تغذیه

تغذیه

وزن ایده آل برای گربه ها: تشخیص اضافه وزن یا چاقی در گربه ها

ما معمولاً به عنوان صاحبان گربه وسوسه می شویم غذای اضافی و خوراکی های تشویقی زیادی به گربه های خود بدهیم و چون هر روز آنها را می بینیم، تشخیص تغییرات وزن آنها برای ما مشهود نخواهد بود. یکی از سؤالات متداول این است که وزن ایده آل برای گربه چقدر است. با توجه به اینکه گربه ها با توجه به سن و نژاد ممکن است جثه بزرگ یا کوچکی داشته باشند نمی توان تنها با یک عدد گفت که وزن ایده آل برای گربه ها چقدر است. اما روش هایی وجود دارد که بصورت چشمی و از طریق لمس بدن گربه می توانیم اضافه وزن و یا کمبود وزن گربه را تشخیص دهیم و با توجه به آن اقدامات لازم را انجام دهیم.

چرا داشتن وزن سالم و ایده آل اهمیت دارد؟

چاقی و اضافه وزن و یا کمبود وزن در گربه ها نیز مانند انسان مشکلات بسیاری را برای سلامتی ایجاد می کند. گربه های دارای اضافه وزن می توانند در معرض ابتلا به بیماری های زیر باشند:

  • دیابت
  • پانکراتیت (یک بیماری دردناک ناشی از رژیم غذایی پرچرب)
  • آرتروز / مشکلات مفصلی
  • زخم های پوستی

شما می توانید با توجه به وزن گربه خود، خطرات ناشی از این مشکلات را کاهش داده و آنها را بسیار سالم نگه دارید.

 

وزن گربه من چقدر باید باشد؟

همانطور که گفتیم وزن ایده آل بسته به نژاد و سن متفاوت است اما برای اکثر گربه های خانگی بین 4 تا 4.5 کیلوگرم به عنوان وزن ایده آل در نظر گرفته می شود. برخی نژادهای بزرگتر می توانند به 11 کیلوگرم و نژادهای کوچک تر می توانند به 2.2 کیلوگرم نیز برسند. در ادامه حدود تقریبی وزن ایده آل برای گربه پرشین، سیامی، اسکاتیش فولد و مینکوون آورده شده است.

گربه پرشین از نظر جثه متوسط تا بزرگ در نظر گرفته می شود، مسلماً به اندازه یک گربه از نژاد مینکوون نیست اما از گربه های معمولی متوسط، بزرگتر هستند.

وزن یک گربه سالم نر بالغ از نژاد پرشین بین 9 تا 13 پوند (4 تا 6 کیلوگرم) است.

وزن یک گربه ماده سالم بالغ از نژاد پرشین بین 7 تا 10 پوند (3.2 تا 4.5 کیلوگرم) است.

گربه پرشین حدود 18 ماهگی تا 2 سالگی رشدش کامل می شود.

نژاد پرشین

محدوده وزن برای گربه سیامی 8 تا 15 پوند (3،6 تا 6،8 کیلوگرم) است. وزن ماده ها معمولاً 8 تا 12 پوند (3،6 تا 5،4 کیلوگرم)  است، در حالی که وزن نرها 11 تا 15 پوند (5 تا 6،8 کیلوگرم) است. بنابراین ماده سیامی 15 پوندی (6،8 کیلوگرم) دارای اضافه وزن خواهد بود، در حالی که این برای یک نر وزنی سالم است.

نژاد سیامی

گربه اسکاتیش فولد گربه ای با اندازه متوسط است، نرها به طور معمول به 4 تا 6 کیلوگرم (9-13 پوند) و ماده ها به 2.7 تا 4 کیلوگرم (6-9 پوند) می رسند. کل ساختار بدن نژاد اسکاتیش فولد، به ویژه سر و صورت، به طور کلی گرد است، و چشم ها بزرگ و گرد هستند.

