آموزش و تربیت

آموزش و تربیت

تفاوت بازی و دعوای گربه‌ها

حتماً شما هم این سؤال برایتان پیش آمده است که آیا گربه‌های شما در هنگام کشتی‌گرفتن بازی می‌کنند یا در حال جنگیدن هستند. تفسیر رفتار گربه‌ها می‌تواند دشوار باشد، به‌ویژه هنگامی که گربه‌هایی با سن، نژاد و خلق‌وخوی مختلف در خانه دارید.

این مقاله به شما کمک می‌کند تا بین بازی و دعوای میان گربه‌ها تمایز قائل شوید و همچنین بتوانید ارتباط خوبی بین گربه‌های خود به وجود آورید.

وابستگی اجتماعی گربه‌ها

شواهد قابل‌توجهی وجود دارد که نشان می‌دهد گرچه گربه‌های خانگی حیواناتی مستقل هستند و می‌توانند به‌تنهایی زندگی کنند، اما پیوندهای اجتماعی نیز ایجاد می‌کنند. چه در کلونی‌هایی با جمعیت بالا و چه در گروهی از گربه‌هایی که از یک خانواده هستند، گربه‌ها با ایجاد بوی گروهی از طریق نظافت و مالش یکدیگر انسجام بین خود را حفظ می‌کنند.

علاوه بر این، گربه‌های وابسته تا زمانی که منابع محیطی کافی وجود داشته باشد، کمتر رفتارهای پرخاشگرانه از خود نشان می‌دهند.

به همین ترتیب، گربه‌هایی که در دوران حساس با هم معاشرت می‌کنند، احتمالاً با یکدیگر روابط وابستگی برقرار می‌کنند که در بزرگسالی حفظ می‌شود؛ بنابراین، چنین گربه‌هایی می‌توانند راحت‌تر در یک خانه نگهداری شوند.

توجه به این نکته ضروری است که روابط اجتماعی می‌تواند در طول زندگی تغییر کند.

چگونه تشخیص دهیم که گربه‌های شما در حال بازی یا دعوا هستند؟

اکثر گربه‌ها در گروه‌های اجتماعی درگیر بازی‌های جنگی می‌شوند. دانستن تفاوت بین بازی اجتماعی و درگیری تهاجمی می‌تواند دشوار باشد.

بازی برای همه گربه‌ها، پیر و جوان، مهم است و تأثیر مثبتی بر وضعیت روانی گربه دارد، از خستگی روحی جلوگیری می‌کند و به رشد و حفظ روابط اجتماعی کمک می‌کند. بر خلاف سگ ها که از بازی به‌عنوان نوعی تعامل اجتماعی استفاده می‌کنند، انگیزه بچه‌گربه‌ها و گربه‌های بالغ برای بازی در رفتارهای آن‌ها به‌عنوان یک شکارچی نهفته است.

خواهران و برادرها معمولاً با هم بازی می‌کنند. کمین کردن، تعقیب و گریز و همچنین حمله‌ای که ممکن است شبیه دعوا به نظر برسد. برخی از جلسات بازی می‌توانند منجر به تحریک بیش از حد یکی از گربه‌ها شود که می‌تواند برای گربه‌ای که تحریک‌پذیر نیست، استرس‌زا باشد، بنابراین مراقب باشید و تنش را از بین ببرید تا از تشدید برانگیختگی در هنگام بروز علائم پرخاشگری جلوگیری کنید.

گربه‌ها مستعد بازی‌های اجتماعی در محیط مناسب هستند: مملو از موانع، جاهایی برای مخفی شدن، درختان گربه، مراکز فعالیت و تونل‌هایی با حفره‌های ورود/خروج.

گربه‌ها از طریق زبان بدن و تا حدی کمتر از طریق صدا با هم در ارتباط هستند. روابط اجتماعی کلی باید هنگام تعیین بازی و دعوا در نظر گرفته شود زیرا رفتار نیز می‌تواند فردی باشد.

