تغذیه

تغذیه

نیازهای غذایی گربه ها

در این مقاله به نیازهای اصلی گربه ها از نظر تغذیه می پردازیم. یکی از فواید تغذیه گربه ها با غذاهای واقعی که به درستی تهیه شده باشند به جای غذاهای آماده در بازار این است که مطمئن خواهیم بود که تمام مواد مغذی و مهم در سلامت حیوان را در خود جای داده اند.

تورین

تورین اسید آمینه ای است که تولید کنندگان غذای حیوانات خانگی تا مدت ها آن را ضروری نمی دانستند و در نهایت بعد از اینکه گربه های بسیاری که از این فراورده ها استفاده می کردند دچار بیماری و مرگ شدند، اکنون این ماده بصورت یک ماده شیمیایی جداگانه به اکثر غذاهای گربه اضافه می شود، اما اگر قصد دارید گربه خود را با غذای واقعی تغذیه کنید اولین گروه غذایی که در مورد آنها بحث خواهیم کرد منبع خارق العاده ای از تورین طبیعی است! قلب مرغ منبع خارق العاده ای از تورین است.

پروتئین

پروتئین در رژیم غذایی اسیدهای آمینه ضروری را تأمین می کند و برای تولید آنتی بادی، آنزیم ها، هورمون ها و بافت ها و برای تعادل مناسب pH مورد نیاز است. پروتئین برای گربه ها انرژی لازم را فراهم می کند و برای رشد و نمو ضروری است. پروتئین های کامل حاوی مقادیر زیادی اسیدهای آمینه ضروری هستند و در غذاهایی مانند گوشت، ماهی، تخم مرغ و طیور یافت می شوند. پروتئین های ناقص تمام اسیدهای آمینه ضروری را تأمین نمی کنند و در بسیاری از مواد غذایی از جمله حبوبات، غلات و سبزیجات یافت می شوند. این پروتئین های گیاهی اسیدهای آمینه ضروری مورد نیاز یک گربه (مانند تورین) را که از پروتئین حیوانی تهیه می شود، تأمین نمی کنند.

گربه ها به منابع حیوانی این ماده غذایی احتیاج دارند، زیرا اسیدهای آمینه حاصل از منابع گیاهی به خوبی در بدن آن ها مورد استفاده قرار نمی گیرند. اینکه هر حیوان به چه میزان پروتئین نیاز دارد با توجه به عوامل مختلفی از جمله وضعیت فیزیولوژیکی، سن، فعالیت و قابلیت هضم منبع پروتئین می تواند کمی متفاوت باشد. به طور کلی، گربه ها نیاز بسیار بالایی به پروتئین دارند.

چربی

این منبع انرژی همچنین اسیدهای چرب ضروری را تأمین می کند و استفاده و انتقال مواد مغذی را آسان می کند. همچنین در یکپارچگی سلولی و تنظیم متابولیک نقش دارد. چربی اشباع شده در درجه اول در منابع حیوانی یافت می شود، در حالی که چربی غیر اشباع بیشتر از گیاهان بدست می آید.

چربی ها (و روغن ها) از اسیدهای چرب تشکیل شده اند، که گاهی به آنها "ویتامین F" گفته می شود. اسیدهای چرب که بیشتر در سلامت گربه نقش دارند: اسیدهای چرب امگا 3 (شامل اسید آلفا لینولنیک، اسید ایکوزاپنتائنوئیک و اسید داکوزهگزاوائیک) و اسیدهای چرب امگا 6 (از جمله اسید لینولئیک، اسید گاما-لینولنیک، اسید آراشیدونیک و اسید لینولئیک کونژوگه) هستند.

اسیدهای لینولئیک و آراشیدونیک از دیرباز از اسیدهای چرب ضروری برای گربه ها به حساب می آمدند. اخیراً، DHA (اسید داکوزهگزاوائیک) به دلیل نقش مهمی که در بینایی گربه، تولید مثل و سیستم ایمنی بدن دارد نیز به عنوان اسید چرب ضروری شناخته می شود. همچنین EPA (اسید ایکوزاپنتائنوئیک) نیز در سلامت گربه ها مؤثر است.

