رفتارشناسی

رفتارشناسی

چرا گربه من خارج از ظرف خاکش ادرار می کند؟

مشکلات مربوط به ادرار در گربه ها بسیار رایج است و ادرار در مکان نامناسب می تواند برای صاحبان گربه بسیار آزاردهنده باشد. قبل از اینکه ناامید شوید و تصمیم بگیرید که گربه خود را به شخصی دیگر واگذار کنید این مطلب را بخوانید تا بتوانید با چنین مشکلاتی مقابله و یا از وقوع آن ها پیش گیری کنید.

چرا گربه ها در خارج از ظرف خاک بستر خود ادرار می کنند؟

قبل از هر گونه اقدامی در جهت اصلاح مشکل ادرار خارج از ظرف خاک بستر، مهم است که به عامل این کار گربه خود پی ببرید. گربه به یکی از دو دلیل کلی خارج از خاکش ادرار می کند: مشکل پزشکی یا مسئله رفتاری.

مشکلات پزشکی

اگر گربه شما در مکان نامناسبی ادرار می کند، اولین قدم مراجعه به دامپزشک است. دامپزشک معاینه فیزیکی گربه شما را انجام می دهد و نمونه ادرار را بررسی می کند. بر اساس نتایج، دامپزشک شما درمانی را توصیه می کند. تعدادی از موارد رایج پزشکی که منجر به مشکلات ادراری در گربه ها می شوند عبارت اند از:

سنگ مثانه:

بعضی از گربه ها دچار سنگهایی در مثانه خود می شوند که ممکن است باعث آزار و حتی انسداد مجرای ادراری شود. کریستال ها ممکن است همراه سنگ های مثانه یا ماده تشکیل دهنده آن باشند. اگر دامپزشک شما به سنگ مثانه مشکوک است، تعیین اندازه و مقدار سنگ با اشعه ایکس انجام می شود. سنگهای کوچکتر مثانه ممکن است با یک رژیم غذایی خاص حل شوند، اما ممکن است لازم باشد سنگ های بزرگتر با جراحی برداشته شوند (سیستوتومی). معمولاً گربه ای که سنگ مثانه دارد دارای عفونت ادراری نیز است. در این صورت، درمان آنتی بیوتیکی لازم است.

سیستیت ایدیوپاتیک:

اصطلاح سیستیت به معنی التهاب مثانه است. ایدیوپاتیک یعنی علت آن ناشناخته است. اغلب خون نیز در ادرار گربه های مبتلا به سیستیت مشاهده می شود. آزمایش نمونه ادرار ضروری است زیرا خون فقط ممکن است از طریق میکروسکوپ قابل تشخیص باشد. اگر دامپزشک تشخیص دهد که ادرار گربه شما حاوی خون است اما کریستال، باکتری یا سنگ وجود ندارد، احتمالاً التهاب مثانه ایدیوپاتیک را به عنوان بیماری تشخیص می دهد. سیستیت ایدیوپاتیک معمولاً با ترکیبی از تغییر رژیم غذایی و غنی سازی محیط درمان می شود. از داروهای ضد درد و ضد اضطراب نیز ممکن است استفاده شود.

بیماری متابولیک:

بیماری متابولیک، مانند بیماری مزمن کلیه، بیماری کبدی، دیابت و مشکلات تیروئید نیز می تواند با افزایش میزان ادرار تولید شده در گربه منجر به ادرار در مکانی خارج از خاک بستر شود. اگر گربه شما بیشتر آب مصرف می کند، یا اینکه احساس کرده اید که مرتباً باید ظرف بسترش را تمیز کنید، دامپزشک شما ممکن است بخواهد برای بررسی این موارد از گربه آزمایش خون بگیرد.

عفونت مجاری ادراری یا UTI:

عفونت ادراری در گربه های جوان نادر است، اما می تواند یکی از دلایل عمده مشکلات ادراری در گربه های مسن باشد. باکتری های موجود در ادرار ممکن است باعث التهاب مجاری ادراری شوند. از آنتی بیوتیک برای درمان عفونت ادراری استفاده می شود. دامپزشک شما پس از اتمام آنتی بیوتیک به احتمال زیاد برای اطمینان از بین رفتن عفونت آزمایش هایی را توصیه می کند.

هنگامی که یک یا چند مشکل ادراری بصورت مزمن باشد، به عنوان بیماری مجاری ادراری گربه سانان یا FLUTD نامیده می شود. اگر تشخیص داده شود که گربه شما مبتلا به FLUTD است، دامپزشک شما یک رژیم غذایی ویژه و یا مکمل هایی را برای دستگاه ادراری توصیه می کند.

