آموزش و تربیت

آموزش و تربیت

چرا گربه‌ام از من می‌ترسد؟ علل ترس گربه از سرپرست و صاحبش

داشتن یک گربه ترسو می‌تواند ناراحت‌کننده باشد. اگر با وجود تمام امکاناتی که برای یک محیط امن فراهم آورده‌اید همچنان گربه‌ای که به سرپرستی گرفته‌اید از شما می‌ترسد، در این مطلب با ما همراه باشید تا با دلایل ترس گربه و راهکارهایی برای این مشکل آشنا شوید. پنهان شدن، فرار کردن یا حتی خشک شدن در جای خود از نشانه‌های یک گربه ترسیده است.

چرا گربه شما خجالتی و ترسوست؟

ترسِ گربه از شما اغلب ناشی از تجربه‌های منفی است که در اوایل زندگی گربه پیش آمده است. اگر گربه با مردم ارتباط برقرار نکرده باشد یا آزار و اذیت یا ضربه‌ای را تجربه کرده باشد، ممکن است از اعتماد به انسان واهمه داشته باشد و تبدیل به یک گربه ترسو شود. بعضی گربه‌های خجالتی یا ترسو ممکن است به دلایل ژنتیکی مستعد سطوح بالاتر برانگیختگی و ترس باشند. برای این گربه‌ها زمان زیادی طول می‌کشد تا آرام شوند و یاد بگیرند به محیط‌ها و افراد جدید اعتماد کنند (که ممکن است هرگز به طور کامل نیز اتفاق نیفتد).

در اینجا چند دلیل متداول ترسو شدن گربه‌ها ارائه شده است. به یاد داشته باشید: هیچ دلیلی لزوماً تنها دلیل ترسو بودن گربه شما نیست.

گربه تازه با شما آشنا شده است

با اینکه شما از آوردن یک گربه به خانه بسیار هیجان‌زده شده‌اید؛ اما شرایط برای گربه متفاوت خواهد بود و نسبت به محیط جدید خود وحشت‌زده است. چند روز یا چند هفته بعد گربه به محیط جدید عادت خواهد کرد. اگر گربه‌تان را از خیابان به خانه آورده‌اید، مطمئن شوید که گربه دارای سرپرست نیست و سعی در بازگشت به خانه خود را ندارد. صفحات اینستاگرام یا سایت‌هایی که به گربه‌های گمشده اختصاص داده شده را بررسی کنید و از دامپزشک بخواهید وجود میکرو چیپ را بررسی کند تا در صورت وجود سرپرست گربه شناسایی شود.

گربه هرگز با انسان‌ها زندگی نکرده است

شاید گربه در یک پناهگاه تا حدی تعامل انسانی داشته است، اما بدون تجربه زندگی با انسان، عادت کردن یک گربه ولگرد به خانه در کنار یک انسان می‌تواند بسیار دشوار باشد. القای احساس امنیت در این شرایط به صبر و ثبات زیادی نیاز دارد (اما ممکن است!).

گربه از حیوانات دیگر خانه یا بچه‌ها خوشش نمی‌آید

برخی از گربه‌ها به‌خوبی به گربه‌ها، سگ‌ها یا بچه‌های کوچک دیگر خو می‌گیرند. به دعواهایی که گربه شما با دیگر حیوانات خانگی دارد توجه کنید و به کودکان بیاموزید که با گربه‌ها ملایم و محتاط رفتار کنند. ممکن است لازم باشد مکانی دور از مناطق بازی بچه‌ها برای گربه تعیین کنید و بر تعامل کودکان با گربه جدید خود نظارت کنید.

بیشتر بخوانید: آشناکردن گربه‌ها با هم

بیشتر بخوانید: آشناکردن گربه با سگ

بیشتر بخوانید: آشناکردن گربه با نوزاد تازه متولد شده

گربه از نظر اجتماعی ضعیف است

درحالی‌که هر گربه متفاوت است، به‌طورکلی گربه‌هایی که در دو ماه اول زندگی تجربه تعامل مثبت انسانی داشته‌اند می‌توانند با انسان زندگی کنند. فراتر از آن، معرفی منظم افراد جدید می‌تواند آنها را از خجالتی شدن یا ترسیدن در هنگام مواجهه با یک فرد جدید باز دارد.