اسیدهای چرب برای سلامتی گربه ها ضروری هستند و باید از منابع غذایی تهیه شوند. بر خلاف برخی از حیوانات، گربه ها به طور مؤثری منابع گیاهی اسیدهای چرب را به مشتقات مورد نیاز خود تبدیل نمی کنند. به عنوان مثال، گربه ها برای بدست آوردن اسید آراشیدونیک باید گوشت بخورند. همچنین، آنها اسید لینولئیک (LA) را به اسید گاما-لینولنیک (GLA) تبدیل نمی کنند در حالی که در بدن برخی حیوانات این تبدیل صورت می گیرد، و مطالعات نشان می دهد که GLA می تواند سلامت پوست و مو گربه را بهبود دهد. در طبیعت گربه حیوان دیگری را می خورد که بدنش قبلاً این تبدیل را انجام داده است و از این طریق مقداری از این اسیدهای چرب مفید را بدست می آورد. گربه هنگام خوردن طعمه گیاهخوار طبیعی خود، امگا 3 را نیز کسب می کند.

مواد معدنی

این مواد برای گربه ضروری اند و تقریباً در تمام واکنشهای فیزیولوژیکی نقش دارند. آنها در تشکیل آنزیم، تعادل pH، استفاده از مواد مغذی و انتقال اکسیژن مؤثر هستند و در بافت استخوان و ماهیچه ها ذخیره می شوند.

مواد معدنی شامل کلسیم، کلرید، کروم، کبالت، مس، فلورین، ید، آهن، منیزیم، منگنز، مولیبدن، فسفر، پتاسیم، سلنیوم، سیلیکون، سدیم، گوگرد و روی است.

ویتامین ها

این مواد مغذی برای تنظیم متابولیسم و رشد و عملکرد طبیعی ضروری هستند. معمولاً در مواد غذایی یافت می شوند و برخی در بدن حیوان سنتز می شوند. آنها به صورت محلول در چربی یا محلول در آب طبقه بندی می شوند.

ویتامین های محلول در چربی شامل A ، D ، E و K هستند. ویتامین های محلول در آب شامل C و B کمپلکس اند. معمولاً ویتامین های محلول در چربی در بدن ذخیره می شوند، در حالی که ویتامین های محلول در آب با سرعت بیشتری از بدن خارج می شوند. همانطور که قبلاً گفتیم گربه که حیوانی گوشتخوار است از منابع حیوانی مواد مغذی را راحت تر از منابع گیاهی بدست می آورد. به عنوان مثال گربه ها برخلاف برخی حیوانات نمی توانند بتاکاروتن را از گیاهان به ویتامین A تبدیل کنند، بنابراین به یک ویتامین A از یک منبع حیوانی احتیاج دارند.

آب

از آنجا که گربه ها در روند تکاملی خود با خوردن غذای تازه خام، نیاز خود به آب را برآورده می کنند، به طور طبیعی عطش کمی دارند. این می تواند منجر به مشکلات جسمی برای گربه هایی شود که فقط با غذاهای خشک تغذیه می شوند. یکی از مشکلات این نوع غذاها این است که حتی اگر گربه ها با خوردن آن دچار کمبود آب شوند، به دلیل اینکه تمایل طبیعی آنها به نوشیدن کم است ادرار آنها بیش از حد غلیظ می شود. حتی اگر یک گربه سالم آنچنان تمایلی به نوشیدن آب نداشته باشد، شما همیشه باید آب آشامیدنی تمیز در دسترس آن بگذارید.

 

مواد دیگری نیز وجود دارند که به سلامتی گربه شما کمک می کنند، برخی از آنها از منابع غذایی گرفته شده و برخی از آنها در بدن تولید می شوند. اینها شامل آنتی اکسیدان ها (ویتامین ها، مواد معدنی و آنزیم ها) هستند که به بدن کمک می کنند در برابر رادیکال های آزاد آسیب نبینند. رادیکال های آزاد در واقع اتمهایی هستند که به سلول آسیب می رسانند. رادیکال های آزاد ممکن است با قرار گرفتن در معرض دود سیگار، آلودگی، تشعشع و سایر مواد آسیب زا در داخل بدن تشکیل شوند. با توجه به اینکه گربه های ما بیش از گذشته در معرض آلودگی های محیطی هستند، نقش آنتی اکسیدان ها در سلامت گربه ها بیش از پیش برجسته شده است.

آنزیم ها مولکول های پروتئین هستند که برای بیشتر عملکردهای بدن ضروری اند. آنها مسئول انرژی، بافت، اندام های داخلی و ترمیم سلولی و موارد دیگری هستند. آنها همچنین برای هضم غذا ضروری اند و گونه های مختلف حیوانات برای انواع خاصی از مواد غذایی به سطوح مختلفی از آن ها نیاز دارند. جای تعجب نیست که حیوانات آنزیم های مورد نیاز برای تجزیه مواد غذایی خود را در رژیم های طبیعی خود دارند و این آنزیم ها در موادی که به طور طبیعی نمی خورند کمتر است.

