تغذیه

تغذیه

ماهی و غذاهای دریایی برای گربه‌ها

معمولاً در فیلم‌ها و کارتون‌ها دیده‌اید که گربه‌ها علاقه زیادی به ماهی دارند و این باور در ما ایجاد شده است که گربه‌ها ماهی می‌خورند و باید ماهی جزئی از رژیم غذایی آن ها باشد. اما این موضوع تا چه اندازه از نظر علمی دقیق است؟ آیا ماهی برای گربه‌ها مفید است و اگر چنین است، آیا همه انواع ماهی و غذاهای دریای خوب هستند؟ یا برخی از انواع ماهی بهتر از انواع دیگر هستند؟ در ادامه به این سؤالات پاسخ می‌دهیم.

آیا گربه‌ها می‌توانند ماهی بخورند؟

مطمئناً گربه‌ها می‌توانند ماهی بخورند. خوردن گاه‌به‌گاه یک میان وعده که شامل ماهی باشد برای گربه شما مضر نخواهد بود، اما منبع غذایی کاملی برای گربه شما نیست. این بدان معناست که در حالی که ماهی پروتئین مورد نیاز گربه شما را تأمین می‌کند، اما دارای مواد معدنی و ویتامین‌های مختلفی که گربه شما برای یک رژیم غذایی سالم به آن نیاز دارد نیست. ماهی برای گربه‌ها همیشه باید یک تشویقی گاه‌به‌گاه باشد.

بنابراین، چرا گربه‌ها ماهی دوست دارند؟ گربه‌های خانگی مدرن با گذشت زمان با ماهی آشنا شده و شیفته آن شده‌اند. بوی متمایز و نحوه حرکت آنها در آب، فلس‌های درخشان که در نور بازی می‌کنند، ماهی‌ها را برای گربه‌ها بسیار جذاب کرده است. ماهی برای گربه‌ها یک اسباب‌بازی جذاب و درخشان است که بوی خاصی دارد.

آیا گربه‌ها می‌توانند ماهی خام بخورند؟

خیر. ماهی خام برای گربه‌ها مناسب نیست زیرا حاوی آنزیمی به نام تیامیناز (Thiaminase) است که تیامین را که یک ویتامینB  ضروری برای گربه است از بین می‌برد. اگر گربه‌ها تیامین کمی داشته باشند، ممکن است از نظر سلامتی دچار مشکلات شدیدی شوند.

علاوه بر این، ماهی خام ممکن است دارای باکتری باشد که می‌تواند باعث مسمومیت غذایی در انسان و گربه شود. اشریشیا کُلی (E. Coli) و سالمونلا دو نمونه‌ای از دو باکتری خطرناک هستند که می‌توانند بر گربه‌ها و انسان‌ها تأثیر بگذارند.

ممکن است با خود فکر کنید "آیا گربه من می‌تواند سوشی بخورد؟" سوشی به دلیل ماهی خام آن چه برای انسان و گربه دارای ریسک است.

آیا گربه‌ها می‌توانند استخوان ماهی بخورند؟

استخوان‌های ماهی به همان اندازه که برای شما مشکل‌ساز است برای گربه شما نیز هست. تنها تفاوت این است که شما می‌توانید استخوان‌ها را قبل از بلع تشخیص داده و جدا کنید، در حالی که گربه شما به احتمال زیاد از خارهای کوچک ریز تا زمانی که در دهان و دستگاه گوارش او گیر نکند، آگاه نخواهد شد.

این استخوان‌های ریز نه تنها برای گربه‌ها دردناک است، بلکه بلعیدن استخوان ماهی نیز می‌تواند منجر به آسیب اندام‌های داخلی شود و فراموش نکنید که استخوان‌های ماهی خطر خفگی دارند، بنابراین مطمئن شوید که از تغذیه آنها به گربه خودداری کنید.

