آموزش و تربیت

آموزش و تربیت

4 دلیل که گربه شما ادرار خود را با خاک نمی‌پوشاند!

یک تصور رایج اشتباه این است که گربه‌ها به طور غریزی نحوه استفاده از ظرف خاک خود می‌دانند و این باعث می‌شود در صورت مواجهه با این اتفاق احساس کنید گربه بدی دارید زیرا هرگز چنین تجربه‌ای نداشته‌اید.

دلایل اینکه گربه ادرار خود را نمی‌پوشاند متعدد است. این دلایل می‌تواند ناشی از بیماری، غریزه قلمرو طلبی و یا به دلیل عدم آموزش باشد.

نکته دیگری که باید به آن توجه کنید عادات شما در تمیز کردن خاک بستر آنها است. شاید مقصر اصلی گربه‌ی شما نباشد! برای درک انگیزه‌های مختلف اینکه چرا گربه شما ادرار خود را نمی‌پوشاند و قدم‌هایی که می‌توانید برای بازگرداندن این عادت به آنها (یا برای اولین بار) انجام دهید، ادامه این مطلب را بخوانید.

دلایل نپوشاندن ادرار با خاک در گربه‌ها

  • خاک بستر کثیف
  • وجود گربه دیگری در خانه
  • گربه پیر یا بیمار
  • عدم آموزش

 

1. ظرف خاک بستر کثیف

گاهی اوقات دلیل وقوع چیزی واضح‌ترین است. اگر شما خاک بسترش را به طور مرتب تمیز نکنید، با چنین منظره‌ای روبرو خواهید شد. گربه شما با نپوشاندن ادرارش عدم رضایت خود را نشان می‌دهد.

مواردی که باید در نظر داشته باشید:

  • چند گربه در خانه خود دارید
  • نوع خاکی که استفاده می‌کنید
  • هر چند وقت یکبار خاک آنها را تمیز می‌کنید

تعداد گربه‌هایی که در خانه دارید، تعداد دفعات تعویض و یا تمیز کردن خاک را افزایش می‌دهد. تعویض خاک بستر به این صورت است که تمام محتویات را دور بریزید و سپس ظرف را تمیز کنید. تمیز کردن خاک بستر به معنای برداشتن مدفوع و ادرار از خاک است.

قاعده کلی تعویض خاک 1-2 بار در هفته و تمیز کردن باید به‌صورت روزانه انجام شود.

اگر از خاک توده شونده استفاده می‌کنید و روزانه آن را تمیز می‌کنید، می‌توانید هر چند هفته یکبار کل خاک را عوض کنید. سعی کنید خاک آنها را مطابق استاندارد و حتی بیشتر تمیز کنید و ببینید آیا تغییری صورت می‌پذیرد یا خیر.

خاک بستر کثیف می‌تواند دلیل این نیز باشد که گربه شما مدفوع خود را نمی‌پوشاند! با این حال، مدفوع کمی متفاوت است. اگر گربه شما مدفوع خود را نمی‌پوشاند، مقاله ما را در این مورد از اینجا بخوانید.

2. وجود گربه دیگری در خانه

آیا اخیراً گربه دیگری را به خانه آورده‌اید؟ گربه‌ای که قبلاً تنها بوده باید با یک مزاحم در خانه خود رقابت کند. بسیاری از گربه‌ها قلمرو طلب هستند. آنها توجه مخصوص، شخص مخصوص خود، غذا و ظرف خاک مخصوص خود را می‌خواهند.

اگر هر دو گربه نر هستند، ساده‌ترین راه حل این است که مطمئن شوید هر دو آنها عقیم شده‌اند. بدون وجود تستوسترون، گربه شما دیگر گربه جدید را تهدیدی برای قلمرو خود نمی‌داند. ممکن است مشکلی در نحوه ارتباط آنها وجود داشته باشد. اگر آنها هنوز دعوا می‌کنند، پس سعی کنید آنها را بهتر با یکدیگر آشنا کنید. می‌توانید آنها را از هم جدا کرده و سپس به‌آرامی اجازه دهید با هم آشنا شوند. برای مطالعه بیشتر در مورد نحوه آشناکردن گربه‌ها با یکدیگر مقاله ما را از سایت کت موجو بخوانید.

یکی از گربه‌ها (تازه‌وارد) را در اتاق دیگری نگه دارید و سپس آنها را به‌آرامی به سایر نقاط خانه خود ببرید تا گربه دیگر شما بتواند با سرعت کمتری با گربه جدید آشنا شود.

به یاد داشته باشید که گربه‌ها به تغییرات محیطی خود حساسیت فوق‌العاده‌ای دارند.

بنابراین هر دو گربه قدیمی و جدید شما استرس را تجربه می‌کنند و در صورت اجبار، مطابق آن رفتار می‌کنند. با داشتن چندین گربه در خانه، باید اطمینان حاصل کنید که خاک بستر حداقل روزانه تمیز می‌شود.

به تعداد هر کدام از گربه‌ها باید یک ظرف خاک تهیه کنید و همچنین یک ظرف اضافی هم باید داشته باشید.

3. گربه سالخورده یا گربه بیمار

اگر گربه شما ادرار خود را نمی‌پوشاند ممکن است نشانه سن و مشکلات سلامتی باشد. گربه شما ممکن است نتواند ادرار خود را به دلیل بیماری آرتروز بپوشاند.