نژاد اسکاتیش فولد

وزن متوسط گربه های مینکوون از 8 تا 25 پوند متغیر است. مینکوون های بزرگتر نر هستند و وزنی بین 15 تا 25 پوند (6.8  تا  11.3 کیلوگرم) دارند. وزن مینکوون ماده به طور متوسط بین 8 تا 12 پوند (3.6 تا 5.4 کیلوگرم) است.

نژاد مینکوون

البته شما ممکن است ترازو در خانه نداشته باشید و یا دقیقاً وزن ایده آل گربه خود را ندانید اما در ادامه روشی را توضیح می دهیم که برای تشخیص اضافه وزن و یا کمبود وزن گربه می تواند بسیار خوب عمل کند.

تبلیغات

غذای خشک گربه هپی کت مدل میکس وزن 10 کیلوگرم

چطور اضافه وزن را در گربه ها تشخیص دهیم؟

برای تشخیص اضافه وزن با نگاه کردن به اندام گربه می توانید تا حدی چاقی و اضافه وزن و یا کمبود وزن را تشخیص دهید. مثلاً شکم آنها حالت افتاده دارد یا از نظر ظاهری با گربه های دیگر تفاوت بارزی دارد؟ اگر تشخیص این مسئله برایتان دشوار است زیرا هر روز گربه خود را می بینید، از دوستان یا خانواده خود بخواهید که آیا آنها می توانند تفاوتی را مشاهده کنند یا خیر.

تست هایی که می توانید برای تشخیص اضافه وزن گربه انجام دهید شامل موارد زیر می شود

  • وقتی انگشتانتان را از بر پهلوهای گربه می کشید، می توانید دنده های آنها را احساس کنید؟
  • آیا ستون فقرات آنها را احساس می کنید؟
  • آیا می توانید استخوان های شانه آنها را احساس کنید؟
  • بر اساس چارت وزن گربه، ظاهر گربه شما در کدام دسته جای می گیرد؟

اگر پاسخ شما به این سؤال ها مثبت است، گربه شما احتمالاً از وزن مناسبی برخوردار است. اگر دنده ها، ستون فقرات و استخوان های شانه بیش از حد قابل مشاهده است، احتمال کمبود وزن گربه وجود دارد.

اگر به سختی می توانید استخوان های گربه خود را احساس کنید یا یک لایه چربی روی استخوان ها احساس می کنید، احتمالاً گربه شما اضافه وزن دارد.

تشخیص اضافه وزن و یا کمبود وزن از روی ظاهر گربه

چگونه می توانید یک گربه چاق یا دارای اضافه وزن را به وزن ایده آل برسانید؟

خوراکی های تشویقی را کاهش داده و از تغذیه آنها به طور کامل با غذاهای مربوط به خود خودداری کنید. مطمئن شوید که گربه شما برای این مرحله از زندگی خود از رژیم غذایی صحیح استفاده می کند. اگر لازم باشد از یک رژیم غذایی مربوط به گربه عقیم شده یا مسن برای کنترل بهتر کالری استفاده کنید. اگر گربه دچار چاقی مفرط است، در مورد رژیم های لاغری با دامپزشک خود صحبت کنید که ضمن کاهش کالری، کلیه پروتئین ها، ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز را تأمین کنند. به یاد داشته باشید، هنگام تغییر هر رژیم غذایی، در طول حدود یک هفته، غذای جدید را به تدریج معرفی کنید. همچنین می توانید مطلب نیازهای غذایی برای گربه ها را نیز مطالعه کنید.

مقدار تغذیه

اگر گربه های شما به فضای باز دسترسی دارند و یا گربه هایی با انرژی بالا هستند که کالری زیادی را در طول روز می سوزانند بدان معناست که آنها بیش از راهنمایی های توصیه شده برای تغذیه روزانه به مواد غذایی نیاز دارند.

بچه گربه ها نیز به غذای بیشتری نسبت به یک گربه بالغ نیاز دارند، زیرا برای رشد به پروتئین و ویتامین های اضافی نیاز دارند. گربه های سالخورده به دلیل فعالیت کمتر، معمولاً به غذای زیادی احتیاج ندارند.

