آموزش و تربیت

آموزش و تربیت

معایب آموزش استفاده از توالت فرنگی برای گربه ها

برخی از صاحبان گربه به اشتباه تصمیم می گیرند که به گربه خود استفاده از توالت فرنگی را آموزش دهند تا بدین طریق بتوانند از شَر خاک بستر و تمیز کردن روزانه آن خلاص شوند. استفاده از توالت فرنگی به جای خاک بستر که برای گربه طبیعی است باعث ایجاد استرس در گربه ها می شود و می تواند بر رفتار آنها و در سلامتیشان در دراز مدت تأثیر بگذارد. مراقبت از گربه در داخل منزل به معنای تهیه خاک بستر برای آنها است.

مراقبت از گربه در خانه تقریباً هیچ مشکلی ایجاد نمی کند، اما یکی از نگرانی های بیشتر افراد خاک بستر و تمیز کردن آن است. بسیاری برای رهایی از تمیز کردن روزانه خاک، بوی نامطبوع و ریخته شدن دانه های خاک در خانه به دنبال جایگزینی برای خاک بستر هستند.

متأسفانه، گزینه ای که برای صاحبان گربه در ابتدا جذاب به نظر می رسد آموزش استفاده از توالت فرنگی است که به تدریج به گربه ها آموزش داده می شود. گرچه به نظر می رسد این روشی ایده آل برای حذف خاک بستر است، اما این روش غرایز طبیعی و نرمال گربه ها را نادیده می گیرد و برای آن ها فرآیندی استرس زا است و مشکلات دیگری را نیز ایجاد می کند.

کارشناسان در مورد آموزش استفاده از توالت به گربه ها چه می گویند

جکسون گلکسی، کارشناس رفتارشناسی گربه ها، مجری برنامه Animal Planet’s My Cat from Hell، می گوید: "این ایده احمقانه است. این کار همانند تغییر طبیعت گربه ها برای رسیدن به اهداف خودمان است."

جکسون گلکسی 25 سال است که با گربه ها کار می کند. رویکرد او تماماً احترام و تشویق غرایز طبیعی گربه سانان است و یکی از این غرایز طبیعی در گربه ها این است که فضولات خود را در جایی دفع کنند که شبیه شن و ماسه باشد و گربه بتواند آنها را دفن کند. عدم دسترسی گربه به خاک بستر به این معنی است که صاحب گربه برای طبیعت و غرایز حیوان احترامی قائل نیست. این کار می تواند منجر به مشکلات رفتاری و پزشکی شود.

به گفته مشاور رفتار گربه ها لیزا استمکوسکی اگر گربه تعادل خود را روی کاسه توالت از دست بدهد و به درون توالت بیافتد، می تواند به اندازه کافی از نظر روانی آسیب زا باشد و عواقب دراز مدتی را ایجاد کند، به خصوص اگر این حادثه زمانی رخ دهد که هیچ کس در خانه نیست. همان طور که می دانید خیس شدن برای گربه بسیار وحشت آور است.

حتی برای گربه هایی که استفاده از توالت فرنگی را آموخته اند، استرس ناشی از انجام چنین رفتار غیرطبیعی ای می تواند باعث اضطراب و در نهایت انزجار نه تنها از توالت بلکه از خاک بستر نیز شود.

میکل دلگادو، رفتارشناس حیوانات و فوق دکترا در دانشکده دامپزشکی دانشگاه یو سی دیویس که همچنین به عنوان مشاور رفتار حیوانات کار می کند، می گوید که او از کار با مشتریانی که گربه هایشان مشکل مجاری ادراری دارند، امتناع می ورزد، مگر اینکه خاک بستر در اختیار گربه های خود قرار دهند. دلگادو می گوید: " این یکی از ابتدایی ترین کارهایی است که می توانید برای مراقبت از گربه خود انجام دهید."

مشکلاتی که استفاده از توالت فرنگی برای گربه ها ایجاد می کند

یکی دیگر از مشکلاتی که برای چنین گربه هایی که از توالت فرنگی استفاده می کنند ممکن است رخ دهد، موارد پزشکی است که مشاهده نمی شوند. بسیاری از مشکلات سلامتی در گربه ها اغلب در هنگام تمیز کردن ظرف خاک بستر کشف می شوند، مثلاً صاحب حیوان ممکن است متوجه حجم غیر عادی ادرار یا اسهال شود.

تغییر در عادت های دفع در گربه ها می تواند نشان دهنده تعداد زیادی از مشکلات اساسی در ارتباط با مجاری ادراری یا دستگاه گوارش باشد و در صورت دفع فضولات گربه در توالت، این تغییرات می توانند مورد توجه قرار نگیرند.

