آموزش و تربیت

آموزش و تربیت

چگونه گربه تان را از بیدار کردن خود در شب بازدارید

آیا گربه شما دائماً در طول شب با بازی روی تخت، تقاضای غذا یا درخواست نوازش، شما را بیدار می کند آن هم وقتی که تنها کاری که می خواهید انجام دهید خوابیدن است؟

خواب خوب شبانه برای سلامتی شما بسیار مهم است و نباید توسط گربه شما تحت تأثیر قرار گیرد. این مشکل برای افراد مبتلا به اختلالات خواب حتی ممکن است بدتر باشد زیرا این افراد ممکن است پس از بیدار شدن توسط گربه ای که خواهان چیزی است، برای خوابیدن دوباره دچار مشکل شوند.

با این حال به عنوان صاحبان و دوستداران گربه ما نباید خود را با این رنج کمبود خواب وفق دهیم. اگر داروهایی که برای خواب تجویز می شوند گزینه ای برای شما نیستند، یک یا چند تاکتیک آزمایش شده را برای داشتن یک خواب کامل شبانه امتحان کنید و در عین حال توجه لازم را به گربه خود نیز ارائه دهید.

1. چرا گربه شما، شب ها شما را بیدار می کند؟

گربه ها در زیستگاه های طبیعی خود موجوداتی شبانه هستند. آنها تقریباً تمام روز می خوابند و شب بازی یا شکار می کنند. چند دلیل وجود دارد که باعث می شود گربه شما را در دل شب شما را بیدار کند:

  • ممکن است در طول زمان های فعال خود، تحرک و فعالیت کافی نداشته باشد، بنابراین وقتی شما می خواهید بخوابید، گربه شما کاملاً بیدار است و به دنبال بازی است.
  • اگر گربه شما بیشتر وقت فعال خود را در خانه در حالی که شما در محل کار یا مکان دیگری هستید به تنهایی سپری می کند، ممکن است حوصله اش سر رفته و به دنبال همراهی باشد.
  • گربه شما گرسنه یا تشنه است یا یک میان وعده نیمه شب یا یک خوراکی ویژه می خواهد.
  • برنامه گربه شما دیگر با برنامه شما هماهنگ نیست.
  • محل خواب یا ظرف خاک گربه شما آنطور که باید نیست.  

به این موضوع که آیا گربه شما پیر است و یا گرسنگی شبانه او رفتار جدید یا غیر عادی است توجه داشته باشید. هر زمان که گربه شما رفتاری غیر نرمال از خود بروز داد، مثلاً بدون دلیل شب از خواب بیدار می شود، به نظر می رسد بیمار است یا سایر علائم بیماری را نشان می دهد، فوراً با دامپزشک خود مشورت کنید.

وقفه های غیرمعمول در خواب می تواند نشانه ای از بیماری باشد، از دندان درد گرفته تا چیزی حتی جدی تر مانند آرتروز، پرکاری تیروئید یا فشار خون بالا.

2. چگونه گربه تان را از بیدار کردن خود در شب بازدارید؟

 تعدادی از تکنیک ها وجود دارد که می توانید از طریق آن ها سعی کنید گربه خود را آموزش دهید (یا دوباره آموزش دهید) تا شب بیدارتان نکند. برخی از آنها نیاز به برخی اصلاحات از طرف صاحبان حیوانات خانگی دارد، بنابراین اطمینان حاصل کنید که تمام اعضای خانواده در جریان این تغییرات هستند. قبل از اینکه بخوابید، تصمیم بگیرید که چگونه می خواهید به گربه خود واکنش نشان دهید. اواسط شب بهترین زمان برای تصمیم گیری نیست.

- با تعیین یک زمان بازی تعاملی یک ساعته حدود یک ساعت قبل از خواب، به گربه خود کمک کنید تا ساعت داخلی خود را تنظیم کند.  بازی کردن را با یک میان وعده سبک و متناسب با گربه مانند یک خوراکی کوچک دنبال کنید، که گربه شما در نیمه شب به دنبال غذا نگردد.

- اگر گربه تان به هر حال شما را از خواب بیدار کرد، آن را نادیده بگیرید. پس از چند بار امتحان کردن، گربه شما یاد می گیرد که توجه مورد نظر شما را جلب نمی کند و ممکن است شما را رها کند.

- اگر دچار اختلال خواب هستید، بهتر است هرگز گربه خود را تشویق نکنید که روی تخت شما بخوابد. این به این معنی است که اتاق خواب خود را همیشه در محدودیت قرار دهید. یک محل خواب راحت برای گربه در یک اتاق اضافی، گوشه ای از اتاق نشیمن (با پرده برای حفظ حریم خصوصی) یا حتی سرویس بهداشتی را در اختیار گربه خود قرار دهید. اگر این کار را انجام دادید، اطمینان حاصل کنید که گربه در طول شب به آب و خاک بستر دسترسی دارد.  ابتدا می توانید مقداری کت نیپ روی محل خواب گربه بمالید تا گربه را به استفاده از آن ترغیب کنید.

