بیماری ها

بیماری ها

نفخ شکم در گربه ها

داشتن درک مناسبی از سیستم گوارشی گربه سانان برای هر صاحب گربه ای می تواند ارزشمند باشد. این البته شامل نفخ شکم گربه ها نیز می شود. اگرچه همه حیوانات نفخ نمی کنند، گربه ها قطعاً می توانند دچار آن می شوند. همانطور که گفته شد، بسیاری از صاحبان گربه حتی ممکن است متوجه نشوند که گربه ها گاز شکم خود را دفع می کنند، زیرا این کار در مقایسه با سایر گونه ها مانند سگ ها و انسان ها با دفعات کمتر و به میزان کمتری انجام می شود.

همانند انسان، نفخ شکم گربه هنگام تجمع گاز بیش از حد در شکم اتفاق می افتد. برخلاف انسان، آروغ زدن در گربه ها بسیار نادر است، بنابراین مسیر کمتری برای خروج گاز از بدن وجود دارد. به همین ترتیب، این گاز ها تا زمانی که بتواند از مقعد خارج شود، در دستگاه گوارش حرکت می کند.

طبق انجمن جهانی دامپزشکی حیوانات کوچک (WSAVA)، نفخ شکم "عملکرد تغییر یافته دستگاه گوارش" در نظر گرفته می شود. گرچه ممکن است لزوماً مسئله سلامتی خطرناکی نباشد، اما هرگونه انحراف از آنچه برای هضم نرمال در نظر گرفته می شود، ممکن است باعث ناراحتی گربه شما شود. خوشبختانه، به محض مشخص شدن علت، رفع آن آسان است.

دلایل نفخ شکم گربه

به چند دلیل گربه ها ممکن است نفخ کنند. معمولاً گربه ها می توانند با بلعیدن ناگهانی هوا، دچار نفخ شوند. به گفته دکتر کریستین هویت، دامپزشکی در بیمارستان Cats on Call، نفخ شکم در گربه ها می تواند ناشی از باکتری های داخلی باشد. وی می گوید: "گاز شکم گربه در اثر جمع شدن بیش از حد باکتریها در روده بزرگ ایجاد می شود، نه باکتری های طبیعی که به هضم غذا کمک می کند." وجود بیش از حد این باکتری های بد می تواند به دلیل خوردن بیش از حد غذا یا خوردن غذایی نامناسب باشد. نفخ شکم همچنین می تواند از گلوله های مویی، اختلالات گوارشی یا آلرژی به چیزهایی مانند گرد و خاک و کک ایجاد شود.

اگر گربه خیلی گاز خارج نمی کند و بیش از حد بوی بد نمی دهد، این فقط به دلیل بلعیدن هوا است. این به راحتی می تواند برای هر گربه ای اتفاق بیفتد، به خصوص اگر آنها خیلی زیاد یا خیلی سریع غذا بخورند.

اگر به نظر نمی رسد که بلعیدن هوا دلیل نفخ شکم باشد، به احتمال زیاد این امر مربوط به غذایی است که آنها می خورند. مهم است که اگر رژیم غذای گربه خود را تغییر می دهید، حیوان خانگی خود را ارزیابی کنید. اگر غذای آنها را عوض کنید و اندکی بعد از آن متوجه شدید که دچار نفخ شکم شده اند، به احتمال زیاد عامل آن غذای گربه است.

تعدادی از مواد غذایی وجود دارد که می تواند باعث ایجاد حساسیت در گربه شود. اگر گربه شما به سختی می تواند غذای خود را هضم کند، که نفخ شکم یکی از علائم آن است، بهتر است از غذای ارزان قیمت صرف نظر کنید. هضم مواد با کیفیت و حداقل فرآوری شده آسان تر خواهد بود. گربه ها همچنین می توانند به لبنیات و ماهی تن حساس باشند که هر دو می توانند باعث نفخ شکم شوند.

نفخ شکم همچنین می تواند توسط غذاهای انسانی ایجاد شود. غذاهای گربه به گونه ای طراحی شده اند که توسط سیستم هضم منحصر به فرد گربه به درستی تجزیه می شوند و هنگامی که غذای انسان به این مخلوط اضافه شود ، می تواند چیزها را از حالت عادی خارج کند. اگر می خواهید گربه خود را با غذای انسانی تغذیه کنید، توجه داشته باشید که غذاهای انسانی برای خوردن گربه ها مناسب هستند و به آنها پایبند باشید. البته، حتی اگر غذای انسان از نظر کلی برای گربه ایمن باشد، اگر هرگونه نفخ شکم یا ناراحتی را مشاهده کردید، ممکن است این غذا با گربه شما جور نباشد و بهتر است تغذیه آن را متوقف کنید.

علاوه بر این جلوی دسترسی گربه را به سطل زباله خود بگیرید. یک قطعه گوشت فاسد شده برای گربه کاملاً فریبنده به نظر می رسد و واقعاً می تواند بر سیستم گوارش آن ها تأثیر زیادی بگذارد.

چگونه نفخ شکم گربه را مهار کنیم

اگر دلیل نفخ شکم گربه ای بلعیدن هوا باشد بهتر است برای تغذیه او از یک ظرف مخصوص آهسته خوردن استفاده کنید. این محصول زمان صرف غذا را به یک فعالیت سرگرم کننده تبدیل می کند و فقط یک مسابقه تا خط پایان نیست.

اگر مشکوک هستید که مسئله مربوط به رژیم غذایی گربه شما است، برای کشف این مسئله می توانید آزمایش و خطا انجام دهید. انتخاب غذای با کیفیت با مواد اولیه ساده می تواند نقطه شروع خوبی باشد. اگر مواد بیشتری را کم کم به رژیم غذایی گربه وارد کردید و مشکل دوباره برگشت، عاملی که باعث نفخ شده است را پیدا کرده اید.

فیبر قسمت مهمی از رژیم غذایی گربه است و افزایش فیبر در صورت عدم دریافت کافی آن می تواند به تنظیم سیستم هضم بدن گربه کمک کند. با این حال، اگر فیبر آنها را بیش از حد افزایش دهید در واقع می تواند نفخ را بدتر کند. پیدا کردن تعادل مناسب مهم است.

نفخ شکم و سلامت گربه

اگر دفع گاز گربه مکرر و بسیار بدبو باشد، می تواند نشان دهنده یک مسئله گوارشی مانند Tritrichomonas foetus باشد. اگر گربه شما نفخ شدید و یا سایر علائم گوارشی مانند اسهال یا استفراغ دارد، بهتر است آنها را برای ارزیابی به دامپزشک ببرید. در صورت امکان، یک نمونه مدفوع تازه به همراه بیاورید تا به دامپزشک کمک کند سیستم گوارشی و هضم گربه شما را مورد ارزیابی قرار دهد.

بیشتر اوقات، کمی نفخ شکم در گربه ها نگران کننده نیست. بدن آنها به سادگی در حال پردازش آنچه از طریق آن عبور می کند است. اگر در مورد هضم گربه خود سؤالی دارید، دامپزشک می تواند به این مسئله رسیدگی کند و غذای مناسبی را پیشنهاد دهد.


0

فرم نظردهی

0/2000