ماهی در غذاهای تجاری گربه

غذاهای تجاری گربه که ماهی را به‌عنوان ماده تشکیل‌دهنده اصلی ذکر می‌کنند، همیشه از بهترین کیفیت ماهی استفاده نمی‌کنند. معمولاً آنها حاوی برش‌ها و باقی‌مانده‌هایی هستند که برای مصرف انسان مناسب نیستند. این بدان معناست که از نظر تغذیه‌ای، این نوع غذا نسبت به ماهی با کیفیت خوب هیچ مزیتی برای گربه شما به همراه نخواهد داشت.

ماهی با کیفیت پایین معمولاً حاوی استخوان‌های چرخ شده، دل‌وروده و سایر قسمت‌هایی از ماهی است که جذابیت زیادی ندارند و دارای مواد معدنی زیادی مانند منیزیم و فسفر هستند. اگر گربه شما بیش از حد از این مواد معدنی استفاده کند، می‌تواند دچار مشکلات کلیوی یا مشکلات دستگاه ادراری شود. اگر گربه شما در حال حاضر مشکلات کلیوی دارد، احتمالاً باید از خوردن ماهی به طور کامل اجتناب کند.

غذاهای تجاری گربه همچنین ممکن است حاوی مواد نگهدارنده برای افزایش عمر مفید اجزای ماهی باشند که می‌تواند عوارض جانبی نامطلوبی برای گربه شما ایجاد کند، مانند تغییر عملکرد کبد.

نکاتی در مورد میکرو پلاستیک‌ها و فلزات سنگین

موضوع میکرو پلاستیک‌هایی که در غذاهای روزانه یافت می‌شود، موضوع جدیدی نیست، به طوری که روزانه ده ها خبر از این دست منتشر می‌شود. وضعیت به این صورت است که در مورد ماهی فرقی نمی‌کند. به طور خاص، یک تحقیق معتبر ثابت می‌کند که اکثر ماهی‌ها بیشتر در نتیجه آلودگی اقیانوس حاوی میکرو پلاستیک‌ها هستند. علاوه بر این، چنین ماهی‌هایی ممکن است دارای فلزات سنگین مانند جیوه و سایر سمومی باشند که می‌توانند به طور جدی بر گربه‌ها و انسان‌ها تأثیر منفی بگذارند.

به دلیل آلودگی اقیانوس، اکثر ماهی‌ها حاوی مقدار زیادی جیوه و سایر سموم هستند. ماهی هرچه در زنجیره غذایی اقیانوس بالاتر باشد، احتمالاً حاوی سموم بیشتری است زیرا این سموم هرگز از بین نمی‌روند و فقط در زنجیره غذایی تجمع می‌یابند؛ بنابراین، ماهی مانند ماهی تن که ماهی‌های کوچک‌تر دیگر را می‌خورد، سطوح بالاتری از این فلزات و سموم را جمع می‌کند و باید کمتر مصرف شود.

انواع رایج ماهی و غذاهای دریایی

اگر از خود می‌پرسید که کدام نوع ماهی برای گربه‌ها مناسب است، کدام ماهی‌ها فقط باید به‌عنوان یک تشویقی در فواصل زمانی طولانی داده شوند و کدام‌ها را باید کامل ممنوع کنید، به لیست زیر نگاهی بیندازید.

آیا گربه‌ها می‌توانند ماهی تن بخورند؟

حتماً وقتی قوطی تن ماهی را باز می‌کنید گربه شما از هر جایی که باشد پیدا شده و هر کاری می‌کند تا مقداری از تن ماهی را به او بدهید. اما آیا ماهی تن برای گربه‌ها خوب است؟

گربه‌ها ماهی تن را دوست دارند، اما متأسفانه ماهی تن حاوی مقادیر زیادی جیوه است و رژیم غذایی که دارای مقادیر بسیاری از ماهی تن باشد می‌تواند منجر به مسمومیت جیوه در گربه شما شود.

