متفرقه

متفرقه

حافظه گربه ها چقدر است؟

در سال 2015 گربه ای به نام کونکوش به همراه خانواده خود که از عراق فرار کرده بودند در لسبوس یونان سوار قایق شد. کونکوش در یونان به دلایلی از خانواده اش جدا می شود. خانواده این گربه علی رغم ساعتها جستجو، نمی توانند کونکوش را پیدا کنند و مجبور می شوند بدون او به مقصد نهایی خود به اروپا بروند.

چند روز بعد، ماهیگیران یونانی كونكوش را پیدا می کنند، اما هیچ كس نمی دانست خانواده اش کجا هستند. عده ای داوطلب شدند تا هم كونكوش را زنده نگه دارند و هم اینکه برای یافتن خانواده اش تلاش کنند.

پس از ماهها جستجو سرانجام آنها توانستند خانواده کونکوش را در نروژ پیدا کنند. وقتی كونكوش برای اولین بار پس از ماه ها دوری با تماس اسكایپ خانواده اش را دید و صدای آن ها را شنید، مدام پشت لپ تاپ را بررسی می كرد تا ببیند آنجا هستند یا نه. كونكوش با وجود اتفاقاتی که افتاده بود و زمان سپری شده همچنان خانواده خود را به یاد می آورد.

این داستان واقعی و دلگرم کننده مانند بسیاری دیگر از این داستان ها باعث می شود این سوال را بپرسیم: حافظه حیوانات خانگی ما چقدر است و حافظه آن ها چطور کار می کند؟

به طور کلی، گربه ها حافظه بسیار خوبی دارند. در شرایط آزمایشگاهی به اثبات رسیده است که یک گربه توانایی حفظ اطلاعات یا یادآوری مدت زمانی در حدود 10 سال را دارد. گربه ها به راحتی با محیط فعلی خود سازگار می شوند زیرا می توانند خاطرات خود را از محیط های گذشته در طول زندگی خود تطبیق دهند.

حافظه کوتاه مدت در گربه ها

حافظه کوتاه مدت نوعی حافظه است که به شما امکان می دهد شماره تلفن شخصی را برای چند دقیقه یا شاید فقط چند ثانیه به خاطر بسپارید. حافظه کوتاه مدت در گربه ها "برای هر نوع حل مسئله" بسیار مهم است.

دکتر میکل دلگادو، متخصص رفتار گربه ها می گوید که حافظه گربه ها به خصوص وقتی مربوط به غذا باشد، می تواند عالی باشد. او می گوید: "این نوع حافظه می تواند به گربه ها کمک کند تا به یاد بیاورند که کجا طعمه خود را پیدا کنند و اینکه آیا آن شب قبلاً در یک مکان خاص گشت زده اند یا خیر."

سارا هارتول، دیگر متخصص گربه ها نیز موافق این گفته است: "با یاد گرفتن اینکه كه طعمه (یا غذا) معمولاً در یك محل خاص یافت می شود، گربه ها به آن محل برمی گردند. علاوه بر این، آنها در دسترس بودن غذا را با زمانی از روز یا یک فاصله زمانی مرتبط می دانند: گربه ها در محاسبه زمان بسیار خوب هستند."

در اینجا برخی از یافته های تحقیقاتی در مورد خاطرات کوتاه مدت گربه ها آورده شده است:

  • در مطالعه ای که در سال 2006 در Animal Cognition منتشر شد، گربه ها حافظه کوتاه مدت بسیار کمی از یک شی پنهان شده داشتند. توانایی آنها در به خاطر آوردن موقعیت جسم در عرض چند ثانیه "به سرعت کاهش یافت" اما به طور کلی تا 1 دقیقه ادامه داشت.
  • در مطالعات بعدی که شامل حرکات پا و اجتناب از برخورد به موانع می شد، خاطرات کوتاه مدت برخی از گربه ها بیش از 24 ساعت طول کشید.
  • جالب تر اینکه، تکرار در طول آزمایش ها باعث ایجاد خاطرات طولانی تر در گربه های آزمایش شده نیز شد.

