور کامل تعویض کنید. تعداد این کار بستگی به وضعیت خاک بستر دارد. این می‌تواند دو بار در هفته یا هر دو هفته یکبار باشد.

آیا اخیراً مارک خاک بستر گربه را تغییر داده‌اید؟ گربه‌ها می‌توانند در مورد نوع خاک بسیار حساس باشند. اکثر آنها یک بستر نرم و شنی را ترجیح می‌دهند، بر خلاف آن‌هایی که به شکل گلوله و کریستال هستند.

ذرات ریز ماسه‌ای روی پنجه گربه شما احساس بهتری دارند و باعث می‌شود مدفوع خود را بپوشاند.

علاوه بر بافت خاک، بوی آن نیز اهمیت دارد. اگر خاک دارای عطری است که جذاب نیست، گربه شما ممکن است زمان صرف شده در ظرف خاک بستر را کاهش دهد.

بهترین انتخاب شما از نظر نوع خاک، یک خاک رس توده شونده و بدون بو است. به دنبال آن‌هایی باشید که گردوغبار کمی دارند، می‌توانند بو را جذب کنند و سریع به توده تبدیل می‌شوند.

اگر گربه شما خاک بستر خود را دوست داشته باشد، سعی نمی‌کند تماس خود را با خاکش محدود کند. گربه شما همچنین وقت کافی برای پوشاندن مدفوع و ادرار خود اختصاص می‌دهد و سعی نمی‌کند در اسرع وقت از آنجا دور شود.

3. ظرف خاک برای دفن مدفوع مناسب نیست

گربه‌ها می‌توانند با ظرف خاک خود مشکلات زیادی داشته باشند. بیایید با اندازه ظرف شروع کنیم. یک ظرف خاک بستر ایده آل باید به‌اندازه‌ی مناسب بدن گربه شما باشد. باید فضای کافی برای تکان خوردن داشته باشد تا گربه شما بتواند به‌راحتی در بستر کاوش کند و نقاطی را پیدا کند که هنوز آلوده نشده‌اند.

اگر ظرف خاک سرپوشیده است، می‌تواند مشکل شما این باشد. به‌طورکلی، گربه‌ها ظرف خاک سرباز را ترجیح می‌دهند زیرا احتمال اینکه بوی بد بدهد کمتر می‌شود، به‌علاوه گربه شما هنگامی که بتواند محیط اطراف خود را بررسی کند احساس امنیت بیشتری می‌کند.

از یک ظرف خاک بدون سرپوش استفاده کنید که برای گربه شما به اندازه کافی بزرگ باشد. اگر گربه شما از نژاد بزرگ (یا چاق) است، به دنبال ظرف خاکی باشید که مخصوص گربه‌های بزرگ مانند مین کوون است.

حتی اگر گربه شما از ظرف خاک خود راضی باشد، ممکن است با محل آن مشکل داشته باشد. اگر به تازگی ظرف خاک گربه خود را به مکان جدیدی منتقل کرده‌اید، شاید مکان مناسبی را انتخاب نکرده‌اید که باعث استرس یا ناراحتی گربه شما شده است.

محل ظرف خاک را به مکانی ایده‌آل‌تر تغییر دهید:

 • مکان ظرف خاک باید به‌راحتی قابل دسترس باشد
 • مکان ظرف خاک نباید نزدیک ظرف غذا و آب باشد
 • مکان ظرف خاک باید ساکت و بدون رفت‌وآمد زیاد باشد
 • مکان ظرف خاک باید در محلی باز باشد که گربه شما در آن احساس امنیت کند و توسط حیوان دیگری در خانه گیر نیفتد.
 • مکان ظرف خاک باید دارای نور کافی باشد
 • مکان ظرف خاک نباید نزدیک وسایلی مانند ماشین لباسشویی یا یخچال باشد (زیرا صداها ممکن است ترسناک باشند)

ممکن است مجبور شوید چندین ظرف خاک در اطراف خانه بگذارید تا مکان مناسبی را که گربه شما بیشتر دوست دارد را پیدا کنید.

4. گربه شما ممکن است یک مشکل پزشکی داشته باشد

در واقع، اگر گربه شما ناگهان مدفوع خود را نمی‌پوشاند، ممکن است با یک مشکل پزشکی در گیر شده باشد.

به‌عنوان‌مثال، گربه شما ممکن است از ناحیه پنجه پا درد داشته باشد و باعث شود او تمایلی به جستجوی بستر و دفن مدفوع خود نداشته باشد. اگر گربه شما تحت عمل جراحی برداشتن ناخن قرار گرفته باشد (که در بسیاری از کشورها ممنوع است و بسیار غیرانسانی است) ممکن است حساسیت بیشتری نسبت به یک گربه معمولی در پنجه‌های خود احساس کند.

اگر مشکوک هستید که گربه شما بیمار است، فوراً او را نزد دامپزشک ببرید. دامپزشک شما بهترین فرد برای تشخیص بیماری گربه شما است.

5. گربه شما غریزه‌ای برای پوشاندن مدفوع خود ندارد

اگر گربه شما هرگز تمایل به چنین کاری نداشته است، خواندن این قسمت می‌تواند به شما کمک کند.

اکثر مردم دفن کردن مدفوع را یک غریزه طبیعی گربه می‌دانند. این امر در مورد گربه‌های وحشی صادق است، از جمله گربه‌های بزرگ مانند شیر و ببر.

این رفتار برای جلوگیری از جلب توجه شکارچیان در مجاورت محدوده زندگی است. (درعین‌حال، یک گربه ممکن است عمداً مدفوع را برای نشانه‌گذاری قلمرو خود رها کند.)

برای گربه‌های خانگی، دفن مدفوع گاهی اوقات یک رفتار آموخته شده است. بچه‌گربه‌هایی که این مهارت اجتماعی را از مادران خود نیاموخته‌اند ممکن است ندانند که قرار است مدفوع خود را بپوشانند.

شما باید گربه خود را آموزش دهید تا مدفوع خود را دفن کند. در هنگام دفع مدفوع باید در کنار گربه خود بنشینید. وقتی گربه شما کارش را تمام کرد، پنجه‌های جلویی او را بگیرید و حرکات حفاری را به او نشان دهید که باید چه‌کار کند.

هر زمان که گربه به‌درستی این کار را انجام داد به گربه خود پاداش دهید. برای آموزش گربه خود باید چندین بار این روند را تکرار کنید.

 

پرسش‌های مرتبط

چرا گربه بیرون از ظرف خاک مدفوع می‌کند؟ این می‌تواند به دلیل ظرف خاک خیلی کوچک، خیلی کم‌عمق یا خیلی کثیف باشد. گربه شما همچنین ممکن است نیاز به مراقبت پزشکی داشته باشد.

چرا گربه من پوشاندن ادرار خود را متوقف کرده است؟ گربه شما ممکن است یک مشکل پزشکی مانند آرتروز یا عفونت مجاری ادراری داشته باشد که باعث شود عادات او تغییر کند. گربه شما همچنین ممکن است از این کار برای تعیین قلمرو خود استفاده کند و تسلط خود را بر سایر گربه‌ها نشان دهد.

 


0

فرم نظردهی

0/2000