نگهداری و مراقبت

نگهداری و مراقبت

تغذیه و مراقبت از گربه سالخورده یا مسن: روش هایی برای کمک به طولانی کردن طول عمر گربه

مراقبت از یک گربه مسن به خودی خود موهبتی است. با این حال بسیاری از بیماری های رایج که گربه های مسن در معرض ابتلا به آن هستند، ممکن است باعث شود این گربه ها نیاز به توجه و مراقبت فوق العاده خاصی داشته باشند.

خوشبختانه موارد زیادی وجود دارد که صاحبان این حیوانات پا به سن گذاشته می توانند برای کمک به حفظ سلامتی گربه های مسن خود انجام دهند مانند تهیه رژیم غذایی مناسب با بالاترین کیفیت به عنوان یک اولویت. گربه ها به عنوان گوشتخواران اجباری به عنوان پایه اصلی رژیم غذایی خود به گوشت نیاز دارند. با توجه به تنوع گسترده ای که در رابطه با غذای گربه های مسن امروزه در دسترس است، تصمیم گیری در مورد برندهای غذایی برای شما گیج کننده خواهد بود. متأسفانه هنوز برخی از متخصصان دامپزشکی وجود دارند که پیشنهاد می کنند گربه های مسن از رژیم کم پروتئین تغذیه کنند.

با این حال، دکتر کارن بکر، متخصص تغذیه گربه سانان کاملاً مخالف است. وی در مقاله ای که درباره تغذیه گربه های مسن نوشته است می گوید: "برای سالهای زیادی دامپزشکان رژیم های کم پروتئین را برای گربه های مسن توصیه می کردند." وی در ادامه با توضیح اینکه چرا دامپزشکان به گربه های مسن پیشنهاد یک رژیم غذایی با پروتئین کمتری می دهند این دلایل را ارائه داده است، "پس از یک عمر خوردن غذای حیوانات خانگی تجاری حاوی پروتئین بی کیفیت که هضم آن مشکل است، عملکرد کلیه و کبد گربه به خطر می افتد. هرچند شاید تعجب کنید اما فرمول هایی برای غذای گربه های مسن بر پایه پروتئین کاهش یافته به دلیل کیفیت وحشتناک غذاهای گربه در بازار به وجود آمدند. "

به گفته دکتر بکر، پیری زودرس در گربه ها، اختلال در عملکرد هضم غذا و اعضای بدن و سم زدایی با رژیم هایی که هضم و جذب آن سخت است ایجاد شده است. خوشبختانه، با این حال، بسیاری از دامپزشکان به این موضوع آگاه شده اند که در واقع، گربه های مسن در مقایسه با بچه گربه های جوان به پروتئین بیشتری نیاز دارند.

در سال 1992، دکتر دلمار فینکو، متخصص تغذیه دامپزشکی با تحقیقات خود دریافت که با افزایش سن حیوانات خانگی، نیاز به پروتئین واقعاً افزایش می یابد. در حقیقت، محدود کردن پروتئین در حیوانات مبتلا به نارسایی کلیه باعث افزایش طول عمر و افزایش سلامتی آنها نمی شود.

اگرچه رژیم های غذایی کم پروتئین برای گربه های مبتلا به بیماری کلیوی تجویز می شود، خوشبختانه دکتر فینکو این واقعیت را کشف کرد که گربه هایی که از رژیم های کم پروتئین تغذیه می کردند، دچار هایپوپروتئینمی بودند. در این بیماری سطح غیرطبیعی از پروتئین در خون وجود دارد. این گربه ها همچنین کاتابولیک می شدند (بدن در اصل از بین می رود) و وزن کم کردند. وی کشف کرد که با کم کردن هر چه بیشتر پروتئین این گربه ها حتی بیمارتر می شوند. آنچه دکتر فینکو در واقع کشف کرد این است که این در واقع سطح فسفر موجود در غذاهاست که باعث بدتر شدن بیماری کلیه می شود و اساساً مقدار پروتئین نیست. گربه های دارای بیماری مزمن کلیوی در صورت افزایش سطح فسفر می توانند احساس تهوع داشته باشند و از خوردن غذای خود خودداری کنند.

در نتیجه تحقیقات دکتر فینکو و محققانی که آن را دنبال کردند، اکنون بسیاری از دامپزشکان رژیم های غذایی حاوی پروتئین با کیفیت عالی، بسیار قابل هضم و قابل تجزیه را برای گربه هایی با مشکلات کلیوی و کبدی توصیه می کنند. از همه مهمتر، بسیاری از دامپزشکان اکنون توصیه می کنند که میزان فسفر در رژیم های غذایی گربه ها را در صورت لزوم محدود کنید.