بیماری گربه

گربه‌ها دوست ندارند در هنگام بیماری یا زخمی‌شدن آسیب‌پذیر باشند، بنابراین اغلب در هنگام بیماری خود را پنهان می‌کنند. اگر گربه شما معمولاً دوستانه است، اما ناگهان شروع به پنهان شدن کرده است، با دامپزشک خود قرار ملاقات بگذارید. قبل از در نظر گرفتن عوامل محیطی که ممکن است گربه شما را خجالتی کند، احتمال وجود آسیب یا بیماری را رد کنید.

بیشتر بخوانید: چرا گربه پنهان می شود

گربه قبلاً مورد آزار و اذیت قرار گرفته است

اگر جزئیات تاریخچه گربه‌تان را نمی‌دانید، ممکن است حدس بزنید که شاید گربه‌تان در مقطعی مورد آزار قرار گرفته است. متأسفانه، هنگامی که انسانی با یک گربه بدرفتاری می‌کند، احتمالاً از همه انسان‌ها خواهد ترسید. ممکن است متوجه شوید که گربه شما محرک‌های خاصی دارد، یا تجربیاتی که او را به یاد یک حادثه منفی یا آزار و اذیت می‌اندازد که باعث می‌شود او به روش‌های قدیمی مقابله (مثلاً پنهان شدن) بپردازد.

چطور متوانید حس امنیت را برای گربه در خانه ایجاد کنید و ترسِ گربه نسبت به خود را از بین ببرید؟

اگر گربه‌ای ترسو دارید که از ارتباط با شما به‌عنوان سرپرستش نیز واهمه دارد از طریق روش‌های گفته شده در ادامه‌ی مطلب می‌توانید ترس گربه را کنترل کنید.

محیط مناسبی برای گربه خود ایجاد کنید

ممکن است فکر کنید خوب است که به گربه خود این آزادی را بدهید که در تمام خانه پرسه بزند. بااین‌حال، برای گربه‌های ترسو، یک محیط بزرگ می‌تواند ترسناک باشد. گربه‌ها قلمروطلب هستند، بنابراین با دادن آزادی به گربه، در واقع قلمرو بزرگی را به او می‌دهید تا از آن دفاع کند. علاوه بر این، شما نمی‌خواهید مبلمان، اعضای خانواده و فعالیت‌های شما به موانع وحشتناکی تبدیل شوند که بین گربه شما و نیازهای اولیه او قرار می‌گیرند.

در عوض، گربه ترسوی خود را با کوچک کردن دنیای او آرام کنید. یک اتاق ساکت برای قرار دادن موقت ظروف غذا و آب (در صورت امکان با فاصله از یکدیگر)، ظرف خاک و اسباب‌بازی‌ها، جایی که گربه شما می‌تواند با محیط جدید خود سازگار شود، انتخاب کنید. اتاق‌خواب اضافه یا اتاق دیگری که افراد و حیوانات دیگر به آنجا رفت‌وآمد کمی دارند بهترین گزینه است. اگر تمام روز سر کار هستید و خانه خلوت است، یک رادیو یا تلویزیون را در اتاق گربه روشن بگذارید تا او را به صدای معمولی عادت دهید.

هدف این است که گربه خود را به بیرون بودن در فضای باز عادت دهید، بنابراین مکان‌های مخفیگاه احتمالی را بپوشانید. (این به این معنی است که پتوها یا بالش‌ها یا سطل‌های اضافی را در اطراف پایین تخت و اطراف کمدها قرار دهید). حامل گربه خود را بیرون بگذارید و یک پتوی نرم یا تیشرت قدیمی خود را داخل آن قرار دهید تا یک نقطه امن "تأیید شده" ایجاد کنید که گربه بتواند در آنجا پنهان شود.

این محیط قابل‌کنترل باید مزاحمت‌ها را کاهش دهد و به گربه شما کمک کند تا با اطمینان بیشتری کاوش کند. مهم است که گربه شما بتواند در هنگام غذا خوردن یا رفتن به خاک بستر نترسد و احساس نکند در معرض خطر قرار گرفته است. هر گربه متفاوت است، اما اگر گربه را برای چندین هفته در این مکان کوچک بگذارید، و در عین حال برای ایجاد اعتماد و اجتماعی کردن گربه خود تلاش کنید مشکل رفع خواهد شد.

به‌آرامی خود را معرفی کنید

حتی اگر به طور معمول در ظروف او غذا و آب می‌گذارید و خاکش را تمیز می‌کنید، گربه ممکن است همچنان شما را به‌عنوان یک مزاحم در منطقه امن خود در نظر بگیرد. به‌آرامی شروع به معرفی خود کنید و صبور باشید.

