بیماری ها

بیماری ها

دلایل اسهال در گربه ها

توجه به مدفوع گربه می تواند اطلاعات بسیاری را در رابطه با سلامتی حیوان به شما منتقل کند. اگر به تازگی بچه گربه ای را به سرپرستی گرفته اید و یا سال هاست که در خانه خود از گربه ها مراقبت می کنید، هنگام تمیز کردن ظرف خاک بستر به شکل و ظاهر مدفوع گربه خود توجه کنید.

مدفوع گربه طبیعی از نظر ظاهر چگونه است؟

بیشتر گربه ها حداقل یک بار در روز مدفوع می کنند. اگر آنها سالم باشند، مدفوع آنها باید ویژگی های زیر را داشته باشد:

  • رنگ آن قهوه ای تیره باشد
  • خیلی سفت یا خیلی نرم یا آبکی نباشد
  • بوی خیلی بدی ندهد، هرچند که داشتن بو تا اندازه ای طبیعی است

اسهال در گربه ها

اسهال برای گربه ها غیر معمول نیست و دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است گربه شما به آن مبتلا شود. بعضی اوقات، اسهال سریع برطرف می شود. در مواقع دیگر، ممکن است روزها، هفته ها یا ماه ها ادامه داشته باشد یا به طور منظم برگردد.

اسهالی که 24 تا 48 ساعت طول بکشد احتمالاً مشکلی ایجاد نخواهد کرد مگر اینکه گربه ای مسن یا بچه گربه داشته باشید. اما اگر بیشتر از این مدت طول بکشد، گربه شما ممکن است دچار کم آبی شود، که می تواند برایش خطرناک باشد.

برخی از دلایل عمده اسهال در گربه ها عبارتند از:

  • تغییر در رژیم غذایی یا آلرژی غذایی یا عدم تحمل برخی مواد غذایی
  • بیماری التهابی روده
  • کولیت
  • کرم ها (انگل های روده ای)
  • بیماری پانکراس
  • سرطان
  • پرکاری تیروئید

اگر گربه شما اسهالش بیش از یک یا دو روز طول کشید، به دامپزشک خود مراجعه کنید تا علت آن را دریابید. اگر اسهال سیاه یا خونی است، یا اگر با تب، استفراغ، بی حالی یا کاهش اشتها همراه است، بلافاصله به دامپزشک خود مراجعه کنید.

درمانی که گربه شما به آن احتیاج دارد بستگی به علت اسهال وی دارد. برخی از آنها برای کنترل التهاب به داروهای تجویزی مانند مترونیدازول یا پردنیزولون نیاز دارند. اگر مشکل آلرژی غذایی، بیماری التهابی روده (IBD) یا کولیت باشد دامپزشک شما احتمالاً یک رژیم غذایی ویژه را توصیه کند. برای برخی از گربه ها نیز ممکن است داروی ضد کرم یا پروبیوتیک مورد نیاز باشد.

برای جلوگیری از اسهال، به گربه خود لبنیات مانند شیر یا ماست ندهید زیرا بسیاری از گربه ها نمی توانند آنها را به درستی هضم کنند. همچنین، اگر مارک یا نوع غذایی را که به آنها می دهید تغییر می دهید، حتماً آن را طی چندین روز با مخلوط کردن آن با مقداری از غذای قدیمی و کم کردن تدریجی غذای قبلی اش به گربه معرفی کنید تا زمانی که بتوانند فقط غذای جدید را بخورند.

