تغذیه

تغذیه

برنج در رژیم غذایی گربه ها

برنج یکی از محبوب ترین غلات است که در کشور ما ایران نیز مصرف بالایی دارد. استفاده از برنج در غذای گربه ها اگر به میزان کم باشد در بیشتر موارد مشکلی ایجاد نمی کند و حتی می تواند به سیستم گوارش گربه شما در هضم غذا نیز کمک کرده و انرژی لازم را برای او فراهم کند. اما در بعضی موارد نیز ممکن است باعث واکنش آلرژیک در گربه شما شود و علائمی چون اسهال، خارش پوست و عفونت مکرر گوش را بوجود آورد. همچنین برنج جز غلات است و ارزش غذایی برای گربه ندارد بنابراین بسیاری از تولیدکنندگان غذای گربه با کیفیت بالا، محصولات خود را بدون غلات از جمله برنج تولید می کنند.

میزان برنجی که در غذای گربه خود قرار می دهید به سن، وضعیت بدنی بدن و سلامتی گربه بستگی دارد. در اینجا به سؤالاتی که ممکن است در این انتخاب به شما کمک کند پاسخ داده می شود.

چه زمانی برنج سفید یا قهوه ای برای گربه من خوب و بی خطر است؟

همانطور که گفته شد، برنج می تواند برای هضم غذا در گربه شما معجزه کند. از آنجایی که گربه ها دارای معده حساسی هستند و حتی اگر به طور کلی سالم باشند ممکن است دچار اسهال شوند، استفاده از برنج پخته می تواند از اسهال و انواع مشکلات ثانویه ناشی از کم آبی جلوگیری کند.

مقدار کمی برنج پخته شده که با غذای معمولی حیوان خانگی شما مخلوط شده است می تواند به هضم غذایش کمک کند و مدفوع اش را از حالت اسهالی خارج کند و بنابراین از کمبود آب بدن جلوگیری می کند.

علاوه بر این در صورتی که به مقدار کم ​​به گربه داده می شود در بیشتر موارد هیچ عارضه جانبی در مصرف آن بوجود نمی آید. بسیاری از غذاهای تجاری گربه ها در واقع حاوی غلاتی چون برنج، گندم و ذرت هستند. کربوهیدرات موجود در برنج همچنین به گربه شما انرژی می دهد تا به او کمک کند کل روز سرحال بماند.

چه زمانی برنج برای گربه ضرر دارد؟

مانند اکثر مواد غذایی، رعایت اعتدال مهم است و تغذیه گربه با برنج هم دارای نکات مثبت و منفی است. گربه ها گوشتخوار هستند و منبع اصلی تغذیه آنها از گوشت حاصل می شود. برنج نمی تواند پروتئین زیادی برای گربه شما فراهم کند و می دانیم که گربه ها بیشتر از طریق پروتئین رشد می کنند.

علیرغم مزایایی که برنج برای گوارش دارد، در واقع ارزش غذایی زیادی برای گربه ها ندارد. در حقیقت، مقدار زیاد برنج می تواند منجر به سوء تغذیه شود، بنابراین بر طول عمر و سلامت کلی گربه تأثیر می گذارد. آنها بدون داشتن برنج در رژیم غذایی خود می توانند سالم باشند، به شرطی که از رژیمی غذایی با کیفیت عالی برخوردار باشند.

اگر یک رژیم غذایی مبتنی برنج به بچه گربه های کوچک داده شود، می تواند باعث رشد کم حیوان شود. به عبارت دیگر، خطراتی که برنج برای سلامتی گربه شما ایجاد می کند بیش از یک مزیت آن در جلوگیری از اسهال است.

اکنون که از مزایا و مضرات برنج به عنوان غذای گربه ها مطلع شدید به این نکته توجه کنید که برنج پخته شده باید مقدار کمی با غذایی که گربه شما قبلاً به آن عادت کرده است مخلوط شود و فقط اگر از بیماری شدید اسهال رنج می برد برایش فایده دارد.

اگر تصمیم گرفتید از برنج در غذای گربه خود استفاده کنید، اطمینان حاصل کنید که حداقل 50 درصد و ترجیحاً 75 درصد مواد تشکیل دهنده از محصولات گوشتی باشد. اگر محصولی را تهیه می کنید به لیست مواد تشکیل دهنده آن توجه کنید، حتی اگر اولین ماده ذکر شده یک محصول گوشتی است، باز هم می تواند دارای غلات بیشتری نسبت به گوشت باشد.

در مطلب زیر راهنمایی ارائه شده است که بتوانید غذای گربه خود را با آگاهی بیشتری نسبت به مواد تشکیل دهنده آن خریداری کنید.

راهنمای ترکیبات استفاده شده در غذاهای تجاری گربه

تبلیغات

غذای خشک گربه هپی کت مدل میکس وزن 10 کیلوگرم

آلرژی به برنج در گربه ها

گربه ها می توانند واکنش های آلرژیک نسبت به برنج داشته باشند، بنابراین برای صاحبان این گربه ها پیدا کردن غذایی که هیچ نوع برنجی نداشته باشد دشوارتر می شود. آلرژی به برنج می تواند باعث ایجاد خارش، ملتهب شدن پوست و عفونت های مکرر گوش شود. مشکلات دستگاه گوارش نیز از علائم رایج آلرژی به برنج در گربه ها است.

