تغذیه

تغذیه

آیا گربه‌ها می‌توانند استخوان بخورند؟

گربه‌ها گوشت‌خوار اجباری هستند. گربه‌هایی که در طبیعت زندگی می‌کنند طعمه‌های کوچکی مانند جوندگان، موش‌ها، سنجاب‌ها، خرگوش‌ها، خزندگان، دوزیستان، پرندگان، حشرات و ماهی‌های کوچک را شکار می‌کنند و می‌کشند. تغذیه غذای خام برای گربه‌ها راهی برای نزدیک شدن به آن نوع رژیم غذایی است که آنها برای خوردن آن تکامل یافته‌اند. اگر بتوانیم گربه‌ای را ببینیم که در طبیعت طعمه خود را می‌خورد، می‌بینیم که گربه تمام قسمت‌های طعمه شکار شده خود را می‌خورد. این بدان معناست که مو، پر، گوشت، استخوان، خون، محتویات داخل روده، اندام‌ها، غدد، غذای هضم نشده و هضم شده در معده و روده، سر، پا و دم کاملاً خورده می‌شود. تنها قسمت‌هایی که آنها هضم نمی‌کنند و از آنها استفاده نمی‌کنند دندان‌ها و ناخن‌ها هستند. به‌این‌ترتیب، طبیعت اطمینان می‌دهد که گربه‌ها تمام مواد مغذی موردنیاز خود را برای رشد و زندگی سالم دریافت می‌کنند. استخوان‌های طعمه شکار شده حاوی مواد مغذی مانند کلسیم به طور کامل و متعادل هستند.

کدام نوع استخوان‌ها را می‌توان به گربه داد؟

هنگام تغذیه گربه‌ها با استخوان‌های خام، مطمئن شوید که استخوان‌ها آن‌قدر کوچک هستند که گربه شما بتواند آنها را خورد کند و بجود. به‌عنوان‌مثال می‌توان به بال مرغ، دنده و گردن مرغ، قسمت‌هایی از خرگوش‌های کوچک و بسیاری از طیور کوچک دیگر مانند بلدرچین اشاره کرد. گربه‌ها احمق نیستند. آنها بررسی می‌کنند تا مطمئن شوند که استخوان برای جویدن مناسب است. شما باید نحوه خوردن استخوان‌ها را مشاهده کرده و به دو مدفوع بعدی او توجه کنید. اگر مشاهده کردید مدفوع خونین است یا گربه دچار سوءهاضمه، ناراحتی، استفراغ یا نفخ شده است یا تکه‌هایی از استخوان در مدفوع وجود دارد، تغذیه استخوان‌ها را متوقف کنید. اگر گربه شما یبوست دارد، ممکن است لازم باشد که میزان استخوان موجود در غذایش را کاهش دهید.

هرگز استخوان‌ها را نپزید یا در مایکروویو قرار ندهید

انجام این کار می‌تواند منجر به خرد شدن استخوان‌ها به تراشه‌های تیزی شود که احتمال سوراخ کردن سیستم گوارشی آنها را افزایش می‌دهد و در نتیجه باعث خونریزی داخلی، یبوست، خونریزی مقعدی و انسداد سیستم گوارشی شود.

استخوان‌های خام و سلامت دهان و دندان

وقتی گربه از برش‌های گوشتی همراه با استخوان مانند بال یا گردن مرغ تغذیه می‌کند، گربه مجبور است از دندان‌های جانبی خود برای جویدن استفاده کرده و گوشت را به‌اندازه کافی کوچک خرد کند تا بتواند غذا را ببلعد. این استفاده شدید از دندان‌های کناری به تمیز نگه‌داشتن دندان‌ها، تحریک لثه‌ها و تمرین فک ها کمک می‌کند. این نه‌تنها برای سلامت دندان‌های آنها مفید است، بلکه به تحریک ذهنی آنها نیز کمک می‌کند. سالم نگه‌داشتن دندان‌ها و لثه‌ها مهم است زیرا عفونت یا بیماری در دهان می‌تواند سایر قسمت‌های بدن را تحت تأثیر قرار دهد.