- یک گربه تنها ممکن است به راحتی خسته شود وقتی که تمام روز در خانه تنها است و ممکن است انتظار داشته باشد که همراه انسانش شب ها به او توجه نشان دهد. داشتن یک گربه دیگر ممکن است همراهی برای او در طول روز باشد و ممکن است از اصرارهای شبانه او برای بیدار کردن شما برای بازی کم کند. این امر خصوصاً در مورد گربه هایی صدق می کند که در سال اول رشد خود انرژی بیشتری برای سوزاندن دارند. دو بچه گربه تقریبا همیشه بهتر از یک بچه گربه است و اغلب زمان مناسبی برای معرفی گربه ها به هم در زمان بچگی است. انتخاب یک گربه بالغ دیگر برای کنار آمدن با اولین گربه بالغ شما بسیار دشوار است و باید با دقت انجام شود تا گربه اول شما یک همراه داشته باشد که باعث استرس او نشود یا برعکس. در زمینه آشنایی گربه ها با هم این مطلب را مطالعه کنید.

- اگر گربه صبح زود به دنبال صبحانه خواب شما را قطع می کند، از غذا دادن به او در زمان درخواست خودداری کنید وگرنه این بیدار کردن شما در صبح زود را ادامه می دهد. داشتن یک مکان امن و مشخص مانند اتاق خواب اضافی که گربه شما بتواند در آن بخوابد، بخورد و بیاشامد و ظرف خاکی که در اتاق خواب شما نیست، می تواند برای برنامه خواب و ارتباط شما با گربه مفید باشد.

- گربه ها غافلگیری را دوست ندارند و وقتی خانواده شان حول یک برنامه قابل پیش بینی رفتار می کنند بیشتر خوشحال خواهند بود. اختصاص دادن وقت مشخص برای غذا، ورزش، بازی تعاملی، نظافت و نوازش گربه به گربه شما کمک می کند تا سلامتی خود را حفظ کند و هر شب خواب راحتی داشته باشید.

3. مراحل بعدی

اگر خود را در معرض بیدارشدن توسط گربه ای پر سر و صدا یا آزار دهنده یافتید، سعی کنید یک محیط آرام ایجاد کنید تا به شما (و گربه خود) کمک کنید تا خواب آرامی داشته باشید. باز هم اطمینان حاصل کنید که همه اعضای خانواده از قدم هایی که شما برمی دارید آگاه هستند. اگر گربه خود را نادیده بگیرید، اما شخص دیگری در نیمه شب او را تغذیه کند، این بی توجهی شما بی فایده است.

- حتی اگر در اتاق خواب خود را به روی گربه خود ببندید، یک گربه مصمم ممکن است برای مدتی درب را بخراشد، اما سرانجام تسلیم می شود یا به خواب می رود یا فعالیت دیگری پیدا می کند. با نصب یک اسکرچر عمودی بر روی درب، کوتاه کردن ناخن های گربه خود به طور مرتب، یا با قرار دادن پوشش های پلاستیکی ناخن توسط دامپزشک می توانید از آسیب دیدن درب اتاق خود جلوگیری کنید.

- تعدادی از محصولات تجاری در دسترس هستند که صداهای آرامبخشی را پخش می کنند که ممکن است به خواب رفتن شما (و همچنین گربه در آن طرف درب) کمک کنند. می توانید صداهای پرنده، صداهای اقیانوس یا آبشار یا فقط نویز سفید را انتخاب کنید. زدن هدفون باعث میشود راحت تر به خواب بروید.

- سعی کنید با استفاده از هر روشی اتاق را کاملا تاریک کنید تا در شب انگشتان پایتان گاز گرفته نشود! هر ساعت دیجیتالی یا عقربه ای فلورسنت را کنار تخت خواب با مدل هایی که روشن نمی شوند جایگزین کنید یا فقط از تلفن همراه خود استفاده کنید.

- اگر همه راه ها ناکام ماندند و صدای گربه یا خراشیدن درب باعث بیدار شدن شما شد، از گوش بند های شنا استفاده کنید، که به طور موثر مجرای گوش را می بندد و باید تا حدودی به شما کمک کنند.

پی نوشت:

برای سوالات مربوط به سلامتی، همیشه با دامپزشک مشورت کنید، زیرا آنها حیوان خانگی شما را معاینه کرده اند، از سابقه سلامتی حیوان خانگی شما اطلاع دارند و می توانند بهترین توصیه ها را برای حیوان خانگی شما داشته باشند.


5

فرم نظردهی

0/2000