ماهی تن به‌عنوان یک شکارچی که ماهی‌های دیگر را می‌خورد، سطوح بالاتری از فلزات سنگین و سموم را جمع می‌کند و نباید بیش از حد مصرف شود.

با این اوصاف، گربه‌ها می‌توانند ماهی تن را به‌عنوان یک غذای گاه‌به‌گاه بخورند اگر پخته شده باشد و خام نباشد. همچنین، توصیه می‌شود که ماهی تن را به‌عنوان یک غذا در رژیم غذایی گربه خود قرار ندهید، گربه‌ها آن‌قدر علاقه زیادی به ماهی دارند که از خوردن چیزهای دیگر خودداری می‌کنند.

کنسرو ماهی تن به‌عنوان یک تشویقی گاه‌به‌گاه احتمالاً مشکلی ایجاد نمی‌کند اما توجه داشته باشید که ماهی کنسرو شده، علاوه بر فلزات سنگین، اغلب حاوی سدیم بیشتر و سایر مواد نگهدارنده است.

ماهی تن در آب‌نمک بسیار شور است، بنابراین مصرف آن برای گربه شما مضر است، در حالی که ماهی تن در روغن باید روغنش گرفته شود تا از مصرف کالری زیادی که روغن دارد جلوگیری شود.

آیا گربه‌ها می‌توانند ماهی سالمون بخورند؟

ماهی سالمون از نظر مواد مغذی مناسب گربه‌ها است و حاوی ویتامین‌های زیادی است که برای گربه‌ها مفید است. اگر ماهی سالمون را برای تغذیه گربه خود انتخاب می‌کنید، مطمئن شوید که همیشه پخته شده است اما دودی نشده یا با گیاهان و ادویه‌هایی که ممکن است معده گربه شما را ناراحت کند مخلوط نشده باشد. شما باید از کنسرو ماهی سالمون اجتناب کنید زیرا اغلب حاوی نمک زیاد و مواد نگهدارنده‌ای است که برای گربه شما مضر است.

از غذای تجاری گربه که شامل ماهی سالمون است خودداری کنید. بیشتر ماهی‌های سالمون که در غذاهای تجاری گربه استفاده می‌شود، پرورشی هستند، به این معنی که ماهی‌ها اغلب در معرض سطوح بالای آلاینده‌ها و سموم قرار دارند. علاوه بر این، به دلیل پرورش ماهی در شرایط غالباً شلوغ، برای جلوگیری از شیوع بیماری، آنتی‌بیوتیک‌ها به آن ها داده شده است.

اگر هنوز قصد دارید به گربه خود ماهی سالمون بدهید، این کار را به‌ندرت انجام دهید و خودتان آن را بدون نمک و ادویه‌جات و ترشیجات بپزید.

آیا گربه‌ها می‌توانند ساردین بخورند؟

ساردین منبع عالی اسیدهای چرب امگا 3، ویتامین B12 و پروتئین است. در اینجا اعتدال را رعایت کنید، زیرا محتوای چربی بالا در این ماهی به طور بالقوه باعث افزایش وزن می‌شود، ناگفته نماند که این ماهی‌ها ممکن است حاوی فلزات سنگین و سموم باشند.

اگر تصمیم دارید به گربه خود ساردین بدهید، حتماً آن را بپزید. از مصرف ساردین دودی خودداری کنید و اگر از انواع کنسرو شده استفاده می‌کنید، همیشه برچسب‌ها را بررسی کنید. ساردین‌های نگهداری شده در آب‌نمک دارای محتوای سدیم بسیار بالایی هستند و باید از آنها اجتناب شود یا حداقل قبل از سرو شسته شوند.

آن‌هایی که در روغن نگهداری می‌شوند باید کاملاً روغن آن ها گرفته شود تا از مصرف روغن زیاد جلوگیری کنید. در صورت امکان، به سراغ ساردینی بروید که حاوی سیر، پیاز و گوجه‌فرنگی نیست.