مشکلات ادراری می تواند منجر به انسداد جدی مجاری ادراری بخصوص در گربه های نر شود. اگر گربه شما دچار مشکلات ادراری است، ویزیت دامپزشک را به تعویق نیندازید. اگر گربه شما در حال ادرار کردن، ادرارِ کمی از بدنش خارج می شود یا اصلاً ادراری از بدنش خارج نمی شود، ممکن است دچار انسداد یا انسداد جزئی شده باشد. در این صورت، بلافاصله گربه خود را به دامپزشك برسانید زیرا این شرایط می تواند به سرعت باعث مرگ شود.

در بعضی موارد، ادرار خارج از خاک بستر زمانی اتفاق می افتد که گربه دارای مشکلی غیر از مشکلات مربوط به مجاری اداری است، مثلاً به دلیل درد یا ناراحتی در جای دیگری از بدن. اگر در آزمایشات اولیه مشکلی در رابطه با مجاری ادراری یافت نشد، از دامپزشک خود بخواهید یک آزمایش کلی در رابطه با سلامت گربه انجام دهد تا از نبودن هرگونه مشکل فیزیکی مطمئن شوید. در صورتی که گربه مبتلا به بیماری هایی چون دیابت یا بیماری کلیه باشد با انجام این آزمایشات می توانید فوراً درمان را شروع کنید.

دلایل رفتاری

اگر هیچ دلیل پزشکی برای دفع ادرار خارج از بستر یافت نشد، تعیین اینکه چه عواملی باعث این رفتار گربه می شود بسیار حائز اهمیت است.

خاک بستر آلوده و کثیف

گربه ها به بهداشت خود بسیار اهمیت می دهند. ممکن است دلیل اینکه گربه شما خارج از خاک بسترش ادرار می کند تنها این باشد که خاکش تمیز نیست. یا ممکن است کاملا تمیز باشد اما استفاده از آن راحت نیست. به عنوان مثال، ظرف خاکش ممکن است خیلی کوچک باشد. یا ممکن است در مکانی باشد که گربه شما آن را دوست ندارد. اگر سر پوشیده است، این ممکن است برای گربه شما آزاردهنده باشد. شاید خاک بوی خاصی می دهد و یا ذرات خاک حس ناخوشایندی را روی کف دست و پاهایش ایجاد می کنند. گربه ها دوست دارند گزینه های مختلفی داشته باشند، بنابراین تعداد کم ظرف خاک می تواند یک مسئله باشد.

استرس

گربه شما ممکن است در خانه استرس داشته باشد. مثلاً اگر حیوان دیگری در خانه دارید و گربه شما احساس راحتی نمی کند سعی می کند قلمرو خود را علامت گذاری کند. یا گربه شما ممکن است در هنگام استفاده از خاک بسترش وقتی حیوان دیگر در آن اطراف است احساس خطر کند. گربه شما همچنین ممکن است در صورت آمدن شخصی جدید به خانه نارضایتی خود را اینگونه نشان دهد.

گربه ها نسبت به کوچکترین تغییرات محیط خود حساس هستند. مهم نیست که منبع استرس چیست، اطمینان حاصل کنید که گربه شما مکانی آرام مخصوص به خود دارد که می تواند به آنجا برود. حیوان دیگر یا انسان جدید نباید به این پناهگاه دسترسی داشته باشد.

بوی ادرار قدیمی

اگر گربه شما در جایی از خانه ادرار کرده باشد، حتی پس از پاک کردن آن ممکن است آن بو باقی مانده باشد. حس بویایی گربه ها بسیار بهتر از شماست. اگر بوی ادرار قدیمی در خانه شما باقی بماند، احتمال زیادی وجود دارد که گربه شما به دلیل بو به همان جا برای ادرار کردن برود.

چگونه می توان از ادرار کردن در خارج از خاک بستر جلوگیری کرد

شاید رایج ترین دلیل ادرار گربه ها در خارج از خاک بستر این است که آن ها خاک بستر و یا ظرف خاکشان را دوست ندارند. اگر گربه شما در همه جا ادرار می کند و موارد پزشکی نیز برای این کار وجود ندارد، وقت آن رسیده است که فکری به حال ظرف خاک بستر کنید.

اطمینان حاصل کنید که خاک بسترش کاملاً تمیز است. بزرگترین ظرفی که می توانید را انتخاب کنید و سعی کنید از ظرف هایی استفاده کنید که سرپوش ندارند. گربه شما ممکن است در یک ظرف سرپوشیده احساس راحتی نکند، خصوصاً اگر گربه ای بزرگ داشته باشید.

