آموزش و تربیت

آموزش و تربیت

آموزش پیاده روی با افسار و قلاده کتفی به گربه

اگر می خواهید گربه شما در تفریحات شما در خارج از منزل به شما ملحق شود - حتی اگر این تفریحات فقط محدود به حیاط خانه یا ایوان باشد - ابتدا باید برای او قلاده کتفی یا کمری (هارنس) مناسبی که به راحتی اندازه اش باشد تهیه کنید و به او یاد دهید که با افسار راه برود. آموزش پیاده روی با افسار نه تنها هنگامی که بیرون هستید، بلکه هنگام مسافرت یا زمانی که می خواهید گربه خود را نزد دامپزشک ببرید نیز مفید خواهد بود. همچنین این یک روش عالی برای تحرک بدنی گربه شما است و می تواند مشکلات رفتاری مربوط به کسالت را برطرف کند. به علاوه، اگر گربه شما از آن لذت ببرد، می تواند برای هر دوی شما سرگرم کننده باشد.

دکتر فرانک مک میلان، دامپزشک، مدیر مطالعات سلامت حیوانات در انجمن "حیوانات، بهترین دوستان" می گوید: "قدم زدن در خارج از خانه می تواند برای گربه ها سرگرم کننده باشد، این کار چیزهای جدیدی را برای دیدن و بوییدن در اختیار آنها قرار می دهد. اگر گربه در پیاده روی راحت نباشد کیف هایی مخصوص نیز وجود دارد که به گربه ها اجازه می دهد که چیزهایی جدید را در خارج از خانه ببینند و بو کنند.

"این طور به این موضوع فکر کنید: اگر بتوانید هر روز صبح که هر دو از خواب بیدار می شوید از گربه خود بپرسید چه کاری آن روز می خواهد انجام دهد، شاید برای گربه ای که همیشه در خانه زندگی کرده است و به محیط بیرون دسترسی ندارد جوابی نداشته باشید. اما پاسخ گربه ای که با قلاده کتفی و افسار به پیاده روی بیرون از خانه می رود آسان است: پیاده روی! "

اکثر گربه ها را می توان برای راه رفتن با قلاده کتفی و افسار آموزش داد، اما برخی از گربه ها بیشتر از تجربه های جدید مانند استفاده از قلاده کتفی و پیاده روی در فضای باز استقبال می کنند. بهترین زمان برای معرفی گربه به قلاده کتفی و افسار در زمان بچگی گربه است زیرا طبیعتاً استقبال بیشتری از آن خواهد کرد. با این حال، اگر صبور باشید گربه های بالغ نیز می توانند پیاده روی با قلاده کتفی و افسار را یاد بگیرند و برای آن ها تجربه مثبتی باشد.

با این حال، به یاد داشته باشید که راه رفتن با قلاده کتفی و افسار و بیرون از خانه رفتن برای هر گربه مناسب نیست. بعضی از گربه ها به دلیل سن، سلامتی یا ویژگی های شخصیتی ممکن است هرگز با افسار و قلاده کتفی یا محیط بیرون از خانه راحت نباشند و شما هرگز نباید حیوان خانگی خود را مجبور به خارج شدن از محدوده راحتی خود کنید. با داشتن یک ماجراجویی در داخل خانه هم می توانید به گربه خود کمک کنید که خوشحال و فعال باشد!

اگر فکر می کنید گربه شما کاندید مناسبی برای آموزش قلاده کتفی و افسار است، نکاتی را در مورد نحوه شروع آموزش پیاده روی با قلاده کتفی و افسار به گربه بخوانید.

گربه را با قلاده کتفی و افسار آشنا کنید

نکته کلیدی در این که گربه شما به قلاده کتفی و افسار عادت کند، تجربه مثبت با آن است و این به معنای غذا است. شما می توانید با قرار دادن قلاده کتفی و افسار در کنار ظرف غذای گربه خود شروع کنید یا اینکه قلاده کتفی و افسار را به او نشان دهید تا آن را ببوید و سپس به او تشویقی بدهید.

صداهای جدید می تواند برای برخی از گربه ها استرس زا باشند، بنابراین بست های قلاده کتفی را چندبار ببندید و باز کنید تا گربه شما به صداهای جدید عادت کند.

