نگهداری و مراقبت

نگهداری و مراقبت

چگونه می توان بچه گربه ها را از گربه مادر جدا کرد

اگر گربه شما به تازگی زایمان کرده است و قصد دارید بچه هایش را به خانه جدیدی بفرستید، یا اگر می خواهید بچه گربه ای را به خانه خود بیاورید، باید اقدامات لازم را انجام دهید تا اطمینان حاصل کنید که خوشحالی همه از جمله بچه گربه، گربه مادر، صاحب جدید و همچنین خود شما تضمین گردد. مهمترین نکته ای که باید در نظر بگیرید این است که صبر کنید تا بچه گربه ها به اندازه کافی بزرگ شوند که ترجیحاً این زمان 12 تا 13 هفته است. اگر این کار را انجام دهید، گربه مادر معمولاً به سرعت با مسئله جدایی از بچه هایش سازگار می شود. از طرف دیگر، بچه گربه ها به زمان بیشتری نیاز خواهند داشت. برای انتقال هرچه آسان تر هر کدام از بچه گربه ها، باید بچه گربه را از قبل آماده کنید. مطمئن شوید که از شیر گرفته شده است، او را به تدریج به خانه جدید خود معرفی کنید و اگر او را به خانه ای می برید که گربه دیگری در آن جا زندگی می کند به مراقبت بیشتری نیاز دارید.

آماده کردن بچه گربه برای جدا شدن از مادرش

1. انتظار داشته باشید بچه گربه ها در حدود 12 هفتگی از مادرشان جدا شوند.

در حالی که اکثر بچه گربه ها بین 8 تا 10 هفتگی از شیر گرفته می شوند، اکثر متخصصان توصیه می کنند بچه گربه ها را 12 تا 13 هفته کنار خواهران و برادران خود بگذارید، تا به درستی اجتماعی شوند. اجتماعی شدن فرآیندی است که به موجب آن بچه گربه ها محیط اطراف خود را کاوش می کنند و آنچه را می یابند به عنوان یک امر عادی می پذیرند. یک بچه گربه ی کاملاً اجتماعی شده، جسور و دارای اعتماد به نفس است و رفتار دوستانه ای دارد. از طرف دیگر، جدا شدن زودهنگام بچه گربه از مادرش، ممکن است منجر به ضعف در یادگیری و رفتار پرخاشگرانه شود.

 • یک بچه گربه از حدود 3 هفتگی شروع به یادگیری می کند و تا 12 یا 14 هفته همچنان به تجربه می پردازد که در این زمان توانایی اش برای انطباق با محیط ناآشنا کم کم از بین می رود.
 • مفهوم این امر این است که یک بچه گربه تا 12 هفتگی از آموزش مادر خود سود زیادی خواهد برد. با این حال، اگر تغییر خانه به مدت زمان زیادی بعد از آن به تأخیر بیفتد، بچه گربه بسیار بیشتر مستعد ترس از صاحب جدید خود خواهد بود و ممکن است از صاحب جدید خود مخفی شود.

2. اطمینان حاصل کنید بچه گربه قبل از اینکه مادرش جدا شود، استفاده از ظرف خاک بستر را یاد گرفته است.

بچه گربه ها استفاده از ظرف خاک بستر را در زمان های متفاوتی یاد می گیرند، اما بیشتر آنها تا 12 هفتگی استفاده از آن را آموخته اند. مطمئن شوید بچه گربه قبل از جداشدن از مادرش این مهارت مهم را از مادرش آموخته باشد. تغییرات را به تدریج ایجاد کنید، که این تغییرات شامل انتقال از محل تولد به خانه جدید است. حتماً بچه گربه را با مقداری غذا و خاک بستری که قبلاً به آن عادت کرده است به صاحب جدیدش بفرستید. از ایجاد تغییرات زیاد به یکباره اجتناب کنید.

3. رایحه صاحب جدید را به بچه گربه معرفی کنید.

