متفرقه

متفرقه

چرا گربه‌ها کیسه‌های شکمی دارند؟

گربه‌های چاق خیلی بامزه هستند، اما هر گربه‌ای که به نظر می‌رسد شکم بزرگی دارد اضافه وزن ندارد. بعضی گربه‌ها در قسمتی از بخش زیرین بدن خود یک برآمدگی دارند که هنگام راه رفتن تکان می‌خورد و ممکن است شبیه یک کیسه به نظر برسد. این برآمدگی در واقع اصلاً مربوط به اضافه وزن در قسمت شکم نیست.

این قسمت از بدن گربه یک لایه محافظ به نام کیسه نخستین (primordial pouch) است. این کیسه شکمی در طول شکم گربه قرار گرفته است. طبق گفته خوزه آرس، رئیس منتخب انجمن پزشکی دامپزشکی آمریکا این کیسه‌ها کاملاً طبیعی و سالم هستند. همه گربه‌ها کیسه‌های نخستین دارند، اما اندازه آنها بسیار متفاوت است. در برخی از گربه‌ها تقریباً غیرقابل مشاهده است. معمولاً وقتی گربه در حال دویدن است، راحت‌تر می‌توان این کیسه کوچک را در هنگام تکان خوردن دید. سه نظریه اصلی در مورد اینکه چرا گربه‌ها دارای این کیسه‌های نخستین هستند وجود دارد.

۱. محافظت از اندام‌های داخلی در مبارزه

اولین تئوری این است که این کیسه با افزودن یک لایه اضافی بین پنجه‌ها یا دندان‌های حیوان مهاجم، از اندام‌های داخلی بدن گربه در یک مبارزه محافظت می‌کند.

۲. حرکت سریع‌تر

نظریه دوم این است که این کیسه به گربه‌ها اجازه می‌دهد سریع‌تر حرکت کند. در حین دویدن بدن گربه‌ها کشیده می‌شود بنابراین این کیسه به بدن آن‌ها انعطاف‌پذیری بیشتری می‌دهد و به آنها توانایی می‌دهد تا با هر خیزش مسافت بیشتری را طی کنند که این ویژگی می‌تواند به آنها کمک کند از شکارچیان فرار کنند یا طعمه‌ای را بگیرند.

۳. ذخیره مواد غذایی

احتمال دیگر این است که کیسه یک فضای اضافی برای نگهداری مواد غذایی بعد از یک وعده غذایی بزرگ را فراهم می‌کند. در طبیعت، گربه‌ها دو یا سه وعده غذایی در روز دریافت نمی‌کنند. آنها در صورتی که بتوانند شکار موفقی داشته باشند غذا می‌خورند و ممکن است چربی حاصل از یک شکار بزرگ را در کیسه خود ذخیره کنند تا روزهای بعد از آن، انرژی بدن خود را تأمین کنند.

آیا کیسه‌های نخستین فقط در گربه‌های خانگی وجود دارد؟

کیسه‌های نخستین مختص گربه‌های خانگی نیست. آرس خاطر نشان می‌کند که گربه‌سانان بزرگ مانند شیر و ببر به همین دلایل بالا این کیسه را دارند. در گربه‌های خانگی، کیسه در حدود ۶ ماهگی در نر و ماده شروع به رشد می‌کند.

تفاوت اضافه وزن در ناحیه شکم گربه و کیسه نخستین

تشخیص اینکه گربه شما یک کیسه نخستین بزرگ دارد یا اضافه وزن دارد موضوع مهمی است. درست مانند انسان، چاقی می‌تواند منجر به مشکلات قلبی، دیابت و فشارخون بالا شود. اضافه وزن همچنین می‌تواند خطر ابتلا به آرتروز و برخی از انواع سرطان را در گربه‌ها افزایش دهد.

یکی از راه‌های تمایز بین این دو، شکل بدن گربه است. گربه‌های چاق بدن گردتری نسبت به گربه‌های سالم با کیسه‌های بزرگ دارند. اگر از بالا به گربه نگاه کنید، باید بتوانید یک فرورفتگی در کمر گربه مشاهده کنید. شکم یک گربه چاق از بخش بالایی قسمت زیرین بدن گربه شروع می‌شود و تا انتها به سمت پایین ادامه می‌یابد، اما کیسه‌های نخستین از پایین‌تر شروع می‌شوند و به سمت پاهای عقب مایل می‌شوند. راه دیگر برای تشخیص چاقی گربه‌ این است که اگر برای حس کردن دنده‌های گربه خود مجبور به فشار دادن شدید، حیوان خانگی شما احتمالاً اضافه وزن دارد. در نهایت اینکه، شکم بزرگ ناشی از چاقی مانند کیسه‌ها هنگام راه رفتن یا دویدن گربه‌ها تکان نمی‌خورند.

تشخیص اضافه وزن و یا کمبود وزن از روی ظاهر گربه

اگر شک دارید که گربه شما اضافه وزن دارد، از دامپزشک خود بپرسید. آنها ممکن است به گربه شما پیشنهاد دهند که از یک رژیم غذایی کم‌چرب و پر فیبر تغذیه کنند. برای حفظ سلامت گربه خود، مطمئن شوید که با تشویق او به بازی با اسباب‌بازی‌ها، به هدف ۱۵ دقیقه ورزش در روز برسید. اگر گربه شما به ورزش عادت ندارد، به‌آرامی شروع کنید. اگر نفس‌نفس می‌زند، احتمالاً به خودش بیش از حد فشار می‌آورد.

تصور اشتباه در مورد کیسه نخستین در گربه‌ها

برخی از صاحبان حیوانات خانگی به اشتباه معتقدند که فقط گربه‌هایی که عقیم شده‌اند کیسه نخستین دارند. این درست نیست، این کیسه‌های شکمی در هر گربه‌ای، چه عقیم شده یا نشده وجود دارد.

نژاد گربه‌هایی که به خاطر داشتن کیسه شکمی معروف هستند

کیسه نخستین در برخی از نژادهای گربه - به‌ویژه آنهایی که شبیه اجداد خود هستند - بیشتر قابل مشاهده است و حتی در برخی موارد به‌عنوان یک استاندارد نژاد در نظر گرفته می‌شود.

مائو مصری

مائو مصری تنها نژاد گربه خانگی خالدار طبیعی است. اجداد این گربه در سراسر آثار هنری مصر باستان قابل مشاهده است. کیسه نخستین همراه با پوست آویخته که از انتهای خلفی قفسه سینه تا پای عقب امتداد دارد به مائو توانایی جهش عجیبی می‌دهد و این نژاد را قادر می‌سازد تا سرعت ۳۰ مایل در ساعت بدود!

بنگال

گربه بنگال حاصل از پیوند یک گربه پلنگ آسیایی و یک گربه خانگی است. این اصل‌ونسب وحشی گربه پلنگ آسیایی دلیل خز خالدار بنگال است، درحالی‌که اصل‌ونسب گربه خانگی ویژگی دوستانه و نه‌چندان وحشی را به این نژاد داده است.

گربه نژاد بنگال

پیکسی باب

پیکسی باب یک گربه عضلانی است که شبیه به بابکت‌های وحشی که در کوه‌های ساحلی غرب ایالات متحده یافت می‌شوند، پرورش یافته است. آنها گربه‌های خانگی فعالی هستند که هم‌بازی‌های خوبی هستند.

آیا گربه شما هم کیسه شکمی دارد؟

منبع:

https://www.livescience.com/cats-primordial-pouch.html

https://www.litter-robot.com/blog/your-cat-has-a-primordial-pouch

 

 فرم نظردهی

0/2000