آموزش و تربیت

آموزش و تربیت

نگهداری از گربه و سگ و روش های آشنا کردن آن ها با هم

آیا سگ و گربه دشمن طبیعی هم هستند؟ بله در طبیعت سگ ها و گربه ها معمولاً دشمن هم هستند. سگ و گربه دو گونه کاملاً متفاوت هستند و آنها یکدیگر را به عنوان طعمه بالقوه می بینند. اما این به این معنی نیست که آنها نمی توانند با هم کنار بیایند. در حقیقت، بسیاری از خانواده ها ثابت کرده اند که سگ ها و گربه ها می توانند بهترین دوست هم نیز باشند. در اینجا چند نکته در مورد نحوه آشنایی سگ و گربه آورده شده است.

فرآیند آشنایی سگ و گربه

صرف نظر از اینکه شما گربه جدید می گیرید یا یک سگ جدید، اولین ملاقات بین حیوان خانگی فعلی شما و حیوان خانگی جدید شما یک بخش بسیار مهم در این روند است. در اینجا چهار مرحله ارائه شده است که می تواند تضمین کننده یک ملاقات موفق باشد:

مرحله 1: مکان مناسب را برای اولین ملاقات انتخاب کنید

گربه مقیم و سگ جدید: اگر شما می خواهید سرپرستی یک سگ را قبول کنید، نباید گربه خود را برای ملاقات او به یک پناهگاه یا مکان دیگری که تعدادی از حیوانات را نگهداری می کنند به دلایل بهداشتی و ایمنی ببرید. در عوض، اولین معرفی دو حیوان باید در خانه انجام شود.

سگ مقیم و گربه جدید: اگر شما می خواهید سرپرستی گربه ای را قبول کنید، سگ خود را به پناهگاه گربه ها نبرید و او را در معرض گربه ها قرار دهید، زیرا این امر می تواند برای همه گربه ها بسیار استرس زا یا آسیب زا باشد. همچنین، لزوماً شاخص خوبی برای واکنش سگ به گربه در خانه نیست. در عوض، از مشاوران پناهگاه بخواهید که به شما گربه ای با اعتماد به نفس بالا را معرفی کنند و به شما اجازه دهند که در شرایط کنترل شده با سگ شما ملاقات کند. اگر این امکان وجود ندارد، می توانید گربه جدید خود را به خانه بیاورید و در خانه معرفی کنید.

مرحله 2: حیوانات را از هم جدا کنید

طی چند روز، هر کدام را در بازه های زمانی مشخص آزاد بگذارید و دیگری را در مکانی محدود کنید تا به هر حیوان فرصت کافی برای بررسی رایحه حیوان دیگر داده شود.

گاهی اوقات باید سگ را در اتاق دیگر محدود کرد (یا اگر نمی تواند تنها بماند) او را به مکان دیگری ببرید تا گربه بتواند آزادانه در خانه پرسه بزند و بوی سگ را بررسی کند.

اگر سگ با وسواس زیاد بیش از یک یا دو روز به حصاری که دو حیوان را از هم جدا کرده پنجه می کشد یا پارس می کند، تعامل دو حیوان بدون آموزش صحیح کار نخواهد کرد. ممکن است به کمک یک فرد حرفه ای نیاز داشته باشید.

وقتی هیچ کس در خانه نیست، سگ یا گربه باید همیشه در مکانی امن باشند و تعاملات بدون نظارت نباید صورت بگیرد.

هنگامی که سگ آرام شد (یا حداقل وسواس به گربه نداشت) و گربه آرام شد، به طور معمول غذا می خورد و از خاک بستر استفاده می کرد، می توانید به مرحله بعدی بروید.

مرحله 3: معرفی دو حیوان را با استفاده از افسار انجام دهید

به هر دو حیوان اجازه دهید که همزمان در یک اتاق باشند، اما افسار سگ را برای ایمنی ببندید.

به این کار ادامه دهید تا سگ آرام شود و گربه را نادیده بگیرد و گربه نیز آرام شود، غذا بخورد و از خاک بستر به طور معمول استفاده کند.

اگر هر کدام از دو حیوان حالت های ترس یا پرخاشگری دارد، زمان بیشتری را در مرحله 2 بگذرانید.

این کار را تا جایی ادامه دهید تا اینکه هر دو سگ و گربه از کنار یکدیگر بودن خوشحال و آرام باشند.

هنگامی که هیچ کس در خانه نیست، سگ یا گربه باید به طور ایمن در مکان های جداگانه محدود شوند تا امکان تعاملات بدون نظارت فراهم نباشد.

مرحله 4: به تعاملات بدون نظارت اجازه دهید

زمانی می توانید به تعامل بدون نظارت اجازه دهید که مدت زمان قابل توجهی (یک ماه یا بیشتر) گربه و سگ تحت نظارت شما با یکدیگر با هم تعامل داشته اند و شما مطمئن باشید که آنها به یکدیگر صدمه نخواهند زد.

