رفتارشناسی

رفتارشناسی

مشکلات رفتاری در گربه ها

چرا گربه من ....؟

این سوالی است که هر صاحب گربه حداقل یک بار پرسیده است: چرا گربه من [آن کار] را انجام می دهد؟ گاهی اوقات وقتی گربه کار بامزه یا عجیبی انجام می دهد باعث خنده ما می شود اما گاهی اوقات این یک سوال جدی است. چرا گربه من روی تخت دستشویی می کند؟ چرا گربه من به گربه دیگرم حمله می کند؟ چرا موقع راه رفتن، گربه من پاهای من را گاز می گیرد؟ یا بسیاری از مشکلات رفتاری دیگر. رسیدن به دلیل این سؤالات می تواند ما را در مسیر درست رفتار بهتر گربه قرار دهد.

دلیل رفتارهای گربه ها

بیشتر رفتارهای گربه های ما ناشی از عواقب آن است. یک گربه ممکن است برای بدست آوردن چیزی که می خواهد (مثل غذا) یا یافتن راهی برای فرار از چیزی ناخوشایند یا ترسناک (مانند جاروبرقی) رفتار خاصی را نشان دهد. در اینجا به "انگیزه" رفتارهای گربه ها می پردازیم. شما می توانید انگیزه را به عنوان آنچه باعث بوجود آمدن رفتارهای خاصی در گربه می شود در نظر بگیرید.

از همه مهمتر اینکه گربه شما تصمیم می گیرد انگیزه او چیست. ممکن است فکر کنید نوازش های شما بهترین تشویقی برای گربه شما است اما اگر گربه شما غذای موجود در آشپزخانه را بخواهد، به آنجا خواهد رفت. یا شاید فکر کنید اسپری کردن آب به گربه او را از پریدن بر روی اوپن آشپزخانه باز می دارد اما انگیزه آنها برای بالا رفتن بیش از پرهیز از آب است. انگیزه می تواند تغییر کند. صبح ها شاید گربه شما بیش از هر چیزی صبحانه بخواهد اما بعداً در همان روز آنها علاقه بیشتری به جلب توجه شما دارند.

سرانجام، توجه به انگیزه های مبتنی بر احساسات، مانند فرار از چیزی که گربه ترسناک می داند، بسیار مهم است. اما این انگیزه نیز می تواند تغییر کند - به طور خاص شما می توانید از شرطی سازی برای تغییر احساسات گربه خود در کنار یک فرد، مکان یا چیز دیگر استفاده کنید.

انگیزه های مشترک

به انگیزه های گربه خود به عنوان اساسی ترین نیازهای آنها فکر کنید.

غذا

غذا یکی از "انگیزه های اصلی" است - آنها برای خواستن آن نیازی به یادگیری ندارند. همچنین استفاده از غذا برای تغییر رفتار یکی از آسانترین روش ها است.

برخی از گربه ها رفتار ناخواسته ای را برای تلاش برای بدست آوردن غذا از خود نشان می دهند - صبح زود بیدار می شوند و یا سر میز شام از شما غذا می خواهند. اگر این رفتارها منجر به دریافت غذا شود، گربه یاد می گیرد که به انجام آن ادامه دهد. اما همچنین می توانید از غذا برای پاداش دادن به رفتار مورد نظر خود استفاده کنید.

بازی

گربه ها شکارچیان طبیعی هستند. قبل از اینکه با غذای خشک آشنا شوند، مجبور بودند غذای خود را شکار کنند. این ارتباط باعث شده گربه ها تمایل زیادی به تمرین رفتارهای شکار خود داشته باشند. در خانه های خود، ما این را "بازی" می نامیم.

به ویژه گربه های جوان ممکن است برای رفع نیاز خود به بازی به دست و پای شما حمله کنند. دادن فرصت های کافی برای بازی مناسب به آنها به طور کلی این مشکل را حل می کند. همچنین می توان از بازی برای ایجاد انگیزه در گربه های خجالتی برای تعامل و ارائه تجربه مثبت با گربه دیگر  و سایر اعضای خانواده (انسانی یا غیره) استفاده کرد.

توجه

بر خلاف آنچه معمولاً شنیده ایم گربه ها ضد اجتماعی نیستند. بیشتر گربه ها توجه افراد مورد علاقه خود را می خواهند و حتی اگر شخصی به آنها علاقه نشان دهد حتی بیشتر ممکن است تمایل به تعامل  با آن شخص داشته باشند.

نیاز به توجه می تواند گربه را ترغیب کند تا صاحب خود را از خواب بیدار کند، روی لپ تاپش بنشیند یا حتی با ناخن هایش مبل را بخراشد (آیا گربه شما یاد گرفته است که این تنها راهی است که باعث می شود شما به او نگاه کنید؟). توجه می تواند یک محرک قدرتمند باشد، بنابراین فراموش نکنید که وقتی گربه رفتار خوبی دارد به او توجه کنید.