 بچه گربه ها چیزهای زیادی را درباره محیط خود از طریق بوییدن می آموزند. آنها مادر، خواهران و برادران و لانه خود را از طریق بو می شناسند. استفاده از این دانش می تواند انتقال یک بچه گربه از مادرش را به خانه جدید آسان تر کند. این کار را می توانید انجام دهید:

 • از مالک جدید بخواهید یک تی شرت قدیمی که بوی آن شخص را می دهد در اختیار شما قرار دهد. از آنجا که بچه گربه ها بسیار به بو حساس هستند، قرار دادن یک تکه از لباس صاحب جدید در محل خواب بچه گربه یا فضای مورد علاقه اش، او را به رایحه آن شخص عادت می دهد (این کار را "معرفی رایحه" می نامند). هنگامی که بچه گربه به خانه جدید منتقل می شود، او از قبل با یکی از رایحه ها آشنا خواهد بود بنابراین احساس امنیت می کند.

4. بوی بچه گربه را به گربه ای که در خانه جدید زندگی می کند معرفی کنید.

به همین ترتیب، اگر از قبل در خانه جدید گربه ای زندگی می کند، تکه ای از ملافه را با بوی بچه گربه به او بدهید. انجام این کار باعث می شود گربه قبل از اینکه بچه گربه جدید را ببیند، با رایحه او آشنا شود. این کار شروع تنش بالقوه را بین دو حیوان کاهش می کند. تمام نکات آشنا کردن دو گربه با هم را می توانید در این لینک بخوانید. 

از شیر گرفتن بچه گربه ها

1. از حدود 4 هفتگی بچه گربه را از شیر بگیرید.

بچه گربه ها هم برای سلامتی و هم برای جلوگیری از عادت های بد مانند "مکیدن چیزهای پشمی" (جویدن و مکیدن چیزهایی مانند پشم و پارچه)، باید قبل از انتقال به خانه جدید از شیر مادر گرفته شوند و به خوردن غذاهای جامد عادت کنند. گربه مادر بچه گربه های خود را معمولاً در 8 تا 10 هفتگی از شیر می گیرد. اگر قبل از این زمان بخواهید بچه گربه ای را به فرزندی قبول کنید، باید روند از شیر گرفتن را تسریع کنید:

2. بچه گربه را از مادرش جدا کنید.

در 4 هفتگی می توانید چند ساعت بچه گربه را با خودش تنها بگذارید. او را با جعبه خاک بستر، غذا و ظرف آب خودش در فضایی تنها قرار دهید.

3. به بچه گربه یاد دهید که از یک ظرف کم عمق، شیر مخصوص بچه گربه بنوشد.

انگشت خود را درست زیر سطح شیر قرار دهید. بچه گربه ابتدا سعی می کند انگشت شما را بمکد، اما بعد بصورت غریزی یاد می گیرد که با زبانش شیر را بخورد.

 • به بچه گربه شیر گاو ندهید، زیرا برای سیستم گوارشی آنها مناسب نیست.

4. غذای جامد را به بچه گربه معرفی کنید.

 هنگامی که بچه گربه توانست خودش از ظرف به تنهایی شیر ​​بخورد، زمان معرفی غذاهای جامد مرطوب فرا رسیده است. در ابتدا باید غذایش تا حدی آبکی باشد و به تدریج غذایی با رطوبت کمتر را به او بدهید تا اینکه بتواند در 8  تا 10 هفتگی غذای خشک هم بخورد.

 • برای تهیه غذایی که مناسب بچه گربه باشد می توانید، غذای بچه گربه خشک یا کنسرو شده را با شیر مخصوص بچه گربه مخلوط کنید تا زمانی که قوام مناسب حاصل شود.
 • هر روز، به تدریج مقدار شیر را کم کنید تا هفته 6 ام که غذا فقط کمی مرطوب باشد.
 • حدوداً بین 8 تا 10 هفتگی، بچه گربه باید بتواند غذای خشک هم بخورد.

کمک به گربه مادر برای جدایی

1. تمام بچه گربه ها را یک باره از مادر جدا نکنید.

