آموزش و تربیت

آموزش و تربیت

چرا گربه من به بازی علاقه ندارد؟

بازی نکردن گربه شما می‌تواند بسیار ناامیدکننده باشد. دلایل مختلفی می‌تواند باعث شود که گربه شما به بازی علاقه‌ای نداشته باشد از جمله ترجیحات گربه نسبت به نوع بازی و اسباب‌بازی موردعلاقه‌اش، استرس و سلامت فیزیکی گربه.

سبک بازی و علاقه به نوع خاصی از اسباب‌بازی

هر گربه ترجیحات خاص خود را دارد و ممکن است نسبت به گزینه‌های فعلی خود علاقه نشان ندهد. به احتمال زیاد، نوع بازی برای گربه انگیزه‌ای ایجاد نمی‌کند. برخی از گربه‌ها می‌خواهند در طول بازی با شما از طریق گرفتن یا تعقیب ارتباط برقرار کنند، درحالی‌که برخی دیگر ترجیح می‌دهند با فاصله با استفاده از اسباب‌بازی‌های ریسمان دار تعامل داشته باشند.

ممکن است گربه شما ترجیح دهد به‌تنهایی با اسباب‌بازی‌های تعاملی بازی کند که یا با باتری کار می‌کنند یا نوعی اقدام از سوی گربه برای ادامه بازی انجام می‌شود.

چرا بازی با دستانتان با گربه اشتباه است

برخی از افراد از دستان خود برای بازی با گربه خود استفاده می‌کنند. انجام بازی دستی با گربه‌ها توصیه نمی‌شود، زیرا آنها بیش از حد تحریک می‌شوند و ممکن است گاز بگیرند یا شما را خراش دهند. با گذشت زمان، آنها ممکن است بازی با دست را با یک تجربه منفی مرتبط کنند، از بازی صرف‌نظر کنند و مستقیماً به سمت رفتارهای دفاعی بروند.

گربه‌ها در مورد نوع اسباب‌بازی‌هایی که ترجیح می‌دهند ترجیحاتی دارند. هزاران اسباب‌بازی گربه در بازار وجود دارد، بنابراین یافتن نوع مناسب می‌تواند انگیزه گربه شما را برای بازی افزایش دهد. برخی از اسباب‌بازی‌ها پرش می‌کنند، صدا می‌دهند، جیرجیر می‌کنند، دارای پر، خز، دم هستند، روی زمین حرکت می‌کنند، چراغ دارند و ... گربه‌های شما ممکن است فقط بخواهند با نوع خاصی از اسباب‌بازی بازی کنند.

مسائل مربوط به سلامت

گربه‌ها اگر احساس خوبی نداشته باشند ممکن است بازی نکنند. اگر گربه شما معمولاً بازیگوش است و ناگهان بازی را کنار گذاشته است، این ممکن است نشان‌دهنده این باشد که مشکلی وجود دارد. گربه‌های دارای اضافه وزن ممکن است به دلیل کمبود انرژی، کمتر بازی کنند، بنابراین برای حفظ سلامت مطلوب، رژیم غذایی مناسبی برای گربه لازم است.

استرس

اگر به‌تازگی گربه خود را به سرپرستی قبول کرده‌اید، ممکن است قبل از شروع بازی، به زمان نیاز داشته باشد تا به محیط خانه عادت کند. اگر گربه در بچگی به‌درستی اجتماعی نشود، ممکن است از خانه، حیوانات خانگی دیگر یا انسان‌ها بترسد. در این صورت، گربه شما ممکن است به زمان بیشتری برای عادت به محیط جدید خود نیاز داشته باشد.

 اگر گربه‌ها در محیطشان تغییری ایجاد شود، ممکن است دست از بازی بکشند. این شامل نقل مکان به یک خانه جدید، حیوان خانگی جدید، کودک تازه به دنیا آمده یا حتی جابه‌جا شدن اسباب خانه است. گربه‌ها نسبت به محیط خود بسیار حساس هستند و پس از هر تغییر عمده‌ای نیاز به سازگاری دارند.

بیشتر بخوانید: آشنا کردن گربه با نوزاد تازه به دنیا آمده

چه باید کرد

ملاحظات بهداشتی و سلامتی

گربه‌ها در پنهان کردن بیماری بسیار عالی هستند، زیرا آنها طعمه‌ای برای گوشت‌خواران بزرگ‌تر هستند. آنها دوست ندارند ضعف نشان دهند. اولین نشانه‌ای که مشخص می‌کند مشکلی در رابطه با سلامتی آنها وجود دارد، معمولاً علائم بیماری جسمی نیست. اگر گربه به طور ناگهانی علاقه‌ای به بازی نداشت، توصیه می‌شود آنها را نزد دامپزشک ببرید. در صورت مشاهده تغییرات رفتاری، رد کردن هرگونه بیماری اولین قدم است.