نشانه هایی که گربه‌های شما در حال بازی هستند

بچه‌گربه‌ها با علاقه زیاد به بازی از دوران کودکی بسیار اجتماعی هستند. گربه مادر به آنها مهارت‌هایی مانند نظافت، تغذیه و شکار را آموزش می‌دهد و بچه گربه با همکاری خواهران و برادران خود مهارت‌های اجتماعی را می‌آموزد.

بازی اجتماعی بین گربه‌ها در حدود 8-10 هفتگی به اوج خود می‌رسد، سپس بازی با اشیاء رواج می‌یابد. اسباب‌بازی‌ها کمک می‌کنند گربه بتواند حس غریزی شکار را به‌عنوان بخشی از بازی بروز دهد و از گازگرفتن در هنگام بازی جلوگیری می‌کند.

گربه‌ها می‌توانند تا دوران سالخوردگی کاملاً بازیگوش باشند. بااین‌حال، تعاملات بین گربه‌ها و بازی اجتماعی ممکن است با بلوغ کاهش یابد.

موارد زیر نشانگر این است که گربه‌های شما در حال بازی هستند:

 • گربه‌هایی که بازی مبارزه گونه می‌کنند اغلب آرام و شاد هستند.
 • گوش‌ها در حالت عادی یا رو به جلو است (و به سمت عقب متمایل نشده است).
 • حالت بدن نسبت به یکدیگر رو به جلو است.
 • موهای بدن صاف است (و حالت سیخ و پف شده ندارد).
 • ممکن است فقط به‌آرامی یکدیگر را گاز بگیرند.
 • با هم کشتی بگیرند و یکدیگر را تعقیب کنند.
 • گربه‌ها در حین بازی به هم چنگ نمی‌زنند، صداهایی که نشان‌دهنده حالت خصمانه و تهدید است از خود بروز نمی‌دهند.
 • گربه‌ها ممکن است به‌نوبت در موقعیت حمله یا دفاع قرار بگیرند.
 • در تعقیب و گریز حس تعادلی بین هر دو گربه وجود خواهد داشت.

در گروه‌های اجتماعی خاصی، گربه‌های نر اغلب تمایل بیشتری به بازی در مقایسه با گربه‌های ماده دارند و گربه‌های ماده ممکن است پس از بلوغ اجتماعی (حدود 3 سالگی) علاقه چندانی به بازی نداشته باشند.

نشانه هایی که گربه‌های شما در حال دعوا هستند

گربه‌ها به‌طورکلی از مشاجرات فیزیکی اجتناب می‌کنند. جنگ و دعوا می‌تواند باعث صدمه، ناتوانی در شکار و حتی مرگ شود.

زمانی دعوا رخ می‌دهد که گربه احساس خطر کند، چشم‌اندازهای اجتناب از دعوا و فرار محدود باشد یا وجود نداشته باشد.

گربه‌های خاصی به دلایل مختلف به جنگ روی می‌آورند.

اکثر گربه‌ها از قلمرو خود (در داخل خانه یا فراتر از آن) در برابر مهاجمان دفاع می‌کنند. برخی از گربه‌ها سریع‌تر از دیگران به پرخاشگری فعال روی می‌آورند که به ژنتیک، جنسیت و تجربیات اولیه مربوط می‌شود.

علائم زیر نشان می دهد گربه‌های شما در حال دعوا هستند:

 • چشمانی کاملاً باز، مردمک چشم‌ها گشاد شده و در حالت خیره شده به گربه دیگر.
 • گوش‌ها به سمت عقب متمایل است.
 • سبیل‌ها به سمت جلو آمده و پهن شده است.
 • دهان ممکن است باز باشد و دندان‌ها مشخص باشد، یک گربه ممکن است گربه دیگر را گاز بگیرد.
 • صداهایی برای تهدید گربه دیگر.
 • سیخ شدن و پف شدن دم و بدن (طوری که به نظر می‌رسد دوبرابر اندازه قبلی شده است).
 • به‌جای قرارگرفتن چهره‌به‌چهره، حالت بدن به پهلو است.
 • پنجه‌ها به بیرون کشیده شده، ضربه‌زدن با پنجه‌ها در هنگام دعوا رایج است.
 • دم به‌صورت عمودی با نوک دم رو پایین یا بالا. یا دم ممکن است به اطراف در حال تکان خوردن باشد.