همانطور که گربه ها می توانند نسبت به خاک بستر خود حس بیزاری پیدا کنند، آنها همچنین می توانند تصمیم بگیرند که استفاده از توالت را دوست ندارند. در هر دو مورد، آنها مکان های نامناسب و جایگزینی را در اطراف خانه برای دفع پیدا می کنند. این همچنین می تواند در صورتی اتفاق بیفتد که گربه ی آموزش دیده نتواند وارد دستشویی شود یا سرپوش توالت گذاشته شده باشد.

در ادامه لسیتی از مشکلاتی که اینکار در دراز مدت ایجاد می کند ارائه شده است:

1. از بین رفتن شواهد مربوط به مشکلات سلامتی

تغییر در تعداد دفعات یا حجم ادرار گربه، می تواند نشانه مهمی از مشکلات پزشکی باشد که حتی می تواند چیزی فراتر از عفونت دستگاه ادراری باشد. در اینجا لیستی از بیماری ها در گربه ها آورده شده است که می تواند با تغییر در تعداد دفعات و یا حجم ادرار همراه باشد:

  • دیابت
  • پرکاری تیروئید
  • اختلال عملکرد کلیه
  • التهاب مثانه
  • کمبود آب بدن
  • انسداد مجرای ادرار (این یکی می تواند به سرعت کشنده باشد!)

همانند بسیاری از بیماری ها، تشخیص و اقدام به موقع در مورد هر یک از این مشکلات پزشکی می تواند به معنای درد و رنج کمتر گربه شما باشد، همچنین شانس بیشتری برای مدیریت آسان تر آن وجود دارد و شما احتمالاً هزینه های کمتری را نیز متقبل خواهید شد. بنابراین واقعاً نباید نسبت این موضوع بی تفاوت باشید.

اگر گربه شما در توالت فرنگی ادرار کند، تغییر در تعداد دفعات یا میزان ادرار آنها را نمی توانید تشخیص دهید. از طرف دیگر، این تغییرات در گربه هایی که از خاک بستر استفاده می کنند به راحتی قابل تشخیص است. آیا تعداد توده های تشکیل شده در خاک بستر بیشتر یا کمتر از حد معمول هستند؟ آیا توده ها بزرگتر یا کوچکتر از حد نرمال هستند؟ هر بار که خاک بستر را تمیز می کنید همانند این است که از سیستم بدنی گربه خود یک "به روزرسانی" دریافت کرده اید.

2. توکسوپلاسما

آیا در مورد توکسوپلاسما چیزی شنیده اید؟ توکسوپلاسما یک انگل کوچک است که ممکن است گربه ها هنگام خوردن موش، پرنده یا موجودات دیگری به آن آلوده شوند. (گربه هایی که کاملاً در خانه زندگی می کنند در معرض خطر کمتری قرار دارند، اما کاملاً ایمن نیستند، زیرا موش ها و دیگر موجودات ممکن است راهی به درون خانه بیابند.)

گرچه همه گربه های آلوده علائمی از بیماری نشان نمی دهند، اما همه آنها برای مدتی اووسیت های توکسوپلاسما عفونی را در مدفوع خود دفع می کنند. متأسفانه، تصفیه خانه های معمول فاضلاب که این آب از آن ها عبور می کنند، این اووسیت های عفونی را از بین نمی برند. به این معنی که انگل و بیماری ناشی از آن می تواند در دریاچه ها، رودخانه ها، نهرها پخش شود و سایر حیوانات ساکن آب را آلوده و از بین ببرد. و این فقط حیات وحش نیست که در اینجا در معرض خطر است، اگر گربه شما بر محل نشستن کاسه توالت مدفوع کند، شما و سایر افراد در خانه خود نیز می توانید در معرض آلودگی به توکسوپلاسما قرار بگیرید!

3. درب توالت بسته باشد یا گربه به درون کاسه توالت بیافتد

شما می توانید به گربه یاد دهید که در لبه کاسه توالت بنشیند. در این صورت باید اطمینان حاصل کنید که درب بالایی آن همیشه باز و درب پایینی آن نیز همیشه پایین باشد تا جایی برای نشستن گربه فراهم شود.

اگر کسی سرپوش را گذاشته باشد، گربه شما نمی تواند از توالت استفاده کند و جایی دیگر مانند موکت، کفش، تخت یا خاک گلدان شما را برای دفع پیدا می کند. و اگر کسی درِ پایینی که برای نشستن است را بالا گذاشته باشد، گربه شما احتمالاً نمی تواند تعادل خود را حفظ کند و به درون کاسه می افتد! در حقیقت، گربه می تواند به راحتی در توالت بیفتد، و احتمال اینکه گربه ای در آب توالت بیافتد باید دلیل کافی برای عدم چنین آموزشی باشد!

