بیماری ها > دهان و دندان

دهان و دندان

استوماتیت (Stomatitis) در گربه‌ها

نگهداری از گربه می‌تواند در مورد مسائل مربوط به بیماری دشوار باشد - گربه‌ها به طور کلی می‌توانند درد خود را پنهان کنند. این بدان معنی است که شما باید مدام مراقب علائمی باشید که نشان دهنده بیماری است و مسائل مربوط به دهان و دندان می‌تواند یک مشکل رایج باشد.

در این مقاله، بیماری استوماتیت و چگونگی تشخیص علائم این بیماری دهان و دندان را بررسی خواهیم کرد.

استوماتیت در گربه‌ها چیست؟

استوماتیت در گربه‌ها یک بیماری پزشکی است که باعث التهاب شدید دهان و لثه‌های گربه‌ها می‌شود. این التهاب قرمز به نظر می‌رسد و درد قابل‌توجهی را برای گربه‌ها ایجاد می‌کند. در برخی موارد شدید، حتی می‌تواند باعث خونریزی دهان شود.

چه عواملی باعث ایجاد استوماتیت در گربه‌ها می‌شود؟

چندین عامل در بوجود آمدن استوماتیت در گربه‌ها ممکن است مؤثر باشد و علل این بیماری هنوز به طور قطعی مشخص نشده است. بسیاری معتقدند که علت اصلی استوماتیت گربه‌ها عفونت‌های ویروسی است زیرا بسیاری از گربه‌های مبتلا به استوماتیت هم‌زمان دارای عفونت ویروسی، به‌ویژه ویروسی به نام "کلسی" هستند. همچنین تصور می‌شود که پلاک دندان و آهکی شدن یک عامل مهم در ایجاد این بیماری است.

علائم استوماتیت در گربه‌ها چیست؟

اگر فکر می‌کنید گربه شما از استوماتیت رنج می‌برد، تعدادی از علائم بالینی مختلف وجود دارد که می‌توانید به دنبال آنها باشید. اگر هرکدام از این موارد را مشاهده کردید، آنها را در اسرع وقت برای معاینه نزد دامپزشک ببرید.

۱. التهاب و خونریزی لثه

لثه‌های بسیار ملتهب نشانه اصلی این است که گربه شما ممکن است از استوماتیت رنج ببرد. وقتی لثه ملتهب می‌شود، قرمز شده و شروع به تورم می‌کند. در صورت عدم درمان، لثه نیز ممکن است شروع به خونریزی کند. این التهاب فقط به لثه محدود نمی‌شود بلکه سایر مناطق اطراف دهان مانند پشت گلو نیز ممکن است ملتهب شده و زخم نیز ایجاد شود.

۲. کاهش وزن

نشانه دیگر اینکه گربه شما ممکن است از استوماتیت رنج ببرد، کاهش سریع وزن است. دلیل آن این است که التهاب و تورم در دهان باعث ایجاد درد و ناراحتی قابل‌توجهی می‌شود که ممکن است باعث شود گربه شما خیلی آرام غذا بخورد یا در نهایت به طور کامل از غذا خوردن امتناع کند. یک علامت که باید به آن توجه کنید، گربه‌ای است که به دلیل گرسنگی به سمت ظرف غذای خود می‌رود، اما پس از آن برای خوردن غذا به سختی می‌افتد و تمام غذا یا بیشتر آن را ترک می‌کند. این امر می‌تواند به‌ویژه زمانی اتفاق بیفتد که گربه غذای خشک می‌خورد در مقایسه با غذای مرطوب.

۳. آبریزش بیش از حد از دهان

استوماتیت گربه‌ها اغلب می‌تواند باعث آبریزش بیش از حد از دهان گربه‌ها شود. برخلاف سگ‌ها، آبریزش چیزی نیست که در گربه‌ها بسیار رایج باشد و اغلب نشانه درد است. این باعث می‌شود که راحت‌تر تشخیص دهید که مشکلی در سلامت دهان و دندان گربه شما وجود دارد.

۴. عدم نظافت و آراستگی خود

بسیاری از گربه‌های مبتلا به استوماتیت کم‌کم تمیز کردن بدن خود را کاهش می‌دهند. این به این دلیل است که گربه‌ها از زبان و دهان خود برای نظافت استفاده می‌کنند و از آنجا که استوماتیت می‌تواند درد زیادی ایجاد کند نظافت را بسیار ناخوشایند می‌کند. ممکن است متوجه نظافت کمتر در گربه خود نشوید اما علائم آن را مانند موهای ژولیده و کثیف را می‌توانید مشاهده کنید.

۵. بوی بد دهان

بوی بد دهان در گربه‌های مبتلا به استوماتیت بسیار شایع است. هنگام بررسی بوی بد دهان، مهم است که بدانید که همیشه شاخص بیماری نیست. با این حال، استوماتیت به‌ویژه بوی متعفن بدی ایجاد می‌کند که معمولاً به راحتی قابل تشخیص است.

درمان استوماتیت در گربه‌ها

اولین قدم برای درمان استوماتیت در گربه‌ها، بردن آنها نزد دامپزشک است. دامپزشک شما می‌تواند آنها را معاینه کند تا مشخص کند که آیا آنها به بیماری دهان و دندان مبتلا هستند یا خیر و در این صورت، شدت این بیماری چقدر است. همچنین آنها می‌توانند در مورد بهترین گزینه‌های درمانی مشاوره دهند.

۱. آنتی‌بیوتیک‌ها

یک روش درمانی که دامپزشک به شما پیشنهاد می‌کند آنتی‌بیوتیک است. آنتی‌بیوتیک‌ها گاهی اوقات برای جلوگیری از وقوع دوباره بیماری و کنترل عفونت‌های باکتریایی ثانویه استفاده می‌شوند که این عفونت‌ها در غیر این صورت التهاب و درد را بدتر می‌کنند. آنتی‌بیوتیک‌ها می‌توانند در بهبود استوماتیت نقش داشته باشند که به نوبه خود التهاب و درد را کاهش می‌دهد. با از بین رفتن علائم بیماری، وضعیت گربه شما باید کنترل شود زیرا می‌تواند دوباره برگردد. آنتی‌بیوتیک‌ها به مدت طولانی توصیه نمی‌شوند و فقط در هنگام بازگشت دوباره بیماری باید استفاده شوند.

۲. استروئیدها

استروئیدها می‌توانند روشی مؤثر در درمان استوماتیت در گربه‌ها باشند. با این حال، از آنها برای موارد شدید برای کنترل بیماری در هنگام بازگشت دوباره بیماری استفاده می‌شود.

۳. داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی

یکی دیگر از درمان‌های معمول برای استوماتیت گربه داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی است که NSAID نامیده می‌شوند. این داروها برای کاهش التهاب و درد استفاده می‌شوند.

۴. کشیدن دندان

اگر استوماتیت گربه بیش از حد پیشرفت کرده باشد، بهترین روش ممکن کشیدن دندان باشد. کشیدن دندان‌ها در اطراف بافت ملتهب باعث کاهش التهاب همراه و تعداد باکتری در دهان گربه می‌شود. در موارد شدید ممکن است برای کنترل بیماری نیاز به کشیدن تعداد زیادی دندان باشد.

 



فرم نظردهی

0/2000