ایمنی و امنیت

همه موجودات، از جمله گربه ها، باید احساس امنیت کنند. گربه ها غالباً کارهایی انجام می دهند که ما را گیج می کنند اما این کارها به تمایل آنها برای احساس امنیت بیشتر در فضای خود بر می گردد. بیشتر صاحبان گربه می توانند احساس ترس را شناسایی کنند. اما بسیاری از مسائل مربوط به خاک بستر همچنین به نگرانی گربه در مورد امنیت آنها مربوط می شود. گربه ممکن است تمایلی به رفتن به مکانی که ظرف خاک بستر در آنجا قرار دارد نداشته باشد یا ممکن است سعی در برقراری ارتباط داشته باشد و می خواهد از درگیری با گربه های دیگر در قلمرو یا اطراف آن اجتناب کند. بسیاری از مسائل دیگر (به عنوان مثال پرخاشگری) نیز می تواند به نیاز یک گربه برای احساس امنیت و فرار از تهدید مرتبط باشد.

سایر محرک ها و انگیزه ها

این فقط یک لیست جزئی است و انگیزه های دیگر از گربه به گربه دیگر متفاوت است. بعضی از این محرک ها مانند تمایل به جفت گیری هنگام عقیم سازی کاهش یافته یا از بین می روند. سایر محرک ها، مانند دسترسی به یک منطقه خاص، بر اساس تجربیات آموخته می شود. گربه ها همچنین نیازهای طبیعی مانند محلی برای خراشیدن و مکانی تمیز و امن برای دفع دارند.

توجه داشته باشید که هیچ یک از این محرک ها و انگیزه ها ویژگی های شخصیتی نیستند. اینکه گربه به طرز خاصی رفتار می کند به دلیل "لجبازی" یا "آلفا" بودن آن نیست. برچسب هایی از این دست در تغییر رفتار حیوان تأثیری نمی گذارند. برداشتن غذا از روی اُپن آشپزخانه و دادن تشویقی بر روی یک درخت گربه بسیار آسان تر از تغییر "لجبازی" است.

شناسایی انگیزه

اگر گربه شما در حال انجام کاری است که می خواهید تغییر دهید به دنبال دلیل آن باشید.

هر بار که به پاسخی در مورد اینکه چرا گربه شما رفتار خاصی انجام می دهد می رسید، دوباره دلیل آن را بپرسید. ادامه دهید تا زمانی که انگیزه اساسی را شناسایی کنید که از آن می توانید برای تغییر رفتار او استفاده کنید.

مثال 1

چرا بچه گربه من به پاهای من حمله می کند؟ چون دیوانه است!

چرا دیوانه است؟ چون انرژی زیادی دارد!

چرا او اینقدر انرژی دارد؟ چون او جوان است و من تمام روز کار می کنم در حالی که تنها در خانه مانده است. او زمان بازی زیادی ندارد.

برنامه ریزی: بازی تعاملی، بازی های پازلی به همراه تشویقی و بازی انفرادی. یا شاید باید بچه گربه دیگری را به سرپرستی بگیرید؟

 

مثال 2

چرا گربه من روی تخت من ادرار می کند؟ چون او از من عصبانی است.

چرا عصبانی است؟ چون من یک سگ گرفتم و او از آن متنفر است.

چرا از سگ متنفر است؟ چون سگ سعی می کند با او بازی کند اما او از آن ترسیده است و احساس امنیت نمی کند.

برنامه: منطقه ای امن با یک ظرف خاک بستر برای گربه. فراهم کردن فضای عمودی زیاد تا گربه بتواند بالا رود. آموزش و مدیریت سگ برای جلوگیری از بازی ناخواسته با گربه. ارتباطات مثبتی بین گربه و سگ ایجاد کنید تا واکنش احساسی تغییر داده شود. همچنین می توانید مطلب نگهداری از گربه و سگ و روش های آشنا کردن آن ها با هم را نیز مطالعه کنید.

قدم بعدی چیست؟

درک انگیزه گربه شما اولین قدم مهم برای تغییر رفتار او است. با برآوردن و تأمین نیازهای او می توانید در نهایت گربه ای خوشحال و خوش رفتار داشته باشید.

اگر هنوز مطمئن نیستید که چرا گربه شما کاری انجام می دهد، از یک متخصص مانند دامپزشک یا یک متخصص رفتارشناسی گربه ها کمک بگیرید. بسیاری از مشکلات رفتاری پیچیده هستند و شامل انگیزه های چندگانه یا پیچیده ای می شوند. یا شاید انگیزه ای را شناسایی کرده اید اما مطمئن نیستید که در این مورد چه کاری باید انجام دهید. اگرچه کار با غذا آسان است، اما کنترل برخی موارد مانند احساس امنیت دشوارتر است. فردی با تحصیلات و تجربه حرفه ای می تواند مراحل رسیدن به موفقیت را به شما نشان دهد.


0

فرم نظردهی

0/2000