ظرف های خاک را در محلی آرام اما در دسترس قرار دهید. اطمینان حاصل کنید که آنها را در محلی که گربه شما غذا می خورد یا آب می نوشد، قرار نداده اید. برای حفظ حریم خصوصی گربه، فضایی که ظرف خاک بستر گربه را قرار می دهید با یک پارتیشن از جاهای دیگر خانه جدا کنید.

علاوه بر این، ظرف باید در یک منطقه نسبتاً فعالی از خانه باشد. درست است که شما نمی خواهید ظرف خاک بستر را در اتاق نشیمن قرار دهید، اما قرار دادن آن در جایی از خانه که هیچ رفت و آمدی نمی شود نیز برای گربه شما جذابیتی ندارد. همچنین ظرف های خاک را در کنار وسایلی که صداهای بلند یا لرزش دارند مانند ماشین لباسشویی قرار ندهید.

مطمئن شوید که در هر طبقه از خانه یک ظرف وجود دارد.

برای گربه های مسن تر، ظرف خاک بستر باید برای استفاده گربه شما راحت باشد. ظرف کم عمقی را تهیه کنید و یا یک رمپ در ورودی ظرف قرار دهید تا گربه شما به راحتی بتواند وارد خاک بسترش شود.

خاک بستری انتخاب کنید که بدون بو باشد. برخی از خاک بسترها ممکن است احساس خوبی را زیر پای گربه نداشته باشند. بچه گربه ها در حدود سه هفتگی از مادرشان می آموزند كه چه نوع خاک بستری را ترجیح می دهند. بنابراین استفاده از یک بستر متفاوت از آنچه که گربه در زمان بچگی از آن استفاده می کرده یا تصمیم به تغییر نوع خاک بستری که گربه شما به آن عادت کرده است، می تواند ریشه مشکلات باشد. شاید مجبور شوید چند نوع خاک بستر مختلف را امتحان کنند تا بهترین گزینه را برای گربه خود پیدا کنید.

بسیاری از دامپزشکان توصیه می کنند که برای هر گربه یک ظرف خاک، به علاوه یک ظرف اضافی در نظر بگیرید. این به این معناست که حتی اگر یک گربه در خانه دارید دو ظرف خاک بستر داشته باشید. یکی از دلایل این امر این است که بعضی از گربه ها دوست دارند از یک ظرف برای ادرار و ظرف دیگر برای مدفوع استفاده کنند. دلیل دیگر جلوگیری از رقابت بین گربه ها در مورد قلمرو ظرف خاک بستر است. ظرف خاک ها را در مکان های مختلفی از خانه قرار دهید.

اگر چند گربه در خانه دارید از ظرف های سرپوش دار استفاده نکنید زیرا گربه شما ممکن است با حضور گربه دیگر احساس ناامنی کند و چون ظرف سرپوش دارد راه فرارش مسدود می شود.

اطمینان حاصل کنید که خانه شما مکان شادی برای گربه هاست. قفسه هایی را روی دیوار تعبیه کنید که گربه بتواند از آن ها بالا برود. به یاد داشته باشید که با گربه خود بازی کنید و برایش اسباب بازی تهیه کنید. اگر تغییرات محیطی مؤثر نبود، دامپزشک شما ممکن است یک مکمل یا دارو برای کاهش استرس و اضطراب توصیه کند.

گربه ای که استرس دارد به عنوان راهی برای تسکین اضطراب خود در جای دیگری ادرار می کند. گربه های بیرون از خانه که در حیاط شما رفت و آمد می کنند نیز، ممکن است باعث ایجاد فشار روانی در گربه شما شوند، در چنین مواردی گربه شما ممکن است در نزدیکی درب ورودی ادرار کند. گربه ها برای علامت گذاری در مناطقی از خانه ادرار خود را می پاشند، که در صورت احساس استرس، این کار را بیشتر انجام می دهند. گربه هایی که خارج از خانه هستند را با اسپری های دور کننده از اطراف خانه و حیاط خود دور کنید.

ضروری است که با استفاده از پاک کننده، هر جایی که گربه در آن ادرار کرده است را به خوبی پاک کنید تا بوی آن از بین برود. در غیر این صورت، گربه شما ممکن است در آنجا همچنان ادرار کند.  می توانید با محلول آب و سرکه ناحیه مورد نظر را تمیز کنید تا بوی ادرار از بین برود.

به طور کلی، کلید موفقیت این است که به عنوان صاحب گربه مسئولیت پذیر باشید. گربه خود را سالم نگه دارید و برای چکاپ های معمول به دامپزشک مراجعه کنید. استرس را در محیط خانه به حداقل برسانید و فضایی شاد و سرگرم کننده برایش فراهم کنید.


0

فرم نظردهی

0/2000