تغذیه > غذای خانگی

غذای خانگی

خوردن سیب زمینی برای گربه ها

صاحبان گربه ها معمولاً نگران سمی بودن غذاهای مختلف برای گربه هایشان هستند. آگاهی از اینکه چه غذاهایی می تواند برای حیوان خطرناک باشد بسیار حائز اهمیت است. سیب زمینی یکی از مواد غذایی عمده در رژیم غذای انسان هاست و بدیهی است که این سؤال مطرح شود که آیا گربه ها نیز می توانند سیب زمینی مصرف کنند. جواب این سؤال مثبت است. گربه ها می توانند مقدار کمی سیب زمینی پخته و بدون ادویه را بدون اینکه مشکلی برایشان ایجاد شود مصرف کنند. با این وجود گربه ها گوشت خوار هستند و اکثر آن ها سیب زمینی را به عنوان غذا انتخاب نمی کنند. سیب زمینی منبع خوبی از آب، پتاسیم، آهن، ویتامین C، ویتامینB6  و منیزیم است.

اگرچه سیب زمینی پخته ایمن در نظر گرفته می شود، اما هر غذایی می تواند باعث ناراحتی دستگاه گوارش در گربه ها شود. آنچه برخی گربه ها را آزار می دهد ممکن است برای گربه دیگری آزاردهنده نباشد. همینطور که در مورد انسان ها نیز اینطور است.

سیب زمینی به روش های مختلفی پخته می شود از جمله پختن در فر، آبپز، سرخ کردن و طعم دار شده. سیب زمینی سرخ شده به اندازه سیب زمینی آب پز، له شده یا پخته شده در فر ایمن نیست. آنها حاوی روغن، اسیدها و چربی های ناسالم هستند که به گربه شما آسیب می رسانند. همین مسئله در مورد چیپس نیز وجود دارد، طعم دهنده های مصنوعی، گیاهان، نمک ها و سایر مواد افزودنی موجود در یک کیسه چیپس عواقب ناخوشایندی برای گربه شما به همراه خواهد داشت.

خطرات سیب زمینی برای گربه ها

هنگام تحقیق درباره ایمنی و خطرات سیب زمینی برای گربه ها، چند مورد باید مورد توجه قرار گیرد.

1. پوست سیب زمینی نپخته و یا خام حاوی سولانین است که می تواند برای گربه ها و همچنین انسان ها سمی باشد. سولانین مکانیسم دفاعی طبیعی سیب زمینی است تا از خوردن آن محافظت کند. مصرف سولانین در گربه ها می تواند باعث استفراغ و اسهال شود و گاهی اوقات بر روی سیستم عصبی تأثیر می گذارد و باعث بی حالی شود.

2. پانکراتیت یا ناراحتی دستگاه گوارش می تواند در گربه هایی رخ دهد که به سیب زمینی یا سیب زمینی طعم دار شده با چاشنی و کره عادت ندارند. روغن، چربی یا چاشنی زیاد می تواند منجر به ناراحتی دستگاه گوارش یا پانکراتیت شود.

آیا گربه ها به سیب زمینی نیاز دارند؟

هیچ چیز در سیب زمینی نیست که مورد نیاز گربه ها باشد. گربه ها به یک غذای با کیفیت بالا نیازمندند. درباره تغذیه در گربه ها بیشتر بیاموزید.

بهترین روش برای دادن سیب زمینی به گربه ها

بهترین روش برای دادن سیب زمینی به گربه تکه های کوچک سیب زمینی پخته یا سیب زمینی آبپز له شده بدون چاشنی و ادویه است. با این حال خوراکی های بهتری برای گربه ها غیر از سیب زمینی وجود دارد. کلاً بهتر است غذای خود را با گربه خود شریک نشوید چون اشتهایش را کم می کند و رژیم غذایی اش را برهم می زند.

 

 


4

فرم نظردهی

0/2000