حافظه بلند مدت در گربه ها

حال بیایید درباره حافظه بلند مدت صحبت کنیم.

یک خاطره بلند مدت می تواند اتفاقی باشد که برای گربه در زمانی که خیلی کوچکتر بوده رخ داده است و با این وجود هنوز هم تمام مدت آن را به یاد می آورد. به گفته PetMD این خاطرات در مغز ذخیره می شوند و می توان آنها را بازیابی کرد.

به عنوان مثال، اینکه گربه بر اساس تجربیات قبلی، افراد خاصی را ترجیح می دهد یا نسبت به بعضی حس انزجار دارد اصلاً غیر معمول نیست.

دکتر جنا سانسُلو اظهار می کند که او سگها و گربه های زیادی را دیده است که از مردان قد بلند، کلاه، برخی از صداها و غیره می ترسند، که این می تواند مربوط به یک خاطره منفی یا واقعه ای باشد که در گذشته های دور اتفاق افتاده است.

خاطرات مادام العمر

گربه ها به لطف خاطرات بلند مدتشان، می توانند بسیار کینه ای باشند. کارشناسان فکر می کنند که خاطرات بلند مدتی که در ذهن حیوانات خانگی باقی می ماند مربوط به وقایع بسیار مثبت یا بسیار منفی است، مثلاً مواردی که مربوط به غذا و زنده ماندن می شوند و حوادثی که تأثیر عاطفی دارند. برخی از گربه ها تا آخر عمر وقایع آسیب زا را به خاطر می آورند.

گربه ها همچنین می توانند تحت تأثیر مرگ سایر گربه ها یا صاحب خود قرار گیرند. در این زمان ها، گربه ممکن است اشتهای خود را از دست بدهد، خارج از خاک بستر خود ادرار کند و حتی به صاحب خود حمله کند.

در ادامه به سؤال های که مکرر در مورد حافظه گربه ها پرسیده می شود پاسخ داده می شود.

آیا گربه ها افراد را به یاد می آورند؟

گربه ها حافظه بلند مدت بسیار خوبی دارند. آنها می توانند حیواناتی که با آن ها زندگی می کنند و افرادی که به آنها غذا می دهند و همچنین کسانی که آنها را آزار می دهند به یاد بیاورند. این حافظه بلند مدت باعث می شود گربه ای که چند ماه یکی از اعضای خانواده را مثلاً به دلیل تحصیل در دانشگاه ندیده است بشناسد. برعکس، این همان چیزی است که باعث می شود گربه نسبت به بعضی افراد کینه داشته باشد.

اگرچه مطالعات نشان می دهد که حافظه طولانی مدت یک گربه ممکن است بیش از 200 برابر یک سگ باشد، اما گربه ها در مورد آنچه که به یاد می آورند بسیار انتخابی عمل می کنند. اصولاً گربه ها فقط آنچه را که به سودشان باشد به خاطر می آورند.

به طور معمول، سگها در یادآوری صاحبان خود بهتر از گربه ها هستند، حتی اعضای خانواده ای را که سالها ندیده اند به یاد می آورند. دانشمندان به طور قطع می دانند که گربه ها می توانند چهره انسان را تشخیص دهند و تفاوت قائل شوند، بنابراین توانایی برتر سگ در به یاد آوردن افراد احتمالاً بیشتر به دلیل ارتباط طولانی تر آنها با انسان ها است و به قدرت ذهنی آن ها مربوط نمی شود.

می توانید این مطالب را در مورد اینکه آیا گربه ها صاحب خود را می شناسند و هوش گربه ها برای کسب اطلاعات بیشتر مطالعه کنید.