بهتر است شیر ​​گربه مادر به تدریج خشک شود. اگر همه بچه گربه های او را یک باره بردارید، ممکن است غدد شیری او به صورت دردناکی متورم شوند.

2. هر چیزی که با رایحه بچه گربه ها  آغشته شده است بردارید.

 رایحه باقی مانده بچه گربه ها می تواند به گربه مادر یادآوری کند که باید به آنها سر بزند و ممکن است به نظر برسد که در خانه در جستجوی آنها پرسه می زند. هنگامی که بچه گربه ها به خانه های جدید خود رفتند، بهتر است هر چیزی که با رایحه آنها آغشته شده است را بردارید و ملافه های تمیزی در اختیار مادر قرار دهید. همانطور که بوی آنها به تدریج از محیط محو می شود، غریزه مادر برای جستجوی فرزندانش نیز از بین می رود و او دوباره به روال عادی خود بر می گردد.

3. بدانید که گربه مادر پس از جدایی به سرعت بهبود می یابد.

گربه مادر طبق طبیعت خود، بچه هایش را برای زنده ماندن مستقل می کند و به عنوان بخشی از این روند، او کم کم از بچه گربه ها فاصله می گیرد تا آنها بتوانند روی پای خود بایستند. اسکان بچه گربه ها در خانه جدید فقط روند کار را تسریع می کند.

 • تا زمانی که بچه گربه های او هنگام جدایی به اندازه کافی بزرگ شده باشند (ترجیحاً 12-13 هفته) و بوی آنها از محیط از بین برود، گربه مادر معمولاً فقط برای یک یا دو روز علائم اضطراب را قبل از بازگشت به روال عادی خود نشان می دهد.

معرفی بچه گربه به خانه جدید خود

1. از خانه قدیمی بچه گربه ملافه ی مورد استفاده اش را بگیرید.

 از قبل ترتیب این را بدهید که حوله یا پتویی را که بچه گربه در خانه قدیمی خود بر روی آن می خوابیده در اختیار شما قرار دهند. داشتن رایحه آشنا، هماهنگی با محیط جدید را بسیار آسان می کند. در راه خانه از این پتو یا حوله در باکس حامل استفاده کنید تا گربه شما روی آن بخوابد.

2. بچه گربه جدیدتان را با یک باکس حمل به خانه جدید بیاورید.

باکس حامل، بچه گربه را ایمن نگه می دارد و به او کمک می کند احساس امنیت بیشتری داشته باشد. یک حوله در باکس حامل قرار دهید که باعث گرما شود و در صورت ادرار آن را جذب کند.

 • از باکس حامل حیوان خانگی دیگر استفاده نکنید، زیرا بوی حیوان دیگر می تواند برای بچه گربه استرس آور باشد.

3. یک مکان امن برای بچه گربه ایجاد کنید.

برای بچه گربه یک اتاق یا فضای کوچک فراهم کنید. این مکان باید ساکت و دور از رفت و آمد باشد. این فضا باید دارای یک جای خواب، آب، غذای بچه گربه، یک ظرف خاک بستر، اسکرچر و اسباب بازی های ایمن باشد.

 • چه از جعبه مقوایی استفاده کنید و چه از جای خوابی که از فروشگاه حیوانات خانگی خریداری می کنید، یک لباس قدیمی خود را در آن قرار دهید تا بچه گربه به رایحه شما عادت کند.
 • مطمئن شوید که اتاق یا فضا مکان هایی برای پنهان شدن دارد. اگر مبلمان یا وسیله ای دیگری برای پنهان شدن وجود ندارد، جعبه های مقوایی را در اتاق قرار دهید که سوراخ هایی در آن بریده شده باشد تا گربه شما وارد آن شود.

4. بگذارید بچه گربه خودش فضای جدیدش را کشف کند.

باکس حامل او را در اتاق قرار دهید، در را باز کنید و بگذارید وقتی آماده شد بیرون بیاید. باکس حامل را می توانید به عنوان یک مخفیگاه دیگر در اتاق بگذارید.