سبک بازی متفاوت

اگر از دستان خود برای بازی با گربه خود استفاده کرده‌اید، ممکن است بخواهید به سبک دیگری تغییر دهید، زیرا گربه‌ها ممکن است با اعمال ما بیش از حد تحریک شوند. وقتی گربه‌ها بیش از حد تحریک می‌شوند، معمولاً با پنجه زدن یا گاز گرفتن به‌صورت دفاعی عمل می‌کنند. به جای دست‌هایتان، از اسباب‌بازی‌های ریسمان دار استفاده کنید.

اگر با یک اسباب‌بازی ریسمان دار بازی می‌کنید، سعی کنید نحوه حرکت شکار را تقلید کنید. رفتارهای دویدن و توقف موش را ایجاد کنید یا پرواز و فرود را مانند یک پرنده شبیه‌سازی کنید. سرعت و مدت زمان "شکار" قبل از گرفتن آن را تغییر دهید.

سعی کنید اسباب‌بازی‌هایی را برای تعقیب گربه خود پرتاب کنید. برخی از گربه‌ها الگو را دریافت می‌کنند و حتی ممکن است اسباب‌بازی را برای ادامه بازی برگردانند!

اسباب‌بازی‌ها

انواع اسباب‌بازی‌ها را برای گربه خود فراهم کنید. اسباب‌بازی‌هایی تهیه کنید که ظاهر، بو و حرکت متفاوتی دارند. برخی از گربه‌ها فقط در صورتی بازی می‌کنند که اسباب‌بازی‌ها بویی شبیه کت نیپ (سنبل الطیب) بدهند یا بتوان در آن‌ها غذا جاسازی کرد و در هنگام بازی این غذا از اسباب‌بازی خارج شود. گربه‌های دیگر از اسباب‌بازی‌هایی باتری دار که حرکت می‌کنند لذت می‌برند.

برخی از گربه‌ها اسباب‌بازی‌هایی را ترجیح می‌دهند که در یک مسیر حرکت می‌کنند یا بعد از تعامل با آنها حرکت می‌کنند.

اگر تعداد زیادی اسباب‌بازی دارند، مدتی با نیمی از آن‌ها بازی کنید و پس از مدتی مثلاً یک هفته یا یک ماه، با نیمه دیگر با آن‌ها بازی کنید. این کار می‌تواند بازی با اسباب‌بازی‌های قدیمی را دوباره بسیار هیجان‌انگیز کند.

سعی کنید اسباب‌بازی‌ها را در مکان‌های جدید قرار دهید، شاید یک جعبه خالی داشته باشید. چند اسباب‌بازی را در جعبه قرار دهید و اجازه دهید گربه شما اسباب‌بازی‌هایی را که دارد دوباره کشف کند.

اسباب‌بازی رشته‌ای را از جایی آویزان کنید تا هنگام عبور از کنار آن‌ها جذابیت بصری ایجاد کند.

در نحوه ارائه و قرار دادن اسباب‌بازی‌ها در خانه خلاق باشید و ببینید گربه شما کدام نوع را بیشتر دوست دارد.

تسکین استرس

اگر خانواده بسیار فعالی دارید، ممکن است گربه تحت‌تأثیر صدا یا حرکات افراد خانواده دچار استرس شود. مطمئن شوید که گربه مکان‌های مناسبی برای پنهان شدن دارد، به‌خصوص فضاهای مرتفع مانند درختان گربه.

هنگامی که گربه احساس راحتی کرد، یک زمان آرام را انتخاب کنید و به‌آرامی بازی را شروع کنید. مثلاً به‌آرامی یک اسباب‌بازی را به سمت آنها پرتاب کنید و درعین‌حال فضای زیادی را به آنها بدهید. اسباب‌بازی ریسمان دار نیز می‌تواند مفید باشد.

گزینه‌های دیگر

برخی از گربه‌ها ترجیح می‌دهند در فعالیت‌هایی غیر از بازی شرکت کنند. مشاهده پرنده‌ها از پنجره یک فعالیت پرطرفدار است، می‌توانید در فاصله مناسبی از پنجره مکانی برای غذا دادن به پرنده‌ها قرار دهید تا پرنده‌ها به آنجا جلب شوند یا حتی ویدئویی از غذا خوردن پرندگان را از تلویزیون پخش کنید.

کاشتن گیاهانی که برای گربه مناسب است مانند گندم، جعفری یا سنبل‌الطیب می‌تواند گربه را با خوردن آن تا حدودی مشغول نگه دارد. فقط مطمئن شوید که گیاهان برای گربه‌ها بی‌خطر هستند.

برای ایده‌های بیشتر به‌منظور غنی کردن محیط خانه برای گربه‌ها این مطلب را مطالعه کنید:

نکاتی برای جذاب کردن محیط خانه برای گربه ها

 

 منبع

https://www.spacecatacademy.com/why-does-my-cat-posts/2018/3/5/why-doesnt-my-cat-like-to-play

 فرم نظردهی

0/2000