تغذیه

تغذیه

بی اشتهایی و بدغذایی در گربه ها

حتماً شما هم شوخی ها و جوک هایی که در مورد عادت های غذایی گربه ها گفته می شود را شنیده اید اما باید بدانید که اگر گربه شما غذا نمی خورد با یک مسئله جدی روبرو هستید.

اگرچه امتناع از خوردن غذا برای همه حیوانات خانگی نگران کننده است، اما برای گربه ها می تواند خطرناک تر باشد. وقتی حیوانات به اندازه کافی غذا نخورند، باید برای انرژی خود از ذخایر چربی خود استفاده کنند. قبل از اینکه از چربی ذخیره شده برای سوخت استفاده شود، باید ابتدا توسط جگر فرآوری شود. این مرحله به منابع کافی پروتئین نیاز دارد.

با کاهش سریع وزن در گربه ای که غذا نمی خورد، منابع پروتئین به زودی کاهش می یابند و کبد با چربی اشباع می شود. این منجر به یک وضعیت خطرناک معروف به لیپیدوز کبدی می شود که می تواند منجر به نارسایی کبد شود.

از بین رفتن اشتهای گربه اغلب نشان دهنده بیماری است، بنابراین به محض مشاهده تغییر در عادات غذایی گربه خود باید با دامپزشک خود مشورت کنید و هرچه سریعتر به مشکل رسیدگی کنید تا بتوانید اقدامات لازم را در جهت کمک به گربه خود انجام دهید.

چرا گربه غذا نمی خورد

بیماری. از دست دادن اشتها یکی از مهمترین شاخصه های نشان دهنده وجود بیماریست. بنابراین اگر گربه شما ناگهان از خوردن غذا خودداری کرد، حتما توجه کنید. بیماری های مختلفی ممکن است عامل این بدغذایی باشد، از جمله عفونت ها، نارسایی کلیه، پانکراس، مشکلات روده و سرطان. اما همیشه هم مشکل جدی نیست مثلا یک دندان درد ساده باعث می شود گربه شما از خوردن دست بکشد. در ادامه تعدادی از بیماری هایی که منجر به بی اشتهایی می شوند ذکر خواهند شد.

واکسیناسیون. اگر اخیرآً گربه خود را واکسیناسیون کرده اید ممکن است متوجه کاهش اشتهایش شوید. در این صورت، دلیل بی اشتهایی گربه شما ممکن است واکنشی منفی به واکسن باشد. اگرچه واکسن برای میلیون ها حیوان نجات بخش بوده است، اما در بعضی از آنها عوارض جانبی ایجاد می کند. از بین رفتن اشتها یکی از شایع ترین این عوارض جانبی است که معمولاً موقتی و خفیف است.

مسافرت و محیطی ناآشنا. گربه ها موجوداتی بسیار عادت پذیر هستند. بنابراین تغییر روتین زندگی می تواند منجر به از دست دادن اشتها شود. علاوه بر این، برخی از حیوانات هنگام مسافرت با ماشین یا هواپیما دچار حالت تهوع می شوند که منجر به امتناع از خوردن غذا می شود.

مسائل روانشناختی. اگر دامپزشک شما تشخیص داده است که گربه شما از نظر جسمی بیمار نیست، اضطراب یا افسردگی می تواند دلیلی باشد که گربه شما غذا نمی خورد. تغییرات در خانه می تواند برای گربه های حساس ناراحت کننده باشد، و گاهی اوقات افراد جدید یا تغییر در برنامه های روزانه می توانند بر روی سلامت عاطفی گربه تأثیر بگذارند. یا شاید هم گربه شما فقط بد غذاست. به خاطر داشته باشید كه به طور كلی مدت زیادی طول می کشد که گربه ها به انواع جدیدی از غذا عادت کنند، بنابراین تغییراتی که اخیراً در رژیم غذایی آن ها داده اید می تواند عامل این مسئله باشد.

برای بی اشتهایی گربه چکاری می توانید انجام دهید

صرف نظر از اینکه گربه شما بیمار، مضطرب و یا صرفاً بدغذاست، به یاد داشته باشید که امتناع کامل از غذا می تواند عواقب مخربی داشته باشد. بنابراین، حتی اگر سعی می کنید گربه خود را به یک رژیم غذایی تجویز شده از طرف پزشک عادت دهید، هرگز نگذارید گربه گشنگی بکشد.

