تغذیه

تغذیه

تفاوت غذای گربه و غذای سگ چیست؟

اگر سگ و گربه داشته باشید حتماً برای شما هم پیش آمده است که این سؤال برای شما مطرح شود که آیا می‌توانید در مواقعی که غذای گربه شما تمام شده کمی از غذای سگ به او بدهید و اینکه واقعاً این دو نوع غذا چقدر با هم تفاوت دارند.

همان‌طور که در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد، تفاوت زیادی بین نیازهای غذایی گربه‌ها و سگ‌ها و در نتیجه غذاهای آنها وجود دارد.

تفاوت اصلی بین غذای سگ و غذای گربه چیست؟

گربه‌ها نیاز بیشتری به مواد مغذی ضروری دارند، درحالی‌که سگ ها می‌توانند با مقدار کمی از این مواد مغذی سازگار شوند. در نتیجه، غذای گربه باید بیشتر از نظر پروتئین، چربی، مواد معدنی و ویتامین‌ها غنی باشد. همچنین غذای گربه برای دهان کوچک‌تر آنها در ابعاد کوچک‌تری تهیه می‌شود و کالری بالاتری دارد.

بسیاری از مواد مورد استفاده در غذاهای سگ و گربه مشابه و حتی یکسان هستند. اما میزانی که از هر کدام در این نوع غذاها مورد استفاده قرار می‌گیرد متفاوت است. به‌عنوان‌مثال، گربه‌ها گوشت‌خوار اجباری هستند و نیاز بیشتری به پروتئین، اسیدهای آمینه ضروری، اسیدهای چرب و بسیاری از ویتامین‌ها دارند. بدن آنها اصلاً نمی‌تواند مواد مغذی ضروری را تولید کند یا با سرعتی این کار را انجام دهد که بتواند نیازهای متابولیکی آنها را تأمین کند.

غذای سگ فاقد برخی از مواد مغذی ضروری است که گربه‌ها برای زنده ماندن باید داشته باشند. سگ ها همه‌چیزخوار هستند و می‌توانند با خوردن چیزهای زیادی زندگی کنند، از گوشت و غلات گرفته تا میوه و سبزیجات. به‌طورکلی، غذای سگ ممکن است ترکیبی از پروتئین‌های حیوانی، غلات و سبزیجات باشد. از طرف دیگر، گربه‌ها در تنوع مواد غذایی که برای زنده ماندن نیاز دارند محدودتر هستند. از آنجایی که گربه‌ها گوشت‌خوار اجباری هستند باید مواد مغذی خود را از گوشت بگیرند نه از مواد گیاهی.

غذای گربه به‌گونه‌ای طراحی شده است که مقدار مورد نیاز تورین که باید بدن گربه دریافت کند را تأمین کند. درحالی‌که برخی غذاهای سگ ممکن است دارای تورین باشند اما برای برآوردن نیازهای گربه کافی نیست. غذای سگ همچنین حداقل مقدار اسید آراشیدونیک، نیاسین و ویتامین A موردنیازِ گربه‌ها را ندارد.

بنابراین می‌توان گفت که سگ ها می‌توانند بیشتر غذاهای گربه را بخورند، اما گربه‌ها نباید غذای سگ بخورند. همچنین، برخی از مواد مغذی در غذای گربه برای سگ ها می‌تواند خطرناک باشد.

گربه‌ها بیشتر از سگ ها به پروتئین نیاز دارند

گربه‌ها اسیدهای آمینه را سریع‌تر از سایر حیوانات تجزیه می‌کنند و باعث می‌شود آنها به پروتئین بیشتری نیاز داشته باشند. آنها در وعده‌های غذایی روزانه خود حداقل به ۲۶ درصد پروتئین نیاز دارند. متابولیسم بدن با سرعت تجزیه پروتئین هماهنگ نیست؛ بنابراین آنها به طور مداوم به مقدار زیادی پروتئین در رژیم غذایی خود نیاز دارند.