4. دسترسی به آن باید همیشه فراهم باشد

اگر گربه شما استفاده از توالت را آموزش دیده باشد و نیاز داشته باشد که همان لحظه از توالت استفاده کند و شما یا یکی دیگر از اعضای خانواده تان در حال استفاده از توالت هستید، فکر می کنید گربه شما چه کاری انجام می دهد؟ متأسفانه، در بسیاری از موارد، جواب این خواهد بود که آنها (1) استرس می گیرند و سپس (2) مکان دیگری را پیدا می کنند - مانند فرش، تخت، لباسشویی یا جایی دیگر که به راحتی در دسترس است.

5. هنگامی که پریدن برای گربه دردناک است

اگر رمپ یا راه پله ای برای توالت خود نصب نکنید، گربه شما مجبور است هر بار برای قرار گرفتن روی توالت بپرد. اما چه اتفاقی می افتد اگر گربه شما نتواند، یا زمانی که قرار نیست بپرد (مثل بعد از جراحی)؟ یا وقتی گربه شما دچار آرتروز دردناک می شود و پرش به آن آسیب می رساند چه می کنید؟ آیا می دانید بیش از 30٪ گربه های بالای 8 سال مبتلا به آرتروز هستند و آرتروز در بیش از 90٪ گربه های بالای 12 سال نیز وجود دارد؟ آرتروز در گربه ها بسیار شایعتر از آن است که احتمالاً تصور می کنید! بنابراین حتی اگر گربه شما در حال حاضر از آرتروز رنج نبرد، احتمال اینکه بعداً در زندگی دچار آن شود وجود دارد. و در آن زمان شما باید گربه خود را دوباره آموزش دهید تا دیگر از توالت استفاده نکند و به جای آن از خاک بستر استفاده کند.

اگر گربه شما مجبور است برای دفع خود هر بار به روی توالت بپرد و این کار برایش دردناک باشد یا قادر به انجام اینکار نباشد، باز هم مکان دیگری را برای خود پیدا می کند.

6. استفاده از توالت فرنگی مغایر غریزه آنهاست

دلیل اینکه ما در وهله اول از خاک بستر استفاده می کنیم این است که گربه ها به طور ذاتی فضولات خود را دفن می کنند. در طبیعت، این یک روش حیاتی برای دفع شکارچیان با پنهان کردن بو است. اما فقط به این دلیل که گربه شما در طبیعت نیست، به این معنی نیست که آنها غریزه دفن را ندارند. اگر خاک بستر را از آنها بگیرید و توالت را جایگزین آن کنید، همچنان آن ها این میل و غریزه را برای دفن کردن دارند. حتی هنگام آموزش توالت فرنگی، گربه ها برای انجام این رفتار غریزی همچنان به اطراف خود پنجه می کشند، اما عدم توانایی در دفن فضولات آنها می تواند استرس اضافی ایجاد کند، که می تواند منجر به مدفوع و ادرار در جاهای دیگر خانه یا سایر مشکلات مربوط به استرس شود.

7. گربه را نمی توانید به سفر ببرید

ممکن است مواقعی وجود داشته باشد که می خواهید گربه خود را به یک سفر ببرید و در خانه اقوام یا دوستان خود باشید. باید از قبل با آن ها صحبت کنید که آیا در استفاده از توالت برای گربه مشکلی دارند یا خیر. حتی اگر آنها با این موضوع مشکلی نداشته باشند همیشه به یاد نخواهند داشت که سرپوش را باز بگذارند؟

همچنین وقتی گربه شما باید در یک مرکز شبانه روزی بماند، یا بیمار شود و نیاز به ماندن در کلینیک داشته باشد، چه می کنید؟

در اینجا 7 دلیل اصلی برای عدم آموزش توالت به گربه ها ارائه شد. امیدوارم هنگام تصمیم گیری در مورد اینکه آیا آموزش توالت برای شما و گربه شما مناسب است یا نه، این موارد را مورد توجه قرار دهید. لطفاً نظرات خود را نیز با ما به اشتراک بگذارید.

برای مطالعه بیشتر در مورد خاک بستر می توانید مطلب ادرار گربه ها خارج از خاک بستر و دلایل خوابیدن گربه در خاک بستر را نیز بخوانید.


0

فرم نظردهی

0/2000