اگر بیماری عامل بی اشتهایی گربه شماست، با دامپزشک خود مشورت کنید تا بهترین رژیم را برای شما و حیوان خانگی شما مشخص کند. این ممکن است شامل تغییر در نوع یا مقدار مواد غذایی باشد. بعضی از گربه ها ممکن است با غذای کنسروی تمایل به غذا پیدا کنند. در موارد شدیدتر، دامپزشکان ممکن است داروهایی را تجویز کنند که به عنوان محرک اشتها عمل می کنند و یا توصیه می کنند که غذایی مایع را با سرنگ به گربه خود بدهید. یا دامپزشک می تواند برای اطمینان از تغذیه مناسب، استفاده از یک لوله تغذیه را توصیه کند.

اگر بیماری دستگاه تنفسی فوقانی باعث شده است که گربه شما دچار احتقان شود و نتواند بوی غذای خود را حس کند، به حیوان خانگی خود کمک کنید تا بینی خود را پاک کند. گربه خود را داخل حمام بخار ببرید یا اگر می توانید، در بینی اش قطره بریزید تا راه تنفسی اش باز شود. این کار باعث تخلیه ترشحات بینی می شود و به گربه شما کمک می کند تا به راحتی نفس بکشد تا بتواند بوی غذای خود را تشخیص دهد.

وقتی بیماری عامل بی اشتهایی نیست، می توانید با روش هایی گربه خود را به خوردن غذا ترغیب کنید.

ممکن است کشف کرده باشید که برخی غذاهای خاص مانند جگر یا کنسرو ماهی می توانند به عنوان محرک اشتها برای برخی گربه ها عمل کنند. به یاد داشته باشید که این غذاها را به مقدار کمی تهیه کنید. مقادیر زیاد مثلاً جگر باعث مسمویت ویتامین آ می شود و به گربه شما آسیب می رساند.

سعی کنید گربه خود را به خوردن غذای کنسروی تجاری تشویق کنید. ممکن است متوجه شوید که گرم کردن غذا یا مخلوط کردن در روغن ماهی، آب گوشت یا تخم مرغ پخته شده می تواند گربه شما را به خوردن غذا تشویق کند. اگر گربه شما باز هم غذا نخورد، در دفعات بعدی حتماً غذای تازه تهیه کنید. اگر غذا مانده شود گربه شما کلاً از خوردن امتناع می کند.

عطر، طعم، بافت یا شکل متفاوتی را برای غذای گربه خود امتحان کنید یا خودتان برایش غذای خانگی درست کنید. گربه شما ممکن است گوشت تازه را ترجیح دهد.

به گربه خود ویتامین B12 بدهید. این ویتامین اغلب در گربه ای که مشکل هضم دارد کم است. با دامپزشک خود مشورت کنید تا دوز مناسبی برای گربه شما تجویز شود. این یک ویتامین محلول در آب است که بی ضرر است و می تواند اشتهای گربه شما را افزایش دهد.

بسیاری از متخصصان توصیه می کنند دو تا چهار بار در سال برندهای غذایی را که به گربه خود می دهید عوض کنید. این کار باعث می شود به مرور بدغذایی گربه را کم کند و همچنین به حداقل رساندن آلرژی غذایی و مشکلات روده کمک می کند.

بیماری هایی که باعث می شود گربه از خوردن غذا امتناع کند

بیماری های تنفسی

مشکلات تنفسی می تواند بر حس بویایی یا توانایی تنفس گربه شما تأثیر بگذارد و منجر به از دست دادن اشتها شود. بیماری های دستگاه تنفسی فوقانی باعث می شود بینی و چشم گربه شما با ترشحات مسدود شود و باعث از بین رفتن موقت یا محدودیت دید و بو شود. بیماری های دستگاه تنفسی تحتانی ممکن است روی ریه های گربه شما اثر بگذارد و باعث مشکل در تنفس شوند. این مشکلات تنفسی ممکن است با برخی از آنتی بیوتیک های ساده از بین برود یا ممکن است به همان اندازه سرطان پیچیده باشد. صرف نظر از شدت بیماری تنفسی، اگر این بیماری باعث شود گربه شما نتواند بوی غذای خود را حس کند مسلماً از خوردن نیز امتناع خواهد کرد.