به گربه خود در اتاق امن بپیوندید و آرام روی تخت یا زمین بنشینید. سعی نکنید در ابتدا به گربه خود نزدیک شوید و او را نوازش کنید یا حتی او را صدا بزنید. فقط با حضور غیر تهدیدآمیز شروع کنید و اجازه دهید گربه وقتی آماده است به سراغ شما بیاید. اجازه دهید گربه در اطراف شما بو بکشد. به‌آرامی دستی را برای بو کردن دراز کنید. این کار را به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه ۲ تا ۳ بار در روز یا تا جایی که می‌توانید تکرار کنید. اگر اتاق امن اتاق‌خواب شما نیز هست، طبق معمول بیایید و بروید. لازم نیست هر تعاملی را به تمرین اجتماعی تبدیل کنید (و این به گربه فرصتی می‌دهد تا روال عادی زندگی شما را مشاهده کند).

سعی کنید به‌آرامی با گربه صحبت کنید، اما مراقب باشید که صداهای بلند یا حرکات ناگهانی ایجاد نکنید. احتمالاً خواهید دید که تمام پیشرفت شما در مقابل چشمان شما تبخیر می‌شود! وقتی فکر می‌کنید گربه شما آماده است، سعی کنید به‌آرامی سر و اطراف صورت گربه را نوازش کنید. اگر او عقب‌نشینی کرد یا دور شد، به او اجازه دهید. او را تعقیب نکنید و سعی نکنید او را بگیرید. بگذارید او کاملاً احساس امنیت و کنترل کند.

ناامید نشوید

اگر وارد اتاق شدید و گربه هرگز به شما نزدیک نشد، ناامید نشوید. برای ازبین‌بردن آن افکار منفی از ذهن گربه، تعاملات مثبت ایجاد کنید. با غذا و تشویقی‌های خوشمزه پیش گربه بروید و به گربه خود بدهید. اگر گربه آمد و غذا را خورد، به‌آرامی و آرام صحبت کنید. اگر گربه برای خوردن غذا نیامد، آن را در آنجا نگذارید تا زمانی که شما نیستید غذا بخورد. برای اینکه فرایند اجتماعی‌سازی کار کند، باید گربه‌تان تجربه مثبت این خوراکی خوشمزه را به شما مرتبط کند.

پیوند از طریق بازی

بعد از اینکه گربه ترسو شما شروع به اعتماد کردن به شما و پذیرفتن خوراکی‌های پیشنهادی شما کرد، شروع به معرفی اسباب‌بازی‌ها و زمان بازی کنید. هنگامی که پیش گربه می‌روید یک اسباب‌بازی با خود ببرید و هنگام خروج آن را با خود بیرون بیاورید، به این ترتیب این اسباب‌بازی یکی دیگر از مواردی می‌شود که گربه آن را با شما به‌گونه‌ای مثبت ارتباط می‌دهد.

هنگامی که گربه به شما نزدیک شد، به‌آرامی اسباب‌بازی را روی زمین نزدیک خود قرار دهید. در ابتدا آن را تکان ندهید یا کار زیادی انجام ندهید. فقط بگذارید آن را بو کند و به آن عادت کند. هنگامی که او علاقه‌مند شد، به‌آرامی آن را بردارید و به‌آرامی با آن دور سر و صورتش را نوازش کنید. اگر گربه شما پذیرا است، اجازه دهید دست شما نیز گربه را نوازش کند و دور صورت و بالای سرش بماند. شاید این تنها کاری باشد که چند بار اول انجام می‌دهید. سپس، همان‌طور که گربه آرامش بیشتری به دست می‌آورد، شروع به بازی کنید و ببینید که آیا او هم بازی می‌کند یا خیر. همان‌طور که او شروع به بازی می‌کند و شما اسباب‌بازی را به اطراف حرکت می‌دهید، او را نیز با دست خود نوازش کنید، سپس سریع به بازی برگردید. این فرایند به عادی‌سازی و ایجاد ارتباط مثبت با لمس کردن کمک می‌کند.

در تمام مدت زمان بازی، مراقب زبان بدن خود باشید. هم سطح با گربه بنشینید تا کمتر تهدیدکننده به نظر برسید. همین‌طور که گربه شما یاد می‌گیرد که به شما اعتماد کند و شما می‌توانید بیشتر و بیشتر او را نوازش کنید، سعی کنید چند دقیقه یک دست را روی پشت او بگذارید و با دست دیگر او را نوازش کنید، سپس او را رها کنید، این باعث می‌شود که او به لمس شدن بیشتر عادت کند.

