آموزش و تربیت

آموزش و تربیت

چگونه گربه خود را با نوزاد تازه متولد شده خود آشنا کنیم؟

به محض اینکه بدانید نوزادی در راه است، شما و خانوادتان شروع به آماده سازی خود، برای تغییرات پیش رو می کنید. گربه شما همچنین باید برای اوضاع جدید آماده باشد، زیرا با ورود کودک به خانه تغییراتی در محیط خانه و روال کنونی وجود خواهد داشت.

گربه خود را برای ورود کودک خود زودتر آماده کنید.

به محض اینکه بدانید نوزادی در راه است، شما و خانواده شروع به آماده سازی خود برای تغییرات پیش رو می کنید. گربه شما همچنین باید برای ورود عضو جدید آماده باشد، زیرا با ورود کودک به خانه تغییراتی در محیط خانه و روال کنونی وجود خواهد داشت. با کمی برنامه ریزی زودهنگام، می توانید حیوانات خانگی خود را از قبل به این تغییرات عادت دهید، بنابراین گربه شما در هنگام رسیدن کودک به سختی متوجه تغییرات می شود.

باید مقدمات آماده سازی را چهار ماه قبل از تولد شروع کنید و این کارها را تا به دنیا امدن کودک ترک نکنید. با پیروی از توصیه های مندرج در این مقاله، کل خانواده می توانند از مزایایی که یک گربه می تواند داشته باشد بهره مند شوند.

قبل از تولد نوزاد

رسیدگی کردن به گربه خود

همه گربه ها از نظر رسیدگی متفاوت هستند، بعضی از آنها از اینکه لمس شوند خوشحال می شوند، در حالی که دیگران ممکن است فقط از نوازش شدن سر یا شانه هایشان لذت ببرند. بطور معمول اکثر گربه ها در اطراف ناحیه شکم و دم خود حساس هستند. اگر گربه شما دوست ندارد در مناطق خاصی لمس شود، باید هنگام تحرک کودک به این نکته توجه داشته باشید، زیرا نوزادان می توانند اشتیاق خود را برای لمس و نوازش با چنگ انداختن و گرفتن نشان دهند، که به راحتی گربه شما را ناراحت می کند.

از انجام بازی هایی که دستان شما را درگیر می کند خودداری کنید! حتی اگر گربه شما هنگام بازی رفتار آرامی دارد، همیشه بهتر است از اسباب بازی استفاده کنید، زیرا نمی خواهید گربه شما انگشتان یا دستانتان را به عنوان وسیله بازی ببیند، به خصوص بعد از به دنیا آمدن کودک شما.

عادت دادن گربه به صداهای کودک

برای کمک به آماده سازی گربه خود برای عادت به صداهایی که نوزادان تولید می کنند، در طول روز برای مدت کوتاهی صداهای ضبط شده گریه، غرغر و جیغ کودک را پخش کنید. در ابتدا صدا باید به سختی قابل شنیدن باشد و به تدریج با عادت گربه شما به صداها، میزان صدا را افزایش دهید. مهم است که گربه شما قبل از افزایش صدا با شنیدن صداها احساس آرامش و امنیت کند، به یاد داشته باشید که این کار را به آرامی انجام دهید.

عادت دادن گربه به بوها و اشیای کودک

حس اصلی گربه، بویایی است، بنابراین محصولات و اشیای جدید خریداری شده در خانه می تواند برای آنها تا یک زمانی چالش برانگیز و تهدیدآمیز باشد. در ماه های منتهی به بدنیا آمدن کودک خود گربه خود را به بوی پودر کودک، صابون، شامپو و شیر کودک با استفاده کردن از آن ها عادت دهید. همچنین بهتر است برخی از محصولات جدید را بر روی پوست خود امتحان کنید (به عنوان مثال پودر، لوسیون کودک)، به این ترتیب بوهای جدید می توانند با بوی آشنای "امن" مخلوط شوند، که احتمالاً کمتر باعث نگرانی گربه شما می شود. مکان بازی، تختخواب های مخصوص بچه ها، کالسکه، صندلی های مخصوص کودک و تشک های تعویض باید قبل از ورود کودک در جای خود باشند.

