تغذیه

تغذیه

آیا گربه‌ها می‌توانند شیرینی بخورند: آنچه در مورد گربه‌ها و غذاهای شیرین باید بدانید

اگر گربه شما به خوردن شیرینی علاقه نشان می‌دهد، حق دارید که محتاط باشید و قبل از تغذیه هر چیز جدیدی در این باره تحقیق کنید.

چرا گربه من شیرینی دوست دارد؟

حقیقت این است که گربه‌ها حسی نسبت به طعم شیرینی ندارند. در واقع، آنها نمی‌توانند طعم "شیرین" را بچشند. گربه‌ها فقط ۴۷۰ جوانه چشایی دارند. این را با ۱۷۰۰ جوانه چشایی در سگ‌ها و ۹۰۰۰ جوانه چشایی در انسان مقایسه کنید. از بین گیرنده‌های چشایی محدود در دهان گربه، هیچ‌یک از آنها برای چشیدن شیرینی برنامه‌ریزی نشده‌اند؛ بنابراین گربه شما به طعم شیرینی علاقه ندارد.

اما همه دیده‌ایم که بعضی گربه‌ها به بستنی یا کیک علاقه نشان می‌دهند. گربه شما ممکن است به چیزی غیر از طعم شیرین علاقه داشته باشد. به عنوان مثال، گربه‌ها از طعم چربی و گوشت لذت می‌برند، بنابراین ممکن است به جای قند، جذب محتوای چربی یا اسیدهای آمینه خوراکی‌های شما شوند.

با این حال باید به این نکته توجه داشته باشید که مصرف قند می‌تواند برای آنها مضر باشد.

آیا گربه‌ها می‌توانند قند را هضم کنند؟

شکر برای گربه‌ها سمی نیست. با این حال، برای آنها خیلی خوب نیست.

گربه‌ها گوشت‌خوار اجباری هستند، به این معنی که آنها باید گوشت بخورند تا مواد گیاهی. گربه‌ها می‌توانند مقدار کمی کربوهیدرات در رژیم غذایی خود داشته باشند. در طبیعت، این کربوهیدرات‌ها ممکن است از خوردن مواد گیاهی در شکم طعمه‌هایشان حاصل شده باشد یا از فیبر موجود در چمن.

از طرف دیگر، شکر و شیرین‌کننده‌های مدرن برای گربه‌ها طبیعی نیستند و گربه‌ها نمی‌توانند قند را خیلی خوب هضم کنند.

اگر گربه شما شکر بخورد، ممکن است دچار استفراغ، اسهال و ناراحتی معده شود. علائم ممکن است خفیف یا شدید باشد، بسته به حساسیت گربه و میزان شکری که مصرف کرده است.

به علاوه، در دراز مدت، مصرف قند می‌تواند باعث افزایش وزن، دیابت، مشکلات دندان و سایر موارد مربوط به سلامتی شود.

کدام شیرینی‌ها برای گربه‌ها سمی هستند؟

حتی اگر شکر به خودی خود برای گربه‌ها سمی نباشد - بسیاری مواد موجود در شیرینی‌ها و آب نبات ها بسیار سمی هستند! این شامل موارد زیر می‌شود:

زایلیتول و سایر شیرین‌کننده‌های مصنوعی: زایلیتول معمولاً در آدامس‌های بدون قند یافت می‌شود، اما ممکن است در سایر شیرینی‌ها و نوشیدنی‌ها نیز وجود داشته باشد. این شیرین‌کننده باعث ناراحتی معده، آسیب کبدی، افت شدید قند خون و حتی تشنج و مرگ در گربه‌ها می‌شود.

شکلات: شکلات برای حیوانات خانگی سمی است. هرچه شکلات تیره‌تر باشد خطرناک‌تر است. بلع شکلات می‌تواند باعث ناراحتی معده، لرزش عضلات، تشنج و آریتمی (ناهنجاری‌های ضربان قلب) شود. در حالت شدید حتی می‌تواند باعث مرگ شود.

کشمش و انگور: این میوه‌ها و انواع مشابه آنها می‌تواند باعث نارسایی کلیه در حیوانات خانگی شوند.

کافئین: کافئین برای حیوانات خانگی سمی است، همان نوع علائم و خطراتی را ایجاد می‌کند که مصرف شکلات ایجاد می‌کند.

چگونه گربه خود را ایمن نگه داریم

گربه‌ها بسیار کنجکاو هستند. آنها همچنین بسیار چابک هستند - بیشتر گربه‌ها به‌راحتی می‌توانند به یک قفسه یا پیشخوان آشپزخانه بپرند؛ بنابراین مهم است که آب نبات و شیرینی‌های خود را در جایی نگه دارید که گربه شما به آنها دسترسی نداشته باشد.

اما حتی اگر خیلی مراقب باشید ممکن است این اتفاق بیفتد، بنابراین مهم است که بدانید چه کاری باید انجام دهید و سریعاً اقدام کنید.

در اینجا چند نکته برای گربه‌ها و غذاهای شیرین آورده شده است.

  • شیرینی‌ها را از دسترس گربه خود دور کنید. مطمئن شوید که شیرینی‌ها در جایی قرار دارند که دسترسی به آن برای گربه ممکن نیست و در مورد شیرینی‌های سمی که در بالا ذکر شد، بیشتر مراقب باشید.
  • سطل آشغال خود را ایمن کنید. اگر گربه شما بوی غذای خوشمزه ای را در سطل زباله حس کند، اطمینان حاصل کنید که نمی‌تواند به آن دسترسی داشته باشد.
  • مطمئن شوید که همه افراد در خانه قوانین را می‌دانند. برای کودکان توضیح دهید که چرا گربه‌ها نمی‌توانند آب نبات یا چیزهای شیرین بخورند و در مورد گزینه‌های سالم‌تری که می‌توانند به گربه موردعلاقه خود بدهند به آن‌ها آموزش دهید.

اگر گربه شما آب نبات یا شیرینی خورد، خصوصاً چیزی که سمی بودن آن را می‌دانید، بلافاصله با دامپزشک تماس بگیرید. اگر می‌توانید، دقیقاً به آنها بگویید که گربه شما چه چیزی خورده و چه مقدار از آن را خورده است. نشان دادن پاکت یا بسته بندی به دامپزشک نیز می‌تواند کمک کند.

 فرم نظردهی

0/2000