بیماری ها

بیماری ها

علت تشنگی زیاد در گربه ها

گربه ها بسته به رژیم غذایی خود مقدار متفاوتی آب می نوشند. گربه هایی که از غذای مرطوب تغذیه می کنند، بخش بیشتری از آب مورد نیاز بدن خود را (دقیقاً مانند اجداد وحشی خود) از غذای خود دریافت می کنند، در حالی که گربه هایی که عمدتا با رژیم غذایی خشک تغذیه می شوند، آب بیشتری می نوشند. اگر نگران هستید که گربه شما به اندازه کافی نمی نوشد این مطلب را مطالعه کنید.

تشنگی بیش از حد

تشنگی بیش از حد و در کنار آن، ادرار بیش از حد، یکی از علائم شایعی است که در مورد حیوانات اهلی به دامپزشکان گزارش می شود. دفع بیش از حد ادرار یا پلی اوریا، بیش از نوشیدن زیاد آب یا پولییدیپسی مشاهده می شود، زیرا این امر می تواند منجر به ادرار در خارج از خاک بستر یا ادرار در سایر جاهای خانه شود. پلی اوریا (PU) و پولییدیپسی (PD) می توانند اولین علائم یک لیست طولانی از بیماری ها باشند.

چگونه می توانید تشخیص دهید که گربه شما به طور غیر طبیعی ای تشنه است؟

بهترین راه این است که صاحب گربه رفتارهای آشامیدن و ادرار گربه خود را با آنچه قبلاً برای حیوان معمول بوده است مقایسه کند. مهمترین سؤالی که باید مطرح شود این است: "آیا او بیشتر از گذشته آب می نوشد؟" اگر جواب مثبت است، در این صورت باید به دامپزشك مراجعه کنید تا دلیل آن را شناسایی کند.

اگر نگران میزان مصرف آب گربه خود هستید، می توانید 24 ساعت مصرف آب آنها را کنترل کنید. می توانید میزان آب مصرفی آنها را در طی یک دوره 24 ساعته با پر کردن کاسه آب تا لبه ظرف و اندازه گیری باقی مانده در پایان دوره 24 ساعته اندازه گیری کنید. اگر بیش از یک گربه در خانه دارید انجام این کار دشوارتر خواهد بود. گربه ای که که بیش از 100 میلی لیتر به ازای هر یک کیلوگرم از وزن بدن خود در روز می نوشد پولییدیپسی دارد، اما در هر صورت هر گربه ای که بیشتر از حد معمول آب می نوشد، باید توسط یک دامپزشک ویزیت شود. البته در صورت اندازه گیری میزان آبی که گربه شما نوشیده است این مقدار را به دامپزشک خود اطلاع دهید.

دلیل نوشیدن بیش از حد آب در گربه ها چیست؟

در بعضی موارد مشکل با نوشیدن بیش از حد آب شروع می شود که می تواند یک مشکل رفتاری مرتبط با اضطراب یا استرس یا یک بیماری متابولیک باشد. با این حال، بیشتر اوقات، یک مشکل اساسی منجر به ادرار بیش از حد می شود و حیوان برای جبران آبی که از طریق ادرار از دست می دهد آب بیشتری می نوشد. لیست بسیار طولانی از عوامل برای PU / PD در گربه ها و سگ ها وجود دارد. در این مقاله به سه مورد از شایع ترین علل PU / PD در گربه های مسن پرداخته شده است.

سه مورد از دلایل شایع ادرار بیش از حد و نوشیدن بیش از حد آب در گربه ها، دیابت، بیماری مزمن کلیه و پرکاری تیروئید است.

تبلیغات

خمیر مالت گربه پرسا

خاک بستر گربه تاینی کت مدل P1 وزن 10 کیلوگرم

پرزگیر سگ و گربه فرویزارد

دیابت قندی

دیابت قندی یک مشکل هورمونی است که منجر به افزایش سطح قند خون می شود و در نتیجه قند به درون ادرار راه می یابد. این بیماری هنگامی ایجاد می شود که بدن از نظر هورمونی یا انسولین دچار کمبود شده است یا هنگامی که به دلایلی بدن به انسولین مقاوم شده است. انسولین هورمونی است که توسط لوزالمعده ترشح می شود. لوزالمعده ارگانی در شکم است که برای ترشح هورمون هایی که قند خون بدن را تنظیم می کنند و باعث هضم غذا می شوند، بسیار مهم است. در انسان، دیابت قندی به نوع 1 و نوع 2 طبقه بندی می شود. در نوع 1 انسولین به دلیل تخریب خود ایمنی بخشی از لوزالمعده دچار کمبود مطلق شده است و در نوع 2 مقاومت به انسولین یا اختلال عملکرد سلول های تولید کننده انسولین در لوزالمعده عامل این بیماریست.

دیابت قندی در گربه ها بیشتر شبیه به دیابت نوع 2 در انسان است. عوامل متعددی که انسان را به ابتلا به دیابت نوع 2 مستعد می کند نیز در گربه ها حائز اهمیت است. این عوامل شامل چاقی، عدم تحرک جسمی، بیماریهای همزمان و حتی ژنتیک است. سن بیشتر گربه هایی که به دیابت مبتلا می شوند، بیشتر از 5 سال است، نرها بیشتر از ماده ها به دیابت مبتلا می شوند و بیشتر آنها دارای اضافه وزن هستند. علائم دیابت در گربه ها به غیر از افزایش نوشیدن آب و دفع ادرار شامل افزایش اشتها، کاهش وزن، ریزش غیر طبیعی مو یا ضعف اندام های پشتی است. دیابت را می توان با علائم بالینی و آزمایش خون و ادرار تشخیص داد. درمان شامل تزریق روزانه انسولین در زیر پوست و چکاپ منظم توسط دامپزشک است.