در این صورت به ظرفی که استفاده می‌کنید نگاه کنید و ببینید آیا می‌توانید آن را با ظرف دیگری جایگزین کنید که حرکت را برای آنها راحت‌تر بکند. ظرف خاک باید به‌گونه‌ای باشد که به‌راحتی قابل‌دسترس باشد و گربه مجبور نباشند بری رفتن به داخل آن بپرد یا پایش را زیاد بلند کند. ظرفی که ارتفاع اطراف آن کم باشد یا یک ورودی در ارتفاع پایین‌تر داشته باشد مناسب است.

باید به نوع خاکی که استفاده می‌کنید و خود طرف توجه کنید. خاک باید نرم و صاف باشد و زبر نباشد. همچنین خاک را چندین بار در روز تمیز کنید و یا شاید در چنین حالتی که حرکت برای گربه شما بسیار دردناک است خود شما سعی کنید در صورت مشاهده ادرار آن را بپوشانید.

بیماری‌های دیگری غیر از آرتروز که باعث می‌شود گربه شما ادرار خود را نپوشاند، عفونت مجاری ادراری و پنجه‌های حساس است. برای درک مشکل باید آنها را در زمان ادرار مشاهده کنید. توجه کنید که آیا به نظر می‌رسد وقتی پای خود را در ظرف خاک می‌گذارند احساس ناراحتی می‌کنند؟ یا وقتی کار خود را انجام می‌دهند، به نظر می‌رسد زمان زیادی طول می‌کشد تا فقط ادرار کنند؟

درهرصورت، زمان آن است که آنها را نزد دامپزشک ببرید. اگر شک دارید که گربه شما مبتلا به عفونت ادراری است، او را فوراً به دامپزشک ببرید.

4. عدم آموزش

این تصور وجود دارد که یک گربه به طور غریزی می‌داند چگونه از خاک بستر استفاده کند. اما بااین‌وجود ممکن است با گربه‌ای روبرو شوید که این کار را نمی‌کند و خارج از ظرف خاک ادرار می‌کند و یا ادرارش را نمی‌پوشاند.

اگر شما تمام دلایل دیگر را بررسی کرده‌اید، گربه دیگری در خانه وجود ندارد، دامپزشک سلامت کامل او را تأیید کرده است و سن زیادی ندارد و با این حال هنوز هم ادرار خود را بدون پوشاندن رها می‌کند، ممکن است به این دلیل باشد که نمی‌داند چگونه باید این کار را انجام دهد. در این صورت شما می‌توانید به او آموزش دهید. برای آموزش گربه خود برای استفاده از ظرف خاک به‌آرامی پنجه‌هایش را بگیرید و روی ادرارش خاک بریزید و سپس مقداری تشویقی به او دهید.

 

عادات آنها را مشاهده کنید. راه حل ممکن است به‌سادگی تغییر برند خاک باشد. اگر می‌توانید چند نوع مختلف خاک را آزمایش کنید. خود ظرف را نیز باید بررسی کنید. گربه‌ها ظرف‌های بزرگ را ترجیح می‌دهند که به‌راحتی در آنها قرار بگیرند. اگر یک گربه بزرگ دارید و یک ظرف خاک سرپوشیده دارید، مطمئن شوید که آنها به‌راحتی در آن قرار می‌گیرند.

پیشنهاد من این است که از ظرف‌های سرپوشیده استفاده نکنید مخصوصاً اگر چندین گربه در خانه دارید. همچنین از خاک‌های معطر بهتر است استفاده نکنید و خاکی را انتخاب کنید که نرم باشد و بر روی پنجه‌های حساس آن ها احساس ناراحتی ایجاد نکند.

 

پرسش‌های مرتبط

چرا گربه من ناگهان در همه جا ادرار می‌کند؟ اگر تغییر ناگهانی رخ داده است، ابتدا ظرف خاک را بررسی کنید تا مطمئن شوید که به میزان کافی تمیز شده است. اگر خاک آن ها مرتب تمیز می‌شود و گربه دیگری در خانه نیست آنها را نزد دامپزشک ببرید تا مطمئن شوید عفونت ادراری ندارد.

چرا گربه من زمین اطراف ظرف خاک را چنگ می‌زند؟ گربه شما به طور غریزی سعی می‌کند ادرار یا مدفوع خود را بپوشاند. اگر آنها زمین یا کناره دیوار اطراف ظرف خاک را چنگ می‌زند، پس ظرف خاک بسیار کوچک است. یک ظرف بزرگ‌تر بخرید، ظرفی که فضای کافی برای حرکت در اختیار گربه قرار دهد.

چرا گربه من دیگر از خاک بستر استفاده نمی‌کند؟ اگر خاک بستر تمیز است و هیچ مشکل پزشکی در مورد اینکه چرا گربه شما ممکن است با خاک بستر دچار مشکل شده باشد وجود ندارد. ممکن است زمانی که آنها در آنجا بودند چیزی باعث استرس او شده باشد. سعی کنید ظرف خاک را جابه‌جا کنید تا ببینید آیا از مکان دیگر استفاده می‌کند یا خیر.


0

فرم نظردهی

0/2000