تغذیه

تغذیه

چرا گربه شما غذا نمی‌خورد و چه کاری باید انجام دهید

شما همیشه باید به عادات غذایی گربه خود توجه کنید، زیرا توجه به آنها می‌تواند به شما درک خوبی از احساسات و مشکلات گربه شما بدهد. اگر مشاهده کردید که رفتارهای غذایی گربه شما تغییر کرده است، می‌توانید بلافاصله با دامپزشک خود تماس بگیرید تا متوجه مشکل شوید و اگر گربه شما غذا نمی‌خورد، باید علت آن را پیدا کنید. در اینجا برخی از رایج‌ترین دلایل غذا نخوردن گربه ارائه شده است و به منظور بهبود وضعیت گربه توصیه‌هایی در نهایت ارائه می‌شود.

دلایلی که بچه گربه غذا نمی‌خورد

بچه‌گربه‌ها معمولاً بین ۶ تا ۸ هفتگی از شیر گرفته می‌شوند و غذای جامد می‌خورند. در اینجا چند دلیل وجود دارد که ممکن است بچه گربه شما غذای خود را نخورد.

بچه گربه هنوز در حال آشنا شدن با غذاهای جدید است

هنگامی که تغذیه بچه‌گربه‌ها از شیر به غذای جامد تغییر می‌کند، بچه‌گربه‌ها را باید در معرض انواع مختلف غذا با بافت و شکل متفاوت قرار داد تا به آنچه ترجیح می‌دهند پی ببرید. اگر بچه گربة تازه از شیر گرفته شده غذا نمی‌خورد، می‌توانید به سادگی از غذای خشکی با شکل و اندازه متفاوت استفاده کنید. غذای مرطوب و غذای خشک را با بافت‌ها و شکل‌های مختلف (مثلاً غذایی بدون تکه‌های درشت و کاملاً نرم شده، خورشتی، آب گوشت، غذای خشک با شکل مثلثی، غذای خشک با شکل گرد و غیره) ارائه دهید. همچنین می‌توانید غذا را اشتهاآورتر کنید تا این تغییر راحت‌تر شود. اشتهای گربه به شدت تحت تأثیر بویایی آنها قرار دارد.

اطمینان حاصل کنید که هر غذای مرطوبی که به بچه گربه خود می‌دهید در دمای اتاق یا کمی گرم‌تر باشد. گرم کردن غذای مرطوب باعث افزایش عطر و طعم آن می‌شود.

بچه گربه شما ممکن است دچار عفونت دستگاه تنفسی فوقانی باشد

عفونت‌های دستگاه تنفسی فوقانی در بچه‌گربه‌ها غیرمعمول نیستند و به دلیل گرفتگی بینی، تب یا خستگی می‌توانند باعث کاهش اشتها شوند.

اگر بچه گربه شما گرفتگی بینی داشته باشد، بوییدن غذا برای آنها دشوارتر خواهد بود و در نتیجه ممکن است غذا نخورند. اگر این اتفاق بیفتد، ممکن است لازم باشد بیشتر به غذاهای مرطوب اعتماد کنید، به ویژه آنهایی که رایحه‌های قوی دارند. اگر بچه گربه غذای مرطوب معمول خود را نمی‌خورد، سعی کنید طعم یا بافت را عوض کنید.

در صورت مشاهده علائم زیر، با دامپزشک تماس بگیرید:

 • عطسه زیاد
 • آبریزش چشم
 • آبریزش بینی

در حالی که برخی از عفونت‌ها ویروسی هستند و ممکن است به دارو احتیاج نداشته باشند، اما گاهی اوقات برای رفع عفونت و کمک به بچه گربه آنتی‌بیوتیک لازم است.

بچه گربه شما ممکن است چیزی را که نباید خورده باشد

کنجکاوی طبیعی بچه‌گربه‌ها گاهی اوقات آن‌ها را به دردسر می‌اندازد. بچه‌گربه‌ها رشته‌های کاموا، کش مو و سایر اشیایی را می‌خورند که می‌تواند در معده یا روده کوچک آنها گیر کند. هرگز اجازه ندهید بچه گربه شما با نخ کاموا، کش مو، چمن پلاستیکی، زروَرق یا چیزهای دیگری که می‌توانند بخورند بازی کند.