5. تعامل خود را با بچه گربه در هفته اول محدود کنید.

احتمالاً می خواهید بچه گربه خود را به طور مداوم در آغوش بگیرید و نوازش کنید. این کار را نکنید. بچه گربه به زمان نیاز دارد تا با محیط جدید خود و از جمله افراد خانه وفق پیدا کند. هر بار، یکی از اعضای خانواده خود را معرفی کنید. عجله نکنید و اجازه دهید بچه گربه به سمت شما بیاید.

 • حتماً به کودکان خردسال خود یاد دهید که چگونه با بچه گربه تعامل صحیح برقرار کنند، از جمله اینکه چگونه او را در آغوش بگیرند.
 • اجازه ارتباط کودکان زیر 5 سال را به بچه گربه ندهید. زیرا برای گربه ناامن است.

6. هنگامی که بچه گربه در فضای خود مستقر شد، او را به سایر نقاط خانه آشنا کنید.

هنگامی که بچه گربه شما به طور مرتب مشغول خوردن، آشامیدن و استفاده از خاک بستر شد، این نشانه این است که او در اتاق خود راحت است و می توانید هربار یک اتاق خانه را به او معرفی کنید. باکس حامل او را بصورت باز در اتاقی قرار دهید و اجازه دهید خودش کاوش کند. پس از کاوش، بچه گربه خود را حداقل برای چند ساعت به اتاقش بیاورید و سپس اتاق دیگری را به او نشان دهید.

 • اگر بچه گربه شما از چیزی مثل قفسه کتاب، تخت و غیره  بالا رفت که نمی خواهید اینکار را کند، او را به آرامی بلند کرده و روی زمین بگذارید. اگر این کار را از روز اول انجام دهید، در تعیین مکان های ممنوع برای گربه خود کمتر دچار مشکل خواهید شد.

7. برای جلوگیری از ایجاد مشکلات سلامتی در هنگام جدایی، به تغدیه با غذایی که بعد از شیر گرفته شدن به آن عادت کرده است ادامه دهید.

تغذیه بچه گربه با غذایی که به آن عادت دارد باعث ایجاد آرامش در او می شود و از ناراحتی معده که ناشی از باکتری های روده برای سازگاری با غذای جدید است، جلوگیری می کند.

 • از قبل برنامه ریزی کنید و از شخصی که بچه گربه را از او می گیرید بپرسید با چه نوع غذایی او را تغذیه می کرده است، تا بتوانید هنگام ورود بچه گربه به خانه خود آن غذا را آماده کنید.

8. استفاده از پخش کننده فرومون را برای کاهش اضطراب بچه گربه.

گربه ها فرومونهایی در صورتشان (سیگنالهای شیمیایی) تولید می کنند که آنها را روی چیزهایی که ایمن می دانند می مالند، مانند تخت، صندلی یا حتی پای شما. پخش کننده هایی وجود دارد که یک نسخه مصنوعی از این فرومون ها را اسپری می کند، که به گربه ها می فهماند در یک محیط امن قرار دارند. آنها حدود 30 روز دوام می آورند – این زمانی به اندازه کافی طولانی برای آرامش بچه گربه شماست تا زمانی که خود را با محیط جدید سازگار کند.

 • متداول ترین نوع پخش کننده فرومون Feliway است. می تواند به صورت اسپری یا دستگاهی باشد که به برق وصل می کنید و فرومون ها را به طور خودکار ساطع می کند.

معرفی بچه گربه جدید خود به گربه ساکن در خانه

1. بچه گربه جدید را به تدریج به گربه ای که قبلاً در خانه زندگی می کرده است معرفی کنید.

 اگر بچه گربه به درستی اجتماعی شده باشد و بعد از 12 تا 13 هفتگی به خانه جدید منتقل شده باشد، باید به راحتی در خانه جدید مستقر شود. با این حال، اگر گربه دیگری در خانه زندگی می کند، باید دو گربه را به آرامی به هم معرفی کنید.