بیماری مزمن کلیوی

بیماری مزمن کلیوی یک بیماری شایع در گربه های مسن است اما گربه ها در هر سنی ممکن است به آن مبتلا شوند. این اتفاق زمانی می افتد که چیزی در ساختار یا عملکرد یک یا هر دو کلیه به درستی کار نکند. عملکرد کلیه ها شامل از بین بردن مواد زاید، تعادل الکترولیت ها، تولید هورمون ها و ویتامین های خاص و حفظ تعادل آب بدن است. وقتی کلیه ها به درستی کار نکنند، ادرار رقیق تر می شود و گربه ها بیشتر ادرار می کنند. این باعث می شود که آنها بیشتر برای حفظ آب بدن خود بنوشند. تشخیص بیماری کلیوی با آزمایشات ادرار و خون امکان پذیر است. بیماری مزمن کلیوی یک روند پیشرونده دارد و کنترل آن مبتنی بر تلاش در جهت کاهش این روند پیشرفت و درمان هرگونه علائم است. علاوه بر افزایش تشنگی و ادرار این بیماری می تواند علائم دیگری چون کاهش اشتها، کاهش وزن، تهوع، استفراغ یا اسهال داشته باشد. درمان شامل تغییر در رژیم غذایی مناسب کلیه، داروهای ضد تهوع و آنتی اسیدها و درمان های خاص برای بیماری های همزمان مانند فشار خون بالا یا کم خونی است.

پرکاری تیروئید

پرکاری تیروئید زمانی اتفاق می افتد که غدد تیروئید بیش از حد هورمونهای تیروئید فعال تولید می کنند. بیشتر گربه ها به دلیل فرآیندی به نام هایپرپلازی خوش خیم (رشد بیش از حد سلول) در هر دو غده تیروئید قرار گرفته در گردن در کنار نای، دچار پرکاری تیروئید می شوند. به طور معمول، گربه های میانسال تا مسن به این بیماری مبتلا می شوند که بطور متوسط ​​گربه ها در سنین 12 یا 13 سالگی اولین علائم خود را نشان می دهند. هورمونهای تیروئید برای بسیاری از کارکردهای اساسی متابولیک بدن بسیار مهم هستند. آنها برای تنظیم گرما و متابولیسم مواد مغذی (کربوهیدرات ها ، پروتئین ها و چربی ها) اهمیت دارند. افزایش بیش از حد هورمونهای تیروئید باعث افزایش متابولیسم می شود و می توانند منجر به کاهش وزن شود. آنها همچنین می توانند ضربان قلب و فشار خون را افزایش دهند و باعث می شوند قلب سریعتر کار کند و منجر به آسیب به عضله قلب شوند. علائم معمولاً شامل افزایش اشتها، کاهش وزن، بیش فعالی یا بی قراری و استفراغ یا اسهال است. پرکاری تیروئید با آزمایش خون قابل تشخیص است. درمان شامل داروهای خوراکی یا درمان یُد رادیواکتیو در بیمارستان است.

چگونه می توان دلیل تشنگی گربه را تشخیص داد؟

اولین گام برای تعیین علت اصلی PU / PD، معاینه کامل جسمی گربه و آزمایش توسط دامپزشک است. همچنین باید اطمینان حاصل شود که مشکل واقعاً ادرار و آشامیدن بیش از حد است و علائم دیگری که بعضاً شبیه به آن به نظر می رسند نیست. به عنوان مثال، گربه ای که دارای عفونت ادراری است ممکن است به نظر برسد زیاد ادرار می کند، اما در واقع حجم ادرار طبیعی است و او فقط احساس می کند که به دلیل عفونت مجبور به ادرار کردن بیشتر است، بنابراین او در طول روز چندین بار سراغ خاک بستر خود می رود. این مورد پولیوریا یا افزایش ادرار به شمار نمی رود، بلکه در این مورد تکرر ادرار مشاهده می شود. بی اختیاری ادرار همچنین می تواند با ادرار بیش از حد اشتباه گرفته شود، که این نیز دلایل خود را دارد که در این مقاله مورد بحث قرار نمی گیرد.

بطور خلاصه، اگر متوجه شده اید که گربه شما بیش از حد آب می نوشد بخصوص با وجود سرد شدن هوا، یا اگر به نظر می رسد ادرار بیشتری در خاک بسترش وجود دارد یا بنظر می رسد که بیشتر از خاک بسترش استفاده می کند حتماً حیوان خود را نزد دامپزشک برای معاینه دقیق ببرید. با کمک دامپزشک و آزمایشات ساده، بیماری گربه شما تشخیص داده می شود. دامپزشک شما سپس می تواند در مورد آزمایش های دیگری که ممکن است لازم باشند و توصیه های درمانی خاصی که برای گربه شما مناسب است، پیشنهادات لازم را ارائه کند.

 


0

فرم نظردهی

0/2000