در جدول زیر علائم اسهال بر اساس ظاهر و شکل مدفوع آورده شده است:

علائم ظاهر و شکل دفعات دلایل احتمالی
اسهال مدفوع سیاه و قیری رنگ و آبکی  و روان متفاوت است خونریزی معده یا روده. بلافاصله به دامپزشک مراجعه کنید
اسهال مدفوع بد بو و مثل پودینگ 2-3 بار در روز   عدم تحمل غذایی، بیماری التهابی روده
اسهال مدفوع نرم و چسبناک پر از مخاط   چند بار در روز فیبر بسیار کم، کولیت
اسهال مدفوع نرم، کفی و چرب همراه با مخاط متفاوت است انگلها
 

تغذیه گربه ها چگونه بر اسهال تأثیر می گذارد

تغذیه نقش بسزایی در مدفوع سالم گربه دارد. تغذیه نامناسب ممکن است به اسهال مزمن (مداوم) منجر شود، بنابراین ارزیابی تغذیه گربه باید توسط دامپزشک انجام شود. آنها ممکن است به شما توصیه کنند غذای گربه خود را به عنوان یک روش درمانی تغییر دهید. همچنین غذای کم چرب یا غذایی غنی از کربوهیدرات های کمپلکس و کربوهیدرات های کمپلکس قابل هضم با فیبر اضافه ممکن است توصیه شود.

موارد مزمن اسهال به طور معمول با برنامه های غذایی ویژه در کنار داروها درمان می شوند. در بسیاری از موارد، دامپزشک برای ادامه کمک به حفظ هضم مناسب برای شرایطی که به طور کامل قابل درمان نیستند، درمان تغذیه ای را برای تمام عمر گربه توصیه می کند.

در مواردی که بیماری های التهابی نگران کننده هستند، ممکن است یک سری آزمایشات غذایی برای تعیین برنامه غذایی ایده آل گربه لازم باشد. غذاهای هیدرولیز شده یا غذاهای پروتئینی جدید معمولاً برای این گربه ها توصیه می شوند.

اسهال مزمن در گربه ها

اسهال مزمن یک مشکل شایع در گربه ها است. این بیماری اغلب با حذف غذاهای بسیار فرآوری شده و تمام محصولات شامل غلات، بهبود می یابند. تمام غذاهای خشک تجاری بسیار فرآوری شده هستند و حتی غذاهای کنسرو شده در دمای بالا تحت فشار پخته می شوند و بنابراین بسیار فرآوری شده اند. بیشتر غذاهای تجاری گربه به نوعی حاوی غلات نیز هستند، به ویژه غذاهای خشک. گربه ها به عنوان شکارچیان گوشتخوار تکامل یافته اند. آناتومی و فیزیولوژی آنها همه برای استفاده از رژیمی غذایی مبتنی بر گوشت طراحی شده است، نه غلات و یا سبزیجات. بدن آنها همچنین برای گوشت پخته ساخته نشده است، زیرا هیچ گربه ای را تا به حال ندیده ایم که شکارش را روی آتش کباب کند!

بنابراین، منطقی است که مشکلات گوارشی آنها اغلب به حذف چیزهایی که در رژیم اجدادی آنها نبوده، پاسخ مثبت دهد. غلات و سبزیجات را حذف کنید، مواد فرآوری شده را حذف کنید و اسهال مزمن گربه ها به طور قابل توجهی بهبود می یابد یا به طور کامل برطرف می شود.

توصیه هایی که برای تغذیه گربه معمولاً به شما داده می شود در مخالفت با مطلب ارائه شده نیست، بلکه به نظر می رسد به مشکل از دو دیدگاه کاملا متفاوت پرداخته می شود. افزودن فیبر به رژیم غذایی بسیار فرآوری شده و حاوی غلات ممکن است مدفوع را کمی سفت کند، اما بعید است به اندازه رژیمی طبیعی و بدون غلات و سبزیجات تاثیری پایدار داشته باشد.

برای این که مطلب را برای شما روشن کنم در اینجا مثالی می زنم. تصور کنید شخصی به دکتر مراجعه کند و بگوید "من اسهال مزمن دارم و چیزی جز غذاهای نیمه آماده و چیپس سیب زمینی نمی خورم." دکتر می تواند مکمل فیبر را توصیه کند و شاید بتواند کمی به بیمار کمک کند. یا دکتر می تواند به او پیشنهاد کند رژیم غذاییش را به غذایی غیر فراوری شده و تازه تغییر دهد و واقعاً به آن فرد کمک کند تا در کل سالم تر باشد. بیشتر غذاهای خشک و کنسرو شده برای گربه ها معادل همان غذاهای نیمه آماده و چیپس سیب زمینی برای انسان هستند.