از جمله نکات تکمیلی که می تواند در این روند به شما کمک کند در ادامه آمده است:

1) آموزش اطاعت

وقتی مشکلی بین گربه و سگ وجود داشته باشد، معمولاً این مشکل از جانب سگ ایجاد می شود. این به این دلیل است که سگها غریزه شکار بیشتری دارند. آنها به طور غریزی به دنبال حیوانات کوچک مانند خرگوش و گربه می دوند. این باعث ترس گربه ها از سگ ها می شود. یکی از راه های مهار این رفتار ناخواسته آموزش اطاعت است. باید به سگ آموزش داده شود که تعقیب گربه ها رفتاری غیر قابل قبول است.

دستورات اساسی مانند "نشستن" و "ماندن" را به سگ خود بیاموزید. این دستورات به شما کمک می کنند تا در تعامل بین سگ و گربه خود به راحتی سگ خود را اداره کنید. علاوه بر این، آموزش اطاعت ارتباط شما با سگتان را بهبود می بخشد و اعتمادی بین شما ایجاد می کند.

آموزش سگ

2) تعامل بین سگ و گربه فقط تحت نظارت شما مجاز است

شما باید فقط تحت نظارت خود به ویژه در چند هفته اول به گربه و سگ اجازه تعامل بدهید. این کار برای محافظت از گربه و سگ شماست. گربه و سگ شما ممکن است وقتی تنها هستند پرخاشگر شوند و در نتیجه به یکدیگر آسیب برسانند.

3) "محدوده امن" برای گربه

"محدوده امنی" را در خانه باید برای گربه خود داشته باشید که گربه شما بتواند هر زمان سگ شما او را تهدید کرد به آنجا فرار کند و از او پنهان شود. به یاد داشته باشید که سگ شما نباید به این "مکان های امن" دسترسی داشته باشد.

به طور معمول، این "مکان های امن" معمولاً در قسمت های بالاتر مانند بالای یخچال، قفسه کتاب و لبه پنجره قرار دارند. جدا از "یک مکان امن"، شما همچنین باید مکان های مختلفی را برای غذا خوردن و استراحت برای هر کدام از حیوانات خانگی خود تهیه کنید. شما باید اجازه دهید آنها قلمرو خاص خود را داشته باشند زیرا هر دو سگ و گربه حیوانات قلمروطلبی هستند.

گربه بر روی قفسه های نصب شده روی دیوار

4) دو حیوان را با رایحه های هم آشنا کنید

 در حالی که انسان در درجه اول به بینایی وابسته است، حیواناتی مانند گربه ها و سگ ها از هر دو قوه بویایی و بینایی خود برای ارزیابی محیط اطراف خود استفاده می کنند. اجازه دادن به گربه و سگ برای آشنا شدن با رایحه های یکدیگر و پذیرش هم فرایند مهمی است که آنها باید قبل از اینکه بتوانند با هم کنار بیایند، آن را پشت سر بگذارند.

برخی از ترفندها وجود دارد که باعث می شود آنها به سرعت به رایحه یکدیگر عادت کنند. می توانید ملافه های آنها را عوض کنید، یا حتی حوله ای را روی گربه خود بمالید و آن را کنار سگ خود قرار دهید و بالعکس. گربه و سگ شما با استفاده از این ترفندها  می توانند در کمترین زمان به رایحه یکدیگر عادت کنند.

گربه و سگ روی یک تشک

5) حساسیت زدایی

هدف از حساسیت زدایی کاهش واکنش سگ شما نسبت به گربه از طریق قرار گرفتن در معرض مداوم است. بسیاری از سگها با دیدن گربه بیش از حد هیجان زده می شوند. واکنش بیش از حد سگ می تواند باعث ناراحتی گربه شود و تعامل سگ و گربه شما را دشوار کند. دروازه کودک یکی از راه های رسیدن به حساسیت زدایی است.

دروازه کودک به شما این امکان را می دهد که سگ و گربه خود را از هم جدا کنید، اما آنها هنوز هم می توانند یکدیگر را از طریق دروازه مشاهده و بو کنند. اگر مشاهده کردید که سگ شما بیش از حد روی گربه متمرکز شده است، با استفاده از اسباب بازی ها توجه او را منحرف کنید. از طریق حساسیت زدایی، سگ شما در نهایت علاقه بیش از حد خود را به گربه از دست می دهد و احتمالاً با دیدن گربه واکنش زیادی نشان نخواهد داد زیرا از قبل با حضور گربه آشنا شده است.

