بیماری ها > دهان و دندان

دهان و دندان

بیماری پریودنتال (Periodontal disease) در گربه ها

دهان می تواند مکانی برای میلیون ها باکتری باشد. در حالی که بعضی از این باکتری ها همیشه خطرناک نیستند، اما اگر به بعضی از آن ها اجازه داده شود به مدت طولانی در دهان باقی بمانند، می توانند به دندان ها و لثه ها آسیب وارد کنند. تحریک و عفونت داخل دهان که در نتیجه این باکتری های مضر است به عنوان بیماری پریودنتال (Periodontal disease) یا بیماری لثه شناخته می شود. وقتی بیماری لثه را تصور می کنیم، اغلب به فکر سلامت دهان و دندان خودمان هستیم، اما شاید به ندرت به سلامت دهان و دندان حیوانات خانگی مان فکر کنیم. با این حال، بیش از 80٪ گربه ها علائم اولیه بیماری لثه را در سه سالگی نشان می دهند، که این بیماری را به عنوان یکی از بیماری های شایع برای گربه ها تبدیل کرده است.

بیماری پریودنتال چیست؟ چگونه بوجود می آید؟

بیماری پریودنتال که همچنین به عنوان بیماری لثه شناخته می شود، بیماری است که در آن رشد باکتری در دهان باعث تحریک و عفونت بافت اطراف و حمایت کننده دندان می شود. علت آن غالباً ذرات غذا و باکتری های تجمع یافته در امتداد خط لثه است که تشکیل پلاک می دهند. درست مانند انسان، اگر مسواک زده نشود، این پلاک می تواند لثه ها را تحریک کرده و ملتهب کند و در نهایت آهکی شده و به تارتار تبدیل شود. با گذشت زمان، تجمع در زیر خط لثه ایجاد می شود و منجر به جدا شدن لثه های گربه از دندان ها می شود. این شکاف بین لثه و دندان باعث رشد بیشتر باکتری ها می شود که منجر به از بین رفتن استخوان، آسیب بافتی، عفونت، از بین رفتن دندان ها و موارد دیگر می شود.

بیماری پریودنتال در گربه ها می تواند توسط عوامل مختلفی ایجاد شود. نژادهای خاص به دلیل احتمال نزدیک بودن دندان ها به هم مستعد ابتلا به بیماری پریودنتال هستند. سایر عوامل شامل عادات نظافت، اسباب بازی ها و تغذیه نامناسب است زیرا در صورت کثیف بودن اسباب بازی ها و یا اینکه گربه شما مرتباً خود را تمیز می کند، می تواند باعث تجمع آنها شود. رژیم غذایی نقش مهمی دارد زیرا بعضی از مواد غذایی ممکن است تجمع بیشتری در ذرات غذا ایجاد کنند یا سلامت دهان و دندان را به اندازه برندهای دیگر تقویت نکنند. با دامپزشک خود از نظر رژیم غذایی صحبت کنید. گربه هایی که دارای سیستم ایمنی ضعیف هستند بیشتر در معرض عفونت هایی هستند که می توانند منجر به شروع بیماری لثه شوند.

گربه ها همچنین می توانند شکل دیگری از بیماری لثه معروف به استوماتیت که التهاب شدید تمام بافت لثه است نیز دچار شوند. در صورت عدم درمان، استوماتیت می تواند سایر بافت های نرم دهان را آلوده کند. این نوع بیماری لثه در گربه هایی با واکنش ایمنی بیش از حد فعال حتی به کمترین مقدار پلاک و تارتار نیز اتفاق می افتد.

علائم و مراحل بیماری پریودنتال چیست؟

تشخیص بیماری پریودنتال می تواند ظریف باشد و گربه شما ممکن است علائم واضحی را نشان ندهد تا زمانی که بیماری به مرحله پیشرفته تری برسد.

علائم رایج بیماری پریودنتال عبارتند از:

 • لثه قرمز یا خونریزی لثه
 • ترشح از دهان یا بینی
 • عطسه کردن
 • علائم تحریک در دهان مانند تورم صورت
 • از دست دادن اشتها
 • پایین رفتن لثه
 • پنجه زدن به دهان
 • ریزش بیش از حد آب دهان
 • ساییدن دندان
 • بی رنگ شدن دندان ها
 • تحریک پذیری
 • لق شدن دندان یا از دست دادن دندان
 • بوی بد دهان

بیماری پریودنتال چندین مرحله دارد که در صورت تشخیص و درمان زود هنگام، اغلب قابل برگشت است. چهار مرحله بیماری پریودنتال وجود دارد که مرحله اول کمترین و مرحله چهار بیشترین پیشرفت را دارد.