اهمیت کلسیم

کلسیم فراوان‌ترین ماده معدنی بدن است. هنگامی که علائم کمبود کلسیم را مشاهده می‌کنید، گربه شما اغلب ماه‌ها یا سال‌ها کمبود کلسیم داشته است. به همین دلیل بسیار مهم است که اگر گربه خود را به‌صورت خام تغذیه می‌کنید مطمئن شوید که حیوان از میزان کافی این ماده مغذی مهم برخوردار است.

علائم اولیه کمبود کلسیم می‌تواند شامل بی‌قراری، سختی در تحرک، ضعف، تحریک‌پذیری، لرزش ماهیچه‌ها و حساسیت بیش از حد به لمس و صدا باشد. علائم پیشرفته کمبود کلسیم عبارت‌اند از: آرتروز، مشکلات پوستی و مو، استخوان‌های پشتی شکسته و خمیده، رباط‌های ضعیف یا آسیب‌دیده، شکستگی استخوان‌ها، جابه‌جایی کشکک زانو، درد شدید، بیشتر در پاها یا لگن، مشکلات قلبی مانند آریتمی، یبوست، اسهال، بی‌اختیاری و مشکلات کلیوی، مثانه و کبد.

بیشتر کلسیم بدن توسط استخوان‌ها و دندان‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد. بااین‌حال، در فرایند انعقاد خون، در تحریک اعصاب و ماهیچه‌ها، عملکرد هورمون پاراتیروئید و متابولیسم ویتامین D نقش دارد. برای عملکرد مناسب کلسیم باید با محتوای فسفر بالا در گوشت، منیزیم، بور، مس، مولیبدن، پتاسیم، گوگرد، روی و ویتامین‌های A ، B6 ، D و E همراه باشد. روغن ماهی سالمون می‌تواند ویتامین D ، E و K را تأمین کند. مواد معدنی و سایر ویتامین‌های لازم در غذای خام گربه موجود است. درصورتی‌که از گوشت همراه با استخوان یا مخلوطی از استخوان چرخ شده و گوشت استفاده نمی‌کنید کلسیم باید در غذای خام گربه‌ها به صورت مکمل افزوده شود.

مکمل کلسیم

 اگر به گربه خود گوشت بدون استخوان می‌دهید، می‌توانید از مکمل‌های کلسیم استفاده کنید، اما این اولین انتخاب نیست. استخوان‌های واقعی حاوی مواد مغذی دیگری علاوه بر کلسیم هستند. مواد معدنی به همراه غضروف متصل به استخوان به مواد مغذی پیچیده‌ای که استخوان واقعی تأمین می‌کند، اضافه می‌کند.

نقش خوردن استخوان در سلامت روان گربه‌ها

خوردن گوشت همراه با استخوان همچنین برای سلامت روان آنها مهم است. به‌عنوان گوشت‌خواران اجباری، گربه‌ها فک‌های قدرتمندی دارند که می‌توانند با آن‌ها گوشت، پوست، تاندون‌ها را پاره و استخوان‌ها را خورد کنند، اما ما هر فرصتی را برای استفاده از دندان‌های آنها از آن‌ها گرفته‌ایم. این نمی‌تواند از نظر جسمی یا روحی سالم باشد.

برخی از گربه‌ها منتظر هر فرصتی هستند که تکه‌های گوشت و استخوان‌های گوشتی را بخورند. گربه‌های دیگر باید آموزش داده شوند. در طبیعت، یک گربه مادر طعمه‌هایی را برای بچه‌گربه‌های خود می‌آورد تا این مهارت‌های اساسی زندگی را به آنها بیاموزد. بچه‌گربه‌ها غریزه شکار دارند، اما در عملی کردن آن مهارت چندانی ندارند. تمام بازی بچه‌گربه‌ها در واقع بسیار جدی‌تر از آن چیزی است که کلمه "بازی" نشان می‌دهد. این یادگیری مرگ و زندگی است. قبل از آمدن انسان‌ها، بچه گربه‌ای که کشتن را یاد نگرفته بود، چندان عمر نمی‌کرد.