قلاده کتفی را بر بدن گربه بپوشانید

اکنون که گربه شما با قلاده کتفی اشنا شده است، آن را تن گربه خود کنید، اما آن را محکم نکنید. خوراکی های بیشتری را برای حواس پرتی در اختیار داشته باشید و به گربه خود کمک کنید که قلاده کتفی را با یک تجربه مثبت مرتبط کند.

دکتر کت میلر، مدیر تحقیقات رفتار ضد ظلم ASPCA، می گوید: "پوشیدن قلاده کتفی را درست قبل از وعده های غذایی قرار دهید، به طوری که غذایش حواس ​​او را از احساس جدید منحرف کرده و تمرکز او را برای درآوردن آن از بین ببرد. این کار را چند روز پشت سر هم انجام دهید تا اینکه احساس راحتی کند."

اگر گربه شما در این مرحله راحت است، می توانید قلاده کتفی را ببندید و آن را متناسب با بدن گربه تنظیم کنید. شما باید بتوانید یک یا دو انگشت را در زیر قلاده کتفی قرار دهید - اما نه بیشتر. به خاطر داشته باشید که گربه ها وقتی ترسیده باشند می توانند از مهار خارج شوند و مطمئناً نمی خواهید گربه شما در فضای باز از شما دور شود.

بگذارید قلاده کتفی چند دقیقه روی بدن گربه بماند، و سپس یک تشویقی دیگر به او بدهید. این کار را چندین روز انجام دهید، و توجه داشته باشید که گربه شما چگونه به قلاده کتفی واکنش نشان می دهد. اگر در این کار راحت به نظر می رسد، کمی بیشتر اجازه دهید قلاده کتفی را بپوشد، اما اگر ناراحت شد، حواس او را پرت کرده و قلاده کتفی را از او جدا کنید. بعداً با یک تشویقی بهتر دوباره امتحان کنید - شاید مقداری کنسرو ماهی تن - و این بار زودتر مهار را بردارید قبل از اینکه گربه شما واکنش منفی نشان دهد.

کاملاً طبیعی است که گربه ها در اولین باری که قلاده کتفی را می پوشند حرکت نکنند، حاضر نشوند راه بروند یا خیلی عجیب راه بروند. گربه شما قبلاً هرگز احساس نکرده است که چیزی بر پشت خود داشته است، بنابراین لازم است مدتی طول بکشد تا با آن سازگار شود.

افسار را به قلاده کتفی متصل کنید

ممکن است چند روز یا حتی هفته ها طول بکشد تا گربه با پوشیدن قلاده کتفی احساس راحتی کند، اما وقتی گربه عادت کرد آن را بپوشد و به طور عادی راه برود، وقت آن است که افسار را به قلاده کتفی متصل کنید. (باز هم، اگر به نظر می رسد گربه شما با قلاده کتفی نمی تواند سازگار شود، مشکلی نیست - به جای آن یک ماجراجویی در محیط داخل خانه داشته باشید!)

گربه خود را به اتاقی ببرید که احتمال  اینکه افسارش به مبلمان یا هر چیز دیگری گیر کند وجود نداشته باشد و سپس افسار را وصل کنید. ممکن است بخواهید همینطور که افسار از پشت قلاده کتفی رها شده است به او تشویقی بدهید و یا او را با اسباب بازی سرگرم کنید، اما کشیده شدن بند می تواند برای برخی از گربه ها ناراحت کننده باشد. در این صورت، بهتر است بند را بگیرید و بگذارید گربه شما آزادانه در اتاق سرگردان شود.

هنگامی که گربه شما نسبت به وجود افسار هم احساس راحتی کرد، در اطراف خانه او را دنبال کنید، و افسار را شل نگه دارید. در طول این روند به دادن تشویقی و تمجید از او ادامه دهید.

هنگامی که هر دو این کار را تمرین کردید، وقت آن است که سعی کنید گربه خود را به آرامی با افسار راهنمایی کنید. کمی به افسار فشار وارد کنید و گربه خود را به سمت خود صدا کنید. وقتی این کار را کرد، به او تشویقی بدهید. اگر گربه خود را با "کلیکر" آموزش داده اید، می توانید از صدای "کلیکر" استفاده کنید تا رفتار مطلوب را تقویت کنید.