در بسیاری از موارد، دامپزشک تنها پس از انجام آزمایش حذف مواد غذایی مختلف از رژیم غذایی، قادر به تشخیص آلرژی به برنج خواهد بود. این کار به این صورت است که ابتدا تمام غذاهای مشکوک از رژیم غذایی حذف می شوند و سپس در طی چند هفته آنها یکی یکی به رژیم غذایی دوباره اضافه می شوند تا زمانی که یک واکنش آلرژیک مشاهده شود. به این ترتیب مشخص می شود که گربه شما به جدیدترین ماده ای که دوباره به رژیم غذایی او اضافه شده حساسیت دارد.

برنج، فارغ از نوع آن، یک ماده غذایی لازم در رژیم غذایی گربه نیست. در واقع، برنج مقدار تورین را در پلاسما و خون گربه ها کاهش می دهد. تورین یک اسید آمینه است که حاوی سولفور است و برای متابولیسم چربی ها حائز اهمیت است. در بسیاری از غذاهای تجاری گربه تورین بصورت مکمل به آن ها اضافه شده است اما به نظر می رسد در بسیاری از موارد این مقدار کافی نیست.

علائم آلرژی به برنج در گربه ها

علائم آلرژی به برنج در گربه ها می تواند به صورت مقطعی باشد یا بسته به شدت واکنش آلرژیک، مزمن باشد. اگر هرکدام از این علائم را مشاهده کردید یا نگران هستید زیرا مرتباً تکرار می شوند، برای تعیین وقت با دامپزشک خود تماس بگیرید. هنگامی که به ملاقات دامپزشک خود می روید، حتماً لیستی از مواد موجود در غذای گربه خود را به همراه داشته باشید.

  • استفراغ
  • اسهال
  • مدفوع شل
  • خارش
  • بثورات یا کهیر
  • لکه های طاسی
  • پوست ملتهب
  • عفونت های مکرر گوش

دلایل آلرژی به برنج در گربه ها

آلرژی به برنج در گربه زمانی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی بدن گربه شما شروع به حمله به خود و ماده حساسیت زا کند. برنج به عنوان فیلر در بسیاری از غذاهای تجاری گربه استفاده می شود و ارزش غذایی واقعی ندارد. همچنین به کاهش حجم گوشت یا پروتئین اضافه شده به غذای تجاری گربه کمک می کند.

بسیاری از غذاهای تجاری گربه حاوی امولسیفایر، رنگ، مواد نگهدارنده و تقویت کننده طعم به همراه سایر فیلرها از جمله برنج هستند. برای گربه هایی که آلرژی غذایی یا عدم تحمل غذایی دارند، این غذاها گزینه مناسبی نیستند. بدانید که در غذای گربه شما چه موادی بکار رفته است و اگر فکر می کنید گربه شما نسبت به برنج حساسیت دارد، حتماً توسط دامپزشک این موضوع را بررسی کنید.

تشخیص آلرژی برنج در گربه ها

هنگامی که نزد دامپزشک خود می روید لیستی از مواد تشکیل دهنده غذای گربه خود را به همراه داشته باشید. حتماً علائمی را که مشاهده کرده اید شرح دهید و شرح حال پزشکی کاملی در مورد گربه خود ارائه دهید. این به دامپزشک شما کمک می کند تا علل احتمالی که منجر به بوجود آمدن این علائم در گربه شده است را تشخیص دهد. دامپزشک همچنین احتمالاً از شما سؤالاتی راجع به محیط گربه و هرگونه تغییرات ایجاد شده می پرسد.

معاینه فیزیکی نیز انجام خواهد شد. اگر گربه شما بثورات یا ضایعاتی داشته باشد، دامپزشک شما ممکن است از پوست نمونه برداری کند. با این کار احتمال وجود کنه ها یا سایر بیماری های پوستی کنار گذاشته می شود. آزمایش خون و آنالیز ادرار نیز انجام خواهد شد. برای کمک به رد انگلهای روده ای ممکن است معاینه مدفوع نیز انجام شود.

دامپزشک شما ممکن است تصمیم بگیرد آزمایش آلرژی خاصی را از طریق بزاق یا آزمایش خون انجام دهد در صورتی که نسبت به عامل بوجود آورنده آلرژی حدسی داشته باشد. ممکن است دامپزشک مجبور باشد آزمایش حذف مواد غذایی مختلف از رژیم غذایی را انجام دهد. این کار به این صورت است که ابتدا تمام غذاهای مشکوک از رژیم غذایی حذف می شوند و سپس در طی چند هفته آنها یکی یکی به رژیم غذایی دوباره اضافه می شوند تا زمانی که یک واکنش آلرژیک مشاهده شود. به این ترتیب مشخص می شود که گربه شما به جدیدترین ماده ای که دوباره به رژیم غذایی او اضافه شده حساسیت دارد.

 

با توجه به موارد گفته و با توجه به اینکه وجود برنج در رژیم غذایی گربه در سلامتی اش تأثیر زیادی نمی گذارد و ممکن است باعث آلرژی در گربه نیز شود شخصاً استفاده از برنج را توصیه نمی کنم. در هنگام خرید محصولات آماده هم ترجیحاً از محصولاتی استفاده کنید که میزان غلات کمی داشته باشند.

تبلیغات

غذای خشک گربه هپی کت مدل میکس وزن 10 کیلوگرمفرم نظردهی

0/2000