آنزیم ها علاوه بر اینکه توسط بدن ساخته می شوند، در مواد غذایی نیز وجود دارند، گرچه دمای 118 درجه (F) (48 درجه سانتی گراد) یا بالاتر آنها را از بین می برد. آنزیم های موجود در مواد خام به جلوگیری از کاهش منبع داخلی آنزیم ها در بدن کمک می کنند.

مواد غیرضروری در تغذیه گربه ها

شاید متوجه شده باشید که کربوهیدرات ها جزء مواد مغذی لازم برای گربه ها نیستند در حالی که در بیشتر غذاهای آماده کربوهیدرات از طریق غلات بکار رفته در این محصولات وجود دارد. اگر شما فیزیولوژی گربه را در نظر بگیرید و به آنچه این گونه هزاران سال در حال خوردن آن بوده است فکر کنید به این نتیجه خواهید رسید که غلات نباید بخشی از رژیم گربه باشد.

دلیل دیگری که وجود غلات در غذای گربه توصیه نمی شود این واقعیت است که کربوهیدرات درون بدن به قند تجزیه می شود، چیزی که گربه قطعاً نیازی به آن ندارد! بسیاری از مطالعات، مصرف قند در گربه ها را به بیماری هایی از جمله سرطان وابسته می دانند. خوردن رژیم غذایی با کربوهیدرات بالا، باعث ایجاد نابسامانی در بدن گربه می شود. کربوهیدراتها معمولاً به عنوان غذاهای انرژی زا تصور می شوند، اما گربه ها از پروتئین ها و چربی ها برای انرژی بدن خود بطور بسیار مؤثری بهره می برند. این یکی از دلایلی است که گربه ها نیاز بسیاری به پروتئین با کیفیت دارند.

تغذیه سالم حاصل یک تلاش گروهی است!

همه مؤلفه هایی که مورد بحث قرار گرفتیم به تنهایی در طبیعت کار نمی کنند. غذاها حاوی مواد مغذی واحدی نیستند. به عنوان مثال، همه ما احتمالاً شنیده ایم كه پرتقال منبع خوبی از ویتامین C است، اما این قطعه میوه حاوی بسیاری از مواد مغذی دیگری است كه در واقع به جذب و استفاده از ویتامین كمك می كند. حتی اگر کشاورزان بتوانند یک میوه تولید کنند که فقط شامل آن یک ویتامین باشد و سایر مواد معدنی که به مؤثر بودن ویتامین C کمک می کند در آن نباشد، چنین میوه ای هیچ خاصیتی نخواهد داشت.

به همین ترتیب ، ویتامین E فقط d-alphatocopherol نیست که به صورت یک کپسول خریداری می کنید. در حقیقت این خانواده ای از حداقل هشت مولکول مختلف است که با هم بهتر کار می کنند، و به همین دلیل است که این مواد اگر در منبع غذایی تازه خود مصرف شوند تأثیرگذاری بهتری خواهند داشت. بسیاری از مطالعات نشان داده اند که مواد مغذی طبیعی موجود در مواد غذایی از مکمل های مصنوعی سودمندتر هستند. پرتقال هم منبع مناسبی برای ویتامین C برای گربه ها نیست، بلکه جگر خام این ویتامین را تأمین می کند (جگر خام نباید بیش از 5 درصد رژیم غذایی گربه را تشکیل دهد).

 

نیازهای غیر غذایی

گربه شما علاوه بر رژیم غذایی مناسب، نیازهای دیگری نیز دارد. درست است که غذا پایه و اساس سلامتی است، اما فاکتورهای دیگری نیز وجود دارند که می توانند تأثیر زیادی در سلامت گربه شما داشته باشند. گربه ها به ظرف خاک تمیز و در دسترس و مکانی امن برای خود نیاز دارند، همچنین گربه شما به خود شما نیز احتیاج دارد.

با اینکه گربه ها به عنوان موجوداتی بسیار مستقل شناخته می شوند، اما آن ها از عشق و توجه شما سود می برند. لطفاً حتماً با گربه خود صحبت و بازی کنید و آنچنان که دوست دارد لمسش کنید. قول می دهم اگر آنها را به بخش مهمی از زندگی خود تبدیل کنید و با آنها با عشق و احترام رفتار کنید، هر دوی شما بی اندازه از آن سود خواهید برد.


0

فرم نظردهی

0/2000