آیا گربه‌ها می‌توانند ماهی کاد (ماهی روغن)، ماهی لوزی (هالیبوت)، ماهی کفشک (پهن ماهی یا فلاندر) و تیلاپیا بخورند؟

همه این ماهی‌ها برای گربه‌ها مناسب هستند اما مطمئن شوید که استخوان ندارند و نمک و سایر مواد مضر به آن ها افزوده نشده است. یک قاعده کلی و ساده این است: ماهی پخته، کبابی یا آب پز بدون نمک اضافی و چاشنی برای گربه‌ها عالی است.

توجه داشته باشید که این ماهی‌ها حاوی هیچ‌گونه روغن ماهی سالم و امگا نیستند، بنابراین از نظر تغذیه‌ای برای رژیم غذایی گربه شما ارزشمند نیستند، اما هیچ آسیبی نمی‌رسانند.

آیا گربه‌ها می‌توانند ماهی آنچوی بخورند؟

 آنچوی منبع خوبی از چربی‌های غیراشباع سالم برای گربه شما است. در اینجا احتیاط کنید زیرا این ماهی‌های چرب می‌توانند منجر به افزایش وزن شوند، به‌خصوص اگر در روغن نگهداری شوند. اگر ماهی کنسرو شده در روغن را خریداری کرده‌اید، مطمئن شوید که روغن را تا آنجا که ممکن است تخلیه کنید. برای آنچوی شور، تا جایی که می‌توانید نمک را بشویید.

یکی دیگر از ویژگی‌های خوب آنچوی این است که تا حدودی در زنجیره غذایی در سطح پایین قرار دارد و جیوه و سایر فلزات سنگین کمتری از آلودگی اقیانوس در بدنش وجود دارد.

آیا گربه‌ها می‌توانند میگو بخورند؟

مصرف میگو به‌طورکلی برای گربه‌ها بی‌خطر است. میگو به‌عنوان یک میان وعده گاه‌به‌گاه برای گربه‌ها عالی است زیرا دارای کالری کم و پروتئین بالا است. آنها همچنین سرشار از روی، مس، امگا ۳ و ویتامین B12 هستند. ازآنجایی‌که میگو سرشار از سدیم و کلسترول است، آن را به یک عادت معمول تبدیل نکنید.

بهترین راه تغذیه گربه‌ها با میگو پختن آن بدون روغن، نمک و ادویه است. ازآنجاکه میگوها یا میگوهای فرآوری شده و از قبل بسته‌بندی‌شده احتمالاً حاوی نمک و سایر مواد هستند که ممکن است برای گربه شما مفید نباشد، به‌عنوان یک قاعده بهتر است از این موارد اجتناب کنید.

همچنین میگو را پاک کنید و دستگاه گوارش آن را خارج کنید زیرا خوردن آن خوب نیست. ازآنجاکه حاوی تمام غذاهایی است که میگو قبلاً مصرف کرده است.

آیا گربه‌ها می‌توانند صدف و خرچنگ بخورند؟

صدف‌ها و خرچنگ‌ها حاوی کلسیم، آهن، مس، روی و سایر مواد معدنی ضروری هستند. ازآنجاکه سرشار از پروتئین و کم‌چربی هستند، می‌توانند تشویقی مناسبی برای گربه‌ها باشند که هر از گاهی ممکن است در ظرف غذای گربه خود قرار دهید. همچنین مطمئن شوید که صدف‌ها تمیز، تازه و بدون نمک و چاشنی پخته شده‌اند.

آیا گربه‌ها می‌توانند ماهی مرکب و هشت‌پا بخورند

اختاپوس و ماهی مرکب سرشار از آهن، مس و روی هستند و آنها را به یک غذای عالی برای گربه تبدیل می‌کند. تا زمانی که این غذاها تازه، تمیز و پخته باشند، به‌عنوان یک میان وعده گاه‌به‌گاه برای گربه مناسب است. با این حال، به خاطر داشته باشید که هم ماهی مرکب و هم اختاپوس دارای کلسترول بالا هستند.