برای اینکه با رایحه اشیا جدید بیشتر آشنا شود پارچه ی نرمی را روی سر گربه خود بکشید و سپس از همان قسمت پارچه استفاده کنید و بر روی وسایل جدید کودک بکشید. ممکن است بخواهید یک دستگاه پخش کننده Feliway را در خانه نصب کنید، که یک نسخه مصنوعی از فرومون های صورت را که توسط غدد صورت گربه شما تولید می شود، ایجاد می کند، این می تواند به گربه شما کمک کند تا در این مدت که دچار استرس است، از امنیت بیشتری برخوردار شود.

گربه خود را در جایی غذا بدهید كه كودك به آن دسترسی ندارد

هنگامی که کودک شما شروع به تاتی کردن و کنکاش می کند، غذای گربه ممکن است جذابیتی غیرقابل مقاومت برای کودک داشته باشد، بنابراین گربه خود را به غذا خوردن در یک منطقه عادت دهید. ترجیحاً در ارتفاع که کودک شما قادر به دسترسی به آن نیست.

مکانی آرام برای رفتن گربه به آن جا

هنگامی که نوزاد جدیدی به خانواده شما اضافه می شود به احتمال زیاد مهمان خواهید داشت، از جمله خانواده، دوستان و پرستار کودک.

بعضی از گربه های اجتماعی ممکن است از توجه بیشتری که از مهمانان دریافت می کنند لذت ببرند، در حالی که اگر این چیزی باشد که به آن عادت نکرده اند، ممکن است بعضی از آنها بیش از حد تحت فشار قرار بگیرند.

گربه ها باید همیشه مکانی آرام و امن داشته باشند تا در هر زمان که نیاز به استراحت یا دوری از مهمانان دارند، به آنجا بروند. این به ویژه برای آنها از زمان ورود کودک و در نهایت وقتی شروع به تاتی کردن می کند، بسیار مهم خواهد بود. گربه ها مکان های بلند، تاریک و خلوت را ترجیح می دهند که دید خوبی نسبت به فعالیت های خانه داشته باشند. یک درخت گربه بلند یا یک قفسه در ارتفاع بالا برای این منظور ایده آل است، زیرا گربه شما قادر خواهد بود به آنچه که در فاصله امن انجام می شود عادت کند. با قرار دادن چند خوراکی خوش طعم و ملافه روی آنها، گربه خود را به استفاده از این مناطق تشویق کنید. اگر گربه عصبی است، بهتر است از مهمانان خود بخواهید گربه شما را در مکان "امن" خود نادیده بگیرند.

اسباب بازی های کودک و گربه را جدا کنید

اسباب بازی های گربه و اسباب بازی های کودک اغلب از مواد مشابه ساخته می شوند. برخی از اسباب بازی ها حتی همان نوع صدا را تولید می کنند، مانند صدای جیر جیر یا جغجغه. پس تعجب آور نیست که بچه ها اسباب بازی های گربه را برمی دارند و می جوند. آنها را مرتب کنید و در جایی دیگر قرار دهید، اما به یاد داشته باشید که آنها را بیرون بیاورید و در طول روز با گربه خود بازی کنید.

مکان های استراحت و خواب

شما باید تصمیم بگیرید که آیا مکان کنونی گربه خود که در حال حاضر محل استراحت و خواب است را تغییر می دهید یا خیر. به عنوان مثال، اتاق اضافی که گربه شما معمولاً به آن دسترسی آزاد دارد، ممکن است به اتاق کودک تبدیل شود. گربه خود را به تدریج به خوابیدن در مناطق دیگر تشویق کنید و سپس درب اتاق کودک را بسته نگه دارید. این تغییرات و موارد دیگر را از قبل به دنیا آمدن کودک انجام دهید تا گربه شما، این تغییر را با ورود کودک ارتباط ندهد.

سلامتی مهم است

اطمینان حاصل کنید که گربه شما از سلامت جسمی خوبی برخوردار است. گربه شما همچنین نباید دارای کک و انگل باشد. هرگونه سوءظن در مورد بیماری یا بروز بیماری باید توسط دامپزشک واجد شرایط بررسی شود. هرگونه درد یا ناراحتی که گربه احساس می کند، تحمل آنها را نسبت به تغییراتی که در شرف وقوع است کاهش می دهد، که ممکن است منجر به پرخاشگری شود.