در این موارد گاهی به عمل جراحی نیاز است، بنابراین اگر مشکوک هستید بچه گربه شما چیزی را که نباید بخورد خورده است یا اگر اشتهایش کاهش یافته و همراه با استفراغ است، فوراً با دامپزشک تماس بگیرید.

گربه شما ممکن است دچار ترس نسبت به سگ یا گربه‌های دیگر شده باشد

در حالی که بسیاری از بچه‌گربه‌ها اجتماعی هستند، برخی از بچه‌گربه‌های خجالتی ممکن است به دلیل حضور دیگر گربه‌ها دچار ترس و وحشت شوند.

برای بچه گربه خود مکانی امن برای غذا دادن اختصاص بدهید، جایی که دیگر گربه‌ها یا سگ‌های خانه آنها را تحت تعقیب و آزار قرار ندهند.

اگر بچه گربه شما بیش از یک یا دو روز غذا نخورد، با دامپزشک تماس بگیرید. هرچه زودتر علت را تشخیص دهید، زودتر بچه گربه به حالت عادی برمی گردد.

چرا گربه بزرگسال من غذا نمی‌خورد؟

از دست دادن اشتها دلایل زیادی در گربه‌های بزرگسال دارد.

اگر گربه شما غذا نمی‌خورد، برخی از دلایل ممکن است از طریق معاینه فیزیکی دامپزشک از گربه شما مشهود باشد، در حالی که سایر موارد ممکن است به آزمایش‌های تشخیصی مانند آزمایش خون یا اشعه ایکس نیاز داشته باشند.

اگر گربه بالغ شما اشتهای کمی داشته است یا به مدت بیش از دو روز به راحتی غذا نمی‌خورد، گربه خود را نزد دامپزشک خود ببرید تا علت آن را بشناسد.

در اینجا برخی از دلایل احتمالی غذا نخوردن گربه بالغ ذکر شده است.

گربه شما ممکن است بیمار باشد

همانند بچه‌گربه‌ها، عفونت‌های دستگاه تنفسی فوقانی می‌توانند باعث از دست دادن اشتها در گربه‌های بالغ نیز شوند. سایر بیماری‌های مرتبط به بینی می‌توانند بر حس بویایی و اشتهای گربه شما تأثیر بگذارند، از جمله پولیپ بینی یا تومورها. تومورهای که بر بینی تأثیر می‌گذارند می‌توانند دردناک نیز باشند و بنابراین گربه شما را از خوردن غذا بی‌میل می‌کند.

گربه شما ممکن است مشکل دندانپزشکی داشته باشد

بسیاری از بیماری‌های دهان باعث می‌شود گربه‌ها غذا خوردن را به طور کامل متوقف کند. گربه‌ها می‌توانند دچار تارتار و التهاب لثه و همچنین التهاب در بافت‌های دیگر دهان شوند که می‌تواند کاملاً دردناک باشد. متأسفانه، گربه‌ها همچنین می‌توانند دچار تومورهای سرطانی در دهان نیز شوند.

علائمی که باید به دنبال آن باشید شامل موارد زیر است:

گربه شما ممکن است مشکل دستگاه گوارشی داشته باشد

بسیاری از مسائل گوارشی وجود دارد که می‌تواند باعث کاهش اشتها در گربه‌ها شود، از جمله:

 • انسداد یا بلع جسم خارجی
 • سرطان
 • پانکراتیت
 • بیماری التهابی روده
 • یبوست
 • حالت تهوع

 

تهوع همچنین ممکن است به دلیل بیماری کلیوی (که همچنین می‌تواند باعث استفراغ و تغییر در تشنگی و ادرار شود) یا داروها (مانند آنتی بیوتیک ها یا شیمی درمانی) نیز ایجاد شود.

گربه‌هایی که حالت تهوع دارند به نظر می‌رسد به غذا علاقه‌مند هستند، اما از مصرف آن امتناع می‌ورزند، یا ممکن است غالباً لب‌های خود را لیس بزنند و یا دچار آبریزش از دهان شوند.

گربه شما ممکن است از نارسایی مزمن قلب رنج ببرد

نارسایی مزمن قلب می‌تواند منجر به خستگی و دشواری تنفس شود که هر دو باعث می‌شوند گربه شما علاقه کمتری به غذا خوردن داشته باشد.

