بیماری ها > دهان و دندان

دهان و دندان

دلایل ریزش آب از دهان گربه، از بیماری تا استرس

اگر متوجه ریزش آب از دهان گربه خود شده‌اید، این ممکن است به دلیل بیماری یا استرس او باشد یا از طرف دیگر، به دلیل حس آرامش اوست. در اینجا هر آنچه در مورد ریزش آب از دهان گربه باید بدانید آورده شده است و همچنین می‌توانید تشخیص دهید حیوان خانگی شما به مراقبت پزشکی نیاز دارد یا خیر.

درست است که برخلاف سگ‌ها - که به دلایل مختلف از جمله میل به غذا (واکنش پاولوفی یا شرطی شدن کلاسیک)، ترس یا بیماری بزاق دهانشان ترشح می‌کند - این موضوع اغلب در گربه‌ها مشاهده نمی‌شود، اما ممکن است این اتفاق بیفتد، و این یک پاسخ غیرارادی است، دقیقاً مانند سگ‌ها.

ترشح بزاق یا سرازیر شدن آب از دهان گربه مانند سگ نیست (یعنی بزاقی به‌صورت یک رشته دراز آویزان از دهان). در عوض، ممکن است یک قطره بزاق دهان در ناحیه زیر دهان گربه خود مشاهده کنید. اما چرا گربه‌ها دچار ترشح بزاق و ریزش آب دهان می‌شوند؟

دلایل مختلفی وجود دارد که ممکن است یک گربه این واکنش را داشته باشد. برخی از این دلایل به‌قدری جدی هستند که نیاز به مراقبت فوری و مراجعه به دامپزشک دارند، اما برخی دیگر نسبتاً بی‌ضرر هستند و با از بین رفتن وضعیت ایجاد آن، ریزش آب دهان نیز از بین می‌رود. دلایل این موضوع در اینجا تقسیم بندی شده است:

دلایل ترشح بزاق و ریزش آب از دهان گربه

۱. گربه شما بیمار است.

ترشح بزاق ممکن است به دلایل جسمانی باشد. گربه‌ها وقتی درد می‌کشند، آب دهانشان سرازیر می‌شود. گربه شما ممکن است دچار استوماتیت (stomatitis)، التهاب دهان و لب باشد. التهابات ممکن است نشان دهنده این باشد که گربه شما عفونت دهانی دارد. بیماری لثه و آبسه دندان ممکن است باعث آبریزش از دهان گربه‌ها شود. در این مورد باید گربه خود را نزد دامپزشک ببرید.

۲. چیزی در گلو یا مری گربه گیر کرده است.

اگر گربه شما به گیاهان آپارتمانی دسترسی داشته باشد یا به بیرون از خانه برود، ممکن است یک برگ گیاه، تیغه چمن یا چیز دیگری را خورده باشد که در دهان یا مری او گیر کرده است. جسم خارجی در این مناطق بلعیدن گربه شما را دشوار خواهد کرد و ممکن است در واکنش به آن دچار آبریزش از دهان شود. اگر فکر می‌کنید این اتفاق افتاده است، با دامپزشک صحبت کنید.

۳. گربه شما چیزی خورده که مزه آن بد است.

گربه شما اگر چیزی با مزه نامطبوع خورده باشد ممکن است دچار آبریزش از دهان شود. معمولاً اگر گربه‌ها سم خورده باشند، استفراغ می‌کنند. اما اگر آنها چیزی را بخورند که فقط طعم و مزه بدی دارد، ممکن است به‌عنوان راهی برای خلاص شدن از شر طعم بد آن دچار آبریزش از دهان شوند. اگر گربه شما به طور غیرمعمولی دچار آبریزش از دهان شده است بهتر است با دامپزشک خود صحبت کنید.

خمیر مالت گربه پرسا

۴. گربه شما مضطرب است.

اگر گربه خود را در باکس قرار داده‌اید و او را با ماشین به دامپزشکی منتقل کرده‌اید، ممکن است او به دلیل اضطراب دچار آبریزش از دهان شود. گربه‌ها معمولاً تغییر را دوست ندارند و موارد غیرعادی مانند اتومبیل سواری ممکن است سطح اضطراب و غدد بزاقی آنها را تشدید کند. اگر این اتفاق افتاد، منتظر بمانید تا این وضعیت اضطراب‌آور تمام شود و ریزش آب از دهان گربه شما متوقف خواهد شد.

۵. گربه شما می‌ترسد.

ترس به‌تنهایی می‌تواند باعث آبریزش دهان گربه شود. اگر گربه شما احساس خطر کند، ممکن است بیش از حد آب دهانش سرازیر شود. در صورت امکان، او را به یک مکان امن و دور از عوامل استرس‌آور برسانید، و هنگامی‌که گربه شما دوباره احساس امنیت کرد، مشکل حل می‌شود.

۶. گربه شما خوشحال و آرام است.

بعضی از گربه‌ها وقتی که حس آرامش و رضایت دارند دچار آبریزش دهان می‌شوند. ممکن است زمانی که در حال ماساژ دادن شما هستند این اتفاق بیفتد. در بعضی از گربه‌ها، سرازیر شدن آب از دهان نشان دهنده شادی در آن‌ها است. این واکنشی است در برابر حس رضایتی که گربه در کنار شما حس می‌کند، اما اگر این موضوع شما را اذیت می‌کند، پیشنهاد می‌شود در حالی که او را نوازش می‌کنید، حوله یا دستمالی را زیر سر او قرار دهید تا شما را خیس نکند. سعی نکنید رفتار او را تغییر دهید یا از آن ناراحت شوید. در برخی از گربه‌ها واکنش به خوشحالی این‌گونه نمایش داده می‌شود.

https://www.dailypaws.com/cats-kittens/behavior/common-cat-behaviors/cat-droolingفرم نظردهی

0/2000