بیماری ها > بیماری های ژنتیکی

بیماری های ژنتیکی

سرطان در گربه ها: انواع، علائم، پیشگیری و درمان

گرچه سرطان در گربه ها به اندازه سگ ها شایع نیست، اما هنوز هم تعدادی از گربه ها را تحت تأثیر قرار می دهد و از آنجا که گربه ها تمایل به مخفی کردن بیماری های خود دارند، تشخیص آن دشوارتر است. این اغلب منجر به تشخیص های دیرهنگام و درمان های دشوارتر و پرهزینه تر می شود.

سرطان در گربه ها چقدر شایع است؟ برخی از سرطان های شایع در گربه ها کدامند؟

سرطان در گربه ها کمتر از سرطان در سگ ها است. این احتمالاً نیمی از نرخی است که در سگ ها مشاهده می کنیم. اما وقتی سرطان را در گربه ها مشاهده می کنیم، معمولاً شکل تهاجمی تری دارد. یکی از رایج ترین سرطان هایی که در گربه ها مشاهده می کنیم، لنفوم است که با ویروس لوسمی گربه‌ها (FeLV) در ارتباط است. با وجود اینکه در حال حاضر واکسنی برای این ویروس وجود دارد، اما هنوز هم گربه هایی را مشاهده می کنیم که در معرض آن قرار گرفته اند و قرار گرفتن در معرض این ویروس، احتمال ایجاد سرطان لنفوم گربه را بسیار افزایش می دهد.

ما همچنین شاهد "کارسینوم سنگفرشی دهانی" هستیم، شبیه چیزی که انسان ها به آن مبتلا می شوند. توموری به نام فیبروسارکوما یا سارکوم بافت نرم را نیز در گربه ها مشاهده می کنیم که توموری است که درعضله یا در بافت همبند بدن ایجاد می شود. این یکی از موارد مرتبط با تزریق و واکسیناسیون است که برخی افراد آن را سارکوم محل تزریق می نامند.

انواع دیگری از تومورها نیز در گربه مشاهده می شود، اما تومورهای ریه، مغز، بینی، کبد بسیار کمتر دیده می شوند. این روزها تعداد تومورهای پستانی کاهش یافته است زیرا اکنون بسیاری از افراد گربه های خود را عقیم می کنند.

برخی از علائم سرطان های گربه سانان چیست؟

تشخیص بیماری در گربه ها مشکل است زیرا بیماری را به خوبی پنهان می کنند. در خارج بدن می توان توده ها و برجستگی هایی را مشاهده کرد. استفراغ و اسهال از علائم رایج لنفوم دستگاه گوارش است. دشواری در تنفس می تواند یک نشانه باشد، زیرا برخی از سرطان ها می توانند مایعات را در ریه انباشته کنند.

گاهی اوقات فقط امتناع از غذا خوردن و کاهش وزن، زبر و خشن شدن موهای بدن گربه و یا به طور کلی هر نوع علائمی است که با یک گربه شاد و سرحال در تضاد باشد. همیشه بهتر است اگر گربه شما برای هر مدت زمانی بنظر بیمار می رسد یا بی حال است، آن را نزد دامپزشک خود ببرید تا معاینه شود.

آیا تشخیص نوع سرطانی که گربه به آن مبتلا شده دشوار است؟

با ازمایش میکروسکوپی بافت زنده، آسیب شناس معمولاً می تواند نوع سرطان را به ما بگوید. اما گاهی اوقات خیلی واضح نیست. و گاهی اوقات افراد تمایلی به شروع درمان بدون پیش بینی قطعی بیماری ندارند. اغلب تا زمانی که مشخص نشده است سرطان به کدام زیردسته تعلق دارد نمی توانیم درمان را شروع کنیم. برای تعیین نوع سرطان ممکن است به برخی آزمایشات خاص نیاز باشد، و گاهی اوقات افراد تمایلی به این کار ندارند.

علت نرخ بالای سرطان در گربه های ما چیست؟

ما واقعاً نمی دانیم چه چیزی باعث بیشتر سرطان ها می شود. تعداد کمی دلایل، مانند ویروس لوسمی گربه وجود دارد که نقش اصلی در ایجاد سرطان در گربه ها است. اما آنچه باعث بیشتر سرطان ها در گربه ها می شود، پاسخ مشخصی ندارد.

ما می دانیم که مردم گربه ها را بیشتر نگه می دارند. گربه ها عمر طولانی تری پیدا کرده اند، بنابراین مسلماً ما فقط ممکن است به این دلیل در گربه ها بیشتر شاهد سرطان باشیم که گربه ها را بیشتر می بینیم! اما حتی در گربه های مسن نیز سرطان، تعداد کمتری نسبت به سرطان در سگ ها دارد.