جای تعجب نیست که گربه‌های ما گاهی اوقات نمی‌دانند با یک تکه گوشت چه‌کار کنند. آنها هرگز آن درس‌های اولیه شکار طعمه را دریافت نکرده‌اند. آنها در گرفتن اسباب‌بازی‌های شبیه موش و توپ، عالی هستند، اما این درس‌ها هرگز به واقعیت نرسیده است؛ بنابراین، انتظار نداشته باشید که گربه شما حتماً تمایل به خوردن غذای خام داشته باشد و یا بتواند تکه‌های گوشت و استخوان را به‌راحتی خورد کند. ماهیچه‌های فک گربه شما ممکن است به دلیل عدم استفاده از آن در مدت زمان زیاد ضعیف شده باشند و قدرت خورد کردن استخوان را نداشته باشد بنابراین اگر قصد دارید گربه خود را با گوشت همراه با استخوان تغذیه کنید باید ابتدا تکه‌هایی را در اختیار گربه قرار دهید که گربه به‌راحتی بتواند آن را بخورد. همچنین سنگدان مرغ هم می‌تواند به تقویت ماهیچه‌های فک کمک کند. سنگدان را بعد از جداکردن پوست زرد آن و شستن آن به تکه‌های کوچکی خورد کنید و در اختیار گربه قرار دهید.

چه میزان استخوان باید در رژیم غذای خام گربه گنجانده شود

استخوان‌های خام زیاد در غذای گربه ممکن است منجر به یبوست شود. به‌طورکلی، ۱ تا ۲ استخوان خام در هفته به فاصله چند روز بین هر وعده به گربه داده شود. استخوان باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا گربه نتواند کل استخوان را در دهان خود جا دهد یا استخوان را به طور کامل ببلعد، همچنین از استخوان‌های بزرگ و ضخیم اجتناب کنید.

همیشه وقتی گربه‌ها استخوان‌های خام می‌خورند، بر آنها نظارت کنید.

گربه‌ها نیاز به رژیم غذایی دارند که هم شامل کلسیم باشد و هم فسفر. کلسیم نه‌تنها برای استخوان‌ها بلکه برای کنترل ماهیچه‌ها و تعادل یون‌ها نیز موردنیاز بدن است. فسفر در تشکیل استخوان‌ها و دندان‌ها مهم است و همچنین نقش مهمی در غشای سلولی و فرایندهای انرژی ایفا می‌کند. فسفر بخشی ساختاری از سلول‌ها است. به همین دلیل است که بافت گوشت دارای مقادیر بالایی از آن است. فسفر جذب کلسیم می‌شود و کلسیم فسفات را تشکیل می‌دهد که به استخوان‌ها و دندان‌ها استحکام می‌بخشد. به همان اندازه و احتمالاً حتی بیشتر، نسبت کلسیم به فسفر در رژیم غذایی اهمیت دارد. طعمه معمولی گربه از نظر وزن حدود 10-7 درصد از استخوان تشکیل شده است.

نسبت ایده‌آل چیست و چگونه می‌توانید اطمینان حاصل کنید که گربه‌های شما مقدار مناسب کلسیم و فسفر دریافت می‌کنند؟ نسبت کلسیم به فسفر معمولاً به این صورت نوشته می‌شود: 1.1:1 ، که اولین عدد نشان دهنده کلسیم و دومین فسفر است. نسبت ایده‌آل کلسیم به فسفر در رژیم غذایی گربه‌ها تقریباً 1.1:1 است. با این حال، این نسبت می‌تواند از 0.9:1 تا 1.5:1 بدون هیچ گونه عواقب نامطلوب متغیر باشد. تعادل روزانه به اندازه تعادل کلی در طول زمان (هفته‌ها تا ماه‌ها)، مهم نیست.