گربه‌ها به دلیل محدود بودن مهارت‌های ارتباطی اجتماعی نمی‌توانند اغلب از وضعیت تهاجمی خارج شوند، بنابراین صاحبان آنها باید اقدامات پیشگیرانه‌ای را انجام دهند. ممکن است چند ساعت طول بکشد تا گربه از حالت پرخاشگری آرام شود. پس از جدایی، بهتر است گربه‌ها را در یک اتاق ساکت تنها بگذارید تا کاملاً آرام شوند.

دلایل دعوا بین گربه‌ها

چرا برخی گربه‌ها بیشتر از بقیه دعوا می‌کنند؟ فهرستی طولانی از عوامل در پرخاشگری دخیل است از جمله استرس، اجتماعی شدن ضعیف و درگیری‌های مربوط به قلمرو.

فقدان اجتماعی شدن در اوایل زندگی می‌تواند منجر به پرخاشگری شود.

دوره اجتماعی شدن (۲ تا ۹ هفته) برای بچه‌گربه‌ها بسیار مهم است. بچه‌گربه‌های دستی که در این دوران مهم با گربه‌های دیگر معاشرت نکرده‌اند، در معرض خطر مشکلات رفتاری مانند عصبی بودن، پرخاشگری و کاهش مکانیسم مقابله با تغییرات محیطی هستند.

گربه‌ها اغلب با اعضای جدید خانواده دعوا می‌کنند.

در تحقیقی که در سال ۲۰۱۷ روی ۲۴۹۲ از افرادی که دارای گربه‌های متعدد بودند انجام شد، 3/73 درصد علائم نزاع را در مرحله معرفی اولیه با گربه دیگر مشاهده کردند. افزودن گربه جدید به خانه با تعداد مشاجرات در ارتباط است و هر چه تعداد بیشتری در یک خانه باشند، علائم تنش مکرر اضافه می‌شود.

وقتی غذا کم است یا منابع تهدید می‌شوند، دعوا و مشاجره بر سر غذا رایج است.

وقتی گربه‌های گروه‌های مختلف اجتماعی در نزدیکی یکدیگر تغذیه می‌شوند و وقتی غذا کمیاب است، دعوا و مشاجره بر سر غذا می‌تواند به وجود آید. رقابت برای منابع یا توجه انسان نیز می‌تواند باعث نزاع بین گربه‌ها شود.

دعوا بر سر قلمرو در بین گربه‌های خیابانی رایج است.

اغلب گربه‌های خیابانی به دلیل نزاع بر سر قلمرو به‌خصوص در شب دعوا می‌کنند. گربه‌ها به امنیت قلمرو خود اهمیت زیادی می‌دهند. بسیاری از مشکلات رفتاری گربه‌ها ناشی از تهدیدهایی است که به این امنیت می‌شود که اغلب به دلیل اختلاف با سایر گربه‌ها است.

برخی از گربه‌ها به دلیل بیماری تهاجمی می‌شوند.

درگیری بین گربه‌ها به دلیل بیماری معمولاً به‌صورت حملات ناگهانی بدون اختلاف قبلی بین گربه‌های درگیر نشان داده می‌شود، لطفاً در صورت بروز این مشکل در خانه خود، گربه خود را توسط دامپزشک معاینه کنید.

گربه‌ها ممکن است برای محافظت از بچه‌گربه‌های خود بجنگند.

اگر در خانه گربه مادری دارید ممکن است پرخاشگری بین گربه‌ها مشاهده کنید، به‌ویژه هنگامی که گربه مادر از بچه‌گربه‌های خود محافظت می‌کند.

ژن‌های گربه شما نیز می‌تواند آنها را تهاجمی‌تر کند.

مشکلات رفتاری گربه‌ها نیز تحت تأثیر چندین ژن قرار دارد: یکی از آنها گیرنده اکسی‌توسین است که به‌عنوان عامل تحریک‌پذیری شناخته شده است و نشان می‌دهد آزمایش ژنتیکی می‌تواند به یک ابزار مهم برای رفتارشناسان تبدیل شود.