آیا گربه ها رفتارهای آزاردهنده را به خاطر می آورند؟

اگر گربه ای که به تازگی به خانه آورده اید با مشکلات رفتاری دست و پنجه نرم می کند، احتمالاً به دلیل لجبازی یا کینه توزی نیست. بلکه حیوان خانگی شما ممکن است با عواقب سو رفتار و آزار مواجه شده باشد. ممکن است متوجه شوید گربه شما به برخی رایحه ها، مناظر یا چیزهای دیگر واکنش منفی نشان می دهد. مثلاً ممکن است از مردانی که ریش دارد فرار کند یا به زنانی که بوی عطر خاصی می دهند چنگ بزند. در این موارد، گربه شما آنچه می بیند یا می بوید را با یک خاطره منفی در گذشته نسبت می دهد. در این موارد باید با یک متخصص رفتارشناسی گربه ها مشورت کنید.

آیا گربه ها گربه های دیگر را به خاطر می آورند؟

بله، گربه ها می توانند گربه های دیگر را بخاطر بسپارند، گرچه کارشناسان در مورد مدت زمان دقیق آن مطمئن نیستند. در اوایل زندگی، گربه هایی که از یک مادر متولد شده اند از طریق تبادل رایحه بدن خود، می توانند یکدیگر را تشخیص دهند. احتمالاً، خاطره گربه از یک گربه دیگر به مدت زمان و تأثیر رابطه دو حیوان بستگی دارد.

آیا گربه ها محل زندگی خود را به خاطر می آورند؟

داستان های بسیاری را از گربه هایی می شنویم که کیلومترها را برای برگشت به خانه طی کرده اند. اما اگر گربه ها چنین غریزه ای برای یافتن خانه خود دارند، چرا بسیاری از آنها گم می شوند؟

مانند سگ ها و بسیاری از حیوانات دیگر، گربه ها می توانند جهت خانه خود را تشخیص دهند، اما اغلب، گربه گمشده در جایی گرفتار می شود، زخمی می شود یا در هر صورت قادر به بازگشت به خانه نیست. در بعضی موارد که به تازگی به خانه جدید نقل مکان صورت گرفته است، گربه ها سعی می کنند راه خود را به خانه ی قدیمی خود پیدا کنند و گم می شوند بنابراین اگر گربه شما به فضای بیرون دسترسی دارد بعد از نقل مکان به خانه جدید تا چند هفته (حداقل سه هفته) اجازه بیرون رفتن را به گربه خود ندهید تا گربه با خانه جدید خود عادت کند.

آیا گربه های مسن حافظه خود را از دست می دهند؟

حافظه گربه با افزایش سن کاهش می یابد. گربه های مسن با افزایش سن سلول های مغزی خود را از دست می دهند، این بدان معناست که مهم است که در تغذیه گربه از غذاهای حاوی آنتی اکسیدان بالا و دارای اسیدهای چرب امگا 3 حتماً استفاده کنید. این مواد مغذی به کند شدن زوال مغز کمک می کنند. هیچ مطالعه ای در مورد حافظه گربه ها در پیری انجام نشده است، اما برخی گمانه زنی ها وجود دارد که دقیقاً مانند انسان ها، حافظه کوتاه مدت بیشتر تحت تأثیر پیری قرار می گیرد.

تقریباً نیمی از گربه های 11-15 ساله و 80٪ گربه های 16-20 ساله از اختلال عملکرد شناختی رنج می برند. این بیماری متفاوت از نحوه زوال عقل در مغز انسان ها و سگ ها عمل می کند، اما نتایج تقریباً یکسان است. علائم اختلال عملکرد شناختی، مشکلات در جهت یابی، کاهش تعامل اجتماعی، اختلالات خواب و ادرار و مدفوع در جایی غیر خاک بستر می شود.

اگر به نظر می رسد گربه شما تاحدودی حافظه خود را از دست داده است، در مورد اختلالات شناختی گربه ها تحقیق کنید و با دامپزشکی که در این زمینه تخصص و آشنایی داشته باشد صحبت کنید. شما می توانید با چند تغییر، طول عمر گربه خود را افزایش داده و سالهای اواخر زندگی اش را شادتر کنید.

اگر این مطلب برای شما مفید بود لطفا با اشتراک گذاری این مقاله از ما حمایت کنید. همچنین اگر تجربه ای در این زمینه دارید در بخش نظرات بنویسید.فرم نظردهی

0/2000