با در نظر گرفتن این عوامل و تغییر مقادیر تغذیه آنها بر این اساس می توانید به حفظ وزن سالم گربه خود کمک کنید. برای مطالعه بیشتر در زمینه تعداد وعده های غذایی مناسب برای گربه ها مطلب مربوطه را بخوانید.

کربوهیدرات برای گربه ها

هرچه غذای گربه شما از کیفیت بالاتری برخوردار باشد و هرچه میزان کربوهیدرات کمتری داشته باشد، کمتر لازم است به آن ها غذا دهید. گربه ها در رژیم غذایی خود به کربوهیدرات بسیار کمی احتیاج دارند، این مسئله زمانی مشکل ساز می شود که بیشتر غذاهای تجاری موجود در بازار بین 20 تا 60٪ کربوهیدرات دارند. هرچه کربوهیدرات بالاتر باشد، احتمال بروز مشکلات مربوط به اضافه وزن در گربه ها نیز بیشتر خواهد بود. آنها برای اینکه احساس سیری بیشتری داشته باشند، و مواد مغذی مورد نیاز خود را تأمین کنند مجبور می شوند بیشتر بخورند. برای مطالعه بیشتر در مورد غذای خشک می توانید به مطلب عوارض غذای خشک برای گربه ها مراجعه کنید.

برای بررسی میزان کربوهیدرات موجود در غذای گربه، درصد پروتئین، چربی و غیره که در لیست مواد تشکیل دهنده ذکر شده است را از 100 کسر کنید. این به شما ایده تقریبی از میزان کربوهیدرات موجود در غذا می دهد. راهنمای ترکیبات استفاده شده در غذاهای تجاری گربه را نیز می توانید مطالعه کنید.

فقط رژیم کافی نیست

فیدرهای پازلی نیز می توانند کمک بزرگی کنند.  به این ترتیب گربه شما برای بدست آوردن غذا باید کاری انجام دهد و این بیشتر مطابق با زندگی او در طبیعت خواهد بود و ذهن آنها را نیز مشغول می کند و همچنین به آنها در سوزاندن کالری کمک می کند و فقط غذا به آسانی در اختیارشان قرار نمی گیرد.

سعی کنید فعالیت گربه خود را افزایش دهید و مثلاً با بازی با گربه خود به او کمک خواهید کرد تا کالری بدنش را بسوزاند و پیوند بین شما را نیز تقویت می کند. گربه ها دوست دارند قبل از غذا خوردن بازی کنند زیرا این از رفتارهای طبیعی شکار تقلید می کند.

توجه به مدفوع گربه

یک شاخص عالی برای تشخیص تغذیه بیش از حد، تغذیه کم یا تغذیه صحیح توجه به مدفوع گربه خود است.

اگر میزان غذایی که به گربه خود می دهید کم باشد، مدفوع آنها می تواند حالت سفتی داشته باشد و مانند گلوله های کوچک خارج شود و گربه هنگام دفع به خودش فشار می آورد.

اگر گربه غذای زیادی می خورد مدفوعش بودار، بسیار نرم و آبکی می شود و یا حتی ممکن است در حالت شدید اسهال نیز زیاد بگیرد.

در حالت ایده آل مدفوع گربه باید کمی نرم اما به اندازه کافی محکم باشد تا وقتی که آن را از خاک بستر جمع می کنید، شکل خود را حفظ کند و نباید خیلی بدبو باشد.

 

با توجه به اطلاعات گفته شده می توانید اضافه وزن و یا کمبود وزن گربه خود را تشخیص دهید. همچنین از دامپزشک خود بخواهید در مورد وزن گربه شما نظر کارشناسی ارائه دهد و اگر لازم باشد رژیم غذایی گربه خود و یا نوع فعالیت هایش را تغییر دهید.


0

فرم نظردهی

0/2000