علاوه بر این، داروها یا غذای جدیدی که برای بیماری‌های قلبی تجویز می‌شود، می‌تواند اشتهای گربه شما را تحت تأثیر قرار دهد، خصوصاً اگر غذای جدید در مقایسه با آنچه گربه شما به خوردن آن عادت دارد خوش طعم نباشد.

گربه شما ممکن است در حال بهبودی از یک بیماری باشد

بعضی از گربه‌ها معمولاً بعد از بیماری یا ماندن در بیمارستان دچار انزجار از غذا می‌شوند. این گونه گربه‌ها غذای خاصی را با احساس بیماری یا استرس بستری شدن در بیمارستان مرتبط می‌کنند و سپس از خوردن آن غذا امتناع می‌ورزند.

ممکن است با آزمون و خطا بتوانید کشف کنید گربه شما در صورت ایجاد انزجار از غذا، مایل به خوردن چه چیزی است.

گربه شما ممکن است دچار استرس، اضطراب یا افسردگی شده باشد

گربه‌ها نیز احساساتی هستند و دلایل مختلف احساسی یا رفتاری می‌تواند باعث از دست دادن اشتها شود. از دست دادن یکی از اعضای خانواده، اعم از حیوان یا انسان، می‌تواند در برخی گربه‌ها به دلیل اضطراب یا افسردگی باعث بی‌اشتهایی شود.

استرس یا اضطراب نیز می‌تواند ناشی از تغییر در محیط خانه باشد. این تغییرات ممکن است ناچیز به نظر برسد، اما می‌تواند استرس زیادی برای گربه‌ها ایجاد کند که باعث می‌شود گربه شما غذا نخورد.

چنین تغییراتی عبارت‌اند از:

 • ساخت‌وساز داخل یا خارج از خانه
 • اضافه شدن عضوی جدید به خانواده
 • تغییر جای منابع (غذا، آب، ظرف خاک)
 • درگیری با سایر حیوانات در خانه

 

اگر گربه شما غذا نمی‌خورد چه باید کرد

از آنجایی که گربه‌ها درد و یا بیماری خود را به خوبی مخفی می‌کنند توجه به هرگونه تغییر در عادت‌های گربه، از اهمیت ویژه ای برخوردار است، خصوصاً در مورد غذا خوردن.

اگر بچه گربه شما یک یا دو روز غذا نخورد یا گربه بالغ شما ظرف دو روز غذا نخورد، با دامپزشک خود تماس بگیرید.

گربه‌های بزرگسال، به ویژه گربه‌هایی که دارای اضافه وزن هستند، در صورت غذا نخوردن می‌توانند مبتلا به بیماری جدی به نام لیپیدوز کبدی شوند، بنابراین اقدام سریع مهم است.

اگر گربه شما دست از غذا خوردن کشیده است و این علائم را نیز داشت، سریعاً آنها را به دامپزشک ببرید:

گزینه‌های درمانی از دست دادن اشتها

گزینه‌های درمانی زیادی برای از دست دادن اشتها وجود دارد، اما درمان به علت آن بستگی دارد.

اگر بیماری وجود دارد، گربه شما ممکن است به موارد زیر نیاز داشته باشد:

 • آنتی‌بیوتیک‌ها
 • جراحی (در صورت بیماری)
 • تغییر رژیم غذایی
 • بستری شدن و سرم‌درمانی
 • دارو برای درمان حالت تهوع یا تحریک اشتها

 

اگر دامپزشک شما تشخیص داد که گربه شما سالم است اما فقط بدغذا است، این نکات را در نظر داشته باشید:

 • غذاهای گربه خود را با بافت‌ها، طعم‌ها یا شکل‌های مختلف تهیه کنید و اگر غذاهای مرطوب را در یخچال نگه داشته‌اید حتماً آنها را گرم کنید.
 • فقط به اندازه‌ای غذای خشک بخرید که در یک ماه خورده می‌شود، زیرا اگر بسته‌بندی بیش از یک ماه باز باشد برخی از غذاها فاسد می‌شوند.

همیشه بهتر است بدانید که چه چیزی برای گربه شما طبیعی است و علائم عدم غذا خوردن گربه را مشاهده کنید تا بدانید چه موقع باید از دامپزشک کمک بگیرید.

 فرم نظردهی

0/2000