چگونه می‌توان این نسبت کلسیم به فسفر را علاوه بر حصول اطمینان از این که گربه شما مقادیر کافی از هر دو این مواد معدنی حیاتی را دریافت می‌کند، به دست آورد؟ پاسخ ساده است. همان‌طور که قبلاً ذکر شد، اکثر گونه‌های طعمه گربه مانند موش، پرندگان کوچک و خرگوش باتوجه‌به وزن حدود 10-7 درصد از استخوان تشکیل شده و نسبت آن در حدود 1.1:1 است. بنابراین، برای دستیابی به کلسیم مناسب برای تعادل فسفر و تقلید درست از رژیم اجدادی، می‌توانیم تقریباً 7-10 درصد از استخوان‌های خام را به‌عنوان بخشی از رژیم غذایی در نظر بگیریم. یک جدول با درصد وزنی تقریبی استخوان در زیر ارائه شده است.

 

نوع گوشت همراه با استخوان

میزان تقریبی درصد استخوان

مرغ کامل بدون پا

25%

ساق و کعب ران مرغ

30%

نصف سینه مرغ

20%

کعب ران مرغ

15 تا 21 %

ساق ران مرغ

30%

بال مرغ

38 تا 45 %

بال مرغ بدون پوست

68%

گردن مرغ

36%

گردن مرغ بدون پوست

75%

کمر مرغ

45%

بوقلمون کامل بدون سر و پا

21%

کعب بوقلمون

21%

ساق ران بوقلمون

20%

بال بوقلمون

37%

گردن بوقلمون

42%

کمر بوقلمون

41%

 

تمام درصدها تقریبی است و به سن و اندازه حیوان بستگی دارد.

همچنین می‌توانید "دستور غذای خام برای گربه " را مطالعه کنید تا از نسبت مناسب کلسیم به فسفر اطمینان حاصل کنید. از طرف دیگر، ممکن است از پودر استخوان یا کلسیم پوسته تخم‌مرغ در مقدار مناسب نیز استفاده کنید.

به یاد داشته باشید که هر وعده غذایی جداگانه نیازی به نسبت مناسب ندارد، بلکه باید نسبت آن در طول زمان متعادل شود. تغذیه یک وعده گردن مرغ که درصد استخوان آن حدود ۳۶ درصد است، تا زمانی که با یک وعده غذایی یا وعده‌های غذایی با درصد استخوان کمتر متعادل شود، مشکلی ایجاد نمی‌کند.

مقادیر کافی و تعادل مناسب این دو ماده مغذی حیاتی برای سلامت گربه شما بسیار مهم است. مقدار کمی کلسیم در رژیم غذایی می‌تواند منجر به خارج شدن کلسیم از استخوان‌ها شود و ممکن است منجر به شکستگی، ضعف و حتی تشنج و مرگ شود. کلسیم بیش از حد می‌تواند منجر به مشکلات رشد یا افزایش تراکم استخوان شود که منجر به مشکلات ارتوپدی می‌شود. کلسیم زیاد یا کم می‌تواند منجر به یبوست شود. ناکافی بودن فسفر بسیار نادر است اما می‌تواند منجر به کم‌خونی همولیتیک و عدم تعادل اسید و باز شود. فسفر اضافی مشکلی ایجاد نمی‌کند مگر در مورد گربه‌هایی که عملکرد کلیه آنها مختل است.

به یاد داشته باشید که تعادل روزانه به اندازه تعادل بلندمدت حیاتی نیست. تغذیه رژیم غذایی نامتعادل برای روزها تا چند هفته احتمالاً مشکل بزرگی نخواهد بود مگر اینکه بچه گربه‌ای درحال‌رشد داشته باشید. فراتر از این دوره زمانی، کمبود کلسیم به احتمال زیاد باعث مشکلات سلامتی برای گربه شما می‌شود.

منابع

https://feline-nutrition.org/answers/answers-raw-diets-and-cats-what-about-eating-bones

https://kb.rspca.org.au/knowledge-base/what-should-i-feed-my-cat

https://feline-nutrition.org/nutrition/dont-let-calcium-phosphorous-ratios-scare-you

 فرم نظردهی

0/2000