برای گربه های مبتلا به اسهال مزمن، منبع گوشتی که بهترین نتیجه را می دهد گوشت خرگوش است. اگر رژیم غذایی خام را نمی خواهید به عنوان یک گزینه در نظر بگیرید، پس کنسروی که حاوی گوشت خرگوش است و شامل غلات و سبزیجات نمی شود یا مقدار این دو بسیار کم است، گزینه بعدی خواهد بود.

همچنین حتماً گربه خود برای وجود انگل و بیماری هایی چون تیروئید و ... مورد آزمایش قرار دهید.

اسهال خونی در گربه ها و بیماری پنلوكوپني

پنلوكوپني یک بیماری خطرناک ویروسی در گربه هاست. اولین علائمی که ممکن است مشاهده کنید افسردگی، کاهش اشتها، تب شدید، بی حالی، استفراغ، اسهال شدید و خونی، ترشحات بینی و کم آبی بدن باشد. گربه های بیمار ممکن است مدت طولانی در مقابل ظرف آب خود بنشینند اما نتوانند آب بنوشند. در بچه گربه ها، این ویروس همچنین می تواند به مغز و چشم آسیب برساند.

این بیماری بیشتر، گربه های زیر یکسال را تهدید می کند و برای گربه های مسن تر معمولاً بدون هیچ علائم آشکاری ممکن است سپری شود. من شخصاً تجربه گربه مبتلا به این بیماری را داشتم. علائم این بیماری همانطور که گفته شد از بی حالی و بی اشتهایی و استفراغ زرد رنگ و بد بو شروع شد و در کمتر از 24 ساعت به اسهال شدید، بدبو و خونی رسید. گربه توان خوردن آب نداشت و سرش را برای خوردن آب پایین می آورد ولی نمی توانست آب بنوشد. با توجه به اینکه درمانی برای این بیماری وجود ندارد تنها راه تلاش برای حفظ جان گربه با سرم تراپی است تا بدن گربه بتواند با ویروس مقابله کند. در صورتی که مشکوک به پنلوكوپني هستید حتماً گربه را از سایر گربه های خانه جدا کنید و ظرف خاکش را جدا کنید و نگذارید هیچ نوع تماسی بین گربه بیمار و سایر گربه ها باشد. محیط خانه را با محلول آب و سفید کننده به نسبت 32 آب و 1 سفید کننده اسپری کنید تا ویروس از سطوح از بین برود. گربه باید حتماً زیر نظر دامپزشک سرم تراپی شود. گربه من بعد از یک هفته سرم تراپی بهبود پیدا کرد. سعی نکنید به زور آب و غذا به گربه خود دهید. در طول مدت درمان گربه نمی تواند غذایی بخورد و فقط سرم ها و داروهای دریافتی می تواند تا چند روز گربه را زنده نگه دارد تا بدن گربه ویروس را دفع کند.

اسهال خونی و بیماری التهاب معده روده ای هموراژیک

این بیماری با اسهال خونی شدید، با استفراغ یا بدون آن خود را نشان می دهد. اغلب گربه بسیار ضعیف خواهد شد یا غش خواهد کرد. برای درمان این بیماری فوراً به دامپزشک مراجعه کنید. این یک بیماری در گربه ها است.

 

اگر گربه شما تا به حال سابقه اسهال بخصوص اسهال مزمن داشته است در بخش نظرات از تجربه خود و گربه تان بنویسید.  

 

منابع:

https://www.hillspet.com/cat-care/healthcare/cat-diarrhea-causes-and-treatment

https://pets.webmd.com/cats/the-scoop-on-cat-poop

https://feline-nutrition.org/nutrition/raw-meat-diet-vs-more-fiberفرم نظردهی

0/2000