آیا گربه‌ها می‌توانند جلبک دریایی بخورند؟

جلبک دریایی یک میان وعده کاملاً سالم برای گربه شما است اگر اعتدال رعایت شود. برای برخی از گربه‌ها، تکه‌های کوچک جلبک دریایی به حل مشکلات گوارشی جزئی کمک می‌کند. گمان می‌رود که جلبک دریایی تأثیر مثبتی بر پوست و موی گربه شما دارد.

تا زمانی که از کیفیت بالایی برخوردار باشد و فاقد هرگونه مواد دیگر (مانند نمک، سیر، ادویه‌جات، ترشیجات و مواد نگهدارنده) باشد، می‌توانید به گربه خود جلبک دریایی هم بدهید.

آیا گربه‌ها می‌توانند ماهی قرمز (ماهی گُلی) بخورند؟

این مورد کمی متفاوت است. مسلماً شما مایل نیستید ماهی قرمز خود را به گربه خود بدهید (البته امیدوارم!) ، اما ممکن است گربه شما موفق به شکار و خوردن یک ماهی قرمز شود.

گربه شما با خوردن ماهی قرمز نباید دچار مشکلی شود. از طرفی شاید بد نباشد او را نزد دامپزشک ببرید. ماهی‌ها اغلب باکتری‌ها و انگل‌هایی مانند کرم‌های نواری را حمل می‌کنند که می‌توانند به گربه منتقل شوند. همچنین ماهی قرمز به‌عنوان ماهی خام در نظر گرفته می‌شود که عموماً حاوی تیامیناز است که یک آنزیم مضر برای گربه‌ها است.

فواید روغن ماهی

ماهی‌های چرب مانند ماهی تن، ماهی سالمون و ساردین مکمل غذایی فوق‌العاده‌ای برای رژیم گربه شما هستند. آنها سرشار از چربی‌های سالم مانند امگا ۳ و امگا ۶ هستند که برای بینایی و سلامت قلب گربه بسیار مفید هستند. روغن ماهی همچنین برای گربه‌های مسن که ممکن است مفاصل سفت یا دردناک، آرتروز و سایر بیماری‌های التهابی داشته باشند بسیار مناسب است.

به لطف شگفتی‌های علم مدرن، اکنون می‌توانید ماهی را به طور کامل رها کرده و مستقیماً به سراغ روغن ماهی بروید، جایی که بیشتر مزایا در آن نهفته است. مکمل روغن ماهی راهی مناسب برای افزودن این چربی‌های سالم به رژیم غذایی گربه است.

حساسیت به ماهی در گربه‌ها

بله درست خواندید. گربه شما ممکن است به ماهی حساسیت داشته باشد. در حالی که این نوع حساسیت رایج نیست اما تعداد موارد حساسیت به ماهی در بین گربه‌ها رو به افزایش است. اطمینان حاصل کنید که بین حساسیت و عدم تحمل تمایز قائل می‌شوید. حساسیت به سیستم ایمنی بدن و عدم تحمل به پاسخ گوارشی مربوط می‌شود.

برخلاف حساسیت‌های غذایی انسان، تشخیص آن در گربه‌ها دشوار است زیرا هیچ آزمایش معتبر خاصی برای حساسیت وجود ندارد که بتوان از آن استفاده کرد. در عوض، شناسایی حساسیت غذایی یک فرایند آزمایش و خطا طولانی است که معمولاً با رژیم حذفی انجام می‌شود. به جز ماهی و غذاهای دریایی، گربه‌ها ممکن است به گوشت گاو، لبنیات و حتی تخم‌مرغ نیز حساسیت داشته باشند.