دکتر بکر هشدار می دهد که گربه هایی که به مراحل بالای نارسایی کلیه رسیده اند با مقدار کمتری پروتئین اما با کیفیت بالا تغذیه شوند، این پروتئین باید به صورت غذای تازه باشد که برای کلیه آن ها مناسب باشد. "

به گفته دکتر بکر، مهمترین نکته در تغذیه گربه های مسن تأمین پروتئین با بالاترین کیفیت برای آنها است. تغذیه با پروتئین بسیار قابل هضم که حاوی رطوبت بالایی است، هضم آن را برای اندام های پیر آنها را بسیار آسان می کند.

غذای تازه خام یا "کمی پخته" یک رژیم غذایی عالی برای گربه های مسن است. دکتر بکر توصیه می کند که اگر تغذیه خام غیرممکن است، غذای متعادلی که توسط خشک کردن انجمادی (Freeze Dried Food) یا فرایند آب زدایی (Dehydrated) تولید شده است را با آب فراوان به عنوان گزینه دوم استفاده کنند. با این حال، تغذیه با تنها یک رژیم غذایی خشک در طولانی مدت مشکلاتی را ایجاد می کند.

گربه ها برای جلوگیری از مشکلات جدی کبدی باید غذا بخورند. بسیاری از گربه ها اغلب به غذای بی کیفیت بسیار معتاد می شوند. اگر گربه سالخورده شما "معتاد غذای بی کیفیتی" باشد، دکتر بکر توصیه می کند "یک مکمل برای کل بدن اضافه کنید." دامپزشک شما می تواند مناسب ترین مکمل ها را به خصوص متناسب با نیازهای ویژه گربه شما تجویز کند.

همراه با تغذیه عالی و معاینات منظم دامپزشکی، حتما گربه سالخورده خود را به محیط اطرافش علاقه مند کنید. با ورزش متوسط ​​با استفاده از زمان بازی تعاملی، فراهم آوردن پنجره ای که گربه شما بتواند از آن جا به تماشای فضای خارج از منزل بپردازد، یا یک حیاط محصور اینها همه روش های عالی برای حفظ ذهن فعال و هوشیار گربه سالخورده شما هستند. گربه پیر شما هنوز هم یک شکارچی شگفت انگیز است که نیاز دارد ذات غریزی اش تحریک شود.

با مراقبت خوب گربه های ما می توانند تا حتی بیست سالگی زندگی کنند. اما با افزایش سن گربه ها، نیازهای جسمی و رفتاری آنها تغییر می کند.

گرچه این تغییرات با بالغ شدن بچه گربه شما به یک گربه بالغ کاملاً مشهود است، اما تشخیص این تغییرات هنگامی که گربه شما از یک گربه بالغ به سالخورده تغییر می کند که از 11 سالگی شروع می شود، دشوارتر است.

در ادامه شش نکته مهم در رابطه با مراقبت از گربه های پیر یا سالخورده ارائه شده است.

1. به رژیم غذایی گربه سالخورده خود بیشتر توجه کنید

گربه های سالخورده نیازهای غذایی و رفتاری منحصر به فردی دارند. این زمان از هر زمان دیگری مهمتر است که گربه شما از وزنی سالم برای حفظ سلامتی مطلوب برخوردار باشد.

با دامپزشک خود در مورد نحوه و زمان انتقال غذای گربه خود به غذای یک گربه مسن صحبت کنید.

دامپزشک به شما کمک می کند تا وزن مطلوب گربه را ارزیابی کنید و می تواند یک غذای مسن را برای حفظ، کاهش یا افزایش وزن توصیه کند.

همچنین با تغذیه وعده های غذایی مکرر و کوچک در طول روز و شب هضم گربه بهبود می یابد. غذای روزانه گربه خود را اندازه بگیرید و آن را در بخشهای کوچک در طول روز توزیع کنید.

شما همچنین می توانید از ابزارهایی مانند فیدرهای شکار (اسباب بازی هایی که در آن ها مقداری غذا قرار می گیرد و گربه با بازی کردن با آن غذا را خارج می کند) و اسباب بازی های پازلی که باعث تعامل جسمی و ذهنی در زمان صرف غذا می شوند استفاده کنید.

2. دسترسی گربه خود به آب را افزایش دهید

گربه ها با افزایش سن، مستعد ابتلا به یبوست و بیماری های کلیوی هستند  به خصوص اگر به اندازه کافی آب مصرف نکنند.

با تهیه غذای مرطوب و گزینه های دیگری برای آب آشامیدنی، مصرف آب گربه مسن خود را افزایش دهید.

گربه شما هر چه بزرگتر می شود، ممکن است نتواند به پیشخوان ها بپرد یا به ظرف آب معمول دسترسی پیدا کند. با افزودن تعداد بیشتری کاسه یا فواره آب حیوانات خانگی در اطراف خانه، گربه سالخورده خود را به نوشیدن بیشتر تشویق کنید.