طبق گفته میلر: "باید اطمینان حاصل کنید که وقتی احساس فشار بر روی افسار وارد می کنید که او را عقب نگه دارید، او دچار ترس نمی شود و سعی نمی کند خود را رها کند و شما را ترک کند. باز هم، این کار را چند روز پشت سر هم انجام دهید.”

بیرون بروید

اگر بیشترین میزان تعامل گربه شما با فضای خارج از منزل از طریق پنجره بوده باشد، به احتمال زیاد وقتی برای اولین بار او را به بیرون از خانه می برید در حالت آماده باش قرار می گیرد بنابراین آرام پیش بروید.

بخاطر داشته باشید که لازم نیست گربه خود را از خانه دور کنید تا به او کمک کند به طبیعت عادت کند. می توانید از حیاط خانه خود شروع کنید - و اگر در آن حصارکشی شده باشد، حتی بهتر است.

ابتدا گربه خود را که قلاده کتفی و افسار را پوشیده است بلند کنید و او را به بیرون به منطقه ای آرام ببرید. اجازه ندهید گربه شما خودش با افسار از در بیرون برود در غیر اینصورت ممکن است به این کار عادت کند و بدون افسار هم بخواهد از در خارج شود.

در کنارش بمانید و به او اجازه دهید تصمیم بگیرد چه زمانی آماده است کمی کاوش کند. بند را شل نگه دارید و گربه خود را دنبال کنید، اما او را مجبور نکنید دورتر از آنچه آماده است برود.

دکتر مک میلان می گوید: "تا زمانی که روشن نشود گربه در خارج از خانه راحت است، آماده ترس ناگهانی گربه باشید." یک حوله سنگین همراه خود داشته باشید تا بتوانید گربه وحشت زده را سریع درون آن پیچیده و بدون اینکه دچار خراشیدگی و گاز گرفتن شوید گربه را به داخل خانه بیاورید. اولین سفرهای بیرون باید نزدیک درب خانه باشد که بهتر است در را باز بگذارید. گربه باید به بیرون عادت کند و بداند که می تواند در هر زمان که بخواهد ​​به درون خانه بازگردد. بعد از چند سفر دیگر نیازی به این کار نیست."

به خاطر داشته باشید که پیاده روی با گربه با پیاده روی با سگ متفاوت است. گرچه گربه شما ممکن است با خوشحالی در پیاده روی های طولانی شما را همراهی کند، اما به احتمال زیاد ترجیح می دهد با خیال راحت قسمت های مختلف حیاط را بو بکشد و در آفتاب دراز بکشد.

در هر صورت، توجه به آنچه گربه شما با آن راحت است مهم است. او را مجبور به خارج شدن از منطقه راحتی خود نکنید. درست مثل خانه، گربه شما کسی است که تصمیم گیری را به عهده دارد!!

نکات بیشتر در رابطه با پیاده روی با گربه

اجازه ندهید گربه با افسار خود به تنهایی از در بیرون برود. هر بار او را در آغوش بگیرید و بیرون ببرید.

میلر می گوید: "من همیشه به صاحبان حیوانات خانگی توصیه می كنم كه گربه خود را از داخل خانه به فضای باز حمل كنند، نه اینکه بگذارند گربه خودش از در خانه به فضای باز برود. دلیل این امر کاهش تمایل به فرار از در خانه در هنگامی است که قلاده کتفی و افسار گربه پوشیده نشده است: گربه ای که عادت دارد هنگام پوشیدن قلاده کتفی و افسار خودش از در خارج شود در مواقعی که قلاده کتفی و افسار هم ندارد تلاش می کند از در خانه خارج شود."

وقتی گربه شما برای پیاده روی اصرار می کند، قلاده کتفی و افسار او را تن نکنید.

میلر می گوید: "گربه خود را در حالی که برای بیرون رفتن اصرار می کند بیرون نبرید. در غیر این صورت پاداش این رفتار را خواهد گرفت و در آینده این کار را بیشتر تکرار خواهد کرد ".

گربه خود را هرگز بدون مراقبت رها نکنید.

افسار گربه خود را به چیزی گره نزنید و او را رها نکنید - حتی اگر قصد دارید فقط یک دقیقه دور شوید. گربه شما ممکن است در این بند پیچیده شود و به خودش آسیب برساند.

 

تجربه شما در بیرون بردن گربه برای پیاده روی چطور بوده است؟فرم نظردهی

0/2000