اگر گربه‌های شما در حال دعوا هستند چه باید بکنید؟

قطع کردن دعوای بین گربه‌ها می‌تواند دشوار باشد. به‌جای استفاده از دستان خود برای مداخله، سعی کنید دعوا را با روش‌های ملایم و ایمن که باعث حواس‌پرتی گربه‌ها می‌شود و درعین‌حال شما را به خطر نمی‌اندازد، قطع کنید.

درگیری بین گربه‌ها همراه با دعوا می‌تواند استرس زیادی را برای گربه‌ها و صاحب آنها ایجاد کند. مهم است که به‌صورت فیزیکی دخالت نکنید.

بسیار مهم است که دست یا قسمت‌های بدن خود را بین گربه‌های در حال دعوا قرار ندهید زیرا می‌تواند باعث صدمه شما شود که نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد (زخم‌های دندان گربه عمیق است و دارای باکتری‌ها و سایر عوامل بیماری‌زایی است که در دهان آنها قرار دارد).

استفاده از عوامل بازدارنده به‌صورت ایجاد سروصدا یا تفنگ‌های آب‌پاش رایج است اما ممکن است شوک‌آور و ترسناک باشد و بر گربه‌های مضطرب تأثیر منفی بگذارد. در این مواقع هرگز گربه‌ای را تنبیه یا لمس نکنید زیرا ممکن است باعث ترس گربه از افراد شود و ممکن است ناخواسته به رفتار پرخاشگرانه پاداش داده شود.

یک حوله یا پتو کوچک روی هر دو گربه بیندازید تا دعوا قطع شود. هدف این است که توجه گربه‌ها را منحرف کرده و بگذارید هر دو آرام شوند.

جداسازی با موانع مانند درهای کودک نیز می‌تواند برای جلوگیری از دیدن گربه توسط گربه دیگر مفید باشد.

از طریق تشویق، ارتباط بین گربه‌ها را تقویت کنید و در نزاع بر سر قلمرو با تکنیک جداکردن اولیه آن‌ها و معرفی تدریجی گربه‌ها به یکدیگر مانع رفتار پرخاشگرانه شوید.

آیا باید به گربه‌هایم اجازه دهم با هم بازی جنگی داشته باشند؟

بازی جنگی یک رفتار طبیعی است که در آن گربه‌ها یکدیگر را تعقیب می‌کنند، غلت می‌زنند و با پنجه‌های خود به یکدیگر ضربه می‌زنند. مبارزه در این نوع بازی در سکوت انجام می‌شود، گازگرفتن ملایم است، هیچ آسیبی یا دردی ایجاد نمی‌کند و پنجه‌ها معمولاً داخل هستند. در صورت تشدید بازی به سمت خصومت و دعوا باید جلوی آن گرفته شود.

چگونه استرس را کاهش دهیم و دعوا را به حداقل برسانیم؟

غنی‌سازی محیط و منابع متعدد و پراکنده در خانه مانند ظرف‌های خاک بستر، جای خواب، اسکرچر، ظرف آب و غذا، مخفیگاه و مکان‌هایی کنار پنجره به کاهش استرس کمک می‌کند و توانایی گربه‌ها را برای مقابله با اختلالات افزایش می‌دهد.

اسباب‌بازی‌ها، فرصت‌های کاوش برای غذا و اگر آنها به فضای باز دسترسی دارند بیرون رفتن در محیطی تحت نظارت شما باید در اختیار همه گربه‌ها قرار گیرد و برای گربه‌هایی که فقط در داخل خانه هستند غنی‌سازی بیشتری باید برای محیط ارائه شود.

بازی شخصی تعاملی با هر گربه باید متناسب با ویژگی‌های فردی گربه طراحی شود. بازی از رفتار شکار تقلید می‌کند منجر به کاهش پرخاشگری در بازی می‌شود. همچنین عقیم‌سازی گربه‌ها به رفع برخی رفتارهای پرخاشگرانه، به‌ویژه در گربه‌های نر کمک می‌کند.

 فرم نظردهی

0/2000