3. علائم ظریف درد در گربه ها را بشناسید و از آنها مراقبت کنید

گربه ها در پنهان کردن درد خود استاد هستند. از هر 10 گربه مسن، 9 مورد بعد از اشعه ایکس شواهد آرتروز را نشان می دهند، با این حال بسیاری از کسانی که گربه سالخورده دارند تصورش را هم نمی کنند.

مهمترین کاری که می توانید برای جلوگیری از درد ناشی از آرتروز انجام دهید این است که گربه خود را در وزن سالم نگه دارید. به اندازه یک یا دو پوند وزن اضافی می تواند درد مفاصل را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

همچنین مقاله مربوط به وزن ایده آل در گربه ها را مطالعه کنید.

دامپزشک می تواند با یک برنامه طولانی مدت به شما کمک کند تا با استفاده از داروها، مکمل ها و سایر روش های درمانی مانند طب سوزنی، فیزیوتراپی و لیزر، درد گربه را کنترل کنید.

4. از بهداشت دندان گربه خود غافل نشوید

بیماری دندان در گربه های مسن بسیار شایع است. گربه ها می توانند سوراخ های دردناکی در دندان های خود داشته باشند، دچار شکستگی دندان، بیماری لثه و تومورهای دهانی شوند که به طور قابل توجهی بر کیفیت زندگی آنها تأثیر می گذارد.

عفونت در دهان وارد جریان خون می شود و می تواند به آرامی کبد، کلیه ها و قلب را تحت تأثیر قرار دهد. بنابراین توجه به سلامت دندان گربه شما برای مراقبت از آنها ضروری است.

اغلب، هیچ نشانه مشخصی از بیماری دندان وجود ندارد. صاحبان گربه، کاهش وزن و موی نامناسب را نشانه هایی از پیری می دانند، اما آن را نشانه ای از یک مشکل بالقوه نمی دانند.

یک معاینه دامپزشکی کامل و مراقبتهای معمول دندانپزشکی می تواند کیفیت زندگی گربه شما را به شدت بهبود بخشد و حتی می تواند طول عمر آنها را افزایش دهد.

5. به گربه های سالخورده روزانه ورزش و تحریک ذهنی بدهید

غنی سازی محیط یک بخش اساسی از کیفیت زندگی گربه شما است.

همه گربه ها به مکانهایی برای بالا رفتن، مکانهایی برای پنهان شدن، چیزهایی برای خراشیدن (اسکرچرها) و روشهای شکار و بازی نیاز دارند. همه این موارد به گربه شما کمک می کند تا از نظر جسمی و روحی تحریک شده و همچنین سالم بمانند.

با این حال، با افزایش سن گربه، تهیه این موارد ممکن است نیاز به تأمل بیشتری داشته باشد. تحرک گربه شما ممکن است محدودتر شود، بنابراین شما باید خانه خود را در دسترس تر کنید تا برای مفاصل آنها راحت تر باشد.

به عنوان مثال، یک سطح شیب دار فرش شده می تواند به عنوان یک اسکرچر و همچنین به عنوان یک وسیله بالارفتن برای گربه های مبتلا به آرتروز عمل کند. یک مکان خواب سرپوشیده می تواند به گربه های مسن مکانی دنج و گرم برای پنهان شدن ارائه دهد که به تسکین درد مفاصل و عضلات نیز کمک می کند. شما می توانید کاسه های غذا و آب آنها را به جای میز و پیشخوان، به مکان های قابل دسترسی روی زمین منتقل کنید.

6. هر سال دو بار گربه خود را نزد دامپزشک ببرید

سرانجام، و مهمتر از همه، با دامپزشک گربه خود در مورد مراقبت و کیفیت زندگی گربه بحث کنید. در حالت ایده آل، گربه های بالای 11 سال هر شش ماه باید به دامپزشک مراجعه کنند.

آزمایش خونی که در این ویزیت ها انجام می شود می تواند شروع مشکلات سلامتی را تشخیص دهد - مانند بیماری کلیوی - در حالی که هنوز زمان لازم برای ایجاد تغییرات پزشکی وجود دارد که باعث بهبود و افزایش عمر گربه شما می شود.

گرفتن وزن دو بار در سال باعث می شود روند کاهش وزن یا افزایش وزن را تشخیص دهید که می تواند سرنخ های با ارزشی برای تغییرات کلی سلامت باشد. و معاینات دهان و دندان، بیماری دندان را قبل از تأثیر منفی بر سلامتی گربه تشخیص می دهد.

منابع

https://www.floridawildvethospital.com/feeding-caring-elderly-cat-ways-help-prolong-longevity

https://www.petmd.com/cat/care/evr_ct_caring_for_older_cats_with_health_problems

 فرم نظردهی

0/2000