حیوان خانگی شما در قبال نوزاد جدید شما چه واکنشی نشان خواهد داد؟

اگر حیوان خانگی شما قبلاً ورود نوزاد جدیدی را تجربه کرده و به خوبی کنار آمده است، نباید بیش از حد مشکل داشته باشید. با این حال، اگر اولین بار است که قرار است حیوان خانگی شما با نوزادی جدید زندگی کند، سوالات زیر را از خود بپرسید:

آیا به محض آمدن کودک می خواهید حضور گربه خود را به مناطق خاصی از خانه محدود کنید؟

آیا حیوان خانگی شما از نظر رفتاری مشکلی دارد؟ در این صورت، ممکن است با ورود کودک بدتر شود. در صورت نیاز به راهنمایی، باید برای ارجاع به مشاور رفتار حیوانات خانگی با دامپزشک خود تماس بگیرید. اگر از رفتار گربه خود راضی هستید، می توانید با توصیه های کلی در این مقاله ادامه دهید.

بعد از تولد نوزاد

آشنا کردن گربه خود با کودک

کودک باید در اتاقی ساکت و آرام معرفی شود که گربه به آن مکان ارتباطات کمی دارد، نه مکانی که معمولاً گربه می خوابد یا غذا می خورد.کودک را در آغوش بگیرید و اجازه دهید گربه شما او را بو کند. به رفتار آرام گربه خود با ستایش پاداش دهید. گربه برای چند ثانیه علاقه مند به نظر می رسد و سپس علاقه خود را از دست می دهد. اگر گربه شما ترجیح می دهد از کودک فرار کند، هیچ ایرادی ندارد. مجبور کردن گربه برای تعامل با کودک می تواند بسیار استرس زا باشد. به گربه خود اجازه دهید فرار کند و در زمان خودش کاوش کند.کارهای روزمره و عادی خود را ادامه دهید و گربه شما در نهایت کودک جدید را به راحتی می پذیرد.

بهداشت، گربه ها و نوزادان

به دلیل رعایت بهداشت، ممکن است افرادی که خود حیوان خانگی ندارند، شما را ترغیب کنند تا برای گربه خود خانه ای جدید پیدا کنید. ضروری است که گربه خود را به طور منظم برای انگل و کک درمان کنید.

پوشک کثیف را روی زمین نگذارید، زیرا باعث آلوده شدن گربه می شود. از صابون ضد باکتری برای تمیز کردن دستان خود پس از تغذیه، نظافت و یا بازی با گربه خود استفاده کنید و همیشه دستکش های لاستیکی، برای تمیز کردن خاک بستر گربه خود استفاده کنید.

بر کودک خود در رابطه با گربه نظارت کنید

کودک خود را با گربه روی زمین قرار ندهید و هرگز گربه خود را با کودک بدون هیچ نظارتی تنها نگذارید. این شامل همه گربه ها می شود، حتی آنهایی که دارای طبع عالی هستند. استفاده از درب محافظ برای اتاق کودک به شما امکان می دهد درب را بسته نگه دارید، اما هنوز کودک را ببینید و صدایش را بشنوید. همچنین بهتر است به فکر استفاده از تختخواب و محافظی باشید تا از کنکاش گربه در مورد نوزاد در حال خواب جلوگیری کنید.

کودکان نوپا و گربه ها

کودک شما به زودی شروع به خزیدن و تاتی کردن می کند و مهم است که به محض شروع حرکت، هوشیار باشید. بسیار مهم است که اطمینان حاصل کنید گربه شما مکانی امن برای استراحت و آرامش دارد که برای کودک نوپا غیرقابل دسترسی است. با این کار از وضعیتی که گربه به طور مداوم توسط نوزاد دنبال می شود و باعث می شود احساس گیرافتادن کند، جلوگیری می شود.

در نهایت، به یاد داشته باشید که ظرف خاک بستر گربه خود را در یک منطقه ساکت و دور از مناطقی که نوزاد شما به آن دسترسی دارد قرار دهید.

 


0

فرم نظردهی

0/2000