علائم حساسیت به ماهی در گربه‌ها

به طور معمول، آلرژی غذایی به‌صورت مشکلات پوستی مانند قرمزی و خارش و ریزش مو که در اثر خراش ایجاد می‌شود، ظاهر می‌شود. ریزش زیاد مو، گلوله‌های مویی زیاد و عفونت‌های مداوم گوش نیز می‌تواند نشان دهنده حساسیت غذایی باشد. اگزما حاد و دانه‌های سفت پوسته‌پوسته نیز ممکن است رخ دهد.

در برخی از گربه‌ها، آلرژی غذایی علاوه بر مشکلات پوستی که در بالا ذکر شد، باعث مشکلات گوارشی از جمله استفراغ و اسهال می‌شود. به‌ندرت ممکن است گربه شما دچار مشکلات تنفسی شود. در صورت مشاهده هر یک از این علائم، بلافاصله با دامپزشک خود تماس بگیرید.

اگر فکر می‌کنید گربه شما به غذا حساسیت دارد چه باید بکنید؟

همیشه ابتدا با دامپزشک خود مشورت کنید. آنها قادر خواهند بود احتمال هرگونه بیماری دیگر را رد کنند. هرگز سعی نکنید خودتان گربه مشکوک به آلرژی را درمان کنید. مطمئن شوید که هرگونه تغییر در رژیم غذایی گربه خود را به‌دقت زیر نظر داشته باشید تا مطمئن شوید گربه شما هنوز تمام مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت می‌کند.

در صورت که دامپزشک احتمال وجود بیماری دیگری را رد کند، به احتمال زیاد از شما می‌خواهد رژیم غذایی حذفی و نظارت دقیق بر علائم گربه خود را شروع کنید تا به شناسایی آلرژن خاصی که باعث ایجاد مشکل می‌شود کمک کند.

 

نکات کلی:

  • گربه‌ها به طور طبیعی مصرف کننده ماهی نیستند، اما ماهی می‌تواند یک افزودنی سالم و مغذی برای رژیم غذایی متعادل باشد. هنگامی که به گربه‌ها به‌صورت گاه‌به‌گاه ماهی داده می‌شود، به احتمال زیاد گربه شما دچار مشکلی نخواهد شد مگر اینکه به ماهی یا غذای دریایی خاصی حساسیت داشته باشد.
  • همیشه به یاد داشته باشید که ماهی با بهترین کیفیت را به گربه بدهید. برش‌های تازه را به‌جای انواع بسته‌بندی‌شده یا کنسرو شده که حاوی نمک، مواد نگهدارنده و سایر مواد بالقوه مضر هستند، هدف قرار دهید. همچنین استخوان ماهی را جدا کنید.
  • هرگز ماهی خام به گربه خود ندهید. این می‌تواند باعث کاهش شدید ویتامین‌های ضروری شود.
  • ماهی‌هایی که قصد دارید به گربه خود بدهید، هرگز نباید در سیر یا ادویه‌جات یا روغن زیاد پخته شوند. ماهی آب‌پز، پخته شده در فر یا کبابی برای گربه شما بهترین گزینه است.
  • ماهی‌های روغنی مانند ماهی تن و ساردین از نظر مواد مغذی مزایای قابل‌توجهی برای گربه شما در قالب چربی‌های سالم نسبت به ماهی‌های سفید مانند ماهی فلاندر دارند.
  • مانند همیشه، اگر در مورد رژیم گربه خود نگرانی دارید، با دامپزشک خود مشورت کنید. سعی نکنید خودتان هرگونه مورد مشکوک به آلرژی را درمان کنید و اگر می‌خواهید رژیم گربه خود را تکمیل کنید، همیشه ابتدا با دامپزشک خود مشورت کنید که می‌تواند دوز صحیح و بهترین مارک‌های مکمل را برای استفاده توصیه کند.


فرم نظردهی

0/2000