2. فضای مربوط به بچه گربه را در مکانی قرار دهید که گربه فعلی شما مرتباً از آن استفاده نمی کند.

 این کار به گربه بزرگ این فرصت را می دهد که به روشی غیرچالش برانگیز بفهمد گربه دیگری در قلمرو وی وجود دارد، زیرا او برای غذا یا مکان خواب اصلی (یا همان منابعش) رقابت نمی کند.

3. ابتدا با معرفی رایحه شروع کنید.

 گربه های شما از زیر درب اتاقِ بچه گربه یکدیگر را بو می کنند. همچنین می توانید ملافه های مورد استفاده دو گربه را بین آن ها تعویض کنید تا آنها بتوانند به بوی یکدیگر عادت کنند. همچنین می توانید یک گربه را نوازش کنید و سپس گربه دیگر نوازش کنید تا به مخلوط شدن رایحه های آنها کمک کند.

 • حتماً به گربه فعلی خود توجه بیشتری نشان دهید تا اضطراب او کاهش یابد. اگر او را نادیده بگیرید و تمام توجه خود را معطوف به بچه گربه کنید، مشکلاتی ایجاد می شود.

4. به گربه ها در دو طرف درب اتاق بچه گربه جدید غذا دهید.

 این باعث می شود هر گربه رایحه گربه دیگر را با چیز خوبی یعنی غذا در ارتباط قرار دهد.

5. هنگامی که بچه گربه با اتاق یا فضای جدید خود سازگار شد، جای گربه ها را عوض کنید.

در حالی که سایر قسمت های خانه را به بچه گربه جدید معرفی می کنید، گربه قدیمی خود را در اتاق بچه گربه قرار دهید. با این کار گربه ها می توانند در فضاهای جدید رایحه های یکدیگر را کشف کنند.

6. هنگامی که بچه گربه در خانه جدیدش به آرامش رسید اجازه دهید گربه ها با یکدیگر دیدار کنند.

 مانعی بین گربه ها قرار دهید یا بچه گربه را در باکس حامل نگه دارید تا او نتواند بر روی گربه بزرگتر بپرد یا چنگ بزند، زیرا این کار را به عنوان یک توهین قلمداد می کند. بگذارید با بو کشیدن و لمس بینی از طریق باکس حامل به یکدیگر عادت کنند. گربه بزرگتر به مرحله ای از بی تفاوتی می رسد و دور می شود - این نشانه این است که او بچه گربه را پذیرفته است.

 • اگر هر یک از گربه ها علائم خصومت جدی را نشان دادند (هیس کردن به مدت طولانی، تلاش برای چنگ زدن یا گاز گرفتن گربه دیگر) قبل از قرار دادن دوباره آنها در یک اتاق چند روز دیگر به آنها فرصت دهید تا به حضور یکدیگر عادت کنند.

7. اگر گربه ها با هم کنار نمی آیند، سعی کنید با هم به آن ها غذا دهید.

 در ابتدا ظرف های آنها را در دو طرف اتاق قرار دهید. به تدریج آنها را به هم نزدیکتر کنید. دلیل این کار این است که گربه های شما حضور یکدیگر را به تجربه مثبت غذا خوردن مرتبط کنند.

8. اگر بچه گربه کمی انرژی زیادی دارد بچه گربه را از گربه دیگر جدا کنید.

 هنگامی که گربه بزرگتر بچه گربه را پذیرفت، می توانید اجازه دهید این بچه گربه در خانه رها شود. با این حال، مهم است که مراقب بچه گربه باشید، به خصوص هنگامی که گربه بزرگتر در اطراف است.

 • اگر بچه گربه شروع به بازی می کند و بیش از حد با گربه بالغ با انرژی رفتار می کند، او را به اتاق دیگری ببرید تا به گربه اصلی در قلمرو اش اولویت داده باشید.

تمام نکات آشنا کردن دو گربه با هم را می توانید در این لینک بخوانید. 

منبع:

https://www.wikihow.com/Separate-Kittens-from-a-Mother-Cat-for-Adoption

 فرم نظردهی

0/2000