بیماری ها

بیماری ها

خون در مدفوع گربه

بررسی اجمالی

  • خون در مدفوع می تواند تازه (قرمز) یا هضم شده (سیاه) باشد.
  • موارد مختلفی وجود دارد که می تواند باعث ایجاد خون در مدفوع گربه شما شود، اما خوشبختانه، بسیاری از آنها جزئی و قابل درمان هستند.
  • اگر در مدفوع گربه خون وجود دارد، باید توسط دامپزشک معاینه شود، به خصوص اگر به نظر می رسد حالش خوب نیست، علائم دیگری دارد یا بچه گربه است.

اطلاعات کلی

دیدن خون در مدفوع گربه شما می تواند نگران کننده باشد، خوشبختانه، بسیاری از عوامل قابل درمان هستند. خون در مدفوع می تواند تازه (قرمز) یا هضم شده (سیاه) باشد. خون تازه معمولاً به صورت رگه‌های قرمز روشن در قسمت بیرونی مدفوع یا به صورت قطرات خون از مقعد ظاهر می‌شود، در حالی که خون هضم شده تمام مدفوع را سیاه می‌کند (دامپزشکان به این «ملنا» می‌گویند). خون تازه در مدفوع معمولاً به دلیل وجود مشکل در قسمت پایین روده (مانند روده بزرگ، مقعد یا غدد مقعد) است، اما خون هضم شده معمولاً به خونریزی بیشتر قسمت های بالاتر (مانند معده یا روده کوچک) اشاره دارد. اگر متوجه وجود خون در مدفوع گربه خود شده اید، به خصوص اگر به نظر می رسد حال گربه مساعد نیست، توسط دامپزشک گربه را معاینه کنید.

خون در مدفوع گربه شما ممکن است از معده، روده، روده بزرگ، مقعد یا غدد مقعدی باشد.

خون تازه در مدفوع

خون تازه در مدفوع

 

مدفوع سیاه - خون هضم شده

مدفوع سیاه - خون هضم شده

 

عوامل ایجاد خون در مدفوع

خون در مدفوع گربه می تواند ناشی از موارد زیر باشد:

کرم ها و سایر انگل های روده ای

به عنوان مثال، Giardia و Tritrichomonas، به ویژه در بچه گربه ها شایع هستند.

حساسیت به یک غذا

اگر گربه شما چیزی بخورد که به آن حساسیت دارد یا معده او را ناراحت می کند، ممکن است باعث ایجاد خون در مدفوع شود. در برخی موارد این حساسیت می تواند باعث اسهال و استفراغ نیز شود.

کولیت

التهاب روده بزرگ می تواند باعث اسهال حاوی خون تازه و مخاط شود.

عفونت ها

عفونت های باکتریایی مانند سالمونلا و بیماری های عفونی مانند پانلوکوپنی گربه (FPV) می توانند باعث ایجاد خون در مدفوع شوند.

مشکلات غدد مقعدی

اگر متوجه خون تازه روی مدفوع گربه خود و اطراف مقعد او شدید، ممکن است غدد مقعدی او (دو کیسه کوچکی که درست در داخل مقعد قرار دارند) مشکل داشته باشند.

استرس

مانند انسان ها، استرس در گربه ها می تواند باعث ناراحتی شکم و در موارد شدید خون در مدفوع آنها شود.

پانکراتیت

التهاب لوزالمعده معمولاً باعث اسهال می شود که گاهی اوقات می تواند حاوی خون باشد.

داروها

برخی از داروها (مانند NSAID ها و استروئیدها) می توانند باعث تحریک روده و خونریزی در روده شوند.

پولیپ روده بزرگ

پولیپ های روده بزرگ توده های خوش خیم (غیر سرطانی) داخل روده بزرگ هستند. اگر آنها ملتهب و زخم شوند اغلب خونریزی می کنند.

سرطان

توده های سرطانی در روده اغلب زخم می شوند و خونریزی می کنند که منجر به خون تازه یا هضم شده در مدفوع (یا گاهی اوقات هر دو) می شود.

سموم

سمومی که به روده ها آسیب می رسانند یا باعث مشکلات لخته شدن خون می شوند (مانند سم موش) می توانند باعث ایجاد خون در مدفوع شوند.

مشکل خونریزی

اگر گربه شما دارای اختلال خونریزی یا مشکل لخته شدن باشد، ممکن است در روده خود خونریزی کند - این می تواند بسیار شدید باشد و همچنین ممکن است علائم دیگری از مشکلات لخته شدن خون مانند کبودی یا خونریزی از بینی را مشاهده کنید.

بچه گربه ها

اگر بچه گربه شما خون در مدفوع خود دارد، مهم است که برای مشاوره با دامپزشک خود تماس بگیرید، به خصوص اگر اسهال نیز داشته باشد یا به غذا تمایل ندارد. کرم ها شایع ترین علت خون در مدفوع بچه گربه ها هستند، اما همیشه بهتر است آنها را از نظر هر چیز دیگری بررسی کنید، زیرا بچه گربه ها در صورت ضعیف شدن مستعد کم آبی سریع هستند.

چه زمانی با دامپزشک خود تماس بگیرید

اگر متوجه خون در مدفوع گربه خود شدید، همیشه با دامپزشک خود تماس بگیرید. اگر فقط مقدار بسیار کمی خون وجود دارد، گربه شما سرحال است، به درستی غذا می خورد و سالم و شاد بنظر می رسد، ممکن است دامپزشک به شما توصیه کند که 24 ساعت قبل از قرار ملاقات، سعی کنید معده او را آرام کنید. این احتمالاً شامل دادن مقادیر کمی از یک رژیم غذایی بسیار ملایم (مانند سینه مرغ یا ماهی سفید آب پز) به طور منظم برای چند روز است.

شما گربه خود را بهتر می شناسید. اگر علائم ذکر شده در بالا را ندارد، اما همچنان نگران هستید، همیشه بهتر است با دامپزشک خود تماس بگیرید.

منبع

https://www.pdsa.org.uk/pet-help-and-advice/pet-health-hub/symptoms/blood-in-your-cats-pooفرم نظردهی

0/2000