آیا مواد شیمیایی خانگی یا سایر موارد رایج مانند اسپری حشرات، می توانند باعث سرطان در گربه ها شوند؛ زیرا گربه ها از بین پسمانده ها عبور می کنند و سپس پاهای خود را لیس می زنند؟

ممکن است دلایل محیطی وجود داشته باشد. برخی مطالعات در مورد دود سیگار نیز انجام شده است. مواردی وجود داشته است که گربه ها چون خودشان را با زبان تمیز میکنند باعث ایجاد سرطان دهان شده است. اما واقعاً نمی دانیم به این دلیل است که آنها از این طریق برخی از سموم را از خارج از محیط بدن وارد بدن خود می کنند یا نه. هنوز سوالات زیادی در مورد مسائل زیست محیطی وجود دارد.

آیا برخی از نژادهای گربه بیش از سایرین مستعد ابتلا به سرطان هستند؟

خیر، نژادهای مشخصی از گربه ها مانند سگ ها که در معرض خطر افزایش سرطان هستند تشخیص داده نشده است. با این حال، انواع سفید نژادهای خاص گربه بیشتر در معرض سرطان "کارسینوم سلول سنگفرشی" معمولاً در گوش و صورت قرار دارند.

اگر گربه من سرطان دارد، آیا این بدان معناست که می میرد؟

خیر، اما بسیاری از سرطان هایی که در گربه ها مشاهده می کنیم نسبت به مواردی که در سگ ها مشاهده می کنیم تهاجمی تر هستند. بنابراین تشخیص و درمان به موقع بسیار مهم است.

روش های درمانی برای گربه های مبتلا به سرطان چیست؟

جراحی متداول ترین روش درمانی برای هر نوع توده یا برجستگی است که باید برداشته شود. شیمی درمانی معمولاً در مدیریت لنفوم استفاده می شود. اما همچنین هنگامی که تومورهای تهاجمی داریم که به غدد لنفاوی یا سایر اندام ها گسترش یافته اند نیز استفاده می شود.

ما در مواردی که نمی توانیم تومورها را خارج کنیم، به عنوان مثال تومورهای مغزی و بینی، از پرتودرمانی استفاده می کنیم.

آیا شاهد پیشرفت هایی در زمینه درمان سرطان های گربه سانان هستیم؟

بله ، اما از آنجا که در طول تاریخ مردم تمایل داشتند کمتر از سگها برای گربه ها کاری انجام دهند، پیشرفت ها کندتر بوده است. اما در زمینه پرتودرمانی پیشرفت هایی داشته ایم، رویکردهای جدید و نوینی در شیمی درمانی و رویکردهای جراحی جدید نیز توسعه یافته است.

اما ما به اندازه پیشرفت های پزشکی که برای سگ ها در زمینه دارو حاصل شده است در مورد گربه ها نداشته ایم. همچنین بسیاری از کمک های نقدی برای تحقیقات به سرطان سگ ها اختصاص داده می شود تا سرطان گربه ها.

هزینه درمان گربه مبتلا به سرطان چقدر است؟

احتمالاً 500 تا 1000 دلار برای انجام آزمایش تشخیصی اولیه. سپس برای روشهای جراحی از 800 تا 2000 دلار هزینه دارد. شیمی درمانی 2000 تا 3000 دلار است و پرتودرمانی می تواند 5000 یا 6000 دلار باشد.

در صورت درمان، نرخ درمان گربه های مبتلا به سرطان چقدر است؟

گفتن یک عدد دقیق دشوار است زیرا انواع مختلفی از سرطان ها و متغیرهای مختلف وجود دارد. اما به طور کلی میزان زنده ماندن برای گربه ها، اگر همه انواع بدخیمی را در آن بگنجانیم، احتمالاً کمتر از 50٪ است. اما همه چیز به نوع تومور، به زمان پیدا شدنش و نحوه درمان بستگی دارد.

توصیه می کنم، هر زمان که حیوانی مبتلا به سرطان شد، صاحب آن با یک متخصص دامپزشکی مشاوره کند. همه چیز به سرعت تغییر می کند، نه فقط از نظر روش های درمانی بلکه آزمایش های بالینی یا روش های درمانی جدید، به طوری که ممکن است درمان هایی در دسترس باشد که اکثر دامپزشکان از آن مطلع نیستند. ممکن است فکر کنید هیچ کاری نمی توان انجام داد، اما همه چیز در حال تغییر است.

برای جلوگیری از سرطان گربه من چه کاری می توانم انجام دهم؟

عقیم سازی گربه به شدت احتمال ابتلا به سرطان پستان را کاهش می دهد. جلوگیری از ابتلا به ویروس لوسمی گربه، از طریق واکسیناسیون یا اطمینان از این که گربه ای که به سرپرستی گرفته اید در معرض ویروس لوسمی گربه قرار نگرفته است، احتمال ابتلا به لنفوم را کاهش می دهد.

اما بسیار دشوار است که بگویید چگونه می توان از چیزی جلوگیری کرد، در حالی که بیشتر اوقات نمی دانید چه چیزی باعث ایجاد آن می شود. بنابراین ارزیابی و تشخیص به موقع از نظر بهبود نتیجه، رویکرد بهتری است.

           فرم نظردهی

0/2000