غذای سگ برای گربه‌ها خوشمزه نیست

علاوه بر مواد غذایی، تفاوت بزرگ دیگر بین غذای سگ و غذای گربه طعم آن است. غذای سگ به‌گونه‌ای طراحی شده است که برای سگ ها جذاب باشد و عناصری در طعم آن وجود دارد که گربه‌ها از آن خوششان نمی‌آید. گربه‌ها جوانه‌های چشایی کمتری نسبت به سگ ها دارند و اصلاً نمی‌توانند طعم شیرینی را تشخیص دهند. به دلیل این تفاوت‌ها، گربه‌ها از غذای سگ لذت نمی‌برند. از سوی دیگر، ممکن است سگ ها به دلیل داشتن پروتئین زیاد غذای گربه را دوست داشته باشند اما این بدان معنا نیست که شما باید به سگ خود اجازه دهید هرچقدر که می‌خواهد غذای گربه بخورد.

خطرات خوردن غذای گربه برای سگ چیست؟

گربه‌ها تحمل ایمنی بسیار بالاتری نسبت به سگ‌ها نسبت به برخی مواد مغذی دارند. به نظر می‌رسد گربه‌ها به‌گونه‌ای تکامل‌یافته‌اند که به آنها اجازه می‌دهد مثلاً سطح بالایی از ویتامین D را تحمل کنند که می‌تواند سگ ها را بسیار بیمار کرده و حتی منجر به مرگ آن ها شود. به همین دلیل غذاهای دریایی و تهیه شده از ماهی که مخصوص گربه‌هاست نباید به سگ داده شود.

متقاعد کردن سگ ها برای خوردن تقریباً هر چیزی، کار سختی نیست. اما غذاهای گربه از چربی بیشتری نسبت به غذای سگ تهیه می‌شود. سگ‌های مستعد عدم تحمل چربی نیز نباید مجاز به خوردن غذای گربه باشند، زیرا یکی از عوامل شایع پانکراتیت و ناراحتی گوارشی است.

غذاهای کنسروی گربه بیشتر از منابع پروتئینی حیوانی هستند که مقدار بیش از حد آن ممکن است برای سیستم گوارشی سگ سخت باشد.

خطرات خوردن غذای سگ برای گربه‌ها چیست؟

مقدار کمی غذای سگ هر از گاهی معمولاً مشکلی برای گربه‌ها ایجاد نمی‌کند. اما در برخی موارد، غذای سگ ممکن است حاوی موادی باشد که برای گربه‌ها مضر است. به‌عنوان‌مثال، پروپیلن گلیکول معمولاً در غذاهای نیمه مرطوب سگ استفاده می‌شود. این ماده برای سگ ها کاملاً بی‌خطر است، اما سطوح بالای آن می‌تواند مشکلاتی را از نظر سلامتی در گربه‌ها ایجاد کند.

با گذشت زمان، اگر گربه‌ای فقط از غذای سگ تغذیه کند، کمبود پروتئین، کمبود اسیدآمینه و کمبود اسیدهای چرب را باید انتظار داشت. نیازهای غذایی سگ‌ها کمتر است، بنابراین محتوای این مواد در غذای سگ اغلب کمتر است.

غذای گربه برای سگ ها بسیار خوشمزه است. آنها احتمالاً بسیار وسوسه می‌شوند که غذای گربه بخورند؛ بنابراین بهتر است که ظرف غذای آن ها در یک مکان قرار ندهید و بهتر است در ساعات مشخصی از روز به حیوانات خانگی خود غذا بدهید تا بتوانید بر روی غذایی که می‌خورند نظارت داشته باشید. همچنین ظرف غذای گربه خود را در ارتفاع قرار دهید که برای گربه شما قابل‌دسترس باشد، اما برای سگ شما دسترسی به آن امکان‌پذیر نباشد.

 فرم نظردهی

0/2000