جداکردن سگ و گربه با گیت محافظ کودک

6) به گربه خود اجازه دهید در صورت لزوم محل را ترک کند

اگر گربه شما در ملاقات با سگ تمایل به فرار دارد، بگذارید برود. این بدان معناست که گربه آماده تعامل با یک سگ جدید نیست. به گربه خود زمان بیشتری بدهید. سعی نکنید به اجبار تعاملی بین گربه و سگ خود ایجاد کنید زیرا این امر می تواند منجر به نتیجه منفی شود.

7) شرایط را مثبت نگه دارید

در هر شرایطی باید از سرزنش سگ خود خودداری کنید. اگر هر زمان سگتان با گربه تعامل می کند او را سرزنش کنید، ممکن است سگ شما فکر کند این تقصیر گربه است که مورد سرزنش قرار می گیرد. این باعث افزایش تنش بین گربه و سگ شما می شود. اگر سگ شما نسبت به گربه دوستانه رفتار می کند، به او پاداش دهید و او را تحسین کنید. این کار سگ شما را ترغیب می کند تا رفتار مثبت تری نسبت به گربه نشان دهد.

8) آهسته پیش بروید

اگر خوش شانس باشید، گربه و سگ شما می توانند طی چند ساعت دوست شوند. اما این اتفاق معمولاً رخ نخواهد داد. معمولاً زمانی لازم است تا گربه ها با سگها سازگار شوند و به همین ترتیب سگها یاد بگیرند که چگونه با گربه ها رفتار کنند. صبور باشید. سرانجام گربه و سگ شما با هم کنار می آیند. این فقط به زمان بستگی دارد.

قبل از پذیرش سرپرستی حیوان خانگی جدید

قبل از اینکه حیوان خانگی جدیدی را به سرپرستی بگیرید موارد زیر را در نظر بگیرید

1) سن

توله سگ و بچه گربه: یک توله سگ و یک بچه گربه که با هم بزرگ می شوند به احتمال زیاد یک رابطه نزدیک خواهند داشت. اگر بچه گربه دارید و می خواهید یک سگ را به عنوان همراه جدید خود قبول کنید، می توانید به جای سگ بالغ یک توله سگ را به سرپرستی بگیرید و بالعکس.

توله سگ و توله گربه

توله سگ و گربه بالغ: یک گربه بالغ که از نظر اجتماعی قوی باشد معمولاً مشکلی با توله سگ ندارد. با این حال، یک توله سگ فعال و بازیگوش می تواند گربه بالغ را آزار دهد.

گربه بالغ و توله سگ

بچه گربه و سگ بالغ: بچه گربه ها مانند توله سگها نترس و فعال هستند. بنابراین، آنها می توانند خوب با سگ های بالغ کنار بیایند. مشکل این است که بچه گربه ها در مقایسه با گربه های بالغ آسیب پذیرتر هستند. سگهای بالغ ممکن است در طول تعامل، ناخواسته به بچه گربه آسیب برسانند. توصیه می شود بچه گربه از سگ بالغ جدا باشد و فقط در صورت رشد کامل بچه گربه به آنها امکان تعامل داده شود. اگر می خواهید به آنها اجازه دهید تعامل داشته باشند، اطمینان حاصل کنید که همه تعاملات آنها تحت نظارت شما است.

بچه گربه و سگ بالغ

گربه بالغ و سگ بالغ: این احتمال وجود دارد که دو گربه و سگ بالغ که هر دو به خوبی اجتماعی شده اند بتوانند به راحتی با هم دوست شوند. تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که آنها را به درستی به یکدیگر معرفی کنید.

سگ و گربه در کنار هم خوابیده اند

2) کدام حیوان را اول به سرپرستی گرفتید؟

هنگامی که حیوان جدیدی را به حیوان خانگی خود معرفی می کنید، اطمینان حاصل کنید که گربه یا سگ شما آماده دیدار با عضو جدید خانواده است. مهم نیست که کدام حیوان خانگی را ابتدا به سرپرستی گرفته اید، مهمترین چیز این است که آنها با یکدیگر راحت باشند.

3) سازگاری

مسئله سازگاری این است که سگ بیش از حد بازیگوش یا گربه بیش از حد ترسو است. بنابراین، مهمترین جنبه در انتخاب گربه یا سگ جدید تطبیق شخصیت آن با حیوان خانگی موجود در خانه است. اگر سگی فعال و بازیگوش دارید، ممکن است بخواهید گربه ای با همان ویژگی های شخصیتی به سرپرستی بگیرید.

 

اگر گربه از خوردن، آشامیدن، استفاده از خاک بستر یا ملاقات با اعضای خانواده خودداری می کند به این معنی است که از شرایط موجود خوشحال نیست. ممکن است بخواهید یک مورد دیگر را به سرپرستی بگیرید یا برای مشاوره با یک متخصص رفتارشناسی حیوانات تماس بگیرید.

برای مطالعه بیشتر می توانید روش آشنا کردن دو گربه با هم را نیز بخوانید.


0

فرم نظردهی

0/2000