نگهداری و مراقبت

نگهداری و مراقبت

چه زمانی می توان بچه گربه را از مادرش جدا کرد؟

اگر تصمیم گرفته اید بچه گربه ای را به خانه خود بیاورید حتماً این سوال برایتان بوجود آمده است که زمان مناسب برای جدا کردن بچه گربه از مادرش چند ماهگی است. بچه گربه ها را می توان به طور ایده آل بین 12 تا 13 هفتگی از مادرشان جدا کرد. جدا کردن زودهنگام آن ها می تواند برای گربه مضر باشد و کار شما را نیز سخت تر کند. همچنین در این زمان ایده آل، گربه مادر معمولاً به سرعت با جدایی از فرزندانش سازگار می شود.

از شیر گرفته شدن بچه گربه ها

گربه های مادر معمولاً از یک ماهگی بچه گربه های خود را از شیر می گیرند. اما این به این معنی نیست که این زمانی است که بچه گربه ها می توانند به خانه جدید بروند. ماه بعدی برای یک بچه گربه در حال رشد بسیار ضروری است، حتی اگر بطور مدام شیر مادرش را مصرف نمی کند.

روند از شیر گرفتن معمولاً تا حدود یک ماه دیگر ادامه دارد تا اینکه بچه گربه ها از سن 8 تا 10 هفتگی کاملاً از شیر گرفته شوند. در این مدت، بچه گربه ها هنوز گاهی اوقات شیر مادرشان را می خورند اما آنها همچنین شروع به خوردن غذای بچه گربه مایع می کنند. غذای بچه گربه مایع باید به تدریج غلیظ شود مثلاً غذای کنسروی مخصوص بچه گربه که رقیق شده است. در طی دوره چهار تا شش هفته از دوره از شیر گرفته شدن، بچه گربه از شیر مادر خود کمتر و کمتر تغذیه می کند. عادت دادن یک بچه گربه به خوردن غذای خشک می تواند مدتی طول بکشد، بنابراین نباید آن ها را مجبور کرد.

مراقبت از بچه گربه بدون مادر

اگر گربه مادر از زایمان جان سالم به در نبرد، از سلامتی کافی برای مراقبت از بچه گربه ها برخوردار نباشد، با اتوموبیلی تصادف کرده باشد، یا اگر یک بچه گربه جایی رها شده باشد، با کمک انسانها هم می تواند از تغذیه لازم خود بهره مند شود تا زندگی سالمی را تجربه کند. اگر گربه مادری را سراغ دارید می توانید بچه گربه را در کنار گربه مادر قرار دهید تا به آن شیر دهد و در روند اجتماعی شدنش کمک کند و همچنین با شیر خشک مخصوص بچه گربه می توانید او را تغذیه کنید.

بچه گربه هایی که از بطری تغذیه می شوند در مقایسه با آن هایی که در کنار گربه مادر هستند از مراقبت های یکسانی بهره مند نمی شوند. گربه ها مهارت های مهمی را به بچه های خود می آموزند که ما نمی توانیم به همان صورت آموزش دهیم. مراقبت از بچه گربه هایی که از بطری تغذیه می شوند بسیار زمانبر خواهد بود، بنابراین اگر بچه گربه ای دارید که با بطری شیر تغذیه می شود و به هیچ گربه مادری نیز دسترسی ندارید، باید آمادگی صرف وقت بسیاری را داشته باشید.

تبلیغات

اسباب بازی گربه مدل چوبک

غذای تشویقی گربه دریمز مدل Snack With Salmon and Chese وزن 60 گرم

پرزگیر لباس مدل رولی اما

عواقب جدا شدن زودهنگام بچه گربه از مادر

جدا شدن زودهنگام بچه گربه از مادرش می تواند پیامدهای جدی برای سلامتی اش داشته باشد. چند هفته اول زندگی بچه گربه برای سلامتی و رشد بدنش بسیار ضروری است. آغوز و مواد مغذی موجود در شیر مادر عامل رشد استخوان های قوی، سلامت چشم و رشد کامل اعضای بدن است، بنابراین اگر بچه گربه خیلی زود از شیر گرفته شود، احتمال دارد گربه شما بعداً مشکلات سلامتی بیشتری پیدا کند. بچه گربه ای که خیلی زود از مادرش جدا می شود ممکن است در اوایل زندگی به مکمل های غذایی و سایر مراقبت های دامپزشکی نیاز داشته باشد.

علاوه بر نگرانی های مربوط به سلامت، در بچه گربه هایی که خیلی زود از مادر خود جدا می شوند، مسائل رفتاری نیز ممکن است مشاهده شود. گربه های مادر به بچه گربه های خود رفتارهایی را آموزش می دهند و فرُمون های بدن آن ها باعث حس آرامش در آن ها می شوند. بچه گربه هایی که مادرشان را خیلی زود ترک کرده اند ممکن است در نظافت موی بدن خود مشکل داشته باشند، نمی دانند چگونه مدفوع و ادرار خود را در خاک بستر دفن کنند، خیلی خشن بازی می کنند، نحوه شکار غذا را نمی دانند یا مشکلات رفتاری دیگری دارند.

بچه گربه ای که خیلی زود از مادرش جدا می شود ممکن است در تطبیق با خانه جدیدش و شما نیز مشکل داشته باشد. بزرگ شدن با یک مادر و خواهران و برادرانش یک بخش اساسی از معاشرت گربه ها است. بدون معاشرت مناسب در سنین جوانی، بچه گربه ممکن است در سنین بزرگسالی ترسو یا حتی پرخاشگر شود. همچنین ممکن است نداند چگونه با گربه های دیگر به درستی ارتباط برقرار کند. شما باید زمان قابل توجهی را صرف کار با بچه گربه ای کنید که وقت کافی را با مادر و خواهران و برادرانش نگذرانده است. این کار به او کمک می کند تا با خانه جدید خود سازگار شود و رفتارهای مناسب را بیاموزد.

سن ایده آل برای جدا کردن یک بچه گربه

در حالت ایده آل، بچه گربه ها باید از حدود 12 هفتگی به خانه جدید خود بروند. در حالی که برخی از بچه گربه ها می توانند زودتر به خانه جدید بروند، در 12 یا 13 هفتگی، بچه گربه وضعیت بهتری خواهد داشت. اگر اجازه دهید وقت بیشتری را با مادر و خواهران و برادرانش بگذراند شانس گربه شما برای داشتن سلامتی، معاشرت اجتماعی و رشد مناسب به طور چشمگیری افزایش می یابد. همه بچه گربه ها را یک باره از مادر جدا نکنید. بهتر است شیر گربه مادر به تدریج خشک شود. اگر همه بچه گربه های او را یک باره جدا کنید، ممکن است غدد پستانی او به صورت دردناکی متورم شود.

برای مطالعه بیشتر در زمینه نحوه جدا کردن بچه گربه ها از مادرشان مطلب تهیه شده در سایت کَت موجو را بخوانید.فرم نظردهی

0/2000