بیماری های دستگاه گوارش

مشکل در معده، روده، لوزالمعده یا سایر قسمتهای دستگاه گوارش گربه شما ممکن است باعث شود که از خوردن غذا امتناع کند. همچنین گربه شما ممکن است در کنار مشکلات گوارشی استفراغ و اسهال یا درد شکم داشته باشد. اما معمولاً، کاهش اشتها یکی از اولین علائم مشکلات دستگاه گوارشی خواهد بود. مشکلات می تواند از ریفلاکس اسید معده، تومورها، عدم تعادل باکتریهای روده، انگلها، بیماری تحریک پذیر روده و ... باشد.

جسم خارجی

بعضی از گربه ها دوست دارند چیزهایی را بخورند که نباید بخورند و یا گلوله مویی دارند، همه اینها ممکن است در معده یا روده گیر کرده باشند. جسم خارجی که در گربه شما گیر کرده است منجر به انسداد می شود. این انسداد اجازه نخواهد داد که غذا از دستگاه گوارش عبور کند و بنابراین ممکن است گربه شما استفراغ کند، بنابراین به احتمال زیاد اشتیاقی برای خوردن غذا هم نخواهد داشت. برخی از اجسام خارجی می توانند وارد سیستم گوارشی گربه شما شوند و باعث استفراغ، اسهال، و عدم اشتها شوند.

بیماری های مربوط لثه و دندان

دندانها و لثه های دردناک می توانند باعث شوند گربه شما از خوردن غذا امتناع کنند. ممکن است دندان گربه شما شکسته باشد، ضایعاتی بر روی دندان هایش ایجاد شده باشد، لثه هایش ملتهب شده باشد، دچار آبسه های دندان شده باشد و سایر مواردی که باعث درد دهان می شود. درست مثل انسان ها، اگر گربه شما دچار درد در دهانش باشد تمایلی هم به خوردن نخواهد داشت. با این وجود، تشخیص مشکلات مربوط به دندان در گربه مشکل است و دامپزشک شما برای ارزیابی مشکل نیاز به آرام کردن یا بیهوش کردن حیوان خانگی شما دارد.

مشکلات مربوط به غذا که باعث بی اشتهایی گربه می شود

طعم غذا

گربه ها می توانند سلیقه خاصی داشته باشند. برخی از آنها ماهها یا سالها یک عطر و طعم غذا می خورند و ناگهان تصمیم می گیرند دیگر نمی خواهند آن را بخورند. این می تواند صرفاً یک تغییر در سلیقه گربه شما باشد اما بعضی اوقات تولید کنندگان مواد غذایی طعم ها و مواد تشکیل دهنده را بدون هیچ گونه علائم واضحی روی بسته بندی تغییر می دهند و گربه شما متوجه می شود و دیگر تمایلی به خوردن نخواهد داشت.

شکل یا بافت غذا

گربه شما همچنین می تواند به اشکال و بافتهای خاصی حساس باشد. بعضی از گربه ها شکل های مثلثی را می پسندند، بعضی دیگر شکل های گرد را دوست دارند و برخی دیگر فقط غذای خشک ترد یا غذای مرطوب کنسروی را می خورند.

مواد غذایی فاسد شده

اگر غذای منقضی یا خراب شده به گربه خود بدهید، تمایلی به خوردن آن نخواهد داشت. تاریخ انقضا را روی غذا بررسی کنید. یا حداقل آن را ببویید تا مطمئن شوید که غذا فاسد نشده است.

می دانستید که غذای خشک هم می تواند مانده شود؟ اگر غذا در جای مناسب قرار نگیرد، ویتامین ها و چربی ها می توانند از بین بروند. غذای خشک را در بسته بندی اصلی خود نگه دارید. این کیسه ممکن است مانع خاصی برای طولانی تر نگه داشتن مواد غذایی داشته باشد. برای اطمینان از تازه ماندن غذا، کیسه اصلی را درون یک ظرف در بسته قرار دهید و آن را در محیط خنک و بدون رطوبت قرار دهید.

 

تجربه شما در رابطه با بی اشتهایی گربه ها و راه های مقابله با آن چیست؟فرم نظردهی

0/2000