بیماری ها

بیماری ها

انسداد دستگاه گوارش در گربه‌ها

انسداد دستگاه گوارش (معده یا روده) به انسدادی گفته می‌شود که ممکن است در معده یا روده ایجاد شود. این یک بیماری نسبتاً رایج است که گربه‌ها مستعد آن هستند. گربه‌های جوان عموماً در معرض خطر بیشتری قرار دارند زیرا نسبت به آنچه می‌خورند احتیاط کمتری دارند.

انسداد دستگاه گوارش به عنوان انسداد جزئی یا کامل جریان مواد مغذی بلعیده شده (جامد یا مایع) و یا ترشحات از معده به داخل روده‌ها تعریف می‌شود.

علائم و انواع انسداد دستگاه گوارش

انسداد ممکن است در معده یا روده ایجاد شود. انسداد خروجی معده منجر به تجمع مواد جامد و مایعات بلعیده شده در معده می‌شود. این می‌تواند باعث استفراغ شود که بسته به شدت بیماری باعث ایجاد ترشحاتی در معده با مقادیر فراوانی اسید هیدروکلریک، کم آبی بدن، بی‌حالی و کاهش وزن می‌شود.

انسداد روده کوچک منجر به تجمع مواد جامد و مایعات بلعیده شده در روده در ناحیه انسداد می‌شود. بسته به محل دقیق انسداد روده، استفراغ می‌تواند منجر به کم‌آبی قابل‌توجه و عدم تعادل الکترولیت بدن گربه شود. همچنین آسیب به لایه‌های محافظ ایسکمی روده (که خون‌رسانی به روده‌ها را محدود می‌کند) می‌تواند منجر به وارد شدن سموم به خون شود.

علائم اصلی این بیماری شامل استفراغ، به خصوص پس از خوردن غذا، بی‌اشتهایی، ضعف، اسهال و کاهش وزن است.

علل انسداد دستگاه گوارش

موارد مختلفی وجود دارد که می‌تواند منجر به انسداد دستگاه گوارش شود. انسداد خروجی معده که در آن مسیر خروجی معده مسدود شده است، می‌تواند به دلیل اجسام خارجی بلعیده شده، تومور، ورم معده و روده (التهاب دستگاه گوارش) یا تنگی پیلوری (که باعث استفراغ شدید می‌شود) باشد. انسداد روده کوچک که مسیر روده کوچک به نوعی مسدود شده است، می‌تواند ناشی از این عوامل باشد: بلع اجسام خارجی، تومور، فتق، درهم روی روده (وضعیتی که در آن یک قسمت از روده کوچک داخل قسمت دیگری می‌لغزد و باعث انسداد می‌شود)، یا پیچش مزانتریک که روده‌ها به‌صورت خاصی در اطراف محور مزانتری (یعنی غشای پیوندی بین روده‌ها و دیواره شکم) پیچ می‌خورند.

تعدادی از عوامل خطر احتمال انسداد دستگاه گوارش را افزایش می‌دهند، از جمله قرارگرفتن در معرض اجسام خارجی و تمایل به خوردن آن‌ها، و همچنین درهم روی روده در ارتباط با انگل‌های روده‌ای.

تشخیص

یک روش تشخیصی که ممکن است برای تأیید انسداد روده و معده مفید باشد، آندوسکوپی است که در آن یک لوله کوچک با یک دوربین کوچک متصل به آن از طریق دهان و معده هدایت می‌شود و امکان معاینه را فراهم می‌کند. این روش همچنین می‌تواند نمونه‌برداری از تومورها را فراهم کند و حتی اجسام خارجی را می‌توان با این روش خارج کرد.

آزمایش‌های دیگری نیز می‌توانند مفید واقع شوند: مثلاً آزمایش ادرار احتمال سایر بیماری‌ها با علائم مشابه مانند بیماری کبد را رد می‌کند و سونوگرافی شکم، می‌تواند جسم خارجی در معده یا روده گربه شما را نشان دهد.

درمان

تشخیص و درمان اولیه، بستری خواهد بود. درمان به احتمال زیاد شامل جراحی برای خارج کردن عامل انسداد کننده و همچنین هرگونه درمان لازم برای رفع اثرات ثانویه مانند تجویز مایعات با سرم برای جلوگیری از کمبود آب بدن خواهد بود. هرچه بیماری زودتر تشخیص داده و برطرف شود، بهتر است.

مدیریت بیماری

پس از درمان اولیه، علائم و پیشرفت باید کنترل شود. مهم است که برای جلوگیری از کمبود آب بدن مایعات از دست رفته (به عنوان مثال به دلیل استفراغ بیش از حد یا اسهال) جبران شود. فعالیت بدنی باید محدود شود و رژیم غذایی باید شامل غذاهای ساده به مدت یک تا دو روز و به دنبال آن بازگشت تدریجی به رژیم غذایی عادی باشد. توجه داشته باشید که تا زمان رفع انسداد و پایان استفراغ، هیچ غذایی نباید به‌صورت خوراکی داده شود.

پیشگیری

اگر گربه شما تمایل به خوردن اجسام خارجی دارد مراقب اجسامی که در دسترس گربه قرار می‌گیرد باشید، بنابراین آگاهی از این موضوع و اقدامات احتیاطی بخش مهمی از پیشگیری از تکرار انسداد دستگاه گوارش خواهد بود. به عنوان مثال، سطل‌های زباله را در دسترس گربه خود نگذارید.فرم نظردهی

0/2000