مرحله 1: مرحله 1 به عنوان التهاب لثه شناخته می شود. درست مثل انسان، به معنی التهاب و تحریک لثه است. در این مرحله هیچ جدایی بین لثه و دندان وجود ندارد. این مرحله قابل درمان و معکوس پذیر است.

مرحله 2 : در مرحله 2، جداسازی لثه شروع شده است و حدود 25٪ از اتصال بین دندان ها و لثه از دست رفته که منجر به فواصلی می شود که می تواند رشد باکتری و عفونت بیشتری را ایجاد کند.

مرحله 3 : در مرحله 3، با علائم واضح پایین رفتن لثه، سطح جداشدن لثه به 30 درصد رسیده است.

مرحله 4 : مرحله 4 پیشرفته ترین مرحله بیماری پریودنتال با از دست رفتن بیش از 50٪ از اتصال بین لثه و دندان است. ریشه دندان ها اغلب در معرض دید قرار گرفته و برخی از دندان ها افتاده اند.

مراحل بیماری پریودنتال در گربه ها

تشخیص

درمان با معاینه کامل آغاز می شود که دامپزشک دهان گربه شما را به منظور یافتن لثه های قرمز و ملتهب جستجو می کند. دامپزشک شما ممکن است به آرامی لثه ها را فشار دهد که ممکن است باعث شود آنها به راحتی خونریزی کرده یا ترشحاتی را آزاد کنند که نشان می دهد دندان ها نیازمند تمیز شدن عمقی دارند. تحت بیهوشی، دامپزشک از روش هایی استفاده می کند تا فاصله جدا شدگی لثه از دندان را تشخیص دهد. همچنین اشعه ایکس برای نشان دادن وضعیت دندان های گربه شما نیز ممکن است لازم باشد زیرا برخی علائم مانند از دست رفتن استخوان در زیر لثه رخ می دهد.

درمان

پس از تشخیص، درمان آغاز می شود. دوره درمان بستگی به وضعیت پیشرفت بیماری گربه شما دارد. مراحل اولیه را می توان با مسواک زدن روزانه، جرمگیری های معمول حرفه ای نزد دامپزشک و تجویز فلوراید یا سایر محصولات برای به حداقل رساندن تولید پلاک یا آنتی بیوتیک برای جلوگیری از عفونت های باکتریایی، مدیریت کرد.

برای مواردی که به عنوان بیماری پریودنتال مرحله 1 یا مرحله 2 تشخیص داده می شود، برای از بین بردن پلاک و تارتار یک جرمگیری کامل دندان در بالا و پایین لثه انجام می شود. هر شکافی که بین لثه و دندان وجود داشته باشد با استفاده از آنتی بیوتیک پاک سازی می شود تا از عفونت جلوگیری شود و همچنین داروهایی برای بازسازی بافت لثه برای پر شدن این شکاف ها تجویز می شود.

برای موارد پیشرفته تر مانند مراحل 3 و 4 بیماری پریودنتال، جرمگیری کامل برای گربه شما ضروری است، اما برداشتن دندان و بافت عفونی نیز لازم است. ممکن است برای آشکار کردن ریشه های دندان های آلوده به جراحی نیاز باشد تا بتوان آنها را به درستی تمیز و درمان کرد. کشیدن دندان، جایگزین کردن استخوان و سایر اقدامات جراحی بسته به میزان آسیب ناشی از بیماری پریودنتال ممکن است لازم باشد.

پس از درمان باید مراقبت از دندان های گربه خود را در خانه با معاینات مکرر دندان توسط دامپزشک ادامه دهید.

پیشگیری

بهترین راه مبارزه با بیماری پریودنتال رعایت بهداشت دهان و دندان برای گربه شما با مسواک زدن منظم است. دندان گربه خود را با خمیر دندان مناسب حیوانات مسواک بزنید زیرا خمیر دندان انسانی می تواند موادی مضر برای گربه شما داشته باشد. هر حیوان خانگی منحصر به فرد است، بنابراین با دامپزشک خود در مورد اینکه چند بار باید دندان گربه خود را مسواک بزنید و محصولات مناسب برای گربه خود صحبت کنید. گربه ها را می توانید آموزش دهید که مسواک زدن را بپذیرند و برای این همکاری خود پاداش مثبت بگیرند. رژیم های تجویز شده و غذاهای مخصوص نیز برای کسانی که تمایل کمتری به مسواک زدن مرتب دندان های گربه خود دارند، در دسترس است.فرم نظردهی

0/2000