بیشتر بخوانید: روش صحیح نوازش گربه

بیشتر بخوانید: اسباب بازی های مناسب گربه

در اتاق را باز بگذارید

هنگامی که به طور منظم با گربه بازی می‌کنید، می‌توانید کمی او را نوازش کنید، وقتی او راحت غذا می‌خورد در اتاق امن را باز بگذارید. اگر گربه‌های دیگری دارید، از این مراحل برای معرفی گربه جدید خود به گربه قبلی خود استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: آشناکردن گربه‌ها با هم

کاسه‌ها، ظرف خاک و حامل گربه خود را به مدت یک هفته یا بیشتر در اتاق امن بگذارید و مکان‌های جدیدی برای تغذیه و ظرف خاک نیز در خانه داشته باشید. وقتی صحبت از ظرف خاک به میان می‌آید، به جای اینکه آن را به بیرون از اتاق امن منتقل کنید، بهتر است که ظرف خاک دومی را در مکان دیگری قرار دهید (زیرا ایدئال آن است که بیش از یک ظرف خاک به ازای هر گربه داشته باشید). حتی می‌توانید یک مقدار از خاک ظرف اولی بردارید و آن را روی خاک جدید قرار بریزید تا رایحه‌ای آشنا داشته باشد.

همه این تغییرات احتمالاً باعث می‌شود گربه شما رفتاری محتاطانه داشته باشد، بنابراین جلسات اجتماعی‌سازی آرام را ادامه دهید تا گربه شما ببیند که شما هنوز همان فردی هستید که در اتاق امن بودید. از شکست‌ها دلسرد نشوید (زیرا بسیاری از آنها را تجربه خواهید کرد). فقط ثبات داشته باشید و زمانی را به فرایند اجتماعی شدن اختصاص دهید.

حفظ احساس آرامش و امنیت

اکنون که گربه از اتاق امن خارج شده است، به خاطر داشته باشید که هر روز فرصتی است برای از بین بردن افکار منفی و تقویت افکار مثبت.

صدای بلند و ناگهانی می‌تواند استرس‌زاتر از صدای بلند مداوم باشد. جیغ زدن کودکان، آلارم‌های الکترونیکی و آژیرها می‌توانند ناگهان پیشرفتی را که انجام داده‌اید پاک کنند و گربه‌تان را برای روزها زیر تخت بفرستند. اگرچه غیرمنطقی است که فرض کنیم می‌توانید از هر صدای بلندی جلوگیری کنید، اما با تشویق به محیطی آرام‌تر در اطراف خانه، به گربه کمک کنید احساس امنیت کند. وقتی گربه شما نزدیک است با لحن آرام صحبت کنید و موسیقی آرامش بخشی پخش کنید. هرگز سر گربه خود فریاد نزنید، مهم نیست که رفتار نادرستی داشته است.

سعی کنید با نگاهی آرام به گربه نگاه کنید و به‌آرامی پلک بزنید، حتی ممکن است ببینید که او نیز در جواب به شما پلک می‌زند که برای رابطه شما عالی است.

وقتی نوبت به زمان بازی می‌رسد، اسباب‌بازی‌هایی را انتخاب کنید که به شما امکان می‌دهند از فاصله کمی بازی کنید (مانند اسباب‌بازی‌های چوبی با پر یا توپ روی رشته) که همچنین می‌تواند برای جذب گربه در صورت پنهان شدن استفاده شود. اسباب‌بازی‌ها را به سمت گربه‌های تاب ندهید، مخصوصاً وقتی در حال بازی نیستند.

فراموش نکنید

اجتماعی کردن یک گربه ترسو فرایندی طولانی است که به صبر، اراده و قلبی بزرگ نیاز دارد. روزهای خوب و روزهای بد خواهید داشت، اما با دانستن اینکه خانه‌ای امن برای گربه ایجاد کرده‌اید که بتواند در آن به آرامش برسد، تشویق شوید. ثبات در این پروسه امری کلیدی است، بنابراین با وجود تغییرات و موانع، به تمرین نکات ذکر شده در اینجا ادامه دهید. در طول این پروسه، زمانی که گربه‌ی ترسوی شما به شما اجازه می‌دهد طولانی‌مدت او را نوازش کنید یا روی کاناپه کنار شما می‌پرد زمانی است که متوجه می‌شوید تلاش‌هایتان به ثمر نشسته است و موفق شده‌اید.

منبع:

https://www.litter-robot.com/blog/how